Vyskúšané, zaujímavé a dobré    

R E C E P T Y

 

Recepty sú podľa mňa aspoň také staré, ako je staré písmo. Ba museli vzniknúť ešte skôr. Asi vtedy, keď si ľudia začali medzi sebou vymieňať skúsenosti z varenia v záujme lepšieho stravovania, či chutnejšej stravy. Kto vie... Ja som sa dal na zbieranie receptov iba nedávno. S tými najlepšími sa chcem podeliť. Verím, že aj Vy obohatíte moju zbierku niektorými Vašimi receptami a pošlete mi ich, ak uznáte za vhodné. Nenechávam si ich pre seba. Vyskúšame ich a tie najzaujímavejšie sa objavia na tejto stránke. Prosím vás, pošlite mi ich na e-mailovú adresu: ondob(at)pobox.sk.

 

Pridané 3.3.2009

Pavlova torta

 

Suroviny: 

4 bielka

1 hrnček kryštalového cukru (250ml)

1 vanilkový cukor

1 ČL ocotu/citróna

 

Plnka:

500 ml šľahačky

čerstvé ovocie (jahody, kiwi, a pod.)

mandľové lupienky.

 

Postup: Vyšľaháme bielka, cukor, vanilku a ocot, naplníme do tortovej formy na dno, cca 1 cm od okrajov, lebo pri pečení zväčší svoj objem. Pečieme 1 hodinu pri 140 stupňov C. Potom vypneme a necháme v rúre do rána. Stred sa nám prepadne a tak vznikne priestor na plnenie. Celý objem zaplníme vyšľahanou šľahačkou, vrch ozdobíme ovocím a ostatnú plochu vrátane  vyplníme mandľovými lupienkami.

Piekla Majka Mrážiková vo Vancouveri.

(Recept mi poslala pani Drahošová)

 

 

Pridané 4.11.2008

Mandľové sviečky

 

Potrebujeme:

 

·        dve tortové oblátky,

·        jedno balenie piškót,

·        200 ml mlieka,

·        jeden pudingový prášok

s mandľovou príchuťou,

·        150 g práškového cukru,

·        250 g masla,

·        čokoládovú polevu,

·        mandle.

 

Postup: Tortové oblátky nakrájame na obdĺžniky so stranami desať a šesť centimetrov. Oblátky nad parou nahrejeme, zvinieme do tvaru budúcich sviečok (trubičiek) a necháme vychladnúť. Z mlieka, cukru a pudingového prášku uvaríme hustý krém a ešte do teplého zašľaháme maslo. Piškóty rozložíme na tácku, na ne postavíme oblátkové trubičky, naplníme ešte teplým krémom necháme stuhnúť. Vrch polejeme rozpustenou čokoládovou polevou, ozdobíme olúpanou mandľou a uložíme na chladné miesto.

(Recept pochádza od pani Behuliakovej z Bratislavy)

Pridané 2. 7. 2008

 

Helin recept na čínu

 

Potrebujeme: 2 ks kuracie prsia, soľ, 2 žĺtka, hlávkovú kapustu (1/2 alebo 1/4 z väčšej), mrkvu, hrášok, 1 - 2 kapie, 1 masox, petržlenovú vňať, 1 PL vegety.

POSTUP: Mäso (najlepšie kuracie, alebo morčacie prsia, ale môže byť i bravčové ) pokrájať na rezančeky (nemusia byť veľmi tenké, nech viete, že dávate čosi do úst), posoliť a zmiešať s 2 žĺtkami a opekať na rozpálenom tuku, kým mäso úplne nezbelie.  Trvá to asi 7 - 10 min.
Potom pridáme vylúpaný, alebo mrazený hrášok (prepláchnem ho studenou vodou), na rezance pokrájanú kapustu, kapiu a mrkvu (túto možno postrúhať na hrubom strúhadle, ale chutnejšie je na tie rezančeky dlhé cca ako palec), rozmrvím masox a pridám vegetu + nasekanú petržlenovú vňať a zmes ešte asi 5 minút opekám, kým zelenina zvädne ale nie je rozbrblaná. A nezabudnite občas premiešať. Zeleninka je chutná, keď pod zúbkami chrupká.
Preložím na tanier, polejem kyslou smotanou. Podávam k tomu opečený alebo neopečený chlebík, pečivo. Môže byť i s ryžou, alebo hranolkami.

Poznámka: Keďže nerada opakujem to isté, zvyknem si mäsko dochutiť koreninami (zázvor alebo karí, worčesterovou, alebo sójovou  omáčkou, 1 ČL cukru, 1 ČL soli, 1PL solamyl, 2 PL oliv. oljv a cez noc nechám stáť v chladničke. Pred pečením pridám žĺtky a potom už dokončím ako je v recepte.

(Recept poslala Hela z Bratislavy)

 

Pridané 24.4.2008

Horárkino funidlo

 

Postup:  

Ako prílohu podávame hranolky a akýkoľvek šalát z čerstvej zeleniny.

(Recept poslal Ľuboš Farba z Bratislavy) 

 

Pridané 18. 12. 2007

 

Vianočná tvarohová štóla

 

Potrebujeme na cesto:  Zmiesime spolu: 500 g hladkej múky špeciál, jeden prášok do pečiva, 180 g kryštáľového cukru, 2 vanilkové cukry, 150 g masla ( Hery), 100 g mletých orechov, kôra z jedného citŕona, štipku soli, 2 vajcia, 250 g mäkkého tvarohu (nie odtučneného).

Vyformujeme veľký valec a necháme asi 20 minút odpočívať. Znovu premiesime, vyvaľkáme na plát hrubý 2 – 3 cm a dlhý cca 40 cm (na dĺžku plechu).

Na to husto dáme 50 g kandizovaného ovocia (alebo želé cukríky) a 50 g hrozienok.

Zložíme po dĺžke do stredu (jedna strana musí byť širšia) tak, aby jedna strana trochu prekrývala druhú.

 

Postup: Na plech dáme papier na pečenie a do stredu dáme štólu (na jeden plech môžeme uložiť dve štóly z dvoch dávok). Na plechu ešte necháme aspoň 10 – 15 minút postáť.

Dáme do rúry vyhriatej na 150 st. C a pečieme asi 50 minút (upečená štóla by mala byť radšej bledšia ako tmavá – treba sledovať pri dopekaní a dať pozor, aby sa odspodu nepripálila!).

Ihneď, ako vyberieme z rúry celú štólu potrieme maslom (nie rastlinným tukom, ani nahrážkou masla – maslo si pridržíme v obale a tak potrieme štólu) a hneď veľmi husto cez sitko posypeme práškovým cukrom.

Poznámka: Želé cukríky dávame kyslé – žlté, alebo oranžové a k nim je dobre pridať kandizovaný citronád a oranžád.

(Recept som získal od pani Behuliakovej z Nitry)

 

Pridané 6. 10. 2007

Makovo-tvarohový koláč s 5 hviezdičkami


Potrebujeme:
NA CESTO:

250 g polohrubej múky,

čajová lyžička prášku do pečiva,

2 žĺtky,

150 g masla,

60 g práškového cukru,

2 vanilkové cukry.
NA MAKOVÚ PLNKU:

200 g pomletého maku,

hrozienka,

60 g práškového cukru,

škoricový cukor alebo lyžička škorice,

50 g roztopeného masla,

2 lyžice citrónovej šťavy,

3 lyžice slivkového lekváru.
NA TVAROHOVÚ PLNKU:

250 g mäkkého tvarohu,

60 g práškového cukru,

2 vajcia,

dve lyžice hrubej múky,

kyslá smotana.

NA VRCH: jeden žĺtok vymiešaný s lyžicou vody.

POSTUP: Kým sa do toho pustíme, namočíme si hrozienka do vriacej vody. Do misky dáme všetky potrebné prísady a vymiesime cesto, ktoré preložíme na dosku (kým sa  spojí prejde asi 5 minút).  Odkrojíme si z neho 1/4 a tú väčšiu časť vyvaľkáme na okrúhly plát, ktorý opatrne preložíme do formy, ktorá je maslom vytretá a múkou vysypaná a trošku upravíme. Najlepšie bude, ak vyvýšite okraje cesta zhruba na cca 2cm. Do zvyšku primiešame kakao a povykrajujeme srdiečka, kvetinky, hviezdičky.
Všetky prísady, ktoré potrebujeme na makovú plnku zmiešame, zalejeme rozpusteným maslom a dochucujeme podľa svojej chuti. Navrstvíme na cesto a šup na tvarohovú plnku. Zase všetko spolu zmiešame, okrem vajíčok.  Tie si rozdelíme na žĺtka a bielka. Žĺtka vmiešame do tvarohu  a zo štyroch bielok (2 nám zostali z cesta) vyšľaháme tuhý sneh, ktorý pomaličky zmiešame s tvarohom. Plnka bude krásne nadýchaná.  Jemne ňou zakryjeme makovú plnku, pôsobí to ako tvarohová perinka. Perinke vytvoríme nejakú potlač, pre istotu okraje obalíme alobalom, aby si to plnka nerozmyslela a nechcela nám ujsť. Vložíme ju do vyhriatej trúby asi na 60 minút.

Zatiaľ si umyjeme riad, ktorého je naozaj požehnane.
Po 30. minútach koláčik vyberieme a potrieme ho žĺtkom, ktorý sme rozmiešali s lyžicou vody.  Perinka sa nevysuší a bude úplne najskvelejšia .
O ďalších 30 minút ho môžeme skontrolovať a prípadne vytasiť z toho teplúčka. Mne trochu popraskali srdiečka (možno cítili, že moje srdce nie je veselé), alebo to bolo jednoducho tým, že som sa s nimi nebabrala a nevyvaľkala ich poriadne.
Na záver koláč posypeme práškovým cukrom, aby sme zakryli prípadné nedostatky
a nakrájame. Chýbajúci kúsok zmizol kým som zapla foťák. Tak aspoň takýto záber môžem ponúknuť.  Táto dobrotka si naozaj zaslúži 5 hviezdičiek.  Prajem vám zo srdca príjemné mlsotenie.

(Recept mi ponúkla pani Lucia Behuliaková z Bratislavy)

 

Pridané 31.8.2007

Koláč z ovsených vločiek

 

Potrebujeme:

na práškovú zmes: ½ litra z každého:

POSTUP: Do kastróla dáme 1 Heru (Palmarín) + dve lyžice medu, 1 lyžičku sódy bikarbóny  a uvediem do varu.

Obe hmoty spojíme a pridáme jedno vajíčko.

Rukou roztlačíme do vymasteného a a múkou vysypaného plechu a pečieme asi 10 – 15 min. pri teplote 180 0C. Pokrájame horúce, lebo cesto stvrdne.

Môj tip:  môžeme pridať hrozienka a posekané orechy.

