Dychovým hudbám na hornom Gemeri pomaly, ale isto dochádza dych

Na fotke zadný rad zľava - Jaroslav Petr, dirigent DH Gemerčanka Revúca, Eva Petrová, dirigent DH mladých pri ZUŠ Revúca, Mgr. Alexander Kovtun, dirigent bývalej DH Rožňavanka Rožňava, sólista inštrumentalista, Božena Miháliková, referent pre hudbu, spev GOS, Ludovít Lukáč, dirigent bývalej DH Siderit Nižná Slaná. Predný rad zľava - Karol Králik, dirigent bývalej dychovej hudby ŽB Rožňava, Karol Pásztor, člen bývalej DH Hôrka Gemerská Hôrka, Ondrej Boroš, dirigent DH mesta Dobšiná, Ondrej Lazor, dirigent bývalej DH Henckovänka z Henckoviec.V Rožňave dňa 11. marca 2009 zasadal poradný zbor pri Gemerskom osvetovom stredisku. Netradičné zasadnutie bolo venované spomienkam na účinkovanie dychových hudieb na hornom Gemeri v okrese Rožňava a Revúca, doplnené kultúrnym programom v podaní Detskej ľudovej hudby ZUŠ v Rožňave a slovami vďaky a ocenením dychových hudieb za ich dlhoročnú úspešnú činnosť.
Dychové hudby v Gemeri majú dlhoročnú tradíciu. Ich vznik sa datuje do osemdesiatych rokov 19. storočia. Vyvíjali sa v troch etapách. V prvej etape okolo roku 1885 vznikli prvé dychové hudby v Gemeri v Betliari, Dobšinej i Rožňave. V druhej etape v rokoch 1919 – 1945 to boli hudby v Železníku a Jelšave. Najviac dychových hudieb vzniklo po roku 1945. Bolo ich až osem v obciach Slavošovce, Lubeník, Henckovce, Nižná Slaná, Revúca, Jelšava, Gemerská Hôrka a Plešivec.
Dychovky v Gemeri boli čisto záležitosťou amatérov, na rozdiel od ostatných dychoviek na Slovensku. Zakladali ich prevažne hudobní nadšenci, odborári, či kantori. Účinkovali pri rôznych slávnostných príležitostiach - pri závodných, podnikových, miestnych, okresných i celoštátnych výročiach, na pohreboch, festivaloch, zábavách a iných spoločenských podujatiach. V ich repertoári okrem hymnických a smútočných pochodových piesní sa nachádzali i polky, valčíky, mazúrky a iné skladby do tanca i na počúvanie.
Mnohí milovníci dychovej hudby ich poznajú z rôznych vystúpení, ale hlavne z účinkovania na festivaloch dychových hudieb, ktoré od roku 1963 organizovalo Gemerské osvetové stredisko Rožňava (najskôr Osvetová beseda, Okresné osvetové stredisko, Regionálne kultúrne stredisko, Gemerské kultúrne centrum). Práve tu sa začalo spomínanie na prežité chvíle a na čaro festivalu dychových hudieb v Gemerskej Hôrke, Štítniku, Revúcej, Gemerskej Polome, či Slavošovciach. Nezabudnuteľné pre všetkých isto ostanú rožňavské festivaly, ale hlavne dobšinské slávnosti dychových hudieb organizované v rámci turíčnych sviatkov, plné slnečných lúčov i dažďových kvapiek. Pre dychovky to bola veľká motivácia na skvalitňovanie interpretácie, ale aj príležitosť stretnúť priateľov, kamarátov z iných dychových hudieb. Všetky tieto spomienky sú podchytené aj v bulletine Dychové hudby v Gemeri, ktorý GOS pri tejto príležitosti vydalo.
Rok 1993 (nové územno-správne členenie Slovenska) rozdelil okres Rožňava na dva okresy - Rožňava a Revúca, ale i na dva kraje - Košický a Banskobystrický, čím dochádza aj k rozdeleniu kolektívov záujmovej umeleckej činnosti. Dychové hudby revúckej doliny - DH SMZ Jelšava, DH Gemerčanka Revúca, DH Magnezitár Lubeník, DH mladých pri ZUŠ Revúca - sú tak pričlenené ku Gemersko – Malohontskému osvetovému stredisku a majú svoj festival v Tisovci.
Život potvrdil starú skúsenosť, že žiadny administratívny zásah nemôže prerušiť priateľstvá a výborné vzťahy medzi ľuďmi. A tak festival dychových hudieb Gemera zostal nezmenený a rok čo rok sa ho zúčastňovali dychové hudby okresov Revúca a Rožňava - DH Dobšiná, DH Siderit Nižná Slaná, DH Hôrka Gemerská Hôrka, DH Slavošovských papierní, DH Rožňava.
Žiaľ, dychovým hudbám v hornom Gemeri pomaly, ale isto dochádza dych. V roku 2003 končí svoju činnosť dychová hudba Rožňava. Rok 2005 bol osudným pre dychovú hudbu zo Slavošoviec a Gemerskej Hôrky. I v Revúckom okrese dochádza k miernemu úpadku dychových hudieb. Rok 2007 je posledným pre činnosť dychovej hudby Slovmag v Lubeníku. Rozpad dychových hudieb v hornom Gemeri pokračoval aj v roku 2008, kedy rozpadom Železorudných baní v Nižnej Slanej zaniká aj predposledná dychová hudba Siderit. Bojovníkom na poli dychových hudieb v hornom Gemeri ostáva dychová hudba mesta Dobšiná, ktorá zápasí s prestárlou členskou základňou, nedostatočným nástrojovým obsadením, ale bojuje ďalej a my jej držíme palce, aby jej to ešte dlho vydržalo.
Čo bude ďalej ? Ortieľ nevyriekol nik. Dychovkári veria, že sa končí etapa niečoho krásneho a že niečo krajšie (možno) na nich ešte len čaká. Že časom, namiesto slávností dychových hudieb v hornom Gemeri vznikne nový festival, že dychové huby ožijú a znova budú rozdávať radosť a pohodu. Ale skôr než sa to stane, je potrebné poďakovať sa tým, ktorí ruku k činu už priložili a zanechali pre tých ďalších hodnotné dielo, aby v ňom mohli ďalej pokračovať.
Z rúk pani Evy Geržovej, zástupkyne riaditeľky Gemerského osvetového strediska v Rožňave si ocenenia a kvetinové dary za dlhoročnú aktívnu činnosť prevzali: Dychová hudba mesta Dobšiná, Dychová hudba Siderit Nižná Slaná, Ondrej Boroš pri príležitosti životného jubilea a za 25 ročnú činnosť v poste dirigenta DH, Dychová hudba Gemerčanka z Revúcej, Dychová hudba SMZ z Jelšavy a Dychová hudba mladých pri ZUŠ z Revúcej.
Zasadnutia sa zúčastnili i dirigenti už zaniknutých dychových hudieb. Aj im patrilo úprimné poďakovanie za ich aktívnu činnosť v tejto oblasti. V závere prítomných pozdravila a za ich činnosť sa poďakovala aj riaditeľka Gemerského osvetového strediska v Rožňave Mgr. Helena Novotná, ktorá sa pre pracovnú zaneprázdnenosť celého zasadnutia nemohla zúčastniť.
16. marca 2009

Text a foto: Božena Miháliková ,
referent GOS