Parkúr, ukážky závodnej
jazdy dvojzáprahov, drezúra, vystúpenia andalúzskych koní či ukážky dámskej jazdy i westernového jazdenia sú na programe šiesteho ročníka Gemerských jazdeckých dní. Uskutočnia sa v dňoch 21. - 22. augusta v obci Širkovce v Rimavskosobotskom okrese.

Viac ako stodvadsať
detí z okresu Rožňava prišlo 10. augusta t.r. do Remeselníckeho tábora v Krásnohorskej Dlhej Lúke. Učili sa narábať s náradím a spracovávať rôzne materiály na užitočné a pekné veci. Taký veľký záujem o pobyt v dennom tábore hneď v prvý deň prekvapil i samotných organizátorov.

Slnečné elektrárne,
ktoré budujú dvaja rôzni investori, by mali začať pracovať na budúci rok v okolí Jelšavy v okrese Revúca. Spolu budú mať inštalovaný výkon 3 MW a vyrobenou elektrinou budú zásobovať distribučnú sieť. Investorom elektrárne za 3,3 milióna eur je Prakovská energetická spoločnosť JSE.

Jedinečná dedinská
atmosféra, prehliadka mladého folklóru a netradičný koncert na strechách domov - to všetko sú atribúty, ktoré začiatkom augusta, lákajú tisícky návštevníkov do Kokavy nad Rimavicou na folklórny festival Koliesko. Jubilejný 20. ročník, sa uskutoční už tento víkend, od 5. do 8. augusta 2010.

Voňavú kávu
a príjemnú hudbu ponúka SNM - Múzeum Betliar neďaleko od Rožňavy. Prvú augustovú sobotu sa návštevníci historického parku pri kaštieli môžu tešiť na koncert bigbandu a prednášku odborníka na kávu M. Šturca. Okrem toho je počas celej letnej sezóny sprístupnená výstava Tá pravá šálka kávy.

Vo štvrtok 22. júla
t.r. sa začal piaty ročník slovensko-maďarského podujatia zvaného Gemersko-turniansky festival. Potrvá viac než týždeň. Ojedinelý projekt zahŕňa viac ako 100 programov v siedmich slovenských a desiatich maďarských obciach.

V sobotu 24. júla
sa v Krásnohorskej Dlhej Lúke uskutoční 5. ročník Remeselníckeho jarmoku. Na jarmok by malo prísť až 78 remeselníkov, vrátane kováčov, výrobcov sudov, keramikárov a ďalších. Pre deti bude pripravený detský kútik s rôznymi súťažami a aktivitami, k dispozícii budú aj tvorivé dielne a ukážky remesiel.

Rožňavská Nemocnica
s poliklinikou svätej Barbory, ktorej mali výrazne pomôcť peniaze z eurofondov, so žiadosťami na dva projekty neuspela. Zateplenie budov, modernizácia a nákup nových prístrojov sa odkladá na neurčito. Spolu malo ísť o takmer 13 miliónov eur na jej modernizáciu, rekonštrukciu a nové prístrojové vybavenie.

V obci Rimavské Brezovo
v okrese Rimavská Sobota chcú počas leta vybudovať ekodomček z dreva, hliny a slamy. Jeho zariadenie má prezentovať tradičný spôsob života a bývania našich predkov. Projekt finančne podporila aj miestna akčná skupina Malohont, s prácami by sa malo začať už tento víkend.

Štvrtkové letné kino
na Hvezdárni v Rožňave 22. júla uvádza film 21 GRAMOV. Je to americká psychologická dráma, ktorú režíroval Alejandro Gonzáles Iňárritu. Hlavné úlohy hrajú: Benicio Del Toro, Naomi Watts, Sean Penn. Premietanie filmu začne po 21. hodine.

Už po siedmykrát je
pre návštevníkov Drienčan v sobotu 24. júla 2010 pripravené podujatie zamerané na prezentáciu prírodných, kultúrnych a historických krás, ale tiež aj súčasných hodnôt a zaujímavostí regiónu Gemera - Malohontu. Podujatie pod názvom Dedina ožíva pripomenie aj rozprávkara Pavla Dobšinského, chýbať nebudú ani dvory a kultúrny program.

Do konca júla
sa v prvom kole môžu záujemcovia o výučný list, maturitu či titul uchádzať o štúdium na Spojenej škole v Rimavskej Sobote. Tu je možné vyučiť sa v rekordne krátkom čase v odboroch kuchár, čašník, kaderník, kozmetik, murár či obchodný pracovník.

Rimavskosobotský Domov
dôchodcov a domov sociálnych služieb plánuje zakúpiť deväťmiestne motorové vozidlo, aby sa tak jeho klienti mohli dostať na rôzne kultúrne či spoločenské podujatia. Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny na tento účel schválilo zariadeniu dotáciu vo výške 20 tisíc eur.

Počas víkendu
sa v Gemerskej Hôrke, ktorá si zachovala piatoligovú miestenku na úkor Atletica Košice, konala schôdza vedenia futbalového klubu. Novému výboru bude predsedať Ľ. Farkaš, za podpredsedu bol zvolený R. Vajda a tajomníkom bude V. Zsemlicskovics. Post trénera nie je obsadený.

V uplynulých dňoch
sa v obci Honce konalo slávnostné športové zhromaždenie, ktoré zorganizoval výbor miestneho futbalového klubu. Pri tejto príležitosti bola otvorená Sieň slávy futbalu, do ktorej boli uvedené významné osobnosti vytvárajúce históriu, ale i súčasnosť futbalového diania.

Obcami Abovce, Lenartovce
a Kráľ v okrese Rimavská Sobota sa prehnalo krupobitie, ktoré spôsobilo škody na strechách rodinných domov. Najviac bola postihnutá obec Abovce, kde je zničených 30 striech a množstvo garáží. Padali obrovské krúpy veľké ako slepačie vajcia, ktoré ničili najmä strechy, žalúzie a garáže.

Hrnčiari v Hrnčiarskych
Zalužanoch v okrese Poltár, ktorí sú dnes jediným výrobcom keramických súdkov na Slovensku, v týchto dňoch oslavujú 60-te výročie založenia výrobného družstva. Bolo založené 30. júna 1950. V histórii čelilo viackrát aj likvidácii, avšak nepretržitá práca a skúsenosti zalužianskeho ľudu s keramikou dokázali, že družstvo sa vždy nejak udržalo.

Zomrel Ing. Emilián Beličák.
S hlbokým žiaľom Vám oznamujem, že dňa 8. júla 2010 nás navždy opustil Ing. Emilián Beličák. Rozlúčka s ním sa uskutoční v pondelok 12. júla 2010 v Rožňave. Tí, ktorí ste ho poznali, venujte mu chvíľku ticha.

Nemocnica sv. Barbory
v Rožňave získala licenciu na výkon operačnej metódy, s ktorou už majú dobré skúsenosti lekári v zahraničí. Primár gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia M. Praslička si operačnú techniku osvojil v Čechách a za niečo vyše mesiaca už pomocou nej operoval päť žien, ktoré trpia inkontinenciou.

Pri výkopových prácach
počas výstavby nájomných bytov s nižším štandardom v obci Abovce v okrese Rimavská Sobota bolo uplynulý týždeň porušené sídlisko z doby bronzovej. Boli objavené keramické fragmenty pilinskej kultúry z mladšej doby b r o n z o v e j (1 500 – 1 100 pred Kr.). Veľmi hodnotným je nález časti náhrdelníka, pozostávajúceho z bronzového lievikovitého závesku a bronzovej špirálovitej trubičky.

Ľudia postihnutí
povodňami v Rožňavskom okrese dostali prvé peniaze z Úradu vlády SR. Niektorí 300, iní 1 000 eur. Použijú ich na nové podlahy, čistiace prostriedky, ku chynské linky, ktoré zničila veľká voda. O peniaze žiadajú prakticky všetky obce v okrese, ktoré boli zaplavené. Ide o Plešivec, Slavec, Gemerskú Panicu, Brzotín, Čoltovo, Krásnohorskú Dlhú Lúku, Lipovník, Štítnik a Čučmu.

Do väčšiny jaskýň v Gemeri
sa vovalilo toľko vody, že skúsení jaskyniari hovoria o storočnej vode. Zaplavilo Gombaseckú jaskyňu aj Domicu, o Krásnohorskej ani nehovoriac. Z Krásnohorskej jaskyne sa v stredu valila skalená voda, v stredu ráno mala prietok minimálne 5 tisíc litrov za sekundu. V tomto regióne je teraz v podzemí toľko vody, koľko hádam ešte nikdy nebolo. To sú možno aj tisícročné vody, kým na povrchu sú možno desať, dvadsaťročné, povedal pre Korzár Jaroslav Stankovič, správca jaskyne.

Víťazom sobotňajších
doplňujúcich volieb primátora Tornale sa stal exprimátor La-dislav Dubovský, ktorý je zatiaľ neprávoplatne odsúdený za zne-užitie právomocí verejného či-niteľa a obžalovaný aj z poru-šovania povinností pri správe cudzieho majetku. Aj napriek tomu sa rozhodol znovu kan-didovať a vyhral. Z 3 766 vo-ličov za neho hlasovalo 1 298. Druhá Anna Szögedi získala 1 218 hlasov voličov.

Gemerská obec Krokava
v Rimavskosobotskom okrese získala finančné prostriedky na úpravu vodného prameňa. Kro-kava uspela v rámci programu Obnova dediny 2010 a na vy- čistenie a obnovu prameňa a jeho okolia získala 3311 eur. Upravili zastávku, obecnú stu- dňu a zateplili obecný úrad. Smutné je, že obyvatelia po- maly vymierajú a mladí ľudia z nej odchádzajú. V 50. rokoch mala ešte Krokava 400 oby- vateľov a bola to rozvinutá de- dina, dnes ich má len 32.

Gemerské osvetové stredisko
v Rožňave pod názvom "Podmo na tanec" uskutočnilo minulú sobotu školu gemerského tanca pre záujemcov o maďarské gemerské ľudové tance. Účastníkom sa venoval pedagóg a choreograf Michal Richtarčík z Košíc.

Guláše, plagáty
a lepší život v Tornali sľubujú v týchto dňoch piati kandidáti na post primátora. Doplňujúce komunálne voľby sa tu uskutočnia v sobotu 29. mája 2010. Vyzerá to tak, že účasť bude veľmi slabá. Tornaľa v okrese Revúca má od konca minulého roka zastupujúceho primátora v osobe nezávislého Ľudovíta Katonu.

V Prvom slovenskom
literárnom gymnáziu v Revúcej, kde práve prebiehajú maturity, sa z informatiky nematurovalo už niekoľko rokov. Ani teraz sa na informatiku nik neprihlásil. Prvýkrát v histórii tu maturuje 35 študentov aj zo základov žurnalistiky. A humanitné smery prevládajú aj pri voľbe vysokých škôl.

Nebezpečný horský priesmyk
Soroška by mal v roku 2017 nahradiť nový cestný tunel. Je súčasťou pripravovanej výstavby rýchlostnej komunikácie R2 Gombasek – Včeláre. Nová cesta by sa mala začať stavať v roku 2013. Úsek tiahnuci sa od katastrálneho územia Slavca, až po kataster Hrhova by riešil už kapacitne nevyhovujúcu Sorošku.

Rožňavská liga v mariáši
pokračovala štvrtým kolom: Celkové poradie: 1. Tešlár (78 bodov), 2. Barna (73), 3. Luca (65), 4. Čižmárik (63), 5. Mi-šenda (61), 6. - 7. Prékop a Šo-šovec (po 59), 8. Zatroch (55), 9. Beňo (43), 10: Emödi (39), 11. Parti (36), 12. Elexa (34). Ďalší hráči získali menej ako 30 bodov.

Rádio Gemer v Regine
Ak dňa 12. mája 2010 o 15. 30 hod. si zapnete Slovenský rozhlas stanicu REGINA BA môžete počúvať reláciu Seniorklub. V rozhovore sa dozviete o internetovom rádiu Gemer a jeho zriaďovateľovi v programe Ostrovček Gemera v Bratislave.

Lov rýb, varenie halászlé
a dobrá nálada ovládli v sobotu rybníky pri obci Hrušov neďaleko Rožňavy. Jarným festivalom gurmánskych zážitkov a pohody sa na južnej strane Sorošky začala nová turistická sezóna v Slovenskom krase. Tradičné podujatie navštívilo tento rok niekoľko sto ľudí.

Rómovia si budú pomáhať
V Rimavskej Sobote sa rozbieha projekt RomaNET – kooperačná sieť, ktorý podporuje spoluprácu rómskych občianskych združení z prihraničnej oblasti stredného a východného Slovenska a severnej časti Maďarska v záujme riešenia ich spoločných problémov.

Nostalgia starých čias
- Rimavská Sobota v období dualizmu je názov výstavy, na ktorú vás srdečne dňa 4.5. 2010 pozývajú Banskobystrický samosprávny kraj a Gemersko – malohontské múzeum v Rimavskej Sobote. Výstavu pripravili ku Dňom mesta a potrvá do 31. 7. 2010.

Rožňavské listy
Tohto roku s číslom 1 vyšli v uplynulých dňoch Rožňavské listy, ktoré sú mesačníkom sa-mosprávy mesta Rožňavy. Po 4 mesiacoch od ich zastavenia nadviazali tak na predchádzajú-ce tri ročníky od vychádzania. Vydavateľ si ich trúfa vydávať zo zisku z inzercie.