(Recept poslala Adriana Grancov z Bratislavy)

 

Pridané 19. 7. 2007

 

Zeler zapečený so syrom

 

Potrebujeme:

2 väčšie mladé zelery

100 g masla

150 g strúhanky

150 g tvrdého syra

3 vajcia

2 žĺtky

1 dl sladkej smotany

4 rajčiny

hrsť petržlenovej vňate, soľ, korenie.


POSTUP: Zeler očistíme, umyjeme a uvaríme v slanej vode do polo mäkka. Nakrájame ho na plátky. Pekáč vymastíme, vysypeme strúhankou a na dno uložíme vrstvu nakrájaného zeleru. Posypeme ho vrstvou strúhanky, ktorú sme predtým opražili na masle. Na to dáme vrstvu strúhaného syra, potom vrstvu plátkov zeleru, nasypeme na ňu opäť vrstvu strúhaného syra, na to naukladáme kolieska nakrájaných natvrdo uvarených vajec, ktoré posypeme petržlenovou vňaťou. Na to naukladáme kolieska rajčín. Zalejeme sladkou smotanou, v ktorej sme rozhabarkovali dve žĺtka. Osolíme, okoreníme a pečieme v mierne teplej rúre asi 30 minút. Chutí to fantasticky.

(Recept poslal Pavol Mišovič)

 

Pridané 19.7.2007

 

Smažený syr bez smaženia



Potrebujeme:

150 g tvrdého syra

200 g šunky

6 celých vajec

6 čajových hrnčekov (šálok)

tuk a strúhanka na vymastenie hrnčekov.

POSTUP:  Syr nastrúhame a šunku najemno nasekáme na malé kúsky. Hrnčeky dobre vymastíme, vysypeme strúhankou a ideme plniť. Začíname vrstvou  strúhaného syra. Na syr nasleduje nasekaná šunka. Na šunku rozklepneme 1 vajíčko. Na vajíčko opäť navrstvíme šunku a nakoniec vrstvu strúhaného syra.
Naplnené hrnčeky vložíme do vyššieho plechu alebo pekáča a zalejeme vriacou vodou tak do výšky hrnčekov.  Celé vložíme do rozpálenej rúry a pečieme pri vysokej teplote cca 230 stupňov C po dobu cca 20 minút do zlatohnedejfarby. Podávame s varenými či opečenými zemiakmi a tatarskou omáčkou.  Dobrú chu
ť.

(Recept poslala  Helena Emrincová)

 

Pridané 10.7.2007

 

Krémeš zo Záhoria

 

 

POSTUP: 1 lístkové cesto rozdelíme na dve polovice. Každú z nich vyvaľkáme na veľkosť plechu a samostatne upečieme v horúcej rúre. Pozor, cesto sa upečie rýchlo!

 

Pred upečením, alebo po upečení lístkového cesta si

uvaríme plnku:

Do 1 litra mlieka vmiešame 6 polievkových lyžíc (kopcovitých) hrubej múky, 6 žĺtkov, 25 Dkg cukru, 1 vanilkový cukor.

 

Zmes za neustáleho miešania uvaríme, aby hmota nezhrudkovatela. Miešať až do zhustnutia (pod hrniec dať železnú platňu – ak varíme na plyne).

Po vychladnutí plnku „vylejeme“ na jeden plát upečeného cesta, rozotrieme po celej ploche a druhým plátom prikryjeme.

Krájame na štvorce. Povrch môžete i nemusíte posypať cukrom, prípadne si môžete dať aj šľahačku. Ja ju však nedávam. Zákusok je dostatočne sladký.

(Recept poslala Mária Cvečková)

 

Pridané 6. 6. 2007

Nepečený koláč z BE – BE keksov

Potrebujeme:
3 balíky BE - BE keksov - kakaových
2 balíky piškót - guľatých
3 - 4 banány
džem, čokoláda, vanilkový cukor, maslo, mlieko, Zlatý klas, práškový cukor.

Príprava plnky:  a) 8 dcl mlieka + 2ks Zlatý klas + 1 vanilkový cukor = uvaríme puding. Necháme dobre vychladnúť.
b) 250dkg masla  + 10dkg práškový cukor = spolu vymiešať.

Keď nám puding dobre vychladne, tak ho pomaly primiešavame do maslovej hmoty. Máme hotovú plnku.


Postup:  BE BE keksy uložíme na plech. Na ne natrieme polovicu plnky. Piškóty natrieme džemom a uložíme na plnku klobúčikom dolu. Banány nakrájame na kolieska a poukladáme na piškóty. Navrstvíme druhú polovicu plnky. Na vrch poukladáme BE BE keksy a polejeme čokoládou.

(Recept poslala Majka M. z Bratislavy)

 

Pridané 18.5. 2007

 

Blesková trasená torta

Potrebujeme:

3 smotany na šľahanie

2 konzervy mandarínkového kompótu (tie menšie)

2 pudingy Dr. Oetker bez varenia - Créme Olé

hotový tortový korpus z piškótového cesta (môžete si ho aj upiecť, ale nečakajte odo mňa recept).

 

POSTUP: Do väčšieho hrnca s pokrievkou, ktorá dobre tesní, nalejeme dve smotany na šľahanie, dva mandarínkové kompóty aj so všetkou šťavou a nasypeme dva pudingy. Základom úspechu je ten veľmi konkrétny puding Créme Olé. Sporovlivé členky starobinca vyskúšali samozrejme aj iné, lacnejšie pudingy, tie nefungujú a neurobia z ingrediencií takú peknú hustú a hladkú hmotu. V obchodoch dostať puding vanilkový aj čokoládový. Použiť sa dajú oba, estetickejšie to vyzerá s vanilkovým. Nič nemiešame, iba hrniec zakryjeme pokrievkou a niekoľkokrát zatrasieme. Ako dlho treba triasť, pocítime veľmi  rýchlo aj sami, pretože tekutý obsah sa zmení na krémový a s tým sa trasie ťažšie. Tortovú plnku natrieme na korpus. Ozdobíme šľahačkou vyrobenou klasickou metódou z tretej smotany. Lenivé gazdinky môžu použiť šľahačku v  spreji, ale ak už fakt musíte, aspoň skontrolujte na obale, i sprej obsahuje aspoň trochu smotany, alebo je to čistá umelá hmota, pardon, stužený tuk. Namiesto tortového korpusu sa dajú použiť aj obyčajné piškóty alebo keksy. Ak však chcete konzumovať dezert okamžite, čo po celej tej estráde asi chcete, piškóty nebudú mať čas nasať vlhko z plnky, preto je dobré ich namočiť do vychladenej kávy, prípadne kompótovej šťavy. No a ak si myslíte, že vám stačí polovičná dávka, tak ja vám to neberiem, plnku urobíte aj z jednej smotany, jedného kompótu a jedného pudingu. Nebude vám to stačiť, ale tak vám treba, ja som vás varovala .

(Recept od pani Behuliakovej z Bratislavy)

 

Pridané 24.4.2007

Sacherová  torta

 

Potrebujeme:

            6 vajec

            180 g cukru

            90 g masla

3 PL kakaa

            1 PL mletej kávy (nevarenej)

            1 a ½ PL strúhanky

            120 g mletých orechov.

 

POSTUP:  Najprv namočíme strúhanku do trocha rumu. Z bielkov a 90 g kryštálového cukru vyšľaháme sneh. Maslo rozpustíme, zamiešame kakao a jemne pomletú kávu.

            Do vyšľahaných bielkov zamiešame po jednom (šľahač na najnižšom stupni) žĺtky, 90 g cukru a nakoniec zľahka vmiešame namočenú strúhanku, orechy a chladné maslo. Do cesta môžeme pridať aj kandizované ovocie. Cesto pečieme vo vymiešanej a vysypanej tortovej forme, alebo srnčom chrbáte.

            Po upečení zdobíme čokoládovou polevou a šľahačkou. Ak bude torta dlhšie stáť, môžeme do hotovej šľahačky pridať pevne vyšľahaný bielok.

Dobrá poleva: 10 Dg varovej čokolády, 3 PL oleja rozpustiť nad parou, vyliať na tortu (koláč). Pri krájaní musí byť poleva dobre stuhnutá a nôž odporúčam máčať do horúcej vody.

(Recept od pani Anky M.  z Bratislavy)

Pridané 27.3.2007

Krémeš od Vierky

 

Potrebujeme:

1 liter vody

2 balíčky Zlatého klasu

2 balíčky vanilkového cukru

20 Dg práškového cukru  spolu uvariť na hladký krém. Nechať vychladnúť

     Potom vyšľahať 9 bielkov a zľahka zmiešať s vychladnutým pudingovým krémom.

 

2 tégliky šľahačky

2 stužovače šľahačky

2 PL práškového cukru  spolu vyšľahať.

 

Cesto na krémeš:

10 dkg hladkej múky

1 Palmarín – spolu zmiesiť

20 dkg hladkej múky

1 žĺtok

1 PL octu a trošku soli, trošku vlažnej vody.

 

POSTUP: Obe cestá spracovať a potom zložiť 3 x rozvaľkať. Rozdeliť na 2 časti, ktoré na opačnom plechu zvlášť upečieme.

Horné cesto za tepla pokrájať na kocky. Spodné dať do plechu a naliať pudingový krém za horúca a po vychladnutí dať šľahačkový krém a potom poukladať na kocky pokrájané II. cesto. Vrch možno poliať čokoládou. Nechať vychladnúť, aby krém stuhol.

(Recept mi  poslala pani Lýdia. Popluhárová z Galanty)

 

Pridané 16.3.2007

Detoxikačný čaj

 

Čistí krv, zlepšuje krvotvorbu, povzbudzuje funkciu pečene a látkovú výmenu. Čistí pleť od vyrážok a od ekzémov.

Potrebujeme:

 

      -    30 g žihľavových lístkov (čerstvé, mladé nazbierané do 15. mája sú najúčinnejšie - vtedy však dáme polovičnú dávku),

-         20 g sušenej vňate ľubovníka,

-         20 g rebríčka,

-         10 g listov šalvie,

-         10 g rozmarínu,

-         10 g vňate paliny

 

POSTUP:  Polievkovú lyžicu zmesi zalejeme1/4 litrom vriacej vody a necháme 15 min lúhovať. Scedené pijeme 3x  denne za šálku.

 

Pridané 16.3 2007

 

Žihlavový sirup

 

Je to všeobecný posilňujúci prostriedok, ktorý má zároveň  aj prečisťujúce účinky na organizmus.

 

Potrebujeme:

 

200 - 250 g čerstvej alebo sušenej žihľavy (čerstvá je lepšia) 

400 g cukru.

 

POSTUP: Žihľavu zalejeme 1,5 l  vody a necháme lúhovať z večera do rána. Ráno scedíme, pridáme cukor a varíme až do hustoty medu. Užívame 3-4 polievkové lyžice sirupu denne.

