Pani Danka Gonosová sa venuje zaujímavej umeleckej technike - dekupáži

Určite aj vám sa stalo, že ste čítali isté časopisy a články v nich vás oslovili. Zvlášť zaujímavé sú také, kde sa niečo dá naučiť. Tak napríklad objavenie novej umeleckej techniky vo vás vyvolá pocit potreby samostatnej tvorby. Skúsite to, a už v tom "lietate". Niečo podobné sa stalo aj obyvateľke Rakovnice Danke Gonosovej.
V obci ju poznajú všetci. Pracuje na takej pozícii, v ktorej prichádza denne do styku s občanmi obce Rakovnica. Málokto však vie, že sa venuje aj umeleckej činnosti. Nevieme, či vám niečo hovorí slovo - decoupage. Možno áno a možno nie. Je to francúzske slovo (číta sa dekupáž a v tomto tvare sa u nás už udomácnilo) a znamená špeciálnu servítkovú techniku ozdobovania rôznych predmetov. Zo servítok, zo špeciálnych dekupážnych papierov alebo i z ozdobných baliacich papierov sa vystrihujú zaujímavé vzory a lepia sa na akékoľvek pevné povrchy. Záverečným lakovaním sa na vybranom predmete dosiahne dokonalá ilúzia maľby.
Danka sa dekupáži venuje od januára tohto roku. Tejto umeleckej tvorbe podľahla natoľko, že väčšinu svojho voľného času kreatívne tvorí. Ozdobuje starožitný nábytok, terakotové kvetináče, robí obrázky. Zdobí vedrá, vázy a ďalšie predmety. Paleta upravených a vyzdobených výrobkov je veľká a široká.
Za krátke obdobie už stihla spracovať, vytvoriť, ozdobiť viac ako 200 kusov. Väčšina sa nachádza v rodine, u príbuzných, známych, priateľov. Je pravdou, že je to finančne náročné, ale to ju vôbec neodradilo. Pri tvorbe používa špeciálne materiály i nástroje. Samotná práca chce veľa trpezlivosti, precíznosti, času. Výsledok celého snaženia je svojím spôsobom unikátny, jedinečný. Motívy sú rôzne. Oslovia už pri prvom pohľade. Potešia oči. Zvláštnosťou pre tvorkyňu je jej umelecké cítenie. Dopredu má vizualizáciu budúceho diela vytvorenú, a to dodáva jej tvorbe zvláštny punc.
Priložené fotografie vám priblížia aspoň časť Dankinej umeleckej tvorby.
13. máj 2010

Text a foto: Dr. Jozef Sabo

Poznámka: Viac fotografií na stránke www.majgemer.sk