Prežitá hudba v nás stále rezonuje a "pokoj v duši" ostáva naším spoločníkom

Program VIII. ročníka Medzinárodnej prehliadky historickej hudby európskych regiónov - Ars Antiqua Europae In Via Gothica - nás upútal hneď na prvé prečítanie. A keď sa k tomu prirátala možnosť pobudnúť v krásnej jesennej prírode Gemera a osobitne Slovenského raja - niet čo váhať. Gemer nás privítal nadmieru prívetivo. Celé tri dni nám svietilo "sto slnkov" - ako s kamarátmi zvykneme veselo a pohodovo nazývať krásne počasie s "jadransky" modrou oblohou. Lesy sa začínajú zafarbovať čarovnými farbami, užívali sme si prírody a tešili sa na mimoriadne hudobné zážitky. V ušiach nám znelo: "... pri počúvaní starej hudby sa človek nevdojak musí preniesť do doby, keď vznikali skladby a zamýšľať sa nad jej duchom. Svojím spôsobom sa musí preorientovať, preladiť na tóny, súzvuky, melódie a rytmy, ktoré dnes nie je často počuť. A pritom obdivovať nadšencov, ktorí si dali za cieľ priblížiť nám tie dávno minulé časy hudbou." Takto naladení a pripravení sme začali našu cestu za hudobnou históriou.

25.9.2009 o 18,00 hod.
Štítnik - Evanjelický kostol

Už samotný gotický kostol zo 14. storočia, so zachovalým renesančným a barokovým interiérom a nástennými maľbami z troch storočí a nezvyklou zaujímavosťou - dvomi organmi, menším z roku 1492, umiestneným vysoko na gotickom chóre a pod ním väčším barokovým, upúta každého návštevníka, ktorý ani nevie, kde sa skôr pozerať. Nečudo, že slávnostné otvorenie festivalu sa tradične koná v tomto kostole, v jednom z najkrajších a historicky najvýznamnejších slovenských kostolov. Keďže koncerty organizuje Gemerské osvetové stredisko v Rožňave, Košický samosprávny kraj a obecné zastupiteľstvá obcí, v ktorých sa koncerty konajú, tak aj slávnostné otvorenie pripadlo tým najpovolanejším - riaditeľke Gemerského osvetového strediska Mgr. Helene Novotnej a starostovi obce Štítnik a zároveň zborovému dozorcovi ev. a. v. cirkvi Milošovi Gallovi Barnákovi.

Potom už nástroje komorného súboru Flauto dolce z Bratislavy (Katarína Dučaiová - zobcové flauty, Zuzana Biščáková - čembalo, Jozef Rotter - fagot a Tomáš Kardoš - violončelo) rozozvučali priestor kostola skladbami Daria Castella, Johanna Sebastiana Bacha, Michala Blaveta a Antonia Vivaldiho zo 17. a 18. storočia, ale i nemeckého súčasného skladateľa Matthiasa Mauteho. Predstavili sa nám renomovaní slovenskí umelci, ktorí sa špecializujú na autentickú interpretáciu starej hudby a ktorí si svojou hrou zaslúžili ovácie početného publika.
Organizátori i miestny kňaz Mgr. Dušan Hano neodolali, aby nevyužili možnosť rozozvučať v kostole aj najstarší organ na Slovensku (už spomínaný - z roku 1492), preto požiadali mladého organistu štítnického kostola Vladimíra Gašpara, aby na záver pridal aj organové sólo. My sme ešte pred koncertom potajomky vyšli až na chór, kde sme mladého organistu našli rozcvičovať si svoje prsty na tom druhom, väčšom organe. Povedal nám, že má 17 rokov, je zo Štítnika, študuje na priemyslovke, ale na Základnej škole sv. Jána Nepomuckého v Rožňave navštevoval 4 roky kurzy organovej hudby. K vzácnemu organu nás však nezaviedol, lebo k nemu sa z kostola nedá dostať, ale len zvláštnym vchodom z veže. Tam už vybehol len sám a hrou Bachových prelúdií a fúgy zožal veľký aplauz všetkých prítomných.