 

Pridané 16.3.2007

 

 

Očistná kúra šťavami

 

 

Každý druhý deň striedavo pite tieto šťavy:

 

  1. šťava z mrkvy a z cvikly v pomere 1:1

2.   šťava z citróna zmiešaná  s vodou (asi 200 ml), do ktorej pridáme lyžicu medu, lyžicu olivového oleja a zmiešame. 

 

Šťavy sa pijú ráno nalačno 20 minút pred jedlom.

 

 

Pridané 3.3.2007

Š i š k y

 

 

Potrebujeme:

50 Dg polohrubej múky

3 Dg kvasníc

4 Dg cukru

trocha citrónovej kôry

3 lyžice rumu

trocha soli

4 žĺtka

2 celé vajcia

trošku mlieka na kvások

7 Dg roztopeného masla.

 

POSTUP: Vajíčka trieme s cukrom, rumom a tukom asi 10 minút. Potom postupne pridávame ostatné prísady. Zarobíme cesto -  nesmie byť tuhé, ale ani riedke. Hneď z neho robíme šišky, ktoré necháme kysnúť pod utierkou. Do rozpáleného tuku (Cera, Planta) kladiem šišky vrchnou stranou a pri vysmážaní prikryjeme. Keď ich obrátime, už neprikrývame.

 

Pridané 16. decembra 2006

 

Poľovnícke gombíky

 

Potrebujeme:

na cesto:

250 g hladká múka

80 g   práškový cukor

140 g tuku (Palmarín, Hera)

3        žĺtky

 

na sneh:

3        bielky

150 g práškový cukor

150 g lieskových orieškov (pomletých)

na ozdobu vlašské orechy – kusy.

 

Postup: Suroviny na cesto vymiešame, pridáme tuk a žĺtky. Vyvaľkáme na tenko a vykrajujeme vrúbkované kolieska, na ktoré ešte pred pečením na plechu navŕšime snehovú hmotu.

Snehová hmota:  Z bielkov vyšľaháme tuhý sneh s polievkovou lyžicou práškového cukru. Vmiešame oriešky a ostatok cukru. Ozdobíme orechmi. Pečieme v stredne teplej rúre.

(Recept zaslala pani Eva S. z Tlmáč)

 

 

Vianočný koláč

Pridané 21.11.2006

 

Potrebujeme::

20 dkg hladkej múky

14 dkg masla

1 lyžica cukru

1 žĺtko

2 lyžice studenej vody

 

Postup: Vypracujeme cesto a necháme odpočívať cez noc. Z cesta vyvaľkáme dve placky. Jednu placku položíme na plech, potrieme plňkou a prikryjeme druhou plackou.  Povrch pomažeme rozšľahaným vajcom a posypeme nahrubo posekanými orechmi. Upečieme.

Plnka:

14 dkg cukru rozotrieme so 4 žĺtkami, pridáme 20 dkg posekaných orechov a sneh ušľahaný z 5 bielkov.

(Vianočná kuchárka)

 

Pridané 13.6.2006

Tekvica zapekaná so šampiňónmi

 

POSTUP: Tekvicu ošúpeme, prekrojíme po dĺžke na polovicu. Ak nemá veľké zrnká, netreba ju od nich očistiť. Takto rozdelenú tekvicu nakrájame na plátky asi 3 mm hrubé a povaríme v osolenej vode, do ktorej pridáme trochu oleja. Nesmie byť rozvarená!

Vyberieme ju z vody a necháme odkvapkať. Potom asi 1/2 kg šampiňónov nakrájame na plátky asi 2-3 mm hrubé. Polejeme ich olejom (maslom), trochu posolíme, okoreníme mletým čiernym korením, pridáme 2 - 3 hrste posekanej petržlenovej vňate a dusíme do mäkka.

Jednu kyslú smotanu rozmiešame s 2 celými vajcami a pridáme 2 - 3 strúčiky rozotreného cesnaku. Pekáč vytrieme maslom, vysypeme strúhankou a rovnomerne rozložíme polovicu uvarenej tekvice. Toto pokryjeme polovičkou smotany, na to všetky šampiňóny a navrch druhú polovicu tekvice.

Pridáme druhú polovicu smotany. Na vrch poukladáme kúsky masla, postrúhaný tvrdý syr tak, aby celá plocha bola pokrytá. Pekáč nesmie byť zaplnený až po okraj!

Takto pripravenú tekvicu dáme zapiecť do rúry tak dlho, kým nechytí žltú kôrku. Opečenú tekvicu podávame so zemiakmi s oblohou. Ako koreniny môžeme podľa chuti pridať majoránku, oregáno, alebo drvenú rascu.

(Vlastný recept)

 

Pridané 22. 8. 2005

Evulin kečup

 

Potrebujeme:

30 paradajok,

 9 paprík,

 6 cibúľ,

15 lyžíc cukru,

 1 lyžicu červenej papriky,

 1 dcl octu,

 6 ks voňavého korenia,

 6 ks čierneho korenia,

 6 ks klinčekov,

 1 lyžica soli,

 6 ks feferóniek,

12 jabĺk.

Postup: Všetko spolu uvariť, vymixovať, prepasírovať a teplé naliať do vopred pripravených umytých fliaš (Ja pre istotu ešte aj sterilizujem). Tým, ktorí majú radi ostrejší kečup odporúčam pridať do varenia zopár zelerových listov, štípľavú papriku (alebo pár kusov feferóniek) a znížiť dávku cukru o 5 lyžíc.

(Od pani E. Seidlovej z Levíc)

 

Pridané 14.8.2005

Zakrytý jablkový koláč

 

 

Potrebujeme:

300 g hladkej múky

250 g práškového cukru

150 g Palmarínu

1 vajce

   štipka soli.

Na plnku:

750 g jabĺk

šťava z 1 citróna

½ ČL mletej škorice

po 50  hrozienok a mletých orechov

Na potretie:

2 PL marhuľovej marmelády

4 PL práškového cukru

2 kalíšky rumu.

 

Postup: Preosiatu múku, cukor, vajce, maslo a soľ vypracujeme na cesto. Prikryté odložíme na dve hodiny do chladničky odpočinúť. Rúru vyhrejeme na 200 °C. Dve tretiny cesta rozvaľkáme a vyložíme ním dno a boky plechu. Cesto na dne plechu poprepichujeme vidličkou. Pečieme 15 minút na druhej priečke rúry odspodu. Jablká olúpeme, rozštvrtíme, vykrojíme jadrovníky a s  cukrom, škoricou, citrónovou šťavou, hrozienkami, orechmi a troškou vody dusíme asi 10 minút. Zvyšok cesta rozvaľkáme na veľkosť plechu. Jablkovú plnku navŕšime na poloupečené  cesto na plechu, prikryjeme plátom surového cesta a pečieme ďalších 30 minút. Potom necháme na plechu vychladnúť a povrch koláča natrieme horúcou marhuľovou marmeládou. Práškový cukor rozmiešame s rumom a po zaschnutí marhuľovej vrstvy povrch koláča polejeme.

(Recept pochádza od Janky Svatíkovej z Bratislavy)

 

 

Pridané 22.7.2005

Gója

 


Potrebujeme:

bravčové črevá

2 kg zemiakov

4 strúčiky cesnaku

3 lyžice hladkej múky

soľ, čierne korenie, majoránku.


Postup: Očistené a narajbané zemiaky zmiešame s múkou, pridáme cesnak a ochutíme. Vznikne nám poloriedke cesto, ktorým naplníme črevá. Varíme približne 20 min. Potom ich na oleji upečieme.

(Recept Juriny Rusnákovej z Ochtinej uverejnený v novinách Romano nevo ľil)

 

Pridané 22.4.2005

Šustrov mls

 

Potrebujeme: 

600 g  špekáčkov nakrájaných na plátky

2 cibule (veľkosť podľa chuti) nakrájané nadrobno

mleté čierne korenie.

Dressing:

4 PL kečupu 

4 PL horčice

4 PL worchester

4 PL ocotu

3 PL majonézy (majolka a pod).

Postup: Suroviny na dressing zmiešame (okrem majonézy) a necháme prejsť varom. Po vychladnutí zalejeme nakrájané špekáčky a cibuľu. Nakoniec pridáme majonézu a premiešame. Necháme odstáť do druhého dňa a podávame s tmavým chlebom.

(Recept pochádzajúci z Ochtinej mi poslal pán Bukovinský zo Senca)

 

Pridané 22.4.2005

 

Medicína

 

Potrebujeme:

6 ks   bielych vajec

2 kg  citrónov

200 g kryštálový cukor

250 g med

0,5  l  brandy

Postup: Vajcia v škrupine vložíme do 2 litrového pohára a zalejeme šťavou z citrónov. Necháme v tme a chlade, kým sa vajcia nerozpustia (cca 7 dní). Potom  ich rozmixujeme,  precedíme cez čisté plátno, zamiešame cukor, med a brandy. Podávame pred spaním v množstve 1 (jeden) štamperlík (0,02 l).

(Recept pochádzajúci z Ochtinej mi poslal pán Bukovinský zo Senca)

 

Pridané 24.3.2005

Palacinky plnené jablkami

a pomarančovo-orechovým krémom

 

Potrebujeme:

2 celé vajcia
2 dl mlieka
1 dl minerálnej vody
20 Dg múky
2 stredne veľké jablká
3 dl pomarančového džúsu
1 pomaranč
20 Dg mletých orechov
10 Dg práškového cukru
1 kávová lyžička škorice
5 Dg kryštalového cukru
1 dl oleja
1 kávová lyžička masla.

POSTUP: Z vajíčok a múky, primiešaním mlieka, minerálnej vody a trochu kryštálového cukru, pripravíme husté palacinkové cestíčko tak, aby v ňom neboli hrudky. Do cestíčka nastrúhame vopred ošúpané jablká, ktoré sme zbavili jadierok. Na paňvici s troškou oleja upečieme palacinky, ktoré by nemali byť príliš tenké. Medzi tým na troche rozohriateho masla začneme pražiť mleté orechy, pridáme väčšiu časť pripraveného práškového cukru a prilejeme pomarančový džús. Miešame a varíme dovtedy, kým orechy nenasiaknu pomarančovú šťavu. Zahustíme kúskami čerstvého pomaranča. Týmto krémom naplníme palacinky a stočíme ich. Stočené palacinky nakrájame na silné kolieska a pred podávaním ich posypeme práškovým cukrom zmiešaným so škoricou. Ozdobíme nastrúhanou pomarančovou kôrou.

(Recept  Róberta Bedeho z TV paprika)

 

Pridané 21.3.2005

 

Cuketové karbonátky

 

Potrebujeme:

1 cuketa cca 30 cm dlhá

1 stredne veľká cibuľa

100 g mäkkého salámu

5 strúčikov cesnaku

2 vajcia

hladká múka

strúhanka, soľ, mleté čierne korenie

múka, vajce, strúhanka na obalenie a tuk na vyprážanie.

