Jeho krédo - zachovať čo najvernejší obraz hornogemerského nárečia

Gabriel Rožai z Rožňavy Nárečie. Čarovné slovo. Predstava každého o ňom je väčšinou podobná, niekedy však možno aj iná. Jedno je ale isté, kto ho pozná, osloví ho svojou jedinečnosťou, krásou a hlbokým zážitkom.
V Rožňave žije mladý muž, ktorého nárečie získalo až do takej miery, že sa mu aktívne venuje. Aktívne v jeho chápaní znamená – výskum. Záslužná práca Mgr. Gabriela Rožaia spočíva vo vyhľadávaní a následnom spracovaní nárečového materiálu.
Sympatický štíhly muž po pracovnom čase neváha a so svojím magnetofónom a kopou zvedavých otázok vyráža do terénu. V obciach vyhľadáva starších občanov, kde je predpoklad, že jazykový nárečový prejav sa zachoval čo najvierohodnejšie. „Mladší občania už nechtiac miešajú nárečové slová so slovami spisovnej slovenčiny,“ podotkol. „Mne ide o zachytenie a zachovanie pôvodného nárečia v oblasti, v ktorej žijem a pracujem.“
Jeho pozornosť je sústredená na horný Gemer. „Mapujem oblasť severozápadnej časti Slanskej doliny. Ide o obce Rejdová, Hanková, Brdárka, Vyšná Slaná. Momentálne sa venujem nárečiu Štítnickej doliny a obciam Honce, Rožňavské Bystré, Rakovnica. Je to juhovýchodná časť Štítnickej doliny. Teraz konkrétne porovnávam nárečové odlišnosti v Rakovnici a Rožňavskom Bystrom,“ spresnil nám.
Časť získaného materiálu má v súkromnom archíve, časť publikovanú, a určité získané znalosti uplatní vo svojich písomných prácach počas štúdia na druhej vysokej škole - Univerzite Mateja Bella v Banskej Bystrici.
Jeho krédom je zachovanie čo najpresnejšieho obrazu gemerského nárečia aj preto, lebo je to kultúrne dedičstvo regiónu i nás samých. V jeho záslužnej práci mu držíme palce.
Gemerské nárečie je kultúrnym dedičstvom regiónu i nás samých. Chráňme si ho!
august 2009

Text a Foto: Dr. Jozef Sabo