Práca tesárov z Rakovnice sa chváli dlhé roky

Rakovnické obecné noviny pre svojich občanov v tomto roku vyšli už druhýkrát. Nateraz som si vybral z nich článok od dr. Jozefa Sabu pod názvom Práca našich tesárov prežíva dlhé roky. Prečítajte si ho aj vy. Ostatné články nájdete v časti Z Rakovnice, kde sa nachádza aj najnovšie číslo spomínaných novín.

"Tesár - to bol a je pojem. Tak ako v minulosti, tak aj v súčasnosti práca tesárov je pri výstavbe domov nepostrádateľná. Podľa dostupných zistení v Rakovnici pôsobilo okolo 15 tesárov. Časť z nich bola vyučená, ale boli aj samoukovia.
Počiatky tesárstva sú v dávnej minulosti. Prvé obydlia, domy stáli okolo kostola sv. Márie Magdalény. Rozvoj tesárskeho remesla nastal pri výstavbe novej obce pri potoku. Najväčší rozmach pravdepodobne bol v 50. a 60. rokoch minulého storočia.
Pri pátraní v minulosti sme sa dozvedeli, že prvým vyučeným majstrom tesárom bol Štefan Kravec, ktorý pracoval pri výstavbe mlyna. Časom zaučil aj svojich synov Jána a Ľudovíta, ktorí s ním robili i opravovali strechy rodinných domov.
Ďalšími tesármi boli Ján Dobis u Koltáša, Ján Koltáš - Chlebuš. U majstra Kraveca sa vyučili Ondrej Belák, Ľudovít Fabián. Novšia generácia sa učila remeslu v Košiciach. Tesárstvu sa vyučili: Ján Belák, Ján Kožár, Ján Kravec, František Čapó. U majstra Ondreja Beláka sa vyučil aj jeho zať Viliam Koltáš.
Popri vyučených tesároch v obci boli občania, ktorí sa tomuto remeslu venovali aj bez vyučenia. Medzi takýchto patrili: Ondrej Bradáč st., Štefan Popálený, Július Hlaváč, Ľudovít Bradáč, Ondrej Fabián - Mánik. I keď neboli vyučení, odviedli precíznu prácu.
Tesárstvo obnášalo veľa znalosti, zručnosti i špeciálne náradie. Medzi špeciálne náradie patrili ručné píly, tzv. bruchačky, ale aj iné píly, rôzne sekery (topore, kresačky...), špeciálne dláta (rovné, šikmé, s poriskom a pod.). Tesári opracovali smrekové drevo, merali, značili, kresali, upravovali. Boli dobrí matematici. Ich merania a výpočty boli presné. Známy bol ich vinkel (pravý uhol). Urobili ho tak, že z latiek narezali jednu dĺžku 80 cm, druhú 60 cm a prepona takto vytvoreného trojuholníka bola 1 meter.
Známe sú aj tesárske pojmy, ako: hrädy, krokvenice, krokvy, štajblovne, laty, merby, atď. Okrem striech na domy stavali toky (stodoly), chlievce, maštale na záhumní. Pre samoukov platila zásada: "Čo oko zazrelo, to ruka urobila." Boli veľmi šikovní i keď do odbornej školy nechodili. Ich školou bola dobrá pamäť, zručnosť, chuť pracovať.
Cenné informácie o našich tesároch sme získali od Petra a Ľudovíta Bradáčovcov.

Text a foto: Dr. Jozef Sabo."