26.9.2009 o 15,00 hod.
Odorín - Katolícky kostol svätého Mikuláša biskupa

Zrenovovaný neskororománsko - ranogotický kostol z druhej polovice 13. storočia nás privítal zaliaty slnkom. Pred ním posledné organizačné prípravy dolaďovali starosta obce Mikuláš Živčák, miestny kaplán a moderátor koncertu PhDr. Jozef Lapšanský, riaditeľ Spišskej knižnice v Spišskej Novej Vsi, ktorý otvoril koncert netradične, vtipne a spomienkami ozdobeným príhovorom. Účinkujúcich i všetkých prítomných privítal aj starosta obce Mikuláš Zivčák a zároveň aj zakladateľ a člen miestneho gospelového zboru, ktorý sa už pravidelne síce neschádza, ale ešte pri rôznych príležitostiach svojím spevom obohacuje kultúrny život v obci.
Účinkujúce Suchoňovo kvinteto (umelecký vedúci Ján Figura - flauta, Jozef Kováčik - hoboj, Bibiána Bieniková - klarinet, Štefan Ladovský - lesný roh a Ján Mazán - fagot) vzniklo pri Štátnom komornom orchestri v Žiline a za 30 rokov svojho účinkovania uskutočnilo množstvo koncertov na Slovensku i v zahraničí. Pred koncertom nám jeho členovia povedali, že majú osobitný zážitok z účasti na Festivale Slovinskej filharmónie v Maribore v roku 2008, kde v zrkadlovej sále filharmónie, prirovnali ju k našej Redute v Bratislave, zožali veľký úspech. Zvlášť si spomínajú na srdečnosť Slovincov, s ktorými ľahko komunikovali v podstate bez jazykovej bariéry a utvrdili sa v mentálnej súdržnosti a blízkosti oboch našich národov. Pridali úsmevnú spomienku aj na to, ako ich v mariborskom hoteli neskoro v noci nespoznali a museli zobudiť "polovicu ministerstva", aby sa mohli v pohode ubytovať. Vo veselej nálade si pripomenuli všetci členovia aj koncert na Slanickom ostrove uprostred Oravskej priehrady, kde v podvečernom tichu sa im do ich hudby pridali svojím "spevom" komáre, nevyberajúc si ani účinkujúcich, ani poslucháčov. Ujsť však z ostrova nebolo možné...
Potom už priestor odorínskeho kostola s výbornou akustikou naplnili tóny prekrásnej hudby Johanna Christiana Bacha, Josepha Haydna, Ferenca Farkasa a Wolfganga Amadea Mozarta. Interpretačný prejav kvinteta má vysokú profesionálnu úroveň so širokou škálou výrazových a dynamických odtieňov. Dychové kvinteto dodávalo hudbe aj charakter organový, najmä v divertimente akoby nám hrali píšťaly organu. Už samotný výber autorov a zvučné meno účinkujúceho súboru dával záruku výbornej hudby. Skvelý zážitok, boli sme nadšení.

26.9.2009 o 19,00 hod.
Aggtelek - Koncertná sieň jaskyne Baradla

V poradí tretí koncert podujatia nám nebolo súdené navštíviť. Ale ako sme sa dozvedeli v nedeľu v Rožňave od priamych účastníkov, bol to nezabudnuteľný zážitok. Koncert sa konal priamo v jednej zo siení jaskyne, kde v podzemných priestoroch, na pripravených stoličkách pod kvapľami zneli známe operné árie v podaní Hae Young Hyun z Kórey a Fabia Andreottiho z Talianska, doplnené sprievodnou hudbou klavíra Dagmar Duždovej. Na početných návštevníkov zo Slovenska i Maďarska, ale i na účinkujúcich, občas vraj kvapla kvapka z kvapľa, čo však bolo prijaté s úsmevom, a tak aj kvapky, ale samozrejme hlavne hudba, potešili všetkých prítomných, medzi ktorými boli dokonca návštevníci až z Fínska. Na budúci rok, pretože organizátori opäť plánujú v ďalšom ročníku uskutočniť jeden z koncertov v tejto jaskyni, si už túto príležitosť nedáme ujsť.

27.9.2009 o 10,00 hod.
Dedinky - Kostol Nanebovzatia Panny Márie

Koncert Zboru starej hudby Arcus začal netradične. Najskôr sme začuli len spev, ktorý prichádzal spred vstupu do barokovo-klasistického kostola z roku 1853, potom sa pomalým krokom členovia zboru, odetí v stredovekom šate, blížili priestorom kostola až pred hlavný oltár (sprevádzal ich malý drobec, ktorý sa pevne držal maminej sukne a dával všetkým najavo, že v budúcnosti bude iste platným členom tohoto súboru). Zbor nám v krátkosti predstavila Renata Palme z Rožňavy (ktorá moderovala aj koncert v Štítniku a v Rožňave) a prítomným sa prihovoril aj miestny farár Anton Šuňavský a starosta obce Milan Ogurčák.
Desaťčlenný zbor zo Žiliny, ktorého zakladateľmi sú manželia Ján a Diana Maroszovci, sa zameriava predovšetkým na stredovekú cirkevnú hudbu, jednohlasný gregoriánsky chorál a z neho vychádzajúcu viachlasnú hudbu stredoveku, menšiu časť repertoáru však tvoria aj barokové a neskoršie skladby. Sú predovšetkým vokálny súbor, ale používajú aj nástroje, napr. flauty, portatív, triangel, tamburínu, či sláčikový nástroj rebek, pripomínajúci violončelo. Z ich repertoáru sme si vypočuli výber z cirkevných skladieb z celého cirkevného roka, polyfonické kanciá zo stredoveku i svetskú hudbu dávnych storočí a hudbu k renesančným a barokovým tancom.
Na záver zboru i starostovi obce poďakovala Božena Miháliková z GOS v Rožňave a odovzdala mu Ďakovný list ako vďaku i spomienku na uskutočnený koncert. Podobné Ďakovné listy za spoluprácu pri organizovaní festivalu pracovníci GOS odovzdávali na každom koncerte.
Po skončení koncertu sme sa bližšie zaujímali o spomínaný nástroj portatív, ktorý je vlastne malý prenosný organ (v porovnaní s ozajstným organom je malilinký). Čo všetko dokáže tento portatív s dvojoktávovým manuálom, 22 drevenými píšťalami a nepostrádateľným mechom, nám ešte znovu predviedol jeho výrobca, člen zboru, Jozef Šuška. Pretože takéto nástroje sa z minulosti nezachovali, on ho nedávno vyhotovil podľa starých dobových kresieb. Že sa na ňom dajú zahrať aj terchovské ľudové piesne predviedol aj na námestí v Dedinkách, kde sa ešte členovia zboru aj v historickom oblečení poprechádzali a vzbudzovali pozornosť okoloidúcich domácich i turistov. Pred odchodom si ešte navzájom na pamiatku urobili pár fotografií na brehu vodnej nádrže Palcmanská Maša.