V niektorých jaskyniach
Slovenského krasu sa za uply-nulé dni nazbieralo toľko vody, že ich zaplavilo a obmedzilo to aj návštevnosť. Do Krásnohor-skej jaskyne sa návštevníci ne-vedia dostať už od štvrtka. Ale jaskyniar Jozef Stankovič situ-áciu využil po svojom. Počkal, kým voda v podzemí klesne a vybral sa do nej zaplávať si.

V Krásnohorskej Dlhej Lúke
sa 17. 4. 2010 uskutočnila výstava diel a obrazov amatérskych umelcov spojená s aukciou. Výťažok pôjde pravdepodobne na opravu oplotenia mauzólea v Krásnohorskom Podhradí, vysvetlil predseda usporiadateľského klubu Dionýz Dobos.

Na 14. ročníku krajského
kola Cineama 2010 súťažilo v Rožňave v štyroch kategóriách takmer 50 filmov. Jednu z hlavných cien a taktiež postup na celoslovenské kolo súťaže získal film Zvonček od autorov Alexander Borzy, Lea Máriásyová a Maroš Körtvélyesi z Gemerfilmu Rožňava.

V jaskyni Domica
v okrese Rožňava obnovili plavbu po podzemnej riečke Styx. Od polovice marca majú tak návštevníci príležitosť spestriť si prehliadku najdlhšej jaskyne v Slovenskom krase člnkovaním. Plavba nie je v Domici celoročná. Záleží od počasia a hlavne množstva roztápajúceho sa snehu, či bude v Styxe dostatok vody na plavbu, alebo nie.

Gemerskú Hôrku
9.4.2010 zaplnilo približne tisíc 500 Rómov. Zúčastnili sa akcie zorganizovanej pri príležitosti Medzinárodného dňa Rómov. Iniciátorom podujatia bol poslanec Košického samosprávneho kraja Gejza Milko. Na akciu prišli nielen Rómovia, ale aj nerómovia.

V Gálerii Gemerského
osvetového strediska v Rožňave otvorili 6. apríla 2010 výstavu a zároveň vyhotnotili Výtvarné spektrum a Amfo 2010 – regionálne súťaže neprofesionálnej výtvarnej tvorby a fotografií. Porota vybrala najlepšie práce na postup do krajských súťaží. Výstava potrvá do 23. apríla t.r.

Návrat k baníctvu v Rožňave
by mohlo priniesť obnovenie ťažby v Mária bani. Kanadsko-slovenská firma Global Mine-rals Slovakia v nej po dočasnom útlme oživuje projekt dobývania žily Strieborná. O investíciu za viac ako päťdesiat miliónov eur, s potenciálom zamestnania asi stopäťdesiat ľudí, sa zaujímajú aj čínski investori.

Na celoštátnom kole
súťaže v rozpočtovaní pre študentov stredných škôl a odborných učilíšť minulý týždeň v Žiline sa stretlo 18 najlepších študentov. Strednú priemyselnú školu stavebnú v Rožňave reprezentoval Lukáš Sasák, ktorý skončil - tak ako vlani - na treťom mieste.

Futbal hrali už v sobotu
Štvrtoligoví futbalisti horného Gemera hrajúci majstrovské zápasy v skupine JUH v 20. kole odohraného 3. apríla t.r. o 15.30 hod. dosiahli tieto výsledky: Rudňany – Rožňava 3:1 (1:0) a Štítnik – Haniska 3:2 (2:0).

Pri obci Vlachovo
v okrese Rožňava ochranári osadili na hlavnej ceste igelitové bariéry, ktoré majú žabám v čase ich párenia zabrániť migrácii zo zimovísk na liahniská. Igelitové zábrany vedľa cesty umies-tnili dobrovoľníci z obce a ochrancovia v spolupráci so Správou Národného parku Slovenský kras 2. marca, keď sa začal ťah žiab.

Slovenskí astronómovia
objavili úlomky meteoritu, ktorý spadol na zem 28. februára 2010 krátko pred polnocou, pri Košiciach. Pri obci Vyšný Klátov západne od Košíc našli 64 úlomkov. Najväčší z nich má takmer 12 centimetrov a váhu 2,19 kilogramu, najmenší 0,8 centimetra a váhu 0,57 gramu.

Malou a veľkou medailou
sv. Gorazda či ďakovným listom pri príležitosti Dňa učiteľov ocenil minister školstva J. Mikolaj 74 učiteľov z celého Slovenska. Medzi nimi bola aj riaditeľka Základnej školy P. K. Hostinského v Rimavskej Sobote Viera Szűcsová, ktorá si prevzala malú medailu sv. Gorazda.

V okrese Rožňava
je tretia najvyššia nezamestna-nosť v rámci Slovenska a vo fe-bruári t.r. dosiahla 26,28 %. V prvej dvadsiatke okresov s naj-vyššou mierou nezamestnanosti sa nachádzajú okresy Trebišov, Sobrance, Košice – okolie a Gelnica, miera nezamestna-nosti v nich nepoklesla pod 20 %.

Milovníci vína, poľovníci
aj miestni obyvatelia prišli 21. 3.2010 do Jablonova nad Tur-ňou v okrese Rožňava v takom počte, aký taká akcia ešte nepa-mätá. Konala sa tam tradičná ochutnávka miestnych vín i chovateľská prehliadka ulove-ných trofejí z okresov Rožňava i Revúca. Do regionálnej súťaže vín prihlásili miestni pestovate-lia viniča 120 vzoriek bielych a červených vín.

V liečebni na Prednej Hore
v okrese Revúca už dávno nie sú patologickí hráči tými najra-ritnejšími závislákmi. Pribúda závislých od internetu, počítačových hier, nakupovania, mobilného telefonovania a četovania.

Turistický veľtrh
v Budapešti, na ktorom propa-govali Slovenský kras spoločne s Aggtelekským národným par-kom, predčasne ukončil incide-nt. V posledný deň nejaký "dob-rák" nahlásil v areáli bombu. Na najvýznamnejšom veľtrhu ces-tovného ruchu v Maďarsku sa zúčastnili aj predstavitelia rož-ňavskej samosprávy a TIC.

Rámcovú dohodu
o partnerskej spolupráci 11. 3. 2010 v Muráni, okres Revúca, podpísali predseda BBSK Vl. Maňka, generálny riaditeľ Štátnej ochrany prírody SR J. Mizerák a riaditeľ Mikroregiónu Muránska planina P. Mináč. Cieľom dohody je spolupráca pri realizácii projektov zameraných na rozvoj turizmu.

Ešte v tomto roku
sa začne rekonštrukcia západnej a južnej strany Námestia baníkov v Rožňave. Po oprave severnej časti dostalo mesto z EÚ 1 692 889 eur na novú dlažbu, cestu, chodníky, zeleň i lavičky aj na strane, na ktorej stojí radnica. Súčasťou projektu je aj úprava zelene a parčíka okolo Strážnej veže.

V utorok 9. marca 2010
sa v Rimavskej Sobote uskutočnilo „Dopoludnie s Ivanom Kraskom“. Gymnázium I. Kraska si týmto pripomenulo prvé výročie pomenovania školy podľa tohto básnika. V rámci podujatia boli vyhlásené výsledky literárnej súťaže mladých začínajúcich autorov.

Priemerná mzda
v okrese Revúca slabo presahuje päťstopätdesiat eur, čo je skoro o dvesto eur menej ako celoslovenský priemer a patrí medzi najnižšie na Slovensku. Magnezitový priemysel roky držal nad vodou revúcku dolinu a drží ju i dnes napriek tomu, že o prácu prišli asi tri stovky ľudí.

V Sobôtke
pri Rimavskej Sobote sa v tomto roku plánuje so začatím obnovy zvyškov najsevernejšej tureckej pevnosti z obdobia Osmanskej ríše. Z nevyužitého a zarasteného pozemku chcú v priebehu troch rokov rimavskosobotskí zanietenci vytvoriť prvý archeopark na Slovensku.

Honba za zvyškami
spadnutého mimozemského telesa v Gemeri pokračuje. Po falošnom poplachu v Bretke sa podozrivé nálezy objavili na Sídlisku Juh v Rožňave. Riaditeľ rimavskosobotskej hvezdárne na Kyjevskej ulici v Rožňave po dvoch dňoch zistil, že to boli zvyšky z novej lepenky na streche.

Pamätná izba
Juraja Jánošíka by mala ešte tento rok vzniknúť v Klenovci v okrese Rimavská Sobota. Samospráva podala projekt na rekonštrukciu domu, v ktorom chce zriadiť múzeum zamerané na históriu obce. Nechýbala by v ňom pamätná izba zbojníka a národnej legendy J. Jánošíka, ktorého chytili práve v Klenovci.

Spoločnosť Kovozink
v Dobšinej spúšťa po dvoch rokoch výstavby do prevádzky pozinkovaciu linku na plechy. Investícia za šestnásť miliónov eur vytvorí päťdesiat nových pracovných miest. Kovozink patrí do košickej skupiny Strip, pozostávajúcej zo siedmich firiem, ktoré sa zaoberajú delením pozinkovaných plechových zvitkov, strojárenstvom a výrobou oceľových profilov.

Honba za úlomkami
vybuchnutého meteoroidu sa začala v obci Bretka v okrese Rožňava. Od zaujímavého úka-zu v noci z nedele na pondelok sa tam zastavujú novinári aj hľadači s prístrojmi na vyhľadá-vanie kovov. Miestni sa nesta-čia čudovať. Riaditeľ Okresné-ho riaditeľstva HaZZ v Rožňave Ján Egri o fáme tiež počul. Po-prel, že by niečo strážili.

Prvým predstavením
ochotníckeho divadla v Tisovci bol „Drotár“, dielo J. Palárika, ktoré sa uskutočnilo 22. apríla v roku 1860. Netradičné spraco- vanie epickej básne P. O. Hviezdoslava Hájnikova žena pripravilo Studio Poetica v Ti-sovci v rámci symbolických osláv 150. výročia ochotníckeho divadla. Všetky postavy v hre stvárňuje len jedna herečka.

Projekt na obnovu
premávky parnej ozubnicovej lokomotívy na trase Tisovec – Pohronská Polhora sa už čoskoro chystajú podať Mesto Tisovec a občianske združenie Zubačka. Chcú tiež odkúpiť od Železníc SR staré stavby a niektoré pozemky na stanici v celkovej hodnote 3000 eur. Premávka parnej ozubnice by bola raritou v celej Európe.

Pedagogický odborný,
poradenský a vzdelávací inštitút Boršódsko-abovsko-zemplínskej župy a Spoločenský dom a obecná knižnica v meste Alsózsolca (MR) pozýva záujemcov dňa 5.marca 2010 o 16.00 hod. na vernisáž výstavy gemerského klubu paličkovanej čipky. Výstava potrvá do 26. marca. t.r.

Obec Klenovec podala
projekt na revitalizáciu hnedého priemyselného parku Gemer v areáli bývalých ZŤS v Rimavskej Sobote. Po rekonštrukcii by v ňom vyrábala montované domy slovenská spoločnosť Sio Tech Global, s.r.o. Rimavskosobotskí poslanci v minulom roku dvakrát zamietli projekt revitalizácie hnedého parku.

Knižnica Mateja Hrebendu
v Rimavskej Sobote vyhlasuje 30. ročník prehliadky prvotín literárnych prác začínajúcich autorov. Neanonymnej prehliadky sa môžu zúčastniť všetci začínajúci autori vo veku od 15 do 30 rokov. Každý autor môže poslať pôvodné práce z oblasti poézie a umeleckej prózy v rozsahu maximálne 20 strán najneskôr do konca marca.

Obce Hodejov v okrese
Rimavská Sobota a Hucín v Revúckom okrese podali projekty zamerané na rozvoj obcí s rómskymi osídleniami vo vidieckom prostredí. Ak uspejú, pribudne v dedinách kanalizácia a zrekonštruujú sa miestne komunikácie. V obidvoch obciach žije viac ako 50 percent obyvateľov rómskej národnosti.

Seriál pretekov Minirally
cup začal 6.2. t.r. písať svoje druhé pokračovanie. Po vcelku úspešnej premiére v minulom roku sa úvodnými pretekmi v Gemerskej Polome rozbehla nová sezóna. Na štart sa postavila šesťdesiatka posádok, spomedzi ktorých v absolútnom poradí zvíťazila dvojica Peter Slávik, Martin Junger na Mazde 323.

V Galérii Gemerského
osvetového strediska v Rožňave je od 5. februára t.r. pre milovníkov karikatúr k dispozícii výstava rovnomenného názvu od gemerského rodáka Kaza Kanalu. Výstavu si môžete pozrieť do 26. februára 2010 od pondelka do piatka v čase od 8.00 do 16.00 hod.

Návštevnosť expozícií
a výstav Gemersko-malohontského múzea v Rimavskej Sobote je kolísavá. Kým v roku 2007 múzeum navštívilo 13 tisíc ľudí, v roku 2008 18 tisíc návštevníkov, vlani prišlo do múzea približne 15 tisíc ľudí. GMM v uplynulom roku pripravilo štrnásť nových výstav.

