Spomienkou na staré zašlé časy cez vystavené exponáty až k Vianociam

Remeslo má zlaté dno. Porekadlo, ktoré už v dnešnom modernom svete peňazí, obchodu a techniky stratilo svoj význam. Len málo kto ešte dokáže vyšívať, paličkovať, vypletať z prútia alebo šúpolia, vyrezávať z dreva. Všetko, čo súčasný človek potrebuje, nájde v nákupných centrách.
Tie sú teraz, v predvianočnom čase, až do prasknutia naplnené ľuďmi, ktorí, v myšlienke potešiť blízkych, nakupujú a nakupujú, často nehľadiac na to, že Vianoce nie sú o „materiálnosti“, ale o láske, spolupatričnosti, pohode, porozumení.
Rýchle a lacné jedlo z fast foodu, pod vianočným stromčekom v akcii nakúpené počítačové hry pre deti, módne šaty, šperky, dovolenkový pobyt, potom film plný násilia vnucujúci sa z plazmového televízora... To je obraz súčasných vianočných sviatkov vo väčšine domácností.
Tradičné kresťanské Vianoce, nesúce sa v atmosfére zrodenia nového života, by sme už len márne hľadali.
Nad skromne prestretým stolom, obkoleseným železnou reťazou (symbol súdržnosti), pod ktorým je uložená slama (symbol bohatstva), visí stromček ozdobený orieškami, jabĺčkami, sušenými hruškami, papierovou reťazou alebo tým, čo doma bolo.
Na stole sú zuzáky, kapustnica, v slameničke jablká, oriešky, zrno, cesnak, u katolíkov oplátky a med, nesmie chýbať chlieb a biblia. Žiadne honosné a drahé dary. Všade vládne pokoj, mier, úcta, radosť. Pravý obraz Vianoc. Vianoc zo začiatku 20. storočia.
Práve takáto idylka vládne výstave krojov a remesiel, ktorá je prístupná verejnosti v Podnikateľskom inkubátore v Rožňave, na Sídlisku Juh, Zakarpatská ulica č. 19, od 12. do 23. 12. 2008.
Okrem toho je možnosť vidieť výrobky košikára Tibora Ferka z Brzotína, drevorezbára Františka Egeda a ľudový odev (prevažne zimný) z 1. polovice 20. storočia z hornogemerských obcí Gemerská Poloma, Gočovo, Rejdová a Rožňavské Bystré.
Miniatúry drevorezieb zobrazujú tradičnú poľnohospodársku usadlosť s domom, humnom a maštaľou, náradím na obrábanie pôdy, spracovanie konopí a ľanu a výrobu plátna.
Ľudový odev, ktorý pochádza zo súkromnej zbierky, reprezentuje rôzne sociálne vrstvy obyvateľstva a tiež príležitosti, na ktoré sa nosil (sviatočný, pracovný).
Výstavu pod záštitou primátora Rožňavy, MUDr. Vladislava Laciaka, pripravili Mgr. Štefan Lipták a Jana Švarcová v spolupráci s RPIC Rožňava - Podnikateľský inkubátor, ktorého riaditeľom je JUDr. Karol Gogolák.

Autor článku a fotografií: Jana Švarcová

Fotografie v pravom stĺpci: Oľga Benediktyová