Vážení cestujúci, na prvé nástupište práve prichádza "Muránsky expres"
A veru máte pravdu. Nachádzate sa na nedokončenej železnici, ktorá vedie z Revúcej do Tisovca. Jej pôvod sa datuje do rokov tzv. Slovenského štátu, kedy boli južné časti Slovenska oddelené a pričlenené do Maďarska. Hranica s Maďarskom bola na Teplej Vode a Jelšava vtedy patrila Maďarom. V rokoch štyridsiatych zúrila druhá svetová vojna a Slováci sa museli prispôsobiť rozhodnutiu veľmocí. Táto okolnosť spôsobila, že priemysel, ktorý ostal Slovensku, musel svoje produkty prevážať železnicou cez maďarské územie, čo spôsobovalo nemalé ťažkosti a zvyšovalo náklady.
Preto sa vtedajšia slovenská vláda rozhodla vybudovať železničnú trať z Revúcej do Tisovca a zo Slavošoviec do Lubeníka, čím by sa stal Lubeník križovatkou železníc z hľadiska prepravy tovarov na Slovensku z priemyslu výroby železa, magnezitového (surovina) a papierenského zo Slavošoviec a taktiež drevnej suroviny a jej polotovarov z niekoľkých piliarskych výrobní. Podobne išlo aj o výrobky a polotovary z ocele a sivej liatiny. V týchto závodoch panovala konjunktúra výroby, lebo vojnový stav vyžadoval takéto výrobky.
Prepravnú cestu na Slovensku komplikovala trasa z Tisovca do Brezna, kde bola vybudovaná ozubnicová trať, kde nemohli byť prepravované ťažké náklady pre únosnosť mostov a veľké stúpanie. Tu sa tiež uvažovalo s výstavbou tunela pod Zbojskou, tam však boli zložité geologické pomery a razenie s vtedajšou technikou by išlo pomaly. Preto „zubačka„ bola nadmieru zaťažená a prepravu zabezpečovali špeciálne rušne na parný pohon.
Vojna sa chýlila ku koncu a aj keď sa na tratiach intenzívne pracovalo, nestihlo sa ich ukončiť do vyhlásenia prímeria a usporiadania hraničných pomerov. Tieto sa posunuli do pôvodného stavu a výstavba nových tratí stratila na význame.
Od tej doby preletelo mnoho udalostí. Modernizoval sa priemysel a na cestách sa postupne zjavovalo čoraz viac vozidiel osobnej a v súčasnej dobe i nákladnej dopravy. Doprava na našich cestách sa už teraz podobá bojovému frontu, kde každodenne vyhasínajú životy. To iste robí starosti aj našim štátnikom a je viac ako nutné pristúpiť k urýchleným opatreniam. To znamená presunúť kamiónovú prepravu na železnicu s prehodnotením ekonomických faktorov, lebo súčasný stav slovenských ciest, mimo diaľnic, je kritický, pretože povrch nezvláda taký nápor kolesových vozidiel všetkých druhov.
Tu sa nebadane vynára z hmly histórie význam voľakedy budovaných tratí s možnosťou ešte intenzívnejšej modernizácie železničnej dopravy.
DODATOK K ČLÁNKU
Možno ste sa pri svojich prechádzkach mimochodom dostali na podozrivo upravenú poľnú cestu. Podobala sa na železničný násyp, ktorý sa vinie po vrstevnici, začínajúc v Revúcej. Miestami je tento násyp prerušený medzerou, v ktorej preteká potôčik, alebo je tam chodník, krížom na kopec do lesa. Je to tak pripravené, že chýba na tomto mieste položiť most a postupne prichádzate na to, že je to nejaká zabudnutá železnica, ktorej chýbajú koľaje.
Zdroj fotografií: www.vlaky.net