Sídlo Gemerského
osvetového strediska v Rožňave čaká v najbližších mesiacoch rekonštrukcia. Po dvoch rokoch historická budova z roku 1907 sa stane Domom tradičnej ľudovej kultúry Gemera, kde bude priestor na premietanie filmov pod holým nebom aj v sále, tvorivé dielne a výstavné priestory.

Vyvrcholením tradičných
osláv s názvom Dni mesta Rožňava bolo v sobotu udeľovanie vyznamenaní jednotlivcom a kolektívom, ktorí sa výraznou mierou podieľali na rozvoji miestnej samosprávy. Titul čestného občana mesta bol udelený aj rakúskemu veľvyslancovi na Slovensku Helmutovi Wesselemu.

V sobotu 13. februára
2010 o 18:00 hod. v priestoroch podnikateľského inkubátora v Rožňave na sídlisku Juh sa uskutoční premietanie filmov (Obsluhoval jsem anglického krále a Uloupené Kosovo).

Obec Muráň a TJ Tatran
Muráň usporiadajú 13.2.2010 už 32. ročník Zimného prechodu Muránskou planinou. Trasa pre lyžiarov: L1 - Nemecké lúčky – Belková – Havranie – Stu- dňa - Zadné hory – Kľak – Muráň. Pre peších: P – Javorina - Veľká lúka - Muránsky hrad - Muráň. Informácie: Obecný úrad Muráň, tel.č. 058 4881730, 058 4881029.

Mladá Rimavskosoboťanka
Adriana Péterová, ktorá už niekoľko rokov žije vo Viedni, pomáha pripravovať výstavy, spoznáva galérie i mnohých umelcov, maľuje a tvorí. Pred rokom iniciovala vznik umeleckej skupiny Vienna-art-ist, ktorá v decembri 2009 usporiadala svoju prvú spoločnú výstavu v Time Galerie v centre Viedne.

Slávnostnou mládežníckou
akadémiou začali sa v nedeľu 31.1.2010 v Rožňave Dni mesta 2010. Potrvajú až do soboty 6.2.2010, keď vyvrcholia mestským plesom. Tohtoročné Dni mesta majú v programe kultúrne podujatia, výstavy, udeľovania ocenení a rôzne stretnutia.

Gemerský bál
znamená, že medzi Gemerčanov žijúcich v Košiciach vždy zavítajú ľudia, ktorí v Gemeri stále bývajú. Tradíciou sa stalo, že program toho-ktorého plesu tvorila vždy konkrétna obec či mesto. Šiesteho februára v Dome umenia budú Gemerčanov zabávať Košičania.

Literárna kaviareň
situovaná v Prvom slovenskom gymnáziu v Revúcej má úspech. Obľúbili si ju najmä mladomanželia, ktorí sa do nej radi chodia fotografovať. Mesto zriadilo kaviareň koncom júla 2009 a má na starosti aj jej prevádzku. Momentálne je zavretá, no hneď ako bude teplejšie, znova ju sprístupnia verejnosti.

Od začiatku tohto roka
sa mení starostlivosť aj názov doterajšieho Domova dôchodcov a sociálnych služieb v Rožňave. Niekdajší domov dôchodcov sa mení na Subsidium – Špecializované zariadenie, zariadenie pre seniorov a domov sociálnych služieb. Starostlivosť o obyvateľov domova sa upriamuje na ich diagnózy.

Naši hornogemerčania
Janka Švarcová a Števo Lipták z Folklórneho súboru Haviar v Rožňave budú v piatok 22. januára t.r. na Jednotke STV hosťami relácie Ranný magazín. Aj keď sa táto relácia vysiela v čase od 5. 55 do 8. 00 hod. dozviete sa od nich všeličo zaujímavého o gemerskom folklóre, ľudovej hudbe, tradíciách i gastronómii.

Návštevníci Gemersko-
malohontského múzea v Rimav- skej Sobote si môžu do konca februára pozrieť autorskú výsta- vu akademického maliara Istvá- na Dúdora pod názvom neDO-POVEDANÉ. Výstava je uspo- riadaná pri príležitosti nedoži- tého 60. výročia narodenia au- tora. Mal len 38 rokov, keď tra- gicky zahynul.

Ďalší pokus, ako zachrániť
coburgovský kaštieľ v Jelšave, sa chystá urobiť tamojšia samospráva. Na svojom ostatnom zasadnutí sa poslanci zhodli, že splnomocnia gelnickú architektonickú kanceláriu vo veci zabezpečenia inžinierskej a projekčnej činnosti pred prípadnou rekonštrukciou kaštieľa.

Na dodržiavanie poriadku
a zákona dozerá v Kameňanoch v okrese Revúca obecná stráž. Deviati občania sa od pondelka striedajú a dávajú pozor v jednotlivých uliciach. Pracujú od 21.00 do 3.00 hodiny ráno. Za pár dní sa stráž celkom osvedčila, informovala starostka Kamenian Mária Zuzindláková.

Alžbetu Sanislovú zvolili
obyvatelia Silickej Brezovej za novú starostku. Kandidovala na tento post v sobotu 16. 1. 2010 ako jediná. Po spočítaní hlasov a podpísaní zápisnice uviedla zapisovateľka miestnej volebnej komisie, že získala 99 hlasov. Volieb sa zúčastnilo 105 zo 154 oprávnených voličov.

Mokrá Lúka, obec
pri Revúcej, je v pozornosti firiem prevádzkujúcich fotovoltaické, teda solárne elektrárne. Tamojší starosta upozorňuje, že všetko je ešte v štádiu riešenia. Či budú fotovoltaické kolektory osadené v katastri obce alebo nie, by malo byť známe už v marci.

Po sviatku Troch kráľov
nastal čas zábavy, karnevalov, plesov. Tohtoročná plesová sezóna v Gemeri sa už naplno rozbehla. O poľovnícke, hasičské, vojenské a rôzne iné plesy nebude v okresných mestách Gemera núdza ani tento rok. Aj napriek finančnej kríze sa ľudia zabávať chcú.

Rožňavský úrad práce
eviduje 1 588 poberateľov rodičovského príspevku. Jeho základná suma je 164,22 eura. Matky, ktoré splnia určité kritériá, môžu písomne požiadať aj o zvýšenú sumu, ktorá mesačne predstavuje 256 eur. Zmena je platná od 1. januára tohto roku.

__________________________________2010________________________________

V evanjelickom kostole
v Jelšave našiel miestny kňaz a archivár vzácne historické dokumenty. Viac ako 200 rokov boli ukryté v starej železnej krstiteľnici. Dokumenty objavili úplne náhodou pri prezeraní erbu na krstiteľnici, ktorá patrí medzi národné kultúrne pamiatky.

Z rúk rimavskosobotského
primátora Štefana Cifruša si 22. 12.2009 na radnici za svoju činnosť prevzali ocenenia tunajší športoví funkcionári a tréneri. Medzi dvanástkou ocenených bola jediná žena, trénerka volejbalového klubu Slovan Rimavská Sobota, Alena Kudlíková.

Z dôvodu veľkého záujmu
divákov o prednášku Norberta Wernera NEUVERITEĽNÝ VESMÍR rozhodli sa na stránke www.gemerfilm.sk pripraviť reprízu živého prenosu zo spomínanej prednášky. Druhá repríza sa uskutoční 27. decembra 2009 od 13.00 do 14.30 hod.

Vianočná kapustnica
neodmysliteľne patrí k štedrej večeri. Minulý rok ju mestá v Gemeri pripravili aj pre ľudí bez strechy nad hlavou. Kým v Rožňave aj tento rok kapustnicu pripravuje mesto, v Rimavkej Sobote prevzal iniciatívu Slovenský Červený kríž (SČK). Revúca podobnú akciu neplánuje.

Budúce sídlo Okresného súdu
v Rimavskej Sobote, historickú súdnu sedriu, začali pripravovať na rekonštrukciu strechy. V sedrii sa musí staticky zabezpečiť padajúci strop a krov. Pôvodná odhadovaná suma stavebného zámeru 4 680 343 eur sa pravdepodobne zvýši na 6 700 000 eur. Dôvodom je rozsiahle biologické poškodenie budovy dre-vomorkou domácou a trámovkou plotovou.

Obec Jesenské v okrese
Rimavská Sobota a Mikroregi-ón Petervasársko v MR začínajú budovať spoločný slovensko-maďarský marketingový infoka-nál. Projekt sa bude snažiť pod-poriť najmä miestnych podnika-teľov a ich produkty. Do pro-jektu sa zapojilo 28 slovenských a 20 maďarských obcí.

Živé vianočné stromčeky
lesné správy na hornom Gemeri tohto roku predávať nebudú. Hlavným dôvodom bol nízky zá- ujem kupujúcich, ale aj nedo- statok týchto drevín. Jedinou možnosťou pre kúpychtivých zo- stávajú predajne súkromníkov. Ich nelegálne pílenie v okoli- tých lesoch však funguje.

Ore Jäník, ore
Obec Gemerská Poloma a folk- lórna skupina Dolina Vás pozý- vajú dňa 19.decembra 2009 o 17.00 hod. do Kultúrneho do- mu na VIANOČNÝ KONCERT spojený s krstom CD - Ore Jä- ník ore, školou tanca a ľudovou zábavou. Hrá Ľudová hudba Železiar z Košíc.

Zamestnanci detašovaného
pracoviska Súkromnej strednej odbornej školy v Rimavskej So- bote sa v novembri t.r. zúčast- nili dvojtýždňovej odbornej stá- že v Španielsku cez projekt Le- onardo da Vinci. Navštívili výz- namné inštitúcie, ktoré pripra- vujú odborníkov pre hotelier- stvo. Takýmito boli známe školy Les Roches, Santo Domingo alebo La Consula.

Po slovenskej firme Celltex
a holandskom výrobcovi kovo-vého nábytku VDS Stalen Meu- blen sa o podnikanie v rožňav- skej priemyselnej zóne zaujíma Clear Power Rožňava. Ich zá- merom je postaviť závod na re- cykláciu plastov, ktorý by vyrá- bal elektrickú energiu.

Mestské divadlo Actores
uvádza 12.12.2009 o 19.00 hod. vo svojich priestoroch v Rožňave II. premiéru hry Ta- tiany Masníkovej a kol. Utajení aktéri. Účinkujú: P. Szőllős, M. Hanzlíková, R. Kobezda, K. Ivanko, J. Labudová a.h., P. Mihaľák a.h., M. Mihok a.h. Na klavíri hrá: A. Farkaš a.h.

Gemerská knižnica Pavla
Dobšinského Rožňava, kultúrne zariadenie Košického samo- správneho kraja v spolupráci s Českým centrom Košice otvoria 4. decembra 2009 o 10. 00 hod. v spoločenských priesto- roch knižnice výstavu fotografií „Blúdenie medzi augustom ´68 a novembrom ´89“.

Rožňavské listy dočasne
pozastavia. Náročná finančná situácia sa odrazila aj na vydá- vaní Rožňavských listov, me- sačníka samosprávy mesta Rožňava. Už v roku 2009 na základe uznesenia MZ vyšlo len 10 čísel namiesto dvanástich. Keďže nároky na výdavky mesta sú značne väčšie ako momentálne príjmy, redakčná rada Rožňavských listov sa na svojom zasadnutí uzniesla do- časne pozastaviť vydávanie periodika.

Žiaci Strednej odbornej školy
na Hviezdoslavovej ulici v Rožňave vytvorili vlastného robota. Zostrojili ho dvaja študenti 3. ročníka SOŠ v Rožňave, Tomáš Gebe z Jovíc a Peter Hajdú z Rožňavy, ktorí v škole študujú odbor mechanik elektrotechnik so zameraním na automatizačnú techniku.

V druhom kole volieb
na post predsedu Banskobystricého samosprávneho kraja zvíťazil Vladimír Maňka, kandidát koalície strán Smer - SD a ĽS-HZDS. Podporilo ho 50 806 voličov. K volebným urnám prišlo 18 percent oprávnených voličov aj z gemerských obvodov Rimavská Sobota, Revúca, Hnúšťa a Tisovec.

V okrese Rimavská Sobota
pribudlo ďalších päť prípadov prasacej chrípky, nakazené boli ženy vo veku 2, 8, 18 a 34 rokov a jeden 20-ročný muž. K 27. novembra t.r. je potvrdených sedem ochorení v tomto gemerskom okrese. U jednej z nakazených žien sa ochorenie prejavilo ako bežná chrípka.

V Konrádovciach v okrese
Rimavská Sobota žije posledný kamenár s talianskou národnosťou, Michal Cosentino. Ostatní potomkovia talianskych majstrov už majú slovenskú alebo maďarskú národnosť a rodný jazyk svojich predkov vôbec neovládajú. V minulosti pritom v obci bolo viac ako tisíc Talianov.

Takmer 50 Rómom v obci
Včelince 19. nov. 2009 zbúrali staré schátrané domy. V uply- nulých týždňoch dostali nové ubytovanie v desiatich nájom- ných bytoch s nižším štandar- dom s teplou, studenou vodou a elektrikou. Na vnútorné tech- nické zariadenie bytov im obec poskytla pôžičku približne 430 eur.

Pätnásťročná Rimavskosoboťanka
Dorota Balciarová sa uplynulý víkend (14. novembra 2009) sta- la treťou najlepšou karatistkou sveta. Na Majstrovstvách sveta kadetov a juniorov v marockom Rabate bola prvýkrát a vybojo-vala bronzovú medailu. D. Balciarová je odchovankyňou Urakenu Rimavská Sobota.