Postup: Ošúpanú cuketu zbavíme jadier, pokrájame na drobné kocky a premiešame s nakrájanou salámou, cibuľou a prelisovaným cesnakom. Zmes osolíme a okoreníme mletým čiernym korením. Dve vajcia rozšľaháme s múkou na cestíčko, spojíme s pripravenou zmesou a zahustíme strúhankou. Tvarujeme karbonátky, ktoré obaľujeme v múke, rozšľahanom vajci a strúhanke. Smažíme po oboch stranách do zlatova. Podávame so zemiakovou kašou.

(Recept mi poslala pani Iveta Svatíková z Bratislavy)

 

Pridané 21.3.2005

 

Jahodová bábovka

 

Potrebujeme:

3 vajcia

200 g práškového cukru

1 balíček vanilkového cukru

200 g tuku

250 g tvarohu

1,5 dcl mlieka

1 lyžica citrónovej šťavy

1 lyžica rumu

asi 300 g polohrubej múky

1 balíček prášku do pečiva

asi 300 g jahôd

tuk na vymastenie formy, hrubá múka na vysypanie formy

jahodová poleva na ozdobenie.

Postup: Žĺtky vymiešame s práškovým a vanilkovým cukrom a tukom do penista. Pridáme tvaroh, mlieko, citrónovú šťavu, rum a vmiešame časť múky. Nakoniec zľahka vmiešame ušľahaný tuhý bielkový sneh a múku  s práškom do pečiva. Do vymastenej a múkou vysypanej bábovkovej formy vylejeme 1/3 cesta. Poukladáme jahody, zakryjeme 2/3 cesta. Opäť dáme jahody a vylejeme poslednú tretinu cesta. Bábovku vložíme do predhriatej rúry a pomaly upečieme do ružova. Upečenú bábovku po vychladnutí vyklopíme a polejeme jahodovou polevou.

(Recept mi poslala pani Iveta Svatíková z Bratislavy)

 

Pridané 21.3.2005

Jablkový koláč

 

Potrebujeme:

Na cesto:

200 g polohrubej múky

1 dl oleja

1 dl vody

200 g kryštálového cukru

4 vajcia

1 kypriaci prášok do pečiva

Na plnku:

1000 g jabĺk

80 g Zlatého klasu (2 ks)

100 g kryštálového cukru

3 dl vody

300 g smotany na šľahanie

1 stužovač šľahačky.

Postup: Celé vajcia vyšľaháme s cukrom. Potom do masy pridáme olej, vodu a múku premiešanú s kypriacim práškom. Zľahka spolu premiešame. Pripravené cesto vylejeme na vymastený a múkou vysypaný plech. Vložíme do vyhriatej rúry a upečieme. Po upečení vyberieme a necháme vychladnúť. Očistené jablká nastrúhame. Dáme ich do hrnca s vodou, cukrom a so Zlatým klasom. Uvaríme hustú kašu, ktorú necháme vychladnúť. Po vychladnutí kašu rovnomerne rozotrieme na upečené cesto a necháme stuhnúť. Sladkú smotanu dotuha vyšľaháme so stužovačom a natrieme na plnku. Povrch ozdobíme strúhanou čokoládou.

(Recept mi poslala  pani Iveta Svatiková z Bratislavy)

 

Pridané 21.3. 2005

Croasanty

 

Potrebujeme:

600 g hladkej múky

½ l mlieka

150 g droždia

10 g soli

30 g masla

2 vajcia

60 g práškového cukru

Tuková kocka: 400 g masla a trocha hladkej múky.

Postup: V mise rozmiešame droždie s trochou vlažného mlieka (nerobíme kvások), pridáme hladkú múku, soľ, mäkké maslo, cukor, vajcia. Všetko dobre premiesime a pridáme podľa potreby mlieko. Cesto má mať tuhšiu konzistenciu.

Vypracujeme tukovú kocku.

Cesto vyvaľkáme do obdĺžnika, tukovú kocku položíme doprostred a preložíme cez ňu cesto. Potom ho rozvaľkáme na obdĺžnik a preložíme na 3x. Tento postup zopakujeme 3x.

Po poslednom preložení necháme 1 hodinu odpočinúť v chladničke.

Náplň môžeme použiť sladkú  (čokoláda), alebo slanú (oravská slaninka).

Cesto vyvaľkáme na hrúbku 2,5 až 3 mm a vykrojíme z neho väčšie trojuholníky. Do stredu položíme náplň a zrolujeme na croasanty. Dáme na plech, ktorý sme vystlali papierom na pečenie. Necháme podkysnúť a potrieme rozšľahaným vajíčkom. Pečieme pri teplote 2200 C2300 C asi 10 minút.

(Recept mi poslala  pani Iveta Svatiková z Bratislavy)

Pridané 19.2.2005

 

Zapečené  rezne s chrenom,

marhuľami a syrom

 

 

Potrebujeme:

vykostené karé (množstvo podľa potreby, treba rátať  minimálne 2 ks na osobu)

soľ

mleté čierne korenie

sladkokyslý chren (podľa potreby)

marhule (čerstvé alebo zavárané)

plátky eidam-u (alebo iný syr - aj údený, podľa vlastnej chuti)

olej  (alebo masť)

petržlenová vňať (na ozdobu)

múka hrubá (trošku).

Postup: Mäso nakrájame na rezne (nie veľmi tenké, ale ani hrubé), jemne naklepeme, osolíme, okoreníme (chvíľu necháme vsiaknuť soľ), poprášime  z jednej strany múkou  a pomúčenou stranou vložíme do vyhriateho tuku (olej, alebo masť). Opekáme z každej strany asi 3 - 5  min. (podľa hrúbky rezňov). Opečené rezne rozložíme na plech a na každý z nich natrieme  jednu lyžicu chrenu, položíme 2 polovičky marhulí, zakryjeme  plátkom  syra a dáme do horúcej rúry zapiecť (stačí toľko, kým syr zmäkkne a začína sa roztekať). Podávame  s hranolkami a kopčekom ryže, ale možno podávať iba s hranolkami, ryžou (ryžu na tanieri možno posypať strúhaným kokosom - dostane výbornú chuť), alebo so zemiakovým pyré.

(Recept mi poslala  kavka3 z Pokecu)

 

Pridané 16.1.2005

Weis Pali

 

Potrebujeme:

Na cesto: 45 Dg polohrubej múky

                 10 Dg pomletých orechov

                 10 Dg práškového cukru

                 ¼ kg maslo

                      štipka soli

       1 celé vajce.

Postup: Zamiesiť na doske, rozdeliť na 2 cestička, rozvaľkať na veľkosť plechu a každé na jednom plechu upiecť na papieri na pečenie.

Na krém: 3 dcl mlieka

     3 lyžice polohrubej múky ( alebo 4 lyžice zlatého klasu)

                    vanilkový cukor .

Postup: Z mlieka, múky a cukru urobiť hustý krém, nechať vychladnúť.

 

Záver: Zatiaľ vymiešať 37,5 Dg masla s 25 Dg práškového cukru do hladka a postupne pridávať vychladnutý krém. Natrieť krém na jedno cesto, druhým cestom ho prikryť a posypať práškovým cukrom.

Pozor! Cestá sú veľmi krehké, zaobchádzať s nimi jemne!

Krájame až keď trochu postojí, lebo čím je čerstvejší, tým je lámavejší.

(Recept mi poslal Juraj Naništa z Bratislavy)

 

Pridané 16. 1. 2005

Rigo Janči

 

Potrebujeme:

Na cesto: 6 žĺtkov

                6 lyžíc práškového cukru

                6 bielkov

                3 lyžice polohrubej múky

                3 lyžice kakaa.

Postup: Vymiešať žĺtky s cukrom, z bielkov ušľahať sneh, pridať múku a kakao a vyšľahať. Vyliať na plech vystlatý papierom na pečenie a upiecť.

Na krém: 25 Dg masla

     23 Dg práškového cukru

     10 Dg kakaa

       2 celé vajcia

     ¾  l smotany (šľahačky).

Postup: Vyšľahať maslo s práškovým cukrom a kakaom, pridať vajcia. Do tohto krému zľahka zamiešať vyšľahanú šľahačku.

 

Záver: Vychladnuté cesto vybrať z plechu, prekrojiť na 2 časti. Spodnú natrieť krémom, prikryť druhým cestom, na ktorý natrieme zvyšok krému a vidličkou urobíme v kréme vlnovky. Necháme v chladničke vychladnúť.

(Recept poslal Juraj Naništa z Bratislavy)

 

Pridané 7.12.2004

Becherovka (po domácky)

Potrebujeme:

7 dcl domácej slivovice

3 dcl vody

3 lyžice čaju „Stomaran“

3 lyžice kryštálového cukru

2 balíčky vanilkového cukru

2 – 3 kusy celej škorice

10 kusov klinčekov.

 

POSTUP: Všetky suroviny dáme do skleneného pohára a necháme týždeň luhovať. Po uplynutí tohto času tekutinu zlejeme, precedíme  a naplníme do menších čistých fliaš. Do každej fľaše pridáme po jednej škorici a 2-3 klinčekov. Becherovka bude aromatická až do skonzumovania.

(Recept mi poslal Vlasto B. zo Senca)

 

Pridané 7.12.2004

Muránske buchty

Potrebujeme:

1 kg polohrubej múky “Výberová”

½ l mlieka

1 Heru

1 kocku droždia

1 hrsť cukru

1 kávovú lyžičku soli

1 vajce

olej.

POSTUP:  Z kvásku a ostatných ingrediencií zamiesime cesto. Cesto potom vyvaľkáme a potrieme stuhnutou Herou. Takto  spracované cesto poskladáme ako lístkové cesto a necháme odpočívať 30 minút. Tento postup zopakujeme tri razy. Vykysnuté cesto potom rozváľkame, pokrájame na štvrce 4 x 4 cm a plníme lekvárom, orechami, alebo makom. Z cesta urobíme batôžteky, ktoré vložíme na pomastený plech a potrieme tukom. Upečieme bežným spôsobom.

(Recept mi poslal Vlasto B. zo Senca)

 

 

Pridané 1.12.2004

Grúlovníky z Bystrého

 

Suroviny a postup: 

Asi 1 kg zemiakov uvaríme v šupke. Zemiaky potom očistíme - zbavíme šupky a prelisujeme. Keď nemáme lis, môžeme ich postrúhať na strúhadle. Podľa chuti osolíme (asi lyžička soli). Do prelisovaných zemiakov pridáme jedno vajce a asi dve hrste hladkej múky. Všetko dobre rozmiesime, aby sa táto zmes spojila a vytvoríme z nej hladký tvar valčeka. Z takto pripraveného zemiakového cesta ukrajujeme asi 10 cm veľké kolieska, ktoré na tenko rozvaľkáme do veľkosti platni, na ktorej plátky cesta budeme piecť. Cesto pečieme z obidvoch strán na dobre rozpálenej suchej platni. Na záver upečené „grúlovníky“ z obidvoch strán potrieme bravčovou masťou a posypeme kryštálovým cukrom. 

