Vyšná Slaná - Rakovnica - Rožnava, 28.apríl – 2. máj 2007

Na pozvanie MO Matice Slovenskej v Rožňave koncom apríla a začiatkom mája boli na Hornom Gemeri na návšteve Slováci žijúci v obci Aradáč vo Vojvodine (Srbsko). V Rožňave, Vyšnej Slanej a v Rakovnici sa predstavili hrou „Pridbaj tak, aby ju nebolelo“. Prečítajte si, čo o svojom pobyte medzi našimi obyvateľmi napísali v novinách Hlas ľudu.

Rodný môj kraj, zo všetkých najkrajší ...

"...Milí priatelia, prijmite pozvanie do jedného z najkrajších regiónov Slovenska, ktorý vás očarí krásou svojej prírody a pohostí tradičnou pohostinosťou tu žijúcich ľudí." Boli to úvodné slová, ktoré sme dostali od pani Boženy Mihálikovej, zamestnankyni Gemerského osvetového strediska v Rožňave. Pozývali nás starostovia obcí Vyšná Slaná, Rakovnica a predsedníčka Miestnej organizácie Matice Slovenskej v Rožňave.

Horný Gemer sa nachádza na juhovýchode Slovenska. Najväčším lákadlom návštevníkov je neobvyklé prírodné bohatstvo. Najznámejšie sprístupnené jaskyne v tejto oblasti Domica, Gombasecká, Ochtinská aragonitová, Krásnohorská a Dobšinská ľadová jaskyňa. Ďalej sú tu mnohé kultúrnohistorické pamiatky, medzi ktorými dominujú tie najznámejšie: hrad Krásna Hôrka, kaštieľ Betliar, jedinečné kostoly so stredovekými nástenými maľbami v Štitníku, Ochtinej a Koceľovciach považované za priamu súčasť európskej kultúry stredoveku.Významným centrom regiónu je mesto Rožňava so zachovalým historickým jadrom - v blízkosti Národného parku Slovenský kras.

A tak sa hŕstka Aradáčanov vydala na cestu do Gemera. Vedúci projektu "Číra voda padá do rodných žľabov" boli matičiari na čele s predsedníčkou Erkou Viliačikovou a pani Boženou Mihálikovou. Zájazd mali na starosti ešte tajomníčka a pokladníčka MOMS-a Aradáč Jaroslava Števková a Helena Bartošová.

Na cestu sa vydali členovia MOMS-a Aradáč, divadelníci s divadelnou predlohou "Pridbaj tak, aby ju nebolelo" autora a režiséra Jána Hrubíka, meškárky, sólo spevák Pavel Beňuš, folkloristi mládežníci a veteráni ako i aradáčsky starosta - richtár Jano Jánošík.Cesta bola namáhavá, cestovalo sa vyše 12 hodín, hranice, Európa.... Docestovali sme 28. apríla asi na obed. Ubytovaní sme boli v chate Július - 1 km od Vyšnej Slanej. Poobede nás už čakali v obci Dedinky, kde bolo otváranie turistickej sezóny. Vystúpili meškárky spolu so ženskou speváckou skupinou zaspievali ľudové pesničky po slovensky a potom i po srbsky. Pre mladých hrala súčasná východniarska skupina Ščamba. V nedeľu 29. apríla ráno sme učinkovali na miestnych bohoslužbách v evanjelickom kostole vo Vyšnej Slanej. Potom sme navštívili Šafárikov dom v Kobeliarove, kde nás odviedol starosta obce Vyšná Slaná Ján Krupár.Večer bolo divadené predstavenie v podaní našej divadelnej odbočky Branislav Vierg.

30. apríla sme sa rozlúčili s domácim na chate Július a cestovali sme do Rožňavy - 29km.

Najprv sme mali prijatie u primátora MUDr. Vladislava Laciaka v Rožňave spolu s predsedníčkou MOMS-a v Rožňave Oľgou Benediktyovou a potom vystúpenie v Obchodno kultúrnom centre. Prijatie bolo na veľmi vysokej úrovni, mnohí z nás to zažili po prvýkrát a pekne sme sa prezentovali pred primátorom a sľúbili sme si obojstranú spoluprácu. Veď koncom júna budú oni aradáčskými hosťami. Nasledoval program na Námestí baníkov, ktorý otvoril primátor mesta a predseda slovenského parlamentu Pavol Paška. Vystupovali detské folklórne súbory, ako i speváci a hudobníci. Navštívili sme strážnu vežu v Rožňave a obchodné domy TESCO, LIDL, BILLA.

Večer sme sa presunuli do Rakovnice, boli sme ubytovaní v rodinách.

V utorok 1. mája sme navštívili rodný dom najväčšieho zberateľa slovenských ľudových rozprávok Pavla Dobšinského v Slavošovciach, evanjelický kostol v Štitníku a Ochtinskú aragonitovú jaskyňu, známu ako unikátna aragonitová jaskyňa v Európe. Poodede bolo voľné a večer zasa vystúpenie našich divadelníkov.V Rakovnici nás privítal pán starosta Ing. Ondrej Lorko a umelecká vedúca Ľubica Birková.

"Každý vidí Rakovnicu svojimi očami vo svojom čase, ale obdivovať a objavovať ju môžeme neustále. Je to naša malebná, svojrázna a jedinečná obec."

To boli ozaj milí domáci, ďakujeme všetkým, ktorí nás tak milo prijali, hostili a potom tá spolupatričnosť, ktorá sa nemení, jadro zostáva. Nemenia ho sťahovania, roky, časy...

V stredu 2. mája sme navštívili kaštieľ Betliar umiestnený v nádhernom prírodnom parku. Patrí medzi skvosty slovenského národného kultúrneho dedičstva. V jeho interiéri navštevníci môžu obdivovať expozíciu života šľachty od 17. do začiatku 20. storočia s hodnotnými zbierkami rodiny Andrássyovcov, nábytku, obrazov, porcelánu a poľovníckych trofejí. Kaštieľ je zároveň nositeľom prestížneho ocenenia Europa Nostra za príkladnú obnovu.

Ďakujeme všetkým domácim a najviac pani Božene Mihálikovej, Oľge Benediktyovej, Jánovi Krupárovi, Ing. Ondrejovi Lorkovi, Ľubici Birkovej a jej dcére Katke Birkovej.

Jaroslava Števková, Aradáč