Za posledné roky odišlo
z okresov Rimavská Sobota, Rožňava a Revúca za prácou do zahraničia, ale i natrvalo, od dvoch do štyroch tisíc ľudí. Núti ich na to zlá ekonomická situácia, minimum nových pra- covných príležitostí a zaostá- vanie regiónu. Odchádzajú absolventi stredných i vysokých škôl, remeselníci, stavební robotníci, učitelia i zdravotníci.

V okrese Revúca chýba
krízové stredisko. V ústavnej starostlivosti sa nachádza 53 detí. Pre deti je vytvorený len Detský domov a Reedukačné centrum v Tornali. Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny v Revúcej preto navrhol samospráve zriadiť krízové stredisko pre rodičov s deťmi.

Július Novakovič z Revúcej
sa v kategórii dospelých stal víťazom 8. ročníka literárnej súťaže Cena Andreja Chudobu. Prvú cenu za poéziu a čestné uznanie za prózu si prevzal na slávnostnom vyhodnotení 16.11.2009 v Pukanci, okres Levice, kde sa táto celoštátna súťaž koná.

V rimavskosobotskej
nemocnici 13. novembra t.r. slávnostne otvorili nové praco- visko oddelenia radiačnej onko- lógie s lineárnym urýchľova- čom. Vďaka tomuto urýchľova- ču sa spresní liečba pacientov s nádorovými ochoreniami, za- medzí sa nežiaducemu ožia- reniu a zvýši sa šanca na liečbu nádorov.

Do funkcie riaditeľky
Nemocnice s poliklinikou sv. Barbory, a. s. v Rožňave bola dňom 13. 11. 2009 menovaná Marta Hlaváčová. Stalo sa tak na základe výsledkov výbero- vého konania, ktoré sa usku- točnilo vo štvrtok 12. novembra 2009. Od 8. septembra 2009 bola poverená vykonávať fukciu generálnej riaditeľky.

V budove bývalého Župného
domu a súčasného Obvodného úradu v Rimavskej Sobote 11. novembra 2009 slávnostne od- halili sochu Janka Jesenského. Stalo sa tak pri príležitosti 90. výročia jeho nástupu do funkcie župana Gemersko-malohontskej župy v prvej Československej republike. Takmer trojmetrovú bronzovú sochu vytvoril akad. sochár Stanislav Mikuš z Bratislavy.

Na X. ročníku celoslovenskej
prehliadky speváckych súborov seniorov v Košiciach náš Gemer reprezentovali dva súbory – Pekná dolinka z Vlachova a Úsvit z Revúcej. Krása slovenských krojov a ľúbozvučnosť tanečných i ľudových pesničiek očarili všetkých prítomných.

Po viac ako šiestich
týždňoch majú obyvatelia Jelšavy a obce Gemerské Teplice od 6.11. t.r. vo vodovodoch znovu pitnú vodu. Takisto je na tom už aj Lubeník, Revúcka Lehota a Chyžné. Naďalej však platí zákaz pitia vody z vodovodu pre obce Magnezitovce, Hucín, Gemerský Sad a Šivetice. Tu sa ešte čaká na overovanie vzoriek.

Mestské divadlo Actores
pokračuje v oslavách svojich 15. narodenín. Všetci, ktorí vo štvrtok večer 6.11. t.r. zavítali do Obchodno-kultúrneho centra v Rožňave, mali možnosť okrem predstavenia divadla Décalages Praha vidieť aj vernisáž obrazov Júlie Zelenej a výstavu fotografií divadla Actores.

Dvanásť pracovníkov Obecného
úradu V Klenovci v okrese Rimavská Sobota sa bude vzdelávať v cudzích jazykoch, manažmente či sociálnej práci. V rámci projektu sa podarilo získať od Banskobystrického samosprávneho kraja na absolvovanie rôznych kurzov 16.597 eur (500.000 Sk).

Podľa informácií RÚVZ
v Rožňave sa v minulom týždni zvýšili počty akútnych respiračných ochorení o 903 prípadov. V porovnaní so 43. týždňom to znamená nárast o 6,5 percenta. Hlásená je tiež lokálna epidémia, uzavrieť museli jednu školu.

Netradičnú hodinu literatúry
zažili 20. októbra t.r. priamo v Slovenskom národnom literár- nom múzeu v Martine študenti rimavskosobotského Gymnázia Mihálya Tompu Reformovanej kresťanskej cirkvi. Neobišli ani národný cintorín a z výletu si priniesli mnoho cenných vedomostí.

Ľubica Gregorcová, študentka
rimavskosobotského Gymnázia Ivana Kraska, sa v závere novembra na niekoľko dní stane “poslankyňou” medzinárodného Modelového európskeho parla- mentu. V päťčlennej slovenskej delegácii študentov pocestuje 21. novembra do nemeckého Bonnu. Postúpila z národného kola, ktoré sa konalo na pôde Národnej rady SR v Bratislave.

V priestoroch útulku
na Krátkej ulici v Rožňave prebiehajú rekonštrukčné práce, aby bol objekt ľuďom bez prí- strešia sprístupnený v polovici novembra. Mesto vyčlenilo na údržbu útulku 663,87 eura (20-tisíc korún). Kým v minulom roku v útulku spávali ženy a muži v jednej miestnosti, teraz im budú k dispozícii už oddelené priestory.

Pre ľudí z Rimavskej Soboty,
ktorí nemajú prístrešie, svitne od januára nádej. Poslanci MsZ odsúhlasili rekonštrukciu budovy bývalého azylového domu, kde bude zriadený mužský útulok. Rekonštrukcia budovy bývalého útulku si vyžiada takmer 50 tisíc eur.

Bustu Pavla Dobšinského,
významného slovenského roz- právkara a dejateľa odhalili 24. okt.2009 na rimavskosobotskej základnej škole, ktorá nesie jeho meno. Udialo sa tak pri príležitosti 124. výročia jeho narodenia a v rámci 15. ročníka Dobšinského rozprávkového Gemera.

Na ZŠ na Hviezdoslavovej
ulici ako prvej škole v Revúcej pristúpili k monitorovaniu inte- riéru a exteriéru školy. Od septembra t.r na bezpečnosť žiakov dohliada okrem pedagó- gov aj 31 bezpečnostných ka- mier rozmiestnených v triedach, na chodbách, umývárkach a pri vstupe na školský dvor.

Vitajte vo Vlachove!
Je názov filmu, pre ktorý sa rozhodli ako nevšednú formu propagácie svojej obce. Film by mal vzniknúť do Vianoc z vlastných prostriedkov. Náklady predstavujú 3 319 eur. Diváci uvidia výstup na Stromíš, veľkonočné sviatky, stavanie májov, zábery o ovčiarstve a kováčstve, remeslá i kultúrne pamiatky.

Najväčšia evidovaná miera
nezamestnanosti z regionálne- ho pohľadu bola aj v septembri tradične v okrese Rimavská Sobota, kde dosiahla 32,84 %. Nasledovala Revúca s 30,41 %, Rožňava s 26,92 % a Trebišov s evidovanou mierou nezamest- nanosti 25,04 %. Naopak, naj- nižšia miera nezamestnanosti zostáva v bratislavských okresoch.

Divadelným predstavením
Výklad od Marty Hlušíkovej sa v stredu 21. októbra o 19.00 hod. v Dome kultúry v Rimavskej Sobote začne Dobšinského rozprávkový Gemer. Počas troch dní sa predstaví domáci divadelný súbor Divosud, divadlo Babadlo z Prešova a divadelný súbor Daxner z Tisovca.

Víťazkou súťaže Úspešná žena
Banskobystrického samospráv- neho kraja, líderka roka 2009, sa v kategórii aktivistka pôsobia- ca v treťom sektore stala Alica Csobová z Rimavskej Soboty. Ocenenie dostala za svoju činnosť v občianskom združení Východisko pre lepší život.

Kvalita vody v muránskom
vodovode pri Jelšave sa po viacnásobnom prepláchnutí potrubia postupne zlepšuje. Hygienici po troch týždňoch odvolali zákaz jej používania na pitie v Revúckej Lehote a Chyžnom. Ďalších sedem obcí vrátane Jelšavy je však stále odkázaných na zásobovanie cisternami.

Po troch rokoch pôsobenia
rožňavského Ústavu vzdeláva- nia Univerzity P. J. Šafárika v Košiciac definitívne končí. Počnúc 8. februárom 2010 jeho študenti budú môcť v štúdiu pokračovať v Košiciach. Takmer nikto z približne 200 študentov nebude v štúdiu v Košiciach pokračovať.

Výstavy o vtáčích búdkach a kŕmidlách.
Pri príležitosti Európskych dní vtáctva, sprístupnili 14. 10. 2009 v Gemersko-malohont- skom múzeu v Rimavskej Sobote výstavy pod názvom Vtáčie búdky a ich obyvatelia a Najkrajšie kŕmidlo. Výstavy potrvajú do 30. novembra 2009.

Vo veku nedožitých 64 rokov
podľahla ťažkej chorobe 10. októbra 2009 dlhoročná novinárka, redaktorka Slovenskej televízie v Košiciach Leontína Gálová. Narodila sa 27.11.1945 v Rochovciach. Od roku 1978 pracovala v košickom štúdiu Československej televízie ako odborná redaktorka.

Od 6.októbra 2009 je
v prevádzke psí útulok v Revúcej, v lokalite Kúpele – Viničky. Pre opustené a stratené psy je tu k dispozícii 12 vnútorných kotercov a 1 vonkajší koterec, ktorý slúži na umiestnenie psov odchytených mestskou políciou mimo prevádzkovej doby útulku.

Štyridsať koní a jazdcov
z Popradu, Lučenca, Košíc, Detvy, Jelšavy, Štítnika, Kobeliarova i z Brzotína sa zúčastnilo na sobotňajšom 14. ročníku Hubertovej jazdy v Betliari. Víťazom už po piatykrát sa stal Tomáš Králik z Rožňavy. Súčasťou akcie boli aj rýchlostné preteky a skoky cez prekážky.

O post predsedu Košického
samosprávneho kraja sa bude v novembrových voľbách uchá- dzať osem kandidátov: Jozef Červeňák, Peter Jacko, Stanislav Lábaj, Jozef Plachý Ján Slabý, Ján Süli, Zdenko Trebuľa. a Michal Vajda. O 57 poslaneckých kresiel v krajskom zastupiteľstve sa uchádza 541 kandidátov.

Štátna ochrana prírody SR,
Správa Národného parku a biosférickej rezervácie Sloven- ský kras v Brzotíne, Hámosiho 188 organizuje 23. októbra 2009 Deň otvorených dverí. Pre záujemcov pripravili základné informácie o národnom parku, besedu o vtákoch a netopieroch a iné aktivity.

Hostina v Gemerskej Polome
– taký je názov stretnutia rodákov, ktoré usporiada Obec Gemerská Poloma dňa 24. októbra 2009 (v sobotu) o 15. hod. Polomskí rodáci, žijúci v rôznych kútoch nielen Sloven- ska, iste využijú príležitosť zaspomínať si a zabaviť sa v rodnej obci a ponuku organizátorov neodmietnu.

Až 230-tisíc eur predstavujú
celkové náklady na spoločný projekt mesta Rožňava a maďarského Aggteleckého národného parku. Sú zahrnuté do aktivít Propagácie Sloven- ského krasu a Aggteleckého národného parku. Autorom projektu a jeho manažérom je Július Slovák.

Viac ako 20 stredných škôl
nielen z Rimavskosobotského okresu sa 6.10.2009 prezentovalo na 4. Burze informácií o trhu práce. Svoje odbory ponúkali najmä žiakom končiacim rimavskosobotské či okolité ZŠ. Najviac odprezentovaných odborov mala miestna Spojená škola.

Na Letnej ulici v Plešivci
70 dobrovoľníkov, najmä členov Združenia Mikroregiónu Domica, 10 starostov okolitých obcí, žiakov slovenskej aj maďarskej ZŠ a občanov spoločne vyčistili a upravili priestranstvo a vysadili novú zeleň. Pribudlo tak 40 stromov, prevažne duby, hraby, lipy, borievky a 20 koreňov ruží.

Okresná súťaž v prednese
slovenskej rozprávky nazvaná Zlatá podkova, zlaté pero, zlatý vlas, organizovaná na počesť významného slovenského rozprávkára P.E. Dobšinského, sa uskutoční 9.10.2009 o 8.30 v GOS v Rožňave. Víťazi postúpia do celoslovenskej súťaže v Drienčanoch.

V rámci osláv 15. výročia
divadla ACTORES v Rožňave dňa 5.11.2009 o 18.00 hod. bude hosťom večera Divadlo DÉCALAGES Praha. V dňoch 6. a 7. nov. 2009 divadlo Actores odohrá tieto inscenácie: Gupka, Bez mihnutia, Stretnúť teba bolo krásne a Pokrvné puto.

Slávnostné položenie
základného kameňa stavby Multifunkčná telocvičňa – Gymnázium P.J. Šafárika Rožňava sa uskutoční 7. októbra 2009 o 14.00 hod. pred vstupným areálom letného kúpaliska v Rožňave. Celkové náklady na stavbu predstavujú 2 003 137 €. Telocvičňa je spoločnou investíciou Košického samosprávneho kraja a mesta Rožňava.