(Recept mi poskytla Marta M.  z Rožňavského Bystrého)

 

Pridané 31.10.2004

Revúcke guľky

 

Suroviny a postup: 1. 30 - 40 Dg údeného mäsa bez kostí, 2. Očistené zemiaky porajbať na stredne hrubom rajbadle, vyžmýkať ich tak, aby vyžmýkaná masa bola v pomere dvojnásobok ku pomletému mäsu. 3. Na kocky pokrájanú žemľu upražiť na troche masti, pridať jedno vajce, soľ podľa chuti, čierne korenie, trošku majoránky, cesnak podľa chuti (radšej viacej ako menej). Toto všetko spolu premiešať aj s 1. a 2., urobiť guľky veľké asi ako 1 vajce. Tieto guľky potom vyváľať v hladkej múke. 4. Dáme zovrieť slanú vodu, keď vrie, vkladáme do nej guľky. Keď guľky vyplávajú na povrch, vyberieme ich, ochutnáme, ak sú OK, tak ich povyberáme. Guľky takto pripravené sa jedia samostatne.

Alebo: Z vody, ktorá ostala sa pripraví "kyseľ": pridá sa bobkový list, zatrepe kyslou smotanou (v kyslej smotane múka). Do kyseľa sa potom vkladajú tie guľky. Všetko sa odporúča nechať vraj 1 deň stáť, potom je to najlepšie.
Niekto si ich pripravuje aj tak, že na masti upraží cibuľku a tým popolieva guľky a tak ich potom konzumuje.

(Recept mi poslala pani Eva z Levíc)

Pridané 26.6.2004

Kuracie stehná

s brazílskou fazuľou

 

Potrebujeme:

10 ks spodných kuracích stehien

10 ks oravskej slaniny

500 g dlhozrnnej ryže

2 dl oleja

6 strúčikov cesnaku

2 cibule

soľ.

Fazuľa na brazílsky spôsob:

250 g červenej fazule

6 strúčikov cesnaku

trochu oleja

soľ.

Postup: Fazuľu umyjeme a namočíme večer pred varením do studenej vody. Varíme bez soli asi 2-3 hodiny do mäkka. Potom ju osolíme a varíme ešte 15 minút. Na oleji zvlášť opražíme 6 strúčikov cesnaku, a keď nadobudnú zlatistú farbu, pridáme do fazule a varíme ešte štvrťhodinu.

Kuracie stehná umyjeme, zbavíme kože, osolíme a prudko opečieme z obidvoch strán na rozpálenom oleji. Na stehná opečené do ružova potom poukladáme plátky slaniny, posypeme  cibuľou pokrájanou na rezance a pridáme 6 roztlačených strúčikov cesnaku. Prikryjeme a počas dusenia 15-20 minút stehná pravidelne v panvici obraciame. Podávame s ryžou, na ktorú dáme uvarenú fazuľu. Ako prílohu odporúčam hlávkový šalát.

(Z TV JOJ podľa pani Janky)

Pridané 26.6.2004

Živánska pečienka

 

Potrebujeme:

750 g bravčového mäsa – najlepšie z pliecka

500 g Oravskej slaniny

1 kg zemiakov

4 cibule

soľ

mletá rasca

mleté čierne korenie

mletá červená paprika

100 ml oleja.

Postup: Umyté mäso nakrájame na menšie plátky a poklepeme. Očistenú cibuľu a zemiaky nakrájame na kolieska. Oravskú slaninu pokrájame na plátky. Alobal potrieme olejom, poukladáme naň kolieska cibule a zemiakov, posolíme a okoreníme. Kolmo na zemiaky tesne k sebe striedavo prikladáme posolené a okorenené mäso, cibuľu, zemiaky a Oravskú slaninu. Všetko posolíme, okoreníme, posypeme rascou a červenou paprikou, posypeme vrstvou cibule a zemiakov, pridáme trochu oleja a všetko dôkladne zabalíme do alobalu. Upečieme v horúcej rúre, alebo v pahrebe. (Asi 80 min.)

(Z  TV JOJ podľa pána Tomáša)

Pridané 24.6.2004

Zemiaková polievka

 

Potrebujeme:

100 g zemiakov

50 g mrkvy

30 g petržlenu

30 g karfiolu

30 g čerstvých šampiňónov

vegeta

majoránka

hladká múka

soľ.

Postup: Na rozohriatom oleji orestujeme mrkvu pokrájanú na kolieska a petržlen. Pridáme vegetu, zalejeme vodou a necháme povariť asi 10 min. Potom pridáme zemiaky nakrájané na kocky, karfiol a nakrájané šampiňóny. Varíme do mäkka. Na záver dochutíme majoránkou a zahustíme múkou (zátrepka – múka s vodou). Podávame v chlebovom bochníku.

(Podľa TV JOJ od pána Petra)

Pridané 24.6.2004

Šalát s kozím syrom

Potrebujeme:

200 g  hlávkového šalátu

50 g čerstvej uhorky

50 g paradajok

50 g papriky

20 g reďkvičky

30 g šalátu Lolo na zdobenie

bagetu

50 g kozieho syra.

Dresing:

2 malé cibule (bielu a červenú)

1 lyžicu horčice

1 lyžičku octu balsanica

olivový olej

mleté čierne korenie

soľ

cukor.

Postup: Hlávkový šalát narežeme na rezance, dáme do misy a zmiešame s dresingom, ktorý sme predtým zmixovali z cibule, horčice, octu balsanica, olivového oleja, mletého čierneho korenia, soli a cukru. Šalát s dresingom dáme na tanier, navrch pridáme nakrájanú mrkvu, paradajku, papriku a reďkvičku. Z bagety nakrájame tousty, ktoré ohrejeme na suchej panvici. Potrieme ich kozím syrom a dáme zapiecť. Zapečené tousty uložíme na tanier okolo šalátu. Dozdobíme Lolo šalátom.

(Podľa TV KOJ od pána Petra)

 

Vysmážané plnené palacinky

Potrebujeme:

Palacinkové cesto:

1/2 l mlieka,

300 g hladkej múky,

1 vajce, štipka soli.

200 g údeného mäsa

1 kyslá smotana

strúhanka

vajce

soľ.

Tatárska omáčka:

2-3 lyžičky kyslej smotany

1 lyžička majolenky

½ lyžičky horčice

cibuľa

kyslá uhorka – trošičku na chuť

soľ

čierne korenie

štipka cukru.

Postup: Z palacinkového cesta urobíme palacinky. Uvarené údené mäso pomelieme a premiešame s kyslou smotanou. Touto zmesou naplníme palacinky, zvinieme a potom ich vysmažíme tak, že ich predtým zvinuté obalíme vo vajíčku a v strúhanke. Obaľovanie v múke už nie je potrebné! Podávame s tatárskou omáčkou.

(Podľa TV JOJ od pani Mirky)

Pridané 20.6.2003

Tortilla z tekvice

Potrebujeme:

6 hrnčekov nadrobno pokrájanej tekvice
2 hrnčeky nadrobno nasekanej cibule
2 hrnčeky polohrubej muky
1 hrnček oleja
6 celých vajec
1 prášok do pečiva
8 strúčikov prelisovaného cesnaku
soľ, vegetu, čierne mleté korenie, majorán, petržlenovú vňať
– (toto podľa chuti).


Postup: Všetky ingrediencie spolu zmiešame, necháme 10 minút odstáť. Vylejeme na vymastený a strúhankou vysypaný plech. Posypeme strúhaným syrom, na to nadrobno nakrájanú anglickú slaninu a dáme piecť do dobre vyhriatej rúry. Pečieme pomaly asi 40-45 minút.

(Od pani Ivety z Košíc)

Pridané 18.6.2004

Jablkovo škoricový koláč s piškótami

Potrebujeme:

1 lístkové cesto

1 a 1/2 balíka guľatých piškót,

10 stredne veľkých jabĺk ošúpaných a nakrájaných na drobné kocky (nie postrúhané)

škorica a kryštáľový cukor na posypanie.

Na prípravu pudingu: 1 liter mlieka, 1 vanilkový cukor, 2 PL kryštálového cukru, 2 Zlaté klasy.

Na potretie koláča: 1 vajce.

Postup: Najprv si uvaríme puding. Plech polejeme studenou vodou (nevymasťujeme!!!), lístkové cesto rozdelíme na dve časti a vyváľkame prvú časť na veľkosť plechu a položíme do plechu. Na cesto poukladáme piškóty a rozložíme rovnomerne posekané jablká. Tie posypeme škoricou a kryštálovým cukrom (podľa chuti). Na to všetko vylejeme polovychladnutý puding a na pudig vyváľkanú druhú časť lístkového cesta. Lístkové cesto potrieme rozmiešaným vajíčkom. Pečieme v trúbe asi 30 minút pri teplote 200 °C.

(Od pani Stanky z Bratislavy)

Pridané 16.6.2004

Paprika zapekaná syrom

 

Potrebujeme:

7 paprík

3 cesnakové strúčiky

3 škatuľky syru Lunex

3 paradajky

morskú soľ

olivový olej

bazalku.

Postup: Zo sladkých paprík odstránime jadrník. Zvonka i zvnútra ich potrieme so zmesou soli, oleja a roztlačeného cesnaku a naplníme syrom. Paradajky nakrájame na kolieska. Prvým uzatvoríme papriky a uložíme na pekáč, ktorý sme tiež vymastili zvyškom oleja, cesnaku a soli. Plnené papriky obložíme kolieskami paradajok predtým posypanými bazalkou a zapečieme v rúre vyhriatej asi na 180 st. C asi na 20 minút. Papriky podávame varenými zemiakmi.

(Podľa TV JOJ od pani Janky)

 

Pridané 15.6.2004

 

Kačacie prsia

so zázvorom a pomarančovou omáčkou

 

Potrebujejme:

400 g kačacích pŕs

3 pomaranče

1 citrón

200 ml olivového oleja

čerstvý zázvor

sójová omáčka

slivkový lekvár

badián

celá škorica

aníz

soľ

brandy

400 g zemiakov

50 g masla

200 ml mlieka

čerstvý vanilkový struk.

Postup: Kačacie prsia priečne nakrájame  na kúsky hrubé asi 1 cm. Pomaranče a citrón odšťavíme. Do šťavy pridáme olej, postrúhaný čerstvý zázvor, sójovú omáčku, 1 lyžicu slivkového lekváru, badián, celú škoricu aníz a trochu brandy ( 1 dl). Zmes dobre premiešame, pridáme kúsky kačacích pŕs a necháme asi dva dni odležať v chladničke. Potom prsia opečieme na panvici s trochou marinády. Výpek zmiešame so zvyšnou marinádou, prevaríme a podávame k mäsu. Ako prílohu servírujeme zemiakovú kašu rozmiešanú s mliekom, v ktorom sme varili vanilkový struk.

