Z gemerského denníka som sa dozvedel, že rožňavskí herci účinkujúci v mestskom divadle Actores sa tohto roku zúčastnili divadelného festivalu v ďalekom juhoamerickom štáte chile. moja internetová priateľka mária žijúca v santiagu de chile sa chcela s nimi stretnúť, ale nakoniec mi poslala preklad článku z tamojších novin el lanquihue, ktorý je reakciou na ich vystúpenie. Možno budete zvedaví aj vy, čo sa o mojich krajanoch písalo za veľkou mlákou:

 

Slováci  účinkovali  bez  prekladu. 

 

 

Uplynulú stredu (16.júla 2003) sa predstavilo mestské divadlo “Actores” hrou “Animus” v slovenskom jazyku. Herecká rutina sa vyznačovala kombináciou vplyvu ruskej a poľskej školy, typickými národnými  tancami, vrátane tanga. Herecký tím, pochádzajúci zo Slovenska sa usiloval získať pozornosť publika viac ako jednu hodinu. Aj napriek ich veľkému snaženiu a výbornému hereckému výkonu časť publika postupne odchádzala  z hlavného salónu Diega Riveru.

 

 

O  priebehu deja

 

       Neporozumenie  jazyka nebolo prekážkou pre pochopenie hlavnej myšlienky deja. Zrozumiteľnosť sa dosiahla oprávnenou vďakou takmer dramatickému znamenitému  výkonu mladých slovenských hercov. Avšak  šlo o pomerne  všeobecné pochopenie i veľmi nejasné. Mohol to byť príbeh jednoduchej ženy, ktorá prišla do mesta so zámerom zmeniť svoj život, alebo príbeh jedného začínajúceho spoločne žiť manželského páru. Príbeh sa tiež mohol vysvetlovať ako prepiaty vplyv matky na svojho jediného syna , alebo, že snáď dej rozpráva o problémoch jedného skromného mladíka pri hľadaní svojej vyvolenej. Hociktorá z týchto alternatív mohla by byť vysvetlením, alebo dokonca všetky štyri. Problém je v tom, že sme to nemohli vedieť, že sme to nevedeli skôr.

 

Ako to uviedli samotní členovia súboru, Peter Szöllös, Zuzana Grigelová, Anna Gromanova i Róbert  Kobezda dej vystihoval život v jednej obci. Objasniac nám jej  spôsob života, jej zvyky a tradície, ľudia strácajú svoje “ja”. Skrátka ide o nezmyselný dej.

Dodatočne sa roztriedili niektoré prvky  deja. Vytratili sa niektoré obrazy založené čiste na rozhovore. Avšak použitie hudby a tanca dopomohli k objasneniu niektorých častí príbehu .

 

 

V Chiloé

 

Po prvýkrát v Chile, herci nám vysvetlili, že  sa  zúčastňujú na  festivale “Temporales Teatrales” vďaka jednému hercovi z Venezuely, ktorý toto podujatie už poznal. “ My sme sa o tomto festivale dozvedeli a  poslali prihlášku s videom jeho organizátorom. Okrem Puerta  Monttu sa predstavíme s tou istou hrou v Chiloé”, - dodala Grigelová.

       
http://www.diariollanquihue.cl/site/home/20030717210113.html