Bilancia hlavnej turistickej
sezóny, ktorá sa aj v hornom Gemeri skončila 15. septembra, podľa informácií z rožňavského TIC, bola nelichotivá. Kým v roku 2008 navštívilo centrum 4069 turistov, v roku 2009 už iba 2524. Problém vidia vo vplyve nášho prechodu na euro.

Známy slovenský husľový
virtuóz Peter Michalica a klavíristka Viera Bartošová uzavrú v evanjelickom kostole v Rimavskej Sobote dňa 8.10.2009 o 18-ej hodine októbrové hudobné trojdnie. Na koncerte odznejú skladby Bacha, Vivaldiho, Mozarta, Bethovena a Smetanu.

PaedDr. Eva Radótzyová
z rožňavského Gymnázia P.J. Šafárika sa stala Európskou učiteľkou jazykov roka 2009. Ocenenie si prevzala spolu s ďalšími štyrmi kolegyňami zo Slovenska pri príležitosti osláv Európskeho dňa jazykov dňa 25. septembra 2009 v Bratislave za účasti zástupcov MŠ SR a SAAIC.

Vo dvore Remeselníckeho
domu v Krásnohorskej Dlhej Lúke ZGR a GOS organizujú v dňoch 3. – 4. 10. 2009 druhú tvorivú dieľňu. Môžete si tu vyskúšať prácu na hrnčiarskom kruhu, pletenie košíkov a paličkovanú čipku. Do prevádzky uvedú hrnčiarsku pec.

Národná zbierka v Revúcej
sa nevydarila. Na opravu budovy, expozície a obnovu záhrady Prvého slovenského gymnázia sa podarilo samospráve vyzbierať iba okolo 3320 eur. Najväčšou sumou, a to 1660 eurami, prispel Trnavský samosprávny kraj. Menšiu sumu venovala jedna žilinská firma.

Slovenský historický ústav
Matice slovenskej, Historický odbor Matice slovenskej a Mesto Revúca organizujú v dňoch 1. a 2. októbra 2009 v Revúcej vedeckú konferenciu o živote a diele historika Júliusa Bottu, ktorý sa narodil 24. júla 1848 v Rozložnej. Zomrel 29. septembra 1926 v Revúcej.

Regionálny úrad verejného
zdravotníctva so sídlom v Rimavskej Sobote dňa 24. 9.2009 požiadal listom primátorku Revúcej Evu Cireňovú informovať obyvateľov mesta Revúca, že voda dodávaná z Muránskeho skupinového vodovou pre mesto Revúca je zdravotne nezávadná a obyvatelia Revúcej ju môžu používať ako vodu pitnú, bez obmedzenia.

„V záhrade nebeského
pokoja. Pohrebné ríty v čase a priestore“, taký je názov výstavy, ktorú v utorok, 29. septembra, o 14-tej hodine otvoria v Gemersko - malohontskom múzeu v Rimavskej Sobote. Výstava poskytne prierez jednotlivými etapami a spôsobmi pochovávania, od neskorého eneolitu, až do 20. storočia.

10. ročník Jazdy svätého
Huberta sa uskutoční 26. septembra 2009 v Revúcej pred Kohútom, kde bude o 11.30 hod. otvorenie jazdy a o 12.00 hod. i štart. Drezúrni jazdci z Maďarska za Sintrou na andalúzskych koňoch predvedú ukážky drezúry Vysokej školy španielskej.

Osemdesiatosem príslušníkov
Práporu radiačnej, chemickej a biologickej ochrany v Rožňave, z toho 5 žien, sa 18. 9. 2009 zúčastnili slávnostného ceremoniálu rozlúčky pred odchodom na mierovú misiu OSN UNFICYP na Cypre. Zároveň sa rozlúčili aj so svojimi rodinnými príslušníkmi.

V Tisovci prebiehali oslavy
pri príležitosti 107. výročia narodenia štátnika Vladimíra Clementisa. Zaujímavosťou bola predpremiéra filmu o Clementisovi Smrť ministra. Zúčastnil sa na nich aj minister kultúry SR Marek Maďarič. Rôzne podujatia sa v meste začali už 18. septembra 2009.

Mladý muž z Gemerskej
Panice našiel v lese pri obci Bretka v Rožňavskom okrese len 26 centimetrov v zemi vzácny poklad pilinskej kultúry z mladšej doby bronzovej. Bol vyrobený okolo roku 1300 – 1200 pred n.l. Vzácny depot, ktorý obsahuje 2 náramky, 3 ihlice a sekerku, má pre archeológov značnú hodnotu.

Dobšinská samospráva sa chystá
pomocou peňazí z Európskej únie kompletne zrekonštruovať námestie. Projekt ráta s premiestnením autobusovej stanice, ktorá je teraz priamo na námestí v Dobšinej, do záhrady neďaleko centra za obchodným domom. Na námestí by takto vznikla pešia zóna.

Rudolf Stehlík z Veľkých
Teriakoviec vyrába kyjatické hračky niekoľko rokov. Ústredie ľudovej umeleckej výroby v Bratislave mu ako jedinému výrobcovi a udržiavateľovi výroby tradičnej drevenej kyjatickej hračky udelilo 29. augusta 2009 titul Majster ľudovej umeleckej výroby.

Štátnika, politika, právnika,
publicistu a rodáka Vladimíra Clementisa si Tisovčania pripomenú v závere tohto týždňa. Podujatia začnú v piatok 18. septembra behom náučným chodníkom na Hradovú. Popoludní je v evanjelickom kostole naplánovaný koncert venovaný obetiam represálií v 50. rokoch.

V dňoch 3. a 4. septembra t.r.
sa v Revúcej konala medzinárodná konferencia prvých gymnázií krajín V4. Na pôde Prvého slovenského gymnázia došlo k podpísaniu zmluvy o spolupráci medzi zúčastnenými gymnáziami a zároveň tam bola otvorená výstava Stredoveká nástenná maľba na Slovensku.

Hudobná kapela For Sale
sa sformovala v roku 2000 v Rimavskej Sobote. Po dlhšom „medzipristátí“ v Anglicku teraz pôsobí v ďalekom Texase. Už nie ako For Sale, ale Bionicore. V polovici leta vyhrala súťaž skupín južného Texasu, čo znamená možnosť nahrať vlastný album.

Mesto Hnúšťa obnovilo
dopravné ihrisko. Deti zo ZŠ a MŠ ho môžu využívať po viac ako 20 rokoch. V minulosti slúžilo pri praktickej výučbe dopravnej výchovy. Na starosti ho má mestská polícia. Primátor M. Bagačka chce na jediné dopravné ihrisko v širokom okolí zakúpiť bicykle a trojkolky.

Mestské divadlo Actores
z Rožňavy sa tento rok môže pochváliť už 15. sezónou od svojho vzniku. Neodmysliteľnú súčasť divadla tvoria už od jeho začiatku známi herci Peter Szőllős, Robert Kobezda a tiež herečka, režisérka a zároveň riaditeľka divadla Actores Tatiana Masníková.

Problém popíjania alkoholu
na verejných priestranstvách sa na Gemeri po Rimavskej Sobote rozhodli riešiť zavedením Všeobecno záväzného nariadenia aj v Hnúšti. Aj tu sú ľudia, ktorí si nedajú povedať upozorneniami, preto sa radní mesta rozhodli k takémuto opatreniu.

Najväčšou atrakciou Gemersko
- malohontského múzea v Rimavskej Sobote je múmia. Piate najstaršie múzeum na Slovensku ju vlastní už takmer sto rokov. István Munkácsi, miestny statkár, navštívil aj Egypt, odkiaľ si priniesol múmiu ženy, ktorá sa volala Tasherithnetiakh.

Obnova premávky parnej
ozubnicovej lokomotívy na trase Tisovec – Pohronská Polhora by sa mala začať v roku 2011. Ozubnicová železničná trať bola vybudovaná v rokoch 1893 až 1896, pretože rudné bane na Gemeri bolo potrebné spojiť so železiarňami v Hronci a Podbrezovej.

Prvá prehliadka viac ako 200
rokov starého mlyna vo Veľkých Teriakovciach na Gemeri, ktorý prešiel rozsiahlou rekonštrukciou, prilákala v poslednú t.r. agustovú nedeľu množstvo ľudí. Na obnovu chátrajúcej historickej pamiatky sa podarilo získať z nórskeho fondu 564 296 eur (17 miliónov Sk).

V sobotu 11. júla t.r. sa
uskutočnil 12. ročník Hviezdicového výstupu na Stolicu, ktorého hlavným organizátorom je každoročne Obec Rejdová. Na Stolici sa stretli účastníci z rôznych obcí spod Stolice ako aj viacero ďalších, ktorí boli práve v tom čase na návšteve u známych.

Celý autobus dolnozemských
Slovákov zo Srbska – Vojvodiny, Nového Sadu a Kovačice prišiel 27.8. t.r. do Rožňavy. Je to folklórny súbor "Šafárik", ktorý veľmi dobre funguje vo Vojvodine. V piatok v Kobeliarove si pozrú rodný dom P.J. Šafárika. V sobotu vystúpia na Gemerskom folklórnom festivale v Rejdovej.

ZŠ na Ulici Akademika Hronca
v Rožňave otvára 2.9.2009 športové triedy pre žiakov narodených v rokoch 1998 a 1999, ktorí inklinujú k basketbalu - dievčatá a futbalu - chlapci. Žiaci sa v nich môžu tešiť na rozšírenú športovú prípravu, ako aj na vyúčbu cudzích jazykov.

V závere augusta bude v
Horných Zahoranoch stredoveký jarmok Márie Széchy. Návštevníci sa môžu tešiť nielen na stánky dobových remeselníkov, či dvory jednotlivých dedín, ale aj znamenité miestne špeciality, ako gemerské guľky, štrúdle či poľovnícke lahôdky. Chýbať nebude ani kulinárska súťaž vo varení držkového perkeltu!

Letný tábor v rekreačnom
stredisku Balatonszepezd v Maďarsku absolvovalo začiatkom augusta 33 rožňavských detí. Počas týždňového pobytu pri Balatone deti okrem kúpania, tradičnej táborovej športovej olympiády a tvorivých dielní vyskúšali aj jazdu na koni a zúčastnili sa niekoľkých výletov.

Kováčsku vyhňu sa rozhodli
po niekoľkých desaťročiach obnoviť v obci Vlachovo v okrese Rožňava. Vyžiadali si to požiadavky obyvateľov, ktorí pre nedostatok kováčov nemali kde opracovávať svoje čakany či sekery. Predstavili ju na sobotňajšom jarmoku.

Na 24. ročníku letného
umeleckého tábora Letavy od 9. do nedele 16. augusta v rekreačnom stredisku Kokava-Línia v Gemeri sa zúčastnilo vyše 400 účastníkov. Pracovali v 13 tvorivých dielňach, zameraných na výtvarné umenie, literatúru, divadlo a fotografiu.

Osmy ročník detského
remeselníckeho tábora, ktorý sa začal 11. augusta t.r. v Krásnohorskej Dlhej Lúke, potrvá šesť dní. Deti sa venujú najmä zhotovovaniu predmetov z kukuričného šúpolia, drevorezbe, košíkarstvu, batikovaniu tričiek, práci s hlinou, a iným prácam.

Hlbokú a úprimnú sústrasť
všetkým pozostalým banského nešťastia v Bani Handlová vyslovil ešte 11. augusta 2009 primátor mesta Rožňava MUDr. Vladislav Laciak v mene všetkých občanov starobylého baníckeho mesta Rožňava. Informuje o tom portál roznava.sk.

Obyvatelia obcí Včelince
a Rumince v okrese Rimavská Sobota budú môcť využívať nové stredisko osobnej hygieny už koncom tohto mesiaca. Zároveň sa bude kolaudovať aj desať nájomných bytov s nižším štandardom pre 40 – 45 ľudí.

Stovky mladých ľudí
“okupujú” tento týždeň kopce a lúky v okolí turistického strediska Kokava - Línia, na pomedzí okresov Detva a Poltár. V centre sa koná už 24. ročník medzinárodného umeleckého tábora výtvarníkov, známeho pod názvom Letavy. V 13 umeleckých dielňach pretavujú do konkrétnej podoby svoje myšlienky a nápady ako vytvoriť originálne či netradičné diela.

V katolíckom kostole
v Ožďanoch v okrese Rimavská Sobota je zrejme pochovaná známa Levočská biela pani, vlastným menom Júlia Géciová - Korponayová, ktorá sa narodila práve v Ožďanoch. O kosti, ktoré sa našli v krypte, sa zaujíma aj Spišské múzeum v Levoči.

Vlachovský remeselnícky
jarmok 15.8. t.r. si zapíše 5. ročník. Okrem prehliadky ľudovoumeleckých výrobkov si návštevníci budú môcť vypočuť koncert dychovej hudby z Dobšinej, Starovlachovskú muziku, Ľudovú hudbu Smerešinka so spevákmi z FSk Stromíš i ženské spevácke skupiny z Nižnej Slanej i Vlachova.