(Podľa TV JOJ od pána Tomáša)

 

 

Pridané 15.6.2004

 

Čokoládový fondan

 

Potrebujeme:

230 g horkej čokolády

4 vajcia

50 g práškového cukru

60 g polohrubej múky

50 g mlieka

50 g smotany na šľahanie

150 g masla + 10 g na vymastenej formy.

Postup:

            Žĺtka vymiešame  s práškovým cukrom a postupne k nim primiešame polohrubú múku. Mlieko so smotanou a maslom zahrejeme. Keď sa maslo roztopí, odstavíme mlieko zo sporáka a rozpustíme v ňom čokoládu.

Vychladnutú čokoládovú zmes zmiešame so žĺtkovou zmesou a opatrne pridáme ušľahaný sneh z bielkov. Masu rozotrieme na vymastený plech (forma na tortu) a pečieme v rúre s teplotu 150 0C asi 10 min.

(Podľa TV JOJ od pani Kataríny)

 

Pridané 27.10.2003

Hrnková bublanina

 

Potrebujeme:

2 šálky polohrubej múky

1 šálku kryštálového cukru + 1 vanilkový cukor

1 šálku oleja

1 prášok do pečiva + štipka soli

3 celé vajcia

1 šálka mlieka

ovocie.

 

POSTUP: Vajcia šľaháme s kryštálovým cukrom a vanilkovým cukrom. Po troche pridávame olej a ďalej šľaháme. K spomínaným ingredienciám pridávame ďalej mlieko a nakoniec polohrubú múku s práškom do pečiva. Takto spracované cesto dáme na vymastený a múkou vysypaný plech. Navrch poukladáme ovocie podľa chuti. (Najlepšie sú višne, čerešne, ríbezle). Pečieme v predom vyhriatej rúre na cca 180 0 – 190 0 C.

 

(Domáci recept)

 

Pridané 14. 10. 2003

Fettuccini polo

 

 
Potrebujeme:

 

Šampiňónová omáčka:

I.časť:

1 stredne veľká cibuľa

olej

cca 30 Dg kuracích prsíčok

narezaných na kocky

trošku vegety

soľ

mleté čierne korenie

2 strúčiky popučeného cesnaku.

Všetko podusíme pokým nebude mäsko mäkké.

 

II.časť:

1 stredne veľká cibuľa

olej

15 Dg nakrájaných čerstvých šampiňónov

nasekaná petržlenová vňať

soľ.

Všetko spolu podusíme do mäkka.

 

POSTUP: Spojíme prvú aj druhú časť omáčky, pridáme 1 dl bieleho vínka. Postupne pridáme 1 sladkú smotanu rozmiešanú s 2 lyžicami hladkej múky a necháme prejsť varom. Do hotového pridáme kúsok masla na zjemnenie chuti. Uvaríme cestoviny v osolenej vode, najlepšie sú talianske Fettuccini (sú to širšie dlhšie rezance). Cestoviny po uvarení scedíme, dáme na tanier, zalejeme omáčkou a všetko posypeme postrúhaným syrom.

 

(Recept mi poslala pani Miriam z Košíc)

 

Pridané 27.9.2003

 

Chutná zeleninová zmes

 ako „UNCLE BEN´S“

 

 

 
Potrebujeme:

1 kg papriky

1 kg  paradajok

1 kg cibule

1 dl octu

1 dl oleja

3 malé paradajkové pretlaky (po 70 g)

200 g kryštálového cukru

soľ

240 g sterilizovanej lahôdkovej kukurice

270 g čerstvých hríbov (môžu byť aj šampiňóny)

1 pohár (7 dl) nakladaných uhoriek.

 

POSTUP: Zeleninu pokrájame na malé úhľadné kúsky, podusíme a postupne pridáme cukor, ocot, soľ, olej, huby, kukuricu, uhorky. Spolu ešte necháme prevrieť, naplníme do menších čistých a nahriatych pohárov, dobre uzavrieme a sterilizujeme 15 minút pri teplote 80o C. Z uvedeného množstva surovín naplníme asi 11 až 12 troj-decilitrových pohárov.

 

Dobrá rada:

Túto zmes pridávame do pikantného mäsa, k pečeným klobáskam, alebo použijeme na obyčajné či vajíčkové hrianky a pod

 

(Recept je od pani Strapcovej zo Žaškova) 

 

Pridané 13. 9.2003

 

Be – be  zákusok

 

 

 
Potrebujeme:
2 balíky
Be- Be keksov svetlých
2 balíky Be- Be keksov tmavých
3 - 4 banány
1 balíček okrúhlych piškót
1 pohár uvarenej silnej čiernej kávy
džem na piškóty

Plnka:

1 l
mlieka
14 polievkových lyžíc polohrubej múky
40 Dg kryštálového cukru
1 vanilkový cukor

 

POSTUP: Všetko uvaríme a necháme vychladiť. Do vychladnutého pridáme 1,5 masla a poriadne vymiešame.

Plech si vystelieme alobalom, aby sa ľahšie vyberal zákusok. Ukladáme šachovnicovo biele a tmavé Be-Be keksy jeden vedľa druhého po celom plechu. Na to natrieme menšiu polovicu uvareného a vychladeného krému. Na krém ukladáme piškóty bruškom dole, pokvapkáme uvarenou kávou, dáme trošku lekváru (lepší je nakyslastý nie sladký) a na to krúžok banánu. To dávame na každú piškótu. Ak to máme, tak všetko jemne natrieme zvyškom plnky a na plnku zasa poukladáme šachovnicovo Be-Be keksy.  Zabalíme do alobalu, trošku stlačíme a dáme do chladničky na noc. Po vychladnutí na to môžeme dať čokoládovú polevu, no nie je nutná.

 

(Recept mi poslala Miriam z Košíc)

Pridané 18.8.2003

 

Jadranská torta

 

(Dávka surovín je do okrúhlej formy. Na klasický obdlžníkový plech je potrebná dvojitá dávka!)

 

 
Potrebujeme:

Cesto:

            3 vajcia

                        3 + 3 Dg kryštálového cukru

            6 Dg polohrubej múky

                        2 Dg kakaa

            ½ dcl oleja

                        1 moka lyžička prášku do pečiva

            2 polievkové lyžice vody

POSTUP: Žĺtka s 3 Dg cukru a vodou šľaháme, pridávame olej, múku, kakao, prášok do pečiva. Z 3 bielkov vyšľaháme tuhý sneh. Pridáme 3 Dg cukru a došľaháme sneh. Zľahka vmiešame do pripravenej zmesi. Piecť na papieri.

 

Krém: 2 Dcl mlieka

                        10 Dg kryštálového cukru

            2 Dg solamylu

                        1 žĺtok

POSTUP: Dobre rozmiešame a uvedieme do varu. Necháme vychladnúť. Pridáme 10 Dg orechov a zamiešame do 15 Dg vyšľahaného masla. Krém natrieme na upečený korpus. Navrch nanesieme šľahačku pripravenú z 2 práškových šľahačiek podľa priloženého návodu.

 

(Recept som získal od Kingy z Pokecu)

Pridané 6.8.2003

 

Koláč s cukinou

 

Potrebujeme:

 
 


            CESTO:

2 celé vajcia

2 šálky práškového cukru

2 šálky cukiny (pokrájanej, vyžmýkanej)

2 šálky polohrubej múky

1 prášok do pečiva (prípadne do perníka)

1 lyžica kakaa

½ lyžičky sódy bikarbóny

1 lyžička škorice

¾ šálky oleja

ríbezľový džem (na potretie)

            POLEVA:

1 čokoládu na varenie

¼ margarínu

kokosová múčka (na posypanie)

 

POSTUP: Na prípravu cesta najprv vymiešame vajcia s cukrom. K tomu pridáme kakao, škoricu a vyžmýkanú cukinu. Ďalej pridáme múku s práškom do pečiva a sódou bikrabónou a nakoniec olej. Všetko spolu poriadne premiešame a vylejeme na plech potretý tukom a vysypaný múkou. Pečieme v rúre asi 25 minút. Koláč necháme vychladnúť a taký potrieme hrubou vrstvou džemu. Nakoniec ho polejeme čokoládou, ktorú sme predtým spolu s margarínom roztopili v nádobe nad parou. Ešte pred stuhnutím polevu posypeme kokosovou múčkou.

 

(Recept som získal od Miriam z Trenčína)

 

Pridané 27.7.2003

 

Ovocný koláč

 

Potrebujeme:

 

2 šálky polohrubej múky

1 šálku kryštáľového cukru

1 šálku oleja

1 prášok do pečiva

1 vanilkový cukor

štipka soli

3 celé vajcia

1 šálka mlieka

ovocie podľa sezóny.

 

POSTUP: Všetky ingrediencie spolu vymiešame a dáme na múkou vysypaný plech. Na povrch dáme ovocie a pečeieme vo vopred vyhriatej rúre.

 

(Recept som získal od kolegýň)

 

Pridané 2.6.2003

 

Doboška

 

Cesto: 4 žĺtky vymiešame so 4 lyžicami práškového cukru, pridáme 4 lyžice hrubej múky a sneh vyšľahaný zo 4 bielkov.

Postup: Plech natrieme masťou, posypeme hladkou múkou, naň rovnomerne roztrieme cesto a dáme do horúcej trúby upiecť do ružova. Po upečení plást podoberieme nožom, preklopíme na lopár a prekrojíme na polovicu. Tento postup opakujeme 3-krát.

Plnka: 30 Dg cukru, 6 -7 lyžíc kávy (najlepšie melty: na 0,5 l vody dáme 3 lyžice melty), 2 lyžice kakaa spolu uvaríme, kým sa medzi prstami nevyťahuje na 2,5 cm. Zvlášť vymiešame 40 Dg Hery (Visy), dáme do chladničky a potom zase vymiešame do penista. Po vychladnutí pridáme 2 žĺtky, znovu vymiešame a takto pripravenú plnku nanášame na rozdelené plásty upečeného cesta.

Poleva: 30 Dg práškového cukru dáme do suchej panvice.  Novou varechou miešame a postupne cukor roztopíme na slabom ohni. Plech natrieme maslom a z cesta jednu polovicu na plech dáme tou stranou, čo sa piekla na spodku. Horúcu masu nalejeme naň a hneď naznačíme kúsky, lebo keď poleva stvrdne, nedá sa už krájať.

