Využitie informačno-komunikačných technológií vo vyučovacích predmetoch

V troch mestách Trenčianskeho kraja (Trenčín, Nové Mesto nad Váhom a Handlová) dňa 24. 9. 2007 sa uskutočnila 1. videokonferencia o využití informačno-komunikačných technológií vo vyučovacích predmetoch. Organizátorom konferencie bolo Metodicko pedagogické centrum v Trenčíne, pod záštitou predsedu Trenčianskeho samosprávneho kraja MUDr. Pavla Sedláčka, MPH. Počas jednej hodiny sa z 5. rôznych miest prihlásili so svojimi krátkymi príspevkami odborníci, ktorí s využívaním a zavádzaním IKT majú bohaté skúsenosti. Za všetkých spomeniem: PaedDr. Roman Baranovič, z firmy Microsoft, predstavil účastníkom projekt Partneri vo vzdelávaní, RNDr. Marian Kíreš, PhD. z Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach odprezentoval Multimediálne hypertexty v e-learningu, Mgr. Stanislav Slačka zo ŠVS v Banskej Bystrici predstavil aktivity strediska v oblasti IKT v Banskej Bystrici, Mgr. Jozef Kapusta z katedry Informatiky Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre informoval o e-learningovom vzdelávaní na KI v Nitre a Ing. Miroslava Jakubeková z MPC v TN informovala o celonárodnom vzdelávaní učiteľov ZŠ a SŠ- FIT na portáli www.fitucitela.sk v oblasti IKT.

Komu bola videokonferencia určená? Oslovila pedagógov základných a stredných škôl, ktorí si mohli vymieňať skúsenosti s využívaním modernej techniky na svojich školách, ktorá prispieva k zmene tradičnej školy na modernú školu tretieho tisícročia.

V Spojenej škole v Handlovej sa zúčastnilo okolo 50 zanietených pedagógov pre IKT v rôznych predmetoch. So svojimi príspevkami vystúpilo 8 pedagógovia, ktorí už majú s používaním IKT vo svojich predmetoch dlhoročné skúsenosti.

Pani Mgr. Katarína Dubcová, učiteľka v triede pre intelektovo nadané deti projektu ERIN v ZŠ Mariánska ul. v Prievidzi pre svojich talentovaných žiačikov pripravuje vo svojom voľnom čase množstvo zaujímavých projektov, ktoré s nimi realizuje na interaktívnej tabuli Promethean Activ Board. Hodiny angličtiny sa tak stávajú pre deti názorné, prístupné a hravé. Deti si prácu s interaktívnou tabuľou veľmi obľúbili a rýchlo si osvojili prácu s ňou.

Obchodná akadémia v Prievidzi mala svoje zastúpenie v pani RNDr. Eve Kadlečíkovej, ktorá na hodinách matematiky realizuje so svojimi žiakmi zaujímavé projekty na podporu kľúčových kompetencií. O projektoch školy a vzdelávaní učiteľov v IKT zas informoval Mgr. Ivan Kadlečík.

Ďalšie dva príspevky sa venovali fyzike. Na e-Beam tabuli prezentoval svoje ukážky z vyučovacích hodín Mgr. František Štetiar z Gymnázia v Partizánskom. Ukázal zaujímavé pokusy z elektriny, ktoré sprístupnia a ozrejmia žiakom pomerne abstraktné deje z fyziky. Učiteľ v spojení s počítačom a softvérom nepociťuje nedostatok žiaroviek, odporov, káblikov či batérií, bez ktorých sa v reálnych pokusoch nezaobíde. Zaujímavé pohľady na fyziku v základnej škole prezentovala Mgr. Viera Hegedüsová, ktorá využíva na vyučovacích hodinách interaktívnu tabuľu Eddu Reboon profesionál, počítač s dataprojektorom, či fotoaparát. Nápomocnou jej je aj digitálna učebnica fyziky od PaedDr. Jozefa Beňušku, ktorý prehľadne a názorne zanimoval fyziku pre 7.- 9. roč. Vyučujúca má možnosť dopĺňať vlastné skúsenosti a nápady, či problémové úlohy. Okrem toho informovala prítomných o zaujímavých projektoch, ktoré majú na ZŠ Mariánska ul., Prievidza už niekoľkoročnú tradíciu. Jedná sa napríklad o vystreľovanie rakety, ktorú si žiaci sami zostroja, či o výrobu dopravného prostriedku na veľkonočné vajíčko, ktoré musí prežiť voľný pád z druhého poschodia z okna učebne fyziky.

Ďalší príspevok upútal hlavne tých, ktorí sa zaujímajú o deje automatizácie a robotizácie, ktoré sa na našich základných školách objavujú skôr ojedinele. O využití Lega, DCP senzorov, o skúsenostiach a úspechov žiakov zo Základnej školy na Mariánskej ul. v Prievidzi, informovala Mgr. Viera Jacková, učiteľka informatiky na spomínanej škole. Jej žiaci v minulom školskom roku zaznamenali niekoľko významných úspechov. Na Trenčianskych robotických dňoch sa so svojimi modelmi umiestnili na 1. a 3. mieste a získali Cenu primátora mesta Trenčín. Na Festivale vedy a techniky v Bratislave v minulom roku zaujali odbornú porotu natoľko, že vybrala ich projekt - Ekologickú triedičku kovového odpadu, na reprezentáciu Slovenska na medzinárodnej súťaži VIII Exporecerca Jove Barcelona, v Španielsku.

Zaujímavé projekty s využitím informačných technológii predstavil Mgr. Peter Vasaráb zo ZŠ Oslany. So svojimi žiakmi realizoval projekt Moja obec. Žiaci v prezentáciách použili svoje vlastné pohľady a informácie o obci, v ktorej bývajú a vyrastajú. Informácie spracovali, zdigitalizovali a napálili na CD.

Posledným odborným príspevkom, ktorý odznel aj v časti videokonferencie, vysielanej cez internet do zvyšných miest kraja, sa týkal CISCO Akadémie. Prezentoval ho Ing. Ján Krausko, zo Spojenej školy v Handlovej. Poukázal na možnosti študentov školy v oblasti vzdelávania sa v IKT a certifikovaní svojich vedomostí a zručností, ktoré sú medzinárodne uznávané a dávajú študentom široké možnosti uplatnenia sa v odbornej praxi po skončení štúdia.

Aký odkaz zanechá 1. videokonferencia do budúcnosti? Niektoré príspevky a abstrakty, ktoré na konferencii odzneli, môžete nájsť v zborníku konferencie, ktorý bude zverejnený na stránke www.mpctn.sk. Materiály zo zborníku sú prístupné všetkým pedagógom hľadajúcim inšpirácie a námety na uplatňovanie IKT do svojich vyučovacích predmetov, aby skvalitnili výuku.

Na prípadné vaše otázky týkajúce sa opisovanej tému rada odpoviem, keď mi ich napíšete na e-mailovú adresu: viera.jackova@azet.sk.

Autorka: Mgr. Viera Jacková, ZŠ Mariánska ulica č. 19, Prievidza.