Obnovovanie pôvodných pecí
na pečenie chleba, alebo ich stavanie, sa stalo v dedinách horného Gemera módou. Pribúda ich ako húb po daždi. Obec, ktorá chlieb pečie vo vynovenej peci, je aj Ardovo. Stará pec je súčasťou miestneho Domu ľudových tradícií, ktorý nazývajú aj Mátéov dom.

Oblastná speleologická
skupina Rimavská Sobota sa v polovici augusta pripravuje na čerpací pokus v jaskynnom systéme Podbanište – Nadkadlub – Kadlub v Drienčanskom krase. Ide o tohtoročnú najvýznamnejšiu speleologickú udalosť v regióne, ktorej sa zúčastí 20 až 30 účastníkov.

Jelšavskej samospráve
sa podarilo získať 18-tisíc eur ako dotáciu z ministerstva kultúry. Použije ju na opravu radnice, v ktorej sídli mestský úrad. Obnova radnice prispeje k trendu, ktorý začala samospráva vlani raziť. Ide o obnovu fasád domov v meste.

Po siedmykrát Klenovská
Skorušina znela detským smiechom pri tradičných remeslách, ľudových piesňach, ľudových tancoch, či hrách. Celkovo 24 detí s 10-timi mladými tanečníkmi FS Vepor a ďalšími dobrovoľníkmi realizovali sedemdňový letný tábor pod názvom Remeslo má zlaté dno.

Rozbitá socha svätého Jána
Nepomuckého z konca 18. storočia v Muráni v okrese Revúca sa dočká rekonštrukcie. Obec na sochu získala z grantu Ministerstva kultúry SR 1822 eur (54 890 Sk). Ešte minulý rok počas silného vetra socha spadla a rozbila sa na osem častí.

V Prvom slovenskom gymnáziu
v Revúcej v týchto dňoch otvoria literárnu kaviareň. O jej zriadenie sa postaralo mesto, ktoré prispelo sumou 664 eur (20 000 Sk). Literárna kaviareň s kapacitou pätnásť osôb bude situovaná v záhradnej časti - v parku slovenských národovcov.

Vojenským majstrovstvám sveta
v parašutizme, ktoré sa piatykrát konajú v Boľkovciach v okrese Lučenec v dňoch 14. až 23. augusta, už nič nebráni v príprave. Na 34. vojenské MS v parašutizme sa prihlásilo 37 krajín a okolo štyristo profesionálnych parašutistov.

V areáli Remeselníckeho domu
v Krásnohorskej Dlhej Lúke sa v sobotu konal IV. ročník Gemerského remeselníckeho festivalu. Nabitý program, desiatky áut, stovky ľudí okolo stánkov remeselníkov a kopa zabávajúcich sa detí, to všetko dokazovalo popularitu jarmoku.

Zlatú rúru 19. ročníka
filmového festivalu Hraného amatérskeho humoru 2009 v Dolnej Strehovej v okrese Veľký Krtíš získali Dávid Badín a Štefan Šoltés z Gemerfilmu Rožňava za snímku Moja nová kancelária. O ocenenia na HAH 2009 sa uchádzalo 18 krátkych filmov.

Nezamestnanosť v Gemeri
v júni t.r. opäť stúpla. Je to vinou ďalších prepúšťaní, ale aj príchodom absolventov vysokých škôl do evidencií. V rámci Slovenska najhoršie sú na tom tri okresy. Rimavsko- sobotský okres vykazuje mieru nezamestnanosti 32,23 %, Revúcky 30,19 % a Rožňavský okres 26,15 %.

Dlhoročný správca rímsko- katolíckej
farnosti Jozef Dluhoš z Rimavskej Soboty odchádza. Jeho novým pôsobiskom má byť farnosť Rapovce. Novým rimavskosobotským farárom bude od 1. augusta István Vadkerti.

Na 87. ročníku Scénickej žatvy,
ktorá je celoštátnou divadelnou prehliadkou s medzinárodnou účasťou a vyvrcholením sezóny amatérskeho divadla a umeleckého prednesu, budú Gemer reprezentovať 2 zástupcovia. Okrem tisovského divadelného súboru Daxner v dňoch 24. – 28. augusta 2009 do Martina pocestuje aj Rimavskosoboťan Ľudo Janský.

Jedenásť dní spojí Slovákov a Maďarov.
Jedenásť dní potrvá Gemersko - turniansky festival, ktorý je nabitý pestrým programom v oblasti dvoch susedných národných parkov, Slovenského krasu a Aggtelekského národného parku. V ponuke sú programy až 17 spoluorganizátorov.

Vo dvore GOS na Betliarskej ceste
v Rožňave v tento štvrtok večer (23.7.) pokračuje premietanie filmov v rámci Letného kina. Diváci budú môcť vidieť český film Dobří holuby se vracejí. O týždeň to bude film zo študentského prostredia - Erazmus a spol.

Starosta obce Barca
v Rimavskosobotskom okrese Richard Szajkó neovláda slovenský jazyk. Aj keď trochu rozumie, no nehovorí. Komunikuje výlučne po maďarsky. Ak potrebuje niečo vybaviť na úradoch, robí mu tlmočníka asistent sociálneho pracovníka.

Mesto Revúca zabezpečilo
opravu detského bazéna s plochou 230 m2 na letnom kúpalisku, ktorá bola dokončená v júni t.r. Pre letnú sezónu Firma Aquamont Sabinov opravila bazén v celkovej sume 14 256 €. Renováciou deti získali o.i. aj dve nové šmýkalky.

Kamerový systém v uliciach
mesta Hnúšťa v Rimavskosobotskom okrese, ktorý spustili koncom minulého roka, sa osvedčil. V miestach, ktoré sú pod „drobnohľadom“ kamier, klesol počet výtržností a priestupkov. Do kamerového systému, ktorý mal 4 otočné kamery, pribudli v júni tri nové.

Do okresov Rimavská Sobota,
Poltár a Revúca a Lučenec v týchto dňoch pribudlo 34 nových autobusov v hodnote viac ako 5 miliónov eur (150,63 milióna Sk). Postarali sa o to Slovenská autobusová doprava (SAD) Lučenec a Banskobystrický samosprávny kraj.

Sedem dobrovoľníkov
z Poľska, Holandska, Nemecka, Španielska, Francúzska a Slovenska od 5. do 19. júla v Národnom parku Muránska planina v rámci medzinárodného dobrovoľníckeho tábora kosí či opravuje hniezdo bociana bieleho.

Hraničný priechod Kráľ Bánréve
sa stane miestom umeleckej tvorby. V rámci projektu hranica hátar sa koncom júla v objekte bývalej colnice stretne 19 umelcov z krajín V4, ktorí sa pokúsia zmeniť opustený priestor na miesto obrazov, nápadov, dialógu a výpovedí.

O rapídnom poklese turistov
v Gemeri hovoria niektorí prevádzkovatelia jaskýň a kultúrnych pamiatok. Hoci sa sezóna prakticky ešte len začala, aktuálne čísla návštevnosti porovnané s vlaňajškom vyvolávajú v prevádzkovateľoch obavy.

Mgr. Igor Galo nastúpil
1.7.2009 do funkcie riaditeľa Základnej školy na Hviezdoslavovej ulici v Revúcej. Na tejto pozícii vystriedal Mgr. Evu D. Poliakovú, ktorá pôsobila ako riaditeľka od roku 1997. Prvým riaditeľom školy, ktorej brány sa otvorili v roku 1975 bol Mgr. Vincent Blanár.

Šeťdesiatšesťročnému dôchodcovi
z Rudnej v okrese Rožňava Tiborovi Vanyovi, sa 7. júla t.r. podarilo nájsť v katastri obce poriadny hubársky úlovok. Nazbieral 16, 68 kilogramu trúdnika klobúčkatého. Prezradil, že tento druh huby sa dá upraviť rôznymi spôsobmi.

V evanjelickom kostole

v Rimavskom Brezove v týchto dňoch ukončili archeologický výskum zameraný na odkrytie fresiek z roku 1893. Asi 60 cm pod úrovňou podlahy sa nachádza viac ako 600 ročná bridlicová podlaha, ktorá na fresky nadväzuje.

Pamätnú tabuľu slovenskému
národovcovi, významnému pedagógovi, filozofovi, spisovateľovi, folkloristovi a organizátorovi verejného života Samuelovi Ormisovi odhalili v Nižnej Slanej v piatok 26. júna 2009.

V divadelnej sále MsD

Actores v Rožňave bolo 30. júna 2009 po prvýkrát slávnostne promovaných za bakalárov 55 absolventov študijného odboru Šport a rekreácia Univerzity P. J. Šafárika Košice - Ústav vzdelávania v Rožňave.

Rysy, vlky a medvede

sa v uplynulých rokoch premnožili v lesoch pri Dobšinej a v jej okolí. Poľovníci hovoria, že decimujú stav srnčej a vysokej zveri. Šelmy už v lesoch na Dobšinskom kopci postretávali aj náhodní turisti, uvádzal to Gemerský korzár dňa 1.júla 2009.

Na celoštátnej súťažnej

prehliadke činoherných súborov Tlmačské činohranie skončili tisovskí divadelníci na treťom mieste. Inscenáciou Faust alebo Ľudská komédia v réžii J. Lacka s pomedzi šiestich súborov získali i odporúčanie na Scénickú žatvu.

Blížia sa prázdniny,
čoskoro sa na dva mesiace zavrú aj brány mnohých predškolských zariadení. Pre rodičov tak nastáva problém, kde umiestniť svoje ratolesti počas leta. Rožňava a Revúca počas prázdnin budú mať v prevádzke po jednej škôlke.

Počas Dní mesta Revúca
navštívil toto gemerské mesto aj veľvyslanec Českej republiky na Slovensku pán Vladimír Galuška, ktorý chcel poznať tento kút Slovenska. Živo sa zaujímal o históriu mesta, pôvod názvu mesta, navštívil aj múzeum Prvého slovenského gymnázia.

V Rožňave funguje už niekoľko
rokov Centrum špeciálno - pedagogického poradenstva. Je určené deťom a mládeži od predškolského veku až po ukončenie strednej školy. Špecializuje sa na vytvorenie individuálneho učebného plánu pre deti s poruchami učenia či správania sa.

Nová dvojšachtová pec
na výrobu vápna, ktorá k recyklácii tepla využíva regeneračný systém, začala v týchto dňoch prevádzku v závode Calmit Tisovec. Postavenie pece trvalo 12 mesiacov a investície sa vyšplhali do výšky 9,2 milióna eur (277,2 milióna Sk).

Hlase moj, hlase moj ...,

tak sa volá regionálna súťažná prehliadka hudobného folklóru dospelých okresu Rožňava. Tohto roku sa uskutoční 21. júna 2006 o 16.00 hod. v Kultúrnom dome v Joviciach, o 17.00 hod. v Reformovanom farskom úrade v Jablonove n/T a o 17. hod. na Obecnom úrade v Hrhove. Na druhý deň 22. 6. 2009 miestami prehliadky budú: o 15.30 hod. Materská škola Ul. Vajanského v Rožňave, o 17.00 hod. Kino v Gemerskej Polome, o 18.30 hod. Kultúrny dom Gočovo a o 20.00 hod. Kultúrny dom Rejdová. Prehliadku organizuje GOS v Rožňave.

Od 18. júna až do 21. júna

budú v Tisovci prebiehať oslavy Dní mesta. Budú spojené s udeľovaním cien primátora mesta. Vo štvrtok večer vystúpi skupina Close Harmony Friends. V piatok bude koncert populárnej skupiny I.M.T. Smile, v sobotu zavíta Peter Cmorík.

Kúpele Číž druhé

Podľa hodnotenia najväčšej súkromnej zdravotnej poisťovňe na Slovensku, zdravotnej poisťovne Dôvera, sú prírodné jódové kúpele Číž na Gemeri druhé najlepšie na Slovensku. Umiestnili sa hneď za Brusnom. Prvú trojku uzatvárajú Bardejovské kúpele.

Bývalá Gemerská mliekáreň
by už čoskoro mohla obnoviť svoju výrobu. Novým majiteľom budov ako aj technológií je od pondelka Gemermilk RS. Konateľ spoločnosti Ľubomír Užík uviedol, že cieľom je opäť vytvoriť konkurencieschopného producenta mliečnych výrobkov.

V kongresovej sále rožňavskej
radnice 11. júna 2009 sa konala medzinárodná vedecká konferencia, na ktorej sa stretli významné osobnosti Slovenska a Maďarska. Má prispieť k príprave historickej čítanky - paralelných vedeckých štúdií, ktorej autormi bude spolu 31 historikov z Maďarska a Slovenska.

V Dome kultúry v Dobšinej
13. júna 2009 o 14-ej hodine sa začína GEMFEST - prehliadka populárnych hudobných skupín okresu Rožňava. Vystúpia: Hennessy, The Crow, Prevrat, Music Retro Band, Charolais, Agony, Preukaz poistenca, Radostná zvesť a Kohnaji. Hosťami sú: Gazdas Grind z B. Bystrice a Pyopoesy z B. Štiavnice.

Ján Ujházy víťazom v mariáši
Rožňavská liga v mariáši pokračovala piatym kolom. Víťazom sa stal Ján Ujházy. Doposiaľ sa z prvenstva dvakrát radoval Domik a raz Zatroch s Barnom. V ostatnom kole víťaz Ujházy nazbieral 21 bodov a o druhú a tretiu priečku sa podelili Barna s Tešlárom.

