V zime po večeroch chlapi roztĺkajú orechy a ženy vylupujú z nich jadrá

Orech vlašský, orech kráľovský, latinský názov Juglans regia. Je to statný vysoký strom s rozložitou korunou. V Rakovnici sa pestuje od nepamäti. Jeho plody dozrievajú koncom augusta a v septembri. Zbierajú sa postupne - ako samé opadávajú zo stromu. Ku koncu zberu sa zvyšok obtĺka. V roku 2009 sa ich urodilo neúrekom.
Majitelia stromov po zbere orechy preberú a pozorne usušia. V zimných mesiacoch po večeroch ich roztĺkajú a vylupujú jadrá. Je to prácna a náročná činnosť. Podieľajú sa na nej členovia rodiny. Chlapi orechy roztĺkajú, ženy vyberajú jadrá a zároveň ich triedia. Toto rozdelenie nie je všeobecne platné, môže to robiť jeden človek, viacerí, alebo môžu byť rôzne kombinácie deľby práce.
Orechy pre človeka majú osobitný význam. Listy a zelená dužinatá časť oplodia majú liečivé účinky. Nezastupiteľnú úlohu majú samotné semená. Obsahujú veľa bielkovín, vitamínov, minerálnych látok, vlákniny a nenasýtené mastné kyseliny. Pre citlivé žalúdky sa veľmi neodporúčajú. Ťažšie sa trávia. Na zmiernenie záťaže sa nejedia surové, ale sa dávajú do pečiva, varia s medom, žĺtkami a podobne.
Rakovnické ženičky orechy hojne využívajú pri pečení a varení. Príkladom sú rezance s orechami, parené buchty posypané mletými orechami, závin s kysnutého cesta plnený orechami (orechovník), orechové rožteky, orechové štrúdle, medvedie labky a ďalšie druhy pečiva.
9.1.2010

Text a foto: Dr. Jozef Sabo