27.9.2009 o 16,00 hod.
Rožňava - Katedrála Nanebovzatia Panny Márie

Katedrála Nanebovzatia Panny Márie je najvzácnejšou a najstaršou kultúrnou pamiatkou v Rožňave. Je to pôvodne gotická stavba zo 14. storočia, v roku 1776 sa stala biskupskou katedrálou. V kostole sa zachovala cenná maľba z roku 1513. Predstavuje Svätú Annu Samotretiu, známu aj ako Rožňavská Metercia. Obraz so zobrazením ťažby a spracovania rudy v okolí mesta je zatiaľ najstarším známym grafickým vyobrazením dobového baníctva v strednej Európe. Vedľa katedrály samostatne stojí dominantná barokovo-klasicistická zvonica z r. 1779, ktorá však na prvý pohľad tvorí s katedrálou jednotu.
Tentokrát nám organizátori ponúkli organový koncert so zaujímavým spojením organa s panovou flautou (ktorá sa ale napokon na organ aj tak trochu "podobá" - má píšťaly a aj ich usporiadanie píšťalám organa trochu zodpovedá). Vystupovali manželia Olenka a Ihor Maceľuch z Ukrajiny. Keď som sa pýtala pani Olenky ako sa ich meno píše v ukrajinčine (pretože anglická verzia ich mena v programe sa mi vôbec nepáčila), rozhodla sa, že mi to napíše. Keďže sme sa ale rozprávali po rusky (ja horko-ťažko), napísala mi to vlastnoručne, ale v ruštine. Tak jej rukopis prikladáme. A ešte sme sa dozvedeli, že žijú v Ľvove, ona je členkou filharmónie, manžel pracuje v Paláci kultúry a že v Ľvove sa už po rusky hovorí veľmi málo. Cestovali vlakom, ale ani 12 hodinová cesta nezanechala na nich stopy únavy. Na Slovensku sú už druhýkrát, v roku 2007 sa zúčastnili v Košiciach na Medzinárodnom organovom festivale Ivana Sokola.
Skladieb pre toto netradičné spojenie nástrojov nie je veľa, aby však mohli spolu vystupovať, tak sám Ihor Maceľuch zaranžoval mnoho skladieb pre organ a panovu flautu z rôznych časových období. Pre tento koncert si pripravili takto zaranžované skladby zo 16. a 17. storočia, nechýbali ani úpravy ukrajinskej a poľskej ľudovej hudby. Celkom na záver ešte ponúkli v programe neavizovanú a pre svoje potreby upravenú známu krásnu melodickú relaxačnú skladbu. Po odznení posledného tónu zišli z výšky chóru do priestoru pred hlavným oltárom, kde im za ich krásny hudobný výkon poďakovali všetci prítomní veľkým potleskom a organizátori slovným uznaním a kvetinovými a upomienkovými darmi.

Koncert iste zanechal v prítomných silné dojmy, lebo po jeho skončení skupinky ľudí ešte dlho postávali a debatovali pred zamĺknutým kostolom.

Viac sme nestihli. Zážitky, ktoré by sme boli mali na ďalších troch koncertoch v Markušovciach, Moldave nad Bodvou a v Betliari sme si mohli už len predstavovať v aute, ktoré nás bezpečne viezlo do nášho, dvesto kilometrov vzdialeného domova. Ale prežitá hudba v nás rezonuje ešte stále a "pokoj v duši" ostáva naším verným spoločníkom.
september 2009

Marta Mikitová,
fotografie: Stanislav Kejík