V Rožňave sa má od septembra
otvoriť nové detašované pracovisko Vysokej školy zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety so sídlom v Bratislave. Odborom 1. stupňa, teda bakalárskeho, jeho denného aj externého štúdia pre akademický rok 2009/2010 bude ošetrovateľstvo.

Revúcky salón.
Mestské kultúrne stredisko v Revúcej vás týmto pozýva na výstavu stále aktívnych členov organizovaných vo výtvarnom klube Plánka - REVÚCKY SALÓN - dňa 5. júna 2009 o 16.30 h. vo výstavnej miestnosti MsDK. Výstava potrvá do 30. júna 2009.

V Dobšinej sa uplynulý
týždeň uskutočnili Dni mesta spojené s 18. ročníkom Dobšinských turíčnych sviatkov. Začali sa výstavou ručných prác členiek Klubu dôchodcov z Dobšinej. Pokračovali množstvom kultúrnych podujatí, jarmokom, majálesom i slávnostným ocenením baníkov.

Obchodná akadémia v Rožňave
v spolupráci s Informačným centrum Europe Direct Rožňava usporiadali v dňoch 27. – 29. mája 2009 stretnutie študentov a učiteľov partnerských škôl z Česka, Francúzska a Poľska zapojených do programu Comenius Partnership pod pracovným názvom Euro Virtual Enreprise.

Veľká Lúka pri Muráni
bola 28.5.2009 vyhlásená za významné lesnícke miesto. Dôvodom je chov koní, ktorý sa tam traduje už od roku 1950. Za významné lesnícke miesta bolo vyhlásených už 22 objektov, medzi ktorými sú miesta spojené s lesníckou tradíciou.

Týždeň otvorených dverí
organizuje Akadémia vzdelávania v Rimavskej Sobote od 1. do 5.júna t.r. Žiaci základných, študenti stredných škôl, ale hlavne dospelí, môžu nahliadnuť do vyučovacích priestorov a oboznámiť sa s aktivitami 57 - ročného fungovania AV na Slovensku.

Až 150 rómskych detí
22.5.2009 spievalo, hralo a tancovalo v areáli Základnej a Materskej školy v Brzotíne. Prišli z desiatich základných škôl z Rožňavského okresu na 3. ročník Detského festivalu piesní a tancov. Okolie školy zaplnili aj prizerajúci sa domáci obyvatelia.

Noc múzeí - celodenné
podujatie SNM - Múzea v Betliari bolo bohaté na rôzne aktivity. Zručnosť remeselníkov predstavili členky z Klubu paličkovanej čipky pri GOS, Združenie gemerských remeselníkov z Krásnohorskej Dlhej Lúky a reprezentanti Folklórneho súboru Haviar z Rožňavy.

Archeologické zbierky získané
Gemersko - malohontským múzeom v Rimavskej Sobote na rozhraní 19. a 20. storočia sprístupnili vo výstavnej sieni múzea. Uctia si nimi priekopníkov terénnej archeológie z tohto regiónu akými boli Hűvössy, Terray, Nyári, Tomášik, Hampel a mnohí ďalší.

Turecký stan z obdobia vpádu
na naše územie, prilba tureckého bojovnika s hlavou diabla a fajansové taniere sú najvzácnejšie exponáty výstavy Turci na Slovensku - Turecké pamiatky v zbierkach múzeí na Slovensku, ktorú otvoria v Hradnom múzeu vo Fiľakove v sobotu 16. mája.

V Revúcej sa uskutočnil
II. ročník regionálnej prehliadky speváckych skupín seniorov a hostí z Banskobystrického kraja. V MsDK sa predstavili na nej súbory z Jasenia, Revúcej, Michalovej, Bacúcha, Tornale, Badína, Chyžného, Brezna, Muráňa a Hronca.

„Boj s inváznym slizovcom
ibérskym v obci Krásnohorské Podhradie" je názov projektu, s ktorým vyhral žiak ZŠ v Krásnohorskom Podhradí Richard Helcman bronzovú medailu na Medzinárodnej súťaži environmentálnych projektov Inepo v hlavnom meste Azerbajdžanu v Baku.

V obci Hrušov v okrese Rožňava
sa 9. mája 2009 uskutočnilo oficiálne otvorenie letnej turistickej sezóny. V Národnom parku Slovenský kras, v oblasti Hrušovských rybníkov, sa tak stalo v rámci májových dní obce, ktoré trvali štyri dni. Bohatý program sprevádzalo množstvo aktivít, medzi inými aj medzinárodná súťaž vo varení rybacej polievky.

Začiatkom mája v Revúcej
spustili bezpečnostný monitorovací kamerový systém, ktorý bude slúžiť pre potreby mestskej polície a pomôže k efektívnejšiemu riadeniu zásahov policajných zložiek. Do jesene chcú v meste na rôznych miestach nainštalovať spolu 10 kamier.

Žiadosť o nenávratný finančný
príspevok z fondov EÚ vo výške asi 1,49 milióna eur na projekt Rekonštrukcia vybraných častí infraštruktúry mesta Revúca podá v najbližších dňoch tamojší magistrát. Tento krok schválilo na svojom aprílovom zasadaní aj MZ.

Sídlisko z mladšej doby
bronzovej bolo v uplynulých dňoch náhodne objavené pri príprave novej investičnej bytovej výstavby v Čerenčanoch, neďaleko Rimavskej Soboty. Podľa získaných keramických fragmentov zistili, že zrejme ide o sídlisko pilinskej kultúry.

Na rozhraní mesiacov apríl
máj zorganizovali v Gemerskom osvetovom stredisku v Rožňave súťaže amatérskej filmovej tvorby. Najprv na úrovni okresu – 24. apríla o 15.00 hod a na druhý deň pripravili krajsku prehliadku. Vyvrcholením bude od 29.4. do 4.5. t.r. Filmový festival.

Nezamestnanosť v Košickom kraji
dosiahla v marci 15,3 percenta a je tretia najvyššia na Slovensku. V prvej dvadsiatke okresov s najvyššou mierou nezamestnanosti je až šesť okresov z Košického kraja, pričom okres Rožňava je na treťom mieste s 24,39 percentami.

Na schválenie projektu,
ktorý si dal za cieľ vyčistiť Muránsky hrad a súbežne zrealizovať jeho archeologický prieskum, čaká v týchto dňoch obec Muráň. Samospráva ho podala na eurofondy na základe výzvy pre oblasť cezhraničnej spolupráce Slovenska a Maďarska.

Národný park Muránska planina
a Národný par Harz v Nemecku nadväzujú spoluprácu. Prvým krokom bolo predstavenie Národného parku Harz a Európskej charty pre trvaloudržateľný turizmus v chránených územiach. Stretnutie sa uskutočnilo 26.3.2009 na Mestskom úrade v Revúcej.

Helena Bokorosová,
rodáčka z obce Silica v okrese Rožňava, oslávila svoje sté narodeniny. Narodila sa 11. apríla 1909. Je prvou obyvateľkou, ktorá sa v obci za posledné obdobie dožila takéhoto vysokého veku. Zdravie a dobrá nálada ju zatiaľ neopustili.

Pre rómskych žiakov.
V Základnej škole v Hodejove v okrese Rimavská Sobota funguje od začiatku tohto školského roka pre rómskych žiakov prvýkrát zriadený nultý ročník. Riaditeľka školy Eva Knappová trvá na tom, aby pokračoval aj v novom školskom roku 2009/10.

V obci Boľkovce
v okrese Lučenec sa samospráva príkladne postarala o rodinu rómskeho pôvodu, ktorej sa rozpadával dom priamo nad hlavou. Rodine pomohli formou nenávratného finačného príspevku 531 € a návratného finančného príspevku 497 € na kúpu materiálu.

Noc s Andersenom.
Do akcie slovenských knižníc sa z Gemera 3. apríla t.r. zapojili: Obecná knižnica s Materskou školou z Gemerskej Polomy, Gemerská knižnica P. Dobšinského z Rožňavy, Obecná knižnica zo Slavošoviec a Miestna ľudová knižnica z Kokavy n/Rimavicou.

V rámci Medzinárodného
roka astronómie sa 2. apríla, začína v rimavskosobotskej hvezdárni akcia 100 hodín astronómie, ktorá má celosvetový charakter. Zapájajú sa do nej hvezdárne, planetáriá aj význačné vedecké observatóriá, ktoré budú prístupné verejnosti viac ako inokedy.

Pri príležitosti Dňa
učiteľov 27. marca v obradnej sieni primátorka mesta Revúca MVDr. Eva Cireňová odovzdala pozvaným učiteľom ďakovné listy. Do Zlatej knihy mesta sa podpísali Jana Stanislavová, Mgr. Emil Valko, Ľubica Beňušová, Jana Kúchenová a Mgr. Mária Garlátiová.

O dva roky by malo nájsť
prácu v obnovenom hnedom parku v Tornali asi 240 ľudí. Na rekonštrukciu objektov po niekdajšom závode OZETA získalo mesto Tornaľa prostredníctvom SARIO nenávratný finančný príspevok vo výške 9,94 milióna eur (299,46 milióna Sk).

Na regionálnej ochutnávke
vín v Jablonove cez víkend udelili dve absolútne prvé vína, so zhodným počtom bodov 90,20 zo stobodovej stupnice. Toľko dostalo Rulandské biele z roku 2007 od Ladislava Szásziho a tiež Cabernet Sauvignon z roku 2008 od Ľubomíra Szentpéteryho.

Pri príležitosti Dňa učiteľov
primátor mesta Rimavská Sobota Štefan Cifruš na radnici privítal 25 pedagógov, ktorí si prevzali ďakovné listy a zapísali sa do pamätnej knihy mesta. Pedagogických pracovníkov navrhovali riaditeľstvá jednotlivých škôl.

V lokalite Štavica,
v katastri mesta Tisovec, na budúci rok má vyrásť rekreačno-oddychový areál, podobný, ako tam bol v medzivojnovom období a spolu s ním aj plnička minerálnej vody. Objekty budú v pôvodnom architektonickom štýle bývalej tančiarne, s využitím drevených prvkov na fasáde.

Revúcky sociálny podnik,
ktorý vznikol vlani v lete, umiestnil na trh práce 52 ľudí. Z toho 36 je zamestnaných v RSP. 27 zamestnancov RSP tvoria znevýhodnení uchádzači. Doteraz vyškolili celkom 116 ľudí. V súčasnosti sa vzdeláva 12 nezamestnaných.

Najstaršia občianka Rožňavy
– pani Margita Čepecová 6. marca sa dožila 99. narodenín. Oslávenkyňu navštívil a k vysokému veku zablahoželal aj primátor Rožňavy MUDr. Vladislav Laciak. Denne si dá aj čiernu kávu. Prezradila jej dcéra Helena Lučková.

Gemerská knižnica Pavla
Dobšinského v Rožňave a Cestovateľ – popolárno náučný mesčník o cestovaní a cestovnom ruchu pozývajú na Stretnutie s cestovateľom, ktoré bude 26. marca 2009 o 16.30 v spoločenskej sále Gemerskej knižnice.

V Galérii Baníckeho múzea
na Námestí baníkov v Rožňave 20. marca 2009 otvorili výstavu obrazov rožňavského rodáka Rudolfa Pažítku a Romana Rembovského pôvodom z Ukrajiny. Na vernisáži krstili knihu Egona Tomajku a Rudolfa Pažítku „Som predsa človek“.

V Kongresovom centre
Radnice v Rožňave 16. marca 2009 slávnostne odovzdávali prestížne certifikáty FSC I. skupinovej schémy certifikácie neštátnych lesov na Slovensku. Certifikát prevzal aj konateľ Mestských lesov Revúca, spol.s.r.o., Ing. Ladislav Szabó.

Gemer volí prezidenta SR.
Rožňavský obvod má 89 okrskov a 47 780 voličov. Najmenší okrsok so 40 voličmi je v Hankovej. Rimavskosobotský obvod má 217 okrskov, v okrese Revúca je 66 a v okrese Rimavská Sobota 151 okrskov. Voličov je 93 953.

Na Strednej zdravotníckej škole
v Rožňave sa 16. marca 2009 konala beseda príslušníkov Ozbrojených síl Slovenskej republiky, vojakov - veteránov, ktorí pôsobili v zahraničnej misii NATO-ISAF-Afganistan, so študentmi školy.

Z jaskyniarskej a vedeckej
expedície vo Venezuele sa vrátil rožňavský jaskyniar Jaroslav Stankovič. Bol súčasťou medzinárodného tímu, ktorý bádal v Stolových horách jaskynné systémy. Slováci objavili to, o čom netušili doteraz sami samotní Venezuelčania.

Prípravný futbal:
Gemer - Rožňava 2:2 (1:0), Štítnik K.T. - Moldava 0:3 (0:1), Štítnik K.T. - Barca 1:0, nedohrané, Krh. Podhradie - Honce 6:3 (3:0), Gemerská Hôrka - Revúca 1:0 (0:0), Jablonov n/T - Krh. Dlhá Lúka 4:1 (3:0), Kráľ - Gemerská Poloma 6:1(4:1).

Pozývame vás do Gemerskej
knižnice Pavla Dobšinského v Rožňave. V jej spoločenských priestoroch je inštalovaná výstava filatelistických exponátov Dr. Štefana Burču. Malú galéria umenia na poštových známkach si môžete pozrieť od 2.3. do 15.4.2009.