 

(Recept som získal od Vierky z Komárna)

Pridané 27.4.2003

 

3 BIT


Potrebujeme:

 

CESTO:

3 vajcia

100 g práškového cukru

0,1 l oleja

2 lyžice kakaa

1 balíček kypriaceho prášku do pečiva

300 g hladkej múky

250 ml mlieka

PLNKA:

2 balíčky Zlatého klasu

2 balíčky vanilkového cukru

0,5 l mlieka

100 g práškového cukru

150 g masla

2 balíčky BB keksov

KRÉM:

1 konzerva kondenzovaného sladeného mlieka

200 g masla

POLEVA:

150 g čokolády

80 g masla

Postup:

Plnka: Zo Zlatého klasu, vanilkového cukru a mlieka uvaríme hustý puding. Práškový cukor vymiešame s maslom do penista. Do vychladnutého pudingu postupne pridávame vymiešané maslo s cukrom a ušľaháme krém.

Krém: Konzervu kondenzovaného sladeného mlieka uvaríme vo vode dve hodiny. Potom ju vyberieme a keď vychladne, otvoríme ju a do vychladnutej masy pridáme maslo a dobre vymiešame.

Poleva: Čokoládu s maslom rozpustíme nad parou.

Na upečené a vychladnuté cesto natrieme plnku. Na plnku poukladáme BB keksy a na ne natrieme krém. Na krém ide čokoládová poleva.

 

(Recept mi poslala andromedka)

 

Pridané 15.2.2003

 

Jablková torta

 

Potrebujeme:

28 Dg jabĺk (asi 5 väčších)

6 lyžíc krupice

6 vajec

28 Dg cukru

2 lyžice kakaa

škoricový cukor

1 prášok do pečiva

16 Dg pomletých orechov

pol litra šľahačkovej smotany

varovú čokoládu

 

KRÉM z varenej šľahačky (príprava 1 deň pred pečením!): Pol litra šľahačky pomaličky uvedieme do varu. Keď je vlažná, pridáme 1 čokoládu a za stáleho miešania krátko povaríme. Vychladnutú dáme na noc do chladničky a na druhý deň ju vyšľaháme.

 

Cesto: Jablká postrúhame, vmiešame do nich krupicu a necháme na chvíľu postáť. Zatiaľ vymiešame žĺtka s cukrom. Pridáme kakao. Všetko zmiešame aj s postrúhanými jablkami, pridáme trošku škoricového cukru, pomleté orechy, prášok do pečiva a sneh zo 6 bielkov. Pečieme vo vlažnej rúre na normálnom plechu, nie na tortovej forme!!!. Vychladnutý koláč potom potrieme ríbezľovým lekvárom a na ten natrieme čokoládovú šľahačku, ktorú sme si vopred pripravili. Nakoniec ozdobíme postrúhanou čokoládou.

(Recept mi poslala andromedka z Pokecu.)

 

 

Pridané 6.12.2002

 
Sloní šalát

Potrebujeme:

1 kg mäkkej salámy

6 ks veľkých cibúľ

1 liter uhoriek

40 Dg Majolky

2 polievkové lyžice oleja

2 polievkové lyžice horčice

1 paradajkový pretlak

6 kociek cukru

1 kávovú lyžičku soli

1 kávovú lyžičku chilli korenia

1 kávovú lyžičku octu.

 

POSTUP: Nadrobno pokrájame salámu, cibuľu a uhorky. Ocot, olej, paradajkový pretlak, horčicu, soľ, cukor a korenie uvaríme za stáleho miešania na hladkú kašu. Touto kašou zalejeme salámu, cibuľu a uhorky. Po vychladnutí pridáme Majolku. Všetko dobre premiešame a necháme odležať v chlade.

 

(Recept pochádza z USA získaný prostredníctvom Jozefa  z Bratislavy)

 

Pridané 2.12.2002

 

Slané pečivo od pani Černekovej

 

  1. Pagáčiky NIVA

Potrebujeme:

25 Dg hladkej (polohrubej) múky

1 Heru

25 Dg syra NIVA.

POSTUP: Z uvedených ingrediencií zamiesime cesto a z neho vykrajujeme malé pagáčiky. Potrieme ich vajcom a do každého vložíme polovicu orecha, lieskovca, alebo mandle a takto pečieme na vymastenom plechu vo vyhriatej rúre.

 

2.      Bryndzové tyčinky

Potrebujeme:

25 Dg hladkej múky

15 Dg bryndze

15 Dg masla, alebo Hera

1 celé vajce

soľ

½ prášku do pečiva.

POSTUP:  Zo surovín vypracujeme cesto. Rozvaľkáme na hrúbku cca 1 cm, potrieme rozšľahaným vajcom, posypeme rascou a ostrohou robíme z cesta tyčinky. Pečieme vo vyhriatej rúry na vymastenom plechu.

 

3.      Praclíky

Potrebujeme:

50 Dg hladkej múky

40 Dg HERY

2 žĺtka

1 Dl vlažného mlieka

1 lyžičku soli

3 Dg kvasníc.

POSTUP: Z prísad vypracujeme cesto (nemusí vykysnúť). Cesto rozdelíme na 5 – 6 častí. Každú časť vyvaľkáme a vykrajujeme praclíky. Praclíky pred pečením potrieme vajíčkom a posypeme rascou, sezamom, alebo syrom.

 

 

Empanadas pečené v rúre

Potrebujeme:

Cesto:

1 kg múky

1/4 kg masti (tuku)

2 vajcia

1 šálka mlieka

1.1/2 pol.lyž. soli (zarovnaná)

1/4 šálky vody

Mäsová plnka:

3/4 kg. mletého mäsa

1/4 kg. masti

8 cibúľ pokrájaných na drobno

4 vajíčka uvarených na tvrdo

okolo 15 olív

100 gr. hrozienok

červenú papriku

kmín

 

Príprava cesta:

·                    Na doske spojiť suchý material

·                    V miske rozmiešať masť (tuk) s dvomi vajíčkami (čerstvými), pridať mlieko a vodu.

Túto zmes potom spojiť s múkou až bude cesto mäkké a hladké. Prikryť ho utierkou na 10 minút.

Mäsová plnka:

Pokrájať na drobno cibulu. Smažiť na masti (tuku) do zlata , pridať zomleté či na drobno pokrájané mäsko, hneď pridať korenie: červená paprika, rasca, korenie a soľ. Dobre premiešať a nechať dusiť, až mäsko je makké na slabom ohni. Potom pridať trochu maizeny rozmiešanej v polovici šálky vody, a nechat variť tak 3 min.


Záverečná úprava:

Cesto sa vyvaľká na tenko. Pomocou plytkého taniera vykrojiť kruhy, môžeme použiť ostrôžku. Na kruh cesta - plnka: 1 pol.. lyž. mäsovej plnky; ¼ vajíčka natvrdo; 1 oliva a zmäknuté hrozienka - množstvo podľa chuti. Okraje cesta navlhčíme prstom po celom okraji, cesto preložíme a pevne pritlačíme. Okraje opäť navlhčíme a prehneme smerom nahor a znovu pritlačíme, aby sa piroh neotvoril. Piroh potrieme rozšľahaným vajíčkom a prepichneme  špáradlom, aby nevytiekla šťava z vnútra.  Dáme piecť do vyhriatej rúry tak na 20 min., ale je potrebné kontrolovať…hádam aj menej, záleží to od rúry. Hneď podávame.

(Recept chilského národného jedla som získal z Chile od tam žijúcej Slovenky Márie)

 

 

Špecialita „Domino“

 

 

Potrebujeme a postupujeme takto:

 

1 kg kuracích pŕs (narezať na rezančeky)

2 kávové lyžičky kari korenia

½ kávovej lyžičky mletého čierneho korenia

1 kávovú lyžičku soli

2 kávové lyžičky křemžskej horčice

trošku kečupu

1 jablko (nastrúhať ako na koláč)

2-3 strúčiky potlačeného cesnaku

olej

1-2 kávové lyžičky vegety.

 

Toto všetko necháme od večera postáť a potom len jemne opečieme. Ak treba, dáme trošku vody. Podávame so zemiakovými hranolkami. Chutí i s ryžou. Keď pridáme pár koliesok ananásového kompótu (môže byť i marhuľový), je to výborné!

 

(Recept som získal od andromedky z Pokecu)                                                                                

 

Šuhajdy

 

Masa (obal šuhajdy):

Na miernom plameni rozpustíme:

25 Dg IVY

30 Dg varovej čokolády

1 lyžicu kakaa.

Vychladnuté dávať do plastových foriem od vajec. Do toho dáme vychladnutú plnku.

Plnka:

1 kondenzované mlieko – sladené

1 balíček vanilkového cukru

2,5 lyžice kakaa..

Všetko uvaríme do stuhnutia. Pozor- prihára – narobili by sa hrčky. Do horúcej plnky hneď primiešame ¼ kg masla.

Odporúčania:

Po jednej polievkovej lyžice masy dať do 60 jamôk v plastových obaloch (umytých a vysušených). Do každej jamky pridať malou lyžičkou plnku a ponoriť do masy. (Najlepšie plnku ponoriť prstom).

(Recept od Ing. Kopasovej)

 

Tvarohové rezy

 

Potrebujeme:

1 kg baleného tvarohu

15 Dg masla

20 Dg práškového cukru

4 celé vajcia

1 prášok do pečiva

1 vanilkový cukor

10 Dg detskej krupice

1 balíček hrozienok.

 

POSTUP: Tvaroh zmiešame s ostatnými prísadami, dáme na vymastený a vysypaný plech a pečie v dobre vyhriatej rúre 15 – 20 minút. Môže sa krájať už vlažný. Je veľmi chutný.

 

 

Medové trojuholníky s čokoládou

 

Medové cesto:

200 g práškový cukor

3 vajíčka

3 PL med (asi 60g)

150 g maslo

500 g hladká múka Špeciál

1 ČL sóda bikarbóna

10 g kakao

štipka mletej škorice.

POSTUP: Cukor, celé vajcia, med a maslo miešame nad parou do rozohriatia (rozpustenia). Odstavíme, pridáme sódu bikarbónu a znova premiešame. Nakoniec po miernom vychladnutí pridáme zmes múky, kakaa a škorice. Necháme odležať, najvhodnejšie deň vopred na chladnom mieste. Potom rozdelíme cesto na dve časti a vyvaľkáme tenké pláty (3-4 mm), ktoré upečieme na vymastenom otočenom plechu. Pred upečením pláty popicháme. Pečieme pri teplote 200 C približne 7 minút. Necháme vychladnúť, opatrne nožom podrežeme a rozdelíme na dve polovice (vzniknú 4 hrubšie pláty).

Vanilkový krém:

2 dl čerstvé mlieko

30 g prášok Zlatý klas

1 vanilkový cukor

40 g kryštálový cukor

30 g rum

200 g maslo

100 g ríbezľový džem.

POSTUP: Z mlieka, prášku Zlatý klas, vanilkového a kryštálového cukru uvaríme hustý puding, ktorý vychladíme. Dochutíme rumom a rozšľaháme maslo. Vyšľaháme hladký krém.

DOKONČENIE: Krémom plníme pripravené pláty. Striedavo: medový plát, krém, medový plát, džem, medový plát, krém a medový plát. Necháme stuhnúť, pokrájame na pásy a boky a povrch potiahneme (polejeme) čokoládou. Pokrájame na trojuholníky.

 

Pridané 26.11.2002

Kurča na čínsky spôsob

 

Potrebujeme:

 

1 ½ kg kurča

1 kg kapusty (čínska, alebo biela)

3-4 mrkvy

3-4 cibule

1 pór

400 g kukurice

2-3 feferónky (nie sú nutné)

sójovú omáčku

vegetu

soľ

červenú papriku sladkú

červenú papriku štipľavú

čierne korenie mleté

olej.

 

Príprava zeleniny:

Kapustu nakrájame na slížiky, mrkvu na plátky, cibuľu na slížiky, pór na kolieska. Do nakrájanej zeleniny pridáme kukuricu, 4 polievkové lyžice sójovej omáčky, 3 polievkové lyžice oleja a vegetu podľa chuti. Všetko spolu premiešame a necháme aspoň 6 hodín v chladničke stáť. Občas premiešame.

 

Príprava mäsa:

Kurča stiahneme z kože a vykostíme. Krídla sa nepoužijú. Vykostené prsia a stehná nakrájame na kocky 1cmx 1cm alebo na slížiky 0,5 cm x 3-4 cm. Do nakrájaného mäsa pridáme nadrobno nakrájané feferónky, 3 polievkové lyžice sójovej omáčky, 2 polievkové lyžice oleja, ½ kávovej lyžičky červenej sladkej papriky, ¼ kávovej lyžičky štipľavej papriky, poprášime čiernym korením a vegetou. Pomiešame a necháme 6 (šesť) hodín v chladničke stáť. Občas premiešame.

 

POSTUP:  Do hlbokej panvice alebo hrnca nalejeme asi 1 cm oleja a necháme ho rozpáliť. Pridáme mäso a asi 10 minút osmažíme. Mäso vyberieme do pripravovanej misy a vložíme do vyhriatej rúry. Do výpeku v panvici dáme zeleninu a dusíme prikryté pokrievkou dokiaľ nezmäkne. Do udusenej zeleniny pridáme mäso a asi 10 minút podusíme. V prípade, že by bolo jedlo málo slané, alebo málo ochutené sójovou omáčkou, môžeme ho kľudne dochutiť. Podávame s ryžou!

(Recept som získal od Michaely)

 

Pridané 26.11.2002

Falošný krémeš

 

Postup:

Jedno lístkové cesto rozvaľkáme na stredne veľký plech (aj na boky).

Plnka:

V mixéry vyšľaháme:

2 tvarohy

1 zlatý klas

4 dcl mlieka

2 balíčky vanilkového cukru

4 kávové lyžičky práškového cukru

1 dcl oleja

1 celé vajce

3 žĺtky.

Plnku vylejeme na cesto a zapečieme v rúre cca 20 – 25 minút. Vyberieme z rúry a na koláč natrieme sneh z troch bielkov, spolu s  pol balíčkom vanilinového cukru a koláč dáme zapiecť na 5 – 10 minút.

Dobrú chuť

!

(Rodinný recept)

 

Pridané 23.10.2002

Anglický  v i a n o č n ý  koláč

 

Potrebujeme:

 

350 g margarínu

350 g práškového cukru

6 vajec

450 g hladkej múky

4 PL (polievkové lyžice) mlieka, alebo vínovice

1 ČL (čajová lyžica) mletej škorice

1 ČL mletých klinčekov

1 PL mletého ďumbiera

450 g hrozienok

kôrka pomaranča, alebo citrónu

100 g citronátu (zelené kandizované ovocie)

125 g červených čerešní

250 g sekaných mandlí

50 g kandizovaného zázvoru.

 

POSTUP: Źĺtky vyšľaháme s cukrom. Potom všetko pridáme a vymiešame. Bielky vyšľahať na sneh – pridávať až úplne na koniec. Do vymastenej bábovkovej formy. Pečieme 2 a ½ až 3 hodiny pri 140 st.C. Vyberieme vychladnuté z formy (bude to tvrdé!!! – nevadí), zabalíme do utierky a v nádobe (jenská misa a pod.) to pravidelne polievame nejakým destilátom (najlepšie koňakom). Zvrchu prikryté, uskladňujeme na balkóne  ( v chlade). Pečieme 6 (šesť) týždňov pred Vianocami.

(Recept pochádza od dr. Koníkovej z Bratislavy)

 

 

Vynikajúci jablkový koláč

 

Potrebujeme:

 

22 Dg masla (HERA) a

20 Dg práškového cukru,

ktoré spolu vymiešame do peny.

Postupne pridáme:

4 celé vajcia a pridáme

40 Dg polohrubej múky

1 prášok do pečiva.

Nakoniec vmiešame do tejto masy

1 kyslú smotanu.

Takto nám vznikne cesto.

 

POSTUP: Na vymastený a múkou posypaný plech dáme 2/3 cesta. Na cesto dáme hrubšiu vrstvu postrúhaných jabĺk, ktoré posypeme škoricovým cukrom. Nakoniec dáme zostatok cesta, posypeme posekanými orechmi a pečieme ako piškótu do ružova.

(Recept som získal od pani. J. Jánošovej z Bratislavy)

 

 

Krtkova torta

 

Potrebujeme:

7 dkg masla, 2 x vanilkový cukor - spolu vymiešať a pridať: 6 žĺtkov (pridávať po jednom), 10 dkg pomletých orechov, 10 dkg postrúhanej čokolády,1 prášok do pečiva, sneh zo 6 bielkov.

Upečenú a vychladenú piškótu zoškrabeme zo stredu cca do polovice, omrvinky, čo sme zoškrabali, potom použijeme na posypanie torty.
Na piškótu poukladáme na kolieska narezané banány-cca 2 kusy.


KRÉM: 2 šľahačkové smotany, 2 stužovače do šľahačky,1 vanilk. cukor, 5 dkg kryšt.cukru, 5 dkg nahrubo nastrúhanej čokolády (vytvorí sa tým stracciatella efekt).
Na tortu s banánmi dáme krém a na krém poukladáme omrvinky, ktoré sme predtým zoškrabali  z upečenej piškóty.
Dobrú chuť! Je to fantastické, ale dobre je nechať tortu postáť pred konzumáciou cca 1-2 hodinky v chladničke.

(Recept som získal z Pokecu - andromedka)

 

 

 

Lojzo kurča

 

Potrebujeme:

 

4 kusy kuracích stehien

11/2 kg zemiakov

3 stredne veľké mrkvy

2 – 3 citróny

6 strúčikov cesnaku

2 ks cibule

20 Dg strúhaného syra

grilovacie korenie, soľ, tymián, horčica, mleté čierne korenie, jablká, vegeta, olej.

 

POSTUP:  Zemiaky pokrájame na kolieska, pridáme tiež na kolieska pokrájanú mrkvu, polejeme citrónovou šťavou. Pridáme pretlačený cesnak, zalejeme asi 1 Dl oleja (ak je málo, pridáme), osolíme, okoreníme, pridáme 1 polievkovú lyžicu horčice a na drobno pokrájanú cibuľu. Dôkladne premiešame a necháme najmenej 1 hod. odpočívať v chlade.

Očistené a umyté stehná posypeme vegetou a grilovacím, korením.

Do pekáča nasypeme pripravenú odstátu zmes, stehná poukladáme navrch a posypeme tymiánom. Počas pečenia šťavou z pekáča polievame stehná. Asi ½ hod. pred dokončením pridáme na štvrťky nakrájané jablká a celkom na záver posypeme postrúhaným syrom.

 

(Recept som získal od RNDr. J. Jánošovej z Bratislavy)

 

 

Tvarohová torta

 

 

POSTUP:

Dve polievkové lyžice želatiny namočíme do 2 dl studeného mlieka na noc. Na druhý deň prilejeme do toho 2 cl šľahačkovej smotany a dáme na mierny oheň zahustiť. Vylejeme do mixéra, pridáme 2 celé vajcia, 1 vanilkový cukor, dvojdecový pohár práškového cukru, pol kg tučného tvarohu, 15 Dg masla a spolu zmixujeme.

Vymastíme rozpusteným maslom tortovú formu, polovicu hmoty nalejeme do formy, naukladáme marhule a potom namočíme piškóty do rumu riedeného šťavou z ovocia. Poukladáme piškóty na ovocie a zalejeme druhou polovicou hmoty. Dáme do chladničky na 4 hodiny. Zdobíme pri podávaní šľahačkou.

(Podľa receptu Ing. E. Kopasovej z Bratislavy)

 

 

Vianočný punč

 

 

Potrebujeme:

4 citróny

1 struk vanilky

2 zrnká bodiánu

4 klinčeky

1 zvitok škorice

1 kúsok zázvoru

50 Dg cukru

0,25 l vody

0,7 l rumu (vodka).

 

POSTUP: Z citróna vytlačíme šťavu. Do šťavy pridáme koreniny a citrónovú kôru. Vodu s cukrom uvaríme na sirup (2 min) a necháme vychladnúť. Vychladnutý sirup, rum a koreninovú zmes dáme do jednej nádoby a necháme luhovať 5 až 7 dní.

Podávame: Jeden diel extraktu a dva diely horúcej vody.

 

 

Zázračná torta

 

Potrebujeme:

6 vajec

35 Dg práškového cukru

25 Dg hrubej múky

15 Dg mletých orechov

1 vanilkový cukor

pol prášku do pečiva

10 lyžíc studenej vody

 

POSTUP: Vymiešame do peny žĺtka s práškovým cukrom. Postupne pridáme vodu. Múku zmiešame s práškom do pečiva, pridáme do cesta spolu s orechmi a vanilkovým cukrom. Nakoniec pridáme sneh z ušľahaných bielkov. Upečieme, vychladnuté prekrojíme na tri pláty.

Plnka:

3 vajcia, 15 Dg práškového cukru, štvrť kila masla, 2 Dg kakaa (čokoláda), 5 Dg orechov, 2 lyžice rumu.

POSTUP:

Do nádoby dáme vajcia, cukor a nádobu vložíme do vriacej vody. Šľaháme, kým sa začne prisychať na nádobu. Vyberieme z vody, hneď pridáme maslo, kakao, pomleté orechy a rum. Všetko šľaháme do vychladnutia a dáme do chladničky.

Na druhý deň plníme.

Tortu potrieme aj z bokov a z vrchu a celé posypeme mletými orechmi.

 

(Veľmi starý rodinný recept rodiny Szentmihályiovej získaný od Ing. Kopasovej)