Druhým kolom pokračovala
Rožňavská liga v mariáši. Za hracie stoly zasadlo 15 účastníkov. Najviac bodov, 21 z možných 25, nazbieral Karol Domik. Druhé miesto patrilo Ákošovi Bogdánovi a s dvojbodovou stratou sa stal tretím najúspešnejším hráčom Tibor Barna.

Obec Kameňany
v okrese Revúca sa pokúša integrovať slabé rómske rodiny do spoločnosti cez projekt terénnej sociálnej práce, Vysokoškolsky vzdelaná sociálná pracovníčka a jej dve rómske asistentky takto navštevujú rómske rodiny v obci a v osade Pažiť.

V rožňavskej nemocnici
sv. Barbory 27.2.2009 odovzdali do užívania priestory centra psychofyzickej prípravy na pôrod, centrálny vchod do nemocnice, ale aj priestory podporovaného bývania "Barborka". Izbu pre intoxikovaných pacientov sprístupnia neskoršie.

Rožňava je jedným
z 12 centier na Slovensku, ktoré majú informačné centrum pod názvom Europe Direct, zamerané na problematiku Európskej únie. Jeho cieľom je pôsobiť ako sprostredkovateľ medzi EÚ a občanmi na miestnej úrovni.

Karatistka Dorota Balciarová
(Uraken Rimavská Sobota) sa stala 30. januára t.r. vo Francúzsku majsterkou Európy v súbornom cvičení – kata v kategórii kadetiek. Štrnásťročná Gemerčanka pretavila svoj prvý štart na európskom šampionáte do zisku medaily najcennejšieho lesku.

V hale Elán v Bratislave
rozdali 26 kompletov medailí Majstrovstiev Slovenska mužov a žien. Podobne to bolo aj v kategórii juniorov a junioriek. Tri medaily putujú do vitríny skokanských dvojičiek z Gemera Jany a Dany Velďákových, štartujúcich za ATU Košice.

Základná škola Akademika
Jura Hronca v Rožňave má zriadené dve špeciálne triedy, vyčlenené pre štúdium nadaných žiakov. Je jediná v Rožňavskom okrese, ktorá formu štúdia pre nadané deti poskytuje. Takéto školy sú ešte v Košiciach, Prešove a v Michalovciach.

Trojčatá Rebeka, Veronika a Réka
sú prvými deťmi 24-ročnej mamičky Heleny Zsirosovej z okresu Rimavská Sobota, ktoré sa narodili vo štvrtok 5. februára 2009 vo Fakultnej nemocnici L.Pasteura v Košiciach. Pri narodení vážili 2100, 1960 a 1880 gramov.

Fórum pre pomoc starším
spúšťa Senior linku s cieľom pomôcť starším občanom v kritických životných situáciách. Pomoc a rady seniorom budú poskytovať na bezplatnom telefónnom čísle 0800 172 500 v pracovných dňoch v čase od 9.00 do 17.00 hodiny.

Občania Rožňavského Bystrého
a Brzotína v okrese Rožňava budú 25. apríla 2009 voliť nových starostov. Rozhodol o tom predseda Národnej rady SR Pavol Paška. Okrem týchto obcí budú v tento deň voľby v ďalších 19 obciach a 2 mestách Slovenska.

V rimavskosobotskej nemocnici
koncom marca uvedú do skúšobnej prevádzky lineárny urýchľovač pre ožarovanie onkologických pacientov za viac ako 2,3 mil. eur. Rimavská Sobota má jeden z najväčších výskytov nádorových ochorení v Banskobystrickom kraji.

Zamestnanci textilnej firmy Gemtex
v Rožňave prežívajú ťažké chvíle. Poniektorí dostali iba 30 percent z januárovej mzdy. Textilka, ktorá ešte vlani zamestnávala približne 700 ľudí, svoje počty pracovníkov postupne znížila na 600 zamestnancov.

Plesajúci v Košiciach
s priamym i nepriamym vzťahom ku Gemeru sa 7. februára t.r. odušu veselili na 19. Gemerskom bále. V Dome umenia ho zorganizoval Spolok Gemerčanov žijúcich v Košiciach a mesto Revúca pod názvom "Revúca baví Košice".

Spoločnosť CSM Tisovec
znížila výrobu o približne 60 percent a 450 zamestnancov pracuje tri dni v týždni. Firma sa zaoberá vývojom, výrobou a predajom stavebných strojov. V spoločnosti sa v týchto dňoch po dohode s odbormi dva dni v týždni nepracuje, 60 percent mzdy sa zamestnancom prepláca, keďže prekážka je na strane zamestnávateľa. Spoločnosť CSM Tisovec bola založená 1. mája 1992 sprivatizovaním štátneho podniku Závody ťažkého strojárenstva Tisovec.

Kuchynské vyšívané plátenné nástenky,
ktoré v slovenských domácnostiach používali v prvej polovici 20. storočia, vystavili 5. februára t. r. v Gemersko-malohontskom múzeu v Rimavskej Sobote. Pochádzajú z rokov 1910-1950 z rôznych lokalít Gemera Malohontu a sú z archívu GMM a Baníckeho múzea v Rožňave.

Cenu primátora mesta Rožňava
za rok 2008 si prevzal aj pán Vojtech Bradovka za celoživotnú príkladnú prácu v oblasti stavebníctva, za pravidelnú verejnoprospešnú činnosť nielen ako poslanca národného výboru v Rožňave, ale i obyvateľa mestskej časti Nadabula.

Do obnoveného, barokového kaštieľa
z 18. storočia v obci Gemer v okrese Revúca ešte tento rok chcú presťahovať obecný úrad a obecnú knižnicu. Kedysi v kaštieli prespal aj slávny básnik Sándor Petőfi. Gemer bol niekoľko storočí sídlom vzdelávania.Na obnovu objektu získali grant z ministerstva kultúry vo výške 16.597 eur.

Memorandum o spolupráci
medzi mestskými samosprávami miest Rožňava (SR), Trogstad a Skipvet (Nórske kráľovstvo) podpísali 1. februára 2009 primátori spomínaných miest Vladislav Laciak, Tor Melvold a Svein Olav Agnalt.

Vo vinárskej pivnici v Dvorníkoch
občianske združenie Krasturist prerokovávalo pripravovaný produkt Turnianska vínna cesta. Jej trasa je: Silická Jablonica, Hrušov, Jablonov nad Turňou, Hrhov, Zádiel, Dvorníky, Turňa nad Bodvou a Moldava.

V Plešivci si na ZŠ
s vyučovacím jazykom maďarským svojpomocne zreparovali telocvičňu. Telocvičňa má nové drevené obloženie, vymaľované steny, zrekonštruované náradia, aj železné konštrukcie. Plochu natreli protišmykovým lakom. Všetko za 697 eur. Členky OZ Jelšavanka a Únie žien
v Jelšave navštívili nedávno Krízové centrum SOS v Rimavskej Sobote a odovzdali riaditeľke Centra zo zbierky pre ženy a deti nepotrebné šatstvo, hračky, posteľnú bielizeň a potreby pre domácnosť. Taktiež im napiekli medovníčky a zákusky.

Titul Čestný občan mesta Rožňava
udelili 31.1.2009 americkej speváčke Nicol J. McCloudovej, ktorá spolupracuje s mestom Rožňava a pánovi Ing. Vítovi Slováčekovi, starostovi partnerského mesta Český Těšín, ktorý sa podieľa na úspešne rozvíjajúcich sa vzťahoch obidvoch miest.

V priestoroch Radnice
v Rožňave sa 30. januára 2009 stretli najvyšší zástupcovia samospráv zo Srbska - Bačka Topoľa, poľského Cieszyna, českého Těšína, maďarskej Budapešti Belváros - Lipótváros, Szerencsu a nórskych miest - Skiptvet a Tr?gstad.

Od 26. januára 2009
je možné na Mestskom úrade v Revúcej platiť aj platobnými kartami všetky platby, ktoré boli doteraz hradené len v hotovosti. Rozšíri zároveň i počet kontaktných miest v meste, kde poplatky takto môžu občania uhradiť.

Podnikateľkou roka 2008
v Rožňave sa stala pani Erika Filiczká a Podnikateľom roka 2008 Erich Fábián. V rámci Dní mesta ďalšie tri osobitné ocenenia udelili Márii Pisarčíkovej, Júliusovi Flešárovi a Ing. Petrovi Šimovi. Súťažilo 16 nominovaných podnikateľov z Rožňavy.

Ján Pukanský z Košíc
sa stal celkovým víťazom tradičných rožňavských novoročných pretekov v športovom lezení na umelej stene. Druhý bol R. Staruch zo Svitu a tretí Š. Bednár z Kežmarku. Zo žien zvíťazila Lucia Malejčíková z Košíc. Súťažilo 33 pretekárov.

Nohejbalový klub v Revúcej
usporiada 31. januára t.r. turnaj o Stredoslovenský pohár v nohejbale mužov. Turnaj sa uskutoční v Mestskej telocvični na ulici SNP pri Okresnom súde so začiatkom o 8.30 hod.. Súťažiť budú družstvá zo Stredoslovenského regiónu.

Ocenenia rožňavským športovcom
Cena mesta Rožňava tohto roku bude patriť majstrovi sveta v silovom trojboji Jurajovi Pásztorovi a cena najlepšieho športovca in memoriam bývalému futbalistovi a futbalovému funkcionárovi Zoltánovi Šalamonovi.

Najviac nezamestnaných má Gemer
Najvyššiu mieru nezamestnanosti viac - ako 20% - mali v decembri m.r. tri okresy Slovenska: Rimavská Sobota, Revúca a Rožňava. Miera nezamestnanosti na Slovensku sa v decembri zvýšila na 8,39 percenta z novembrových 7,8 percenta.

Najviac nezamestnaných má Gemer
Najvyššiu mieru nezamestnanosti viac - ako 20% - mali v decembri m.r. tri okresy Slovenska: Rimavská Sobota, Revúca a Rožňava. Miera nezamestnanosti na Slovensku sa v decembri zvýšila na 8,39 percenta z novembrových 7,8 percenta.

Dvetisícštyristo rokov starý exponát
Ježiš sa mal narodiť ešte len o štyristo rokov, ale sklo, ktoré až do konca januára tohto roku vystavujú v Gemersko - malohontskom múzeum v Rimavskej Sobote, už bolo na svete. Najstaršie u nás vystavené sklo bolo nájdené počas archeologického prieskumu vo Včelinciach.

Rožňavský futbal nemá prezidenta
Na koncoročnej výročnej schôdzi SP MFK Rožňava sa vzdal funkcie prezident klubu Ľubomír Hlaváč a miesta trénera A. Milko. Ak k tomu prirátame odchod J. Kamenského a nelichotivé postavenie v tabuľke, pred vedením klubu stojí náročná jar.

Šachisti bojovali v Betliari
Gabriel Barczi pred Oldřichom Wenkem stal sa víťazom 9. ročníka Vianočného šachového turnaja v Betliari. Turnaja sa zúčastnilo až 19 šachistov. Na treťom mieste skončil Ján Rogos st. Ďalšie miesta obsadili J. Chyla, Š. Ciberaj, V. Doboš, M. Dovec, L. Dono, J. Bačo, J. Sisík, R. Danko, V. Hlaváč, M. Kozák, M. Ciberaj, M. Farkašovský, J.Kamenský, J. Müller a Ľ. Zatroch.

Budova poisťovne bude na studni
Pobočka Sociálnej poisťovne v Rimavskej Sobote, ktorú stavajú na ulici Kálmana Mikszátha, bude stáť na bývalej mestskej studni starej asi štyristo rokov. Robotníci ju objavili pri kopaní jamy, v ktorej budú základy budúcej budovy. Studňu potom odkryli archeológovia, a tá pre nich pripravila ďalšie prekvapenie. Ukrývala v sebe stovky črepín z keramiky, ktorá má domáci, ale aj turecký pôvod.

Dni mesta Rožňava
V sobotu 24. 1. t.r. sa v Rožňave začínajú Dni mesta súťažou v tanečnom športe o Rožňavský pohár a pohár primátora. Bližšie sa dozviete na stránke Rožňavy www.roznava.sk Dni mesta Rožňava potrvajú až do 1.februára aj ďalšími sprievodnými akciami.

Veduty Rožňavy a iné
Pod týmto názvom dňa 30. januára t.r. o 15.00 hod. otvoria v Galérii Gemerského osvetového strediska v Rožňave výstavu obrazov Mgr. Jany Kušnierovej.

Coburgovský kaštieľ stále nepredali
Osud coburgovského kaštieľa zo 16. storočia v Jelšave, ktorého predaj bol ešte vlani na jeseň na spadnutie, zrejme ostane na pleciach mesta. Samospráva síce ešte vlani (2008) v októbri podpísala zmluvu o budúcej zmluve so spoločnosťou J.I.P. Steel Košice, ktorá prejavila záujem chátrajúcu pamiatku kúpiť za 33 192 eur (1 milión Sk), od transakcie nakoniec upustila.

Hvezdáreň súčasťou GOS
S účinnosťou od 1. januára 2009 je Hvezdáreň v Rožňave súčasťou Gemerského osvetového strediska. Vyplynulo to z uznesenia Zastupiteľstva Košického samosprávneho kraja zo dňa 27.10.2008.