Ožije dávna sláva ozubnicovej trate z Tisovca do Pohronskej Polhory?

Keď som v päťdesiatych rokoch minulého storočia prvýkrát šiel autobusom cestou z Tisovca do Brezna úzkou dolinou, zaujali ma nielen smelé "zátačky" a spomienky starších spolucestujúcich na roky Povstania v tejto časti Slovenska, ale aj vysoké viadukty železnice, ktoré sa tiahli vysoko nad cestou. Poniektoré boli aj z dreva, aby pomohli obnoviť prevádzku trate čiastočným zničením počas vojny.

Keď sme prešli dolinou a železničná trať sa dostala do úrovne hradskej, všimol som si, že nemá dve koľajnice, ale medzi nimi aj niečo tretie, do ktorej zapadali ozubené kolesá lokomotívy. Skúsenejší vraveli, že je to ozubnica. Tá tretia koľaj sa používa najmä na trati, ktorá má vysoké stúpanie. Na Slovensku sme mali dve takéto ozubnicové trate: túto spomínanú na trati Tisovec - Pohronská Polhora a vo Vysokých Tatrách Štrba - Štrbské Pleso. (Štrba - Štrbské Pleso v 50. rokoch nepremávala, lebo v r. 1936 bola zubačka z r. 1896 demontovaná a obnovená až v r. 1970)

Trať Pohronská Polhora - Tisovec bola odovzdaná do prevádzky 30. novembra 1896. 29. júla 1896 daná do užívania úzkorozchodná ozubnicová trať z Tatranskej Štrby na Štrbské Pleso.

Trať z Tisovca do Pohronskej Polhory je dlhá 16 kilometrov, má prevýšenie 51 promile a prvé vlaky na nej jazdili už v spomínaných rokoch 19. storočia.

Ozubnicový systém, ktorý sa nachádza na jej časti, už v takejto podobe nikde inde nie je. Parným lokomotívam pomáhal na trati ešte v 60. rokoch uplynulého storočia, keď tadiaľto prevážali rudu do železiarne v Podbrezovej. Uplynulé desaťročia však znamenali postupný úpadok a následne i zrušenie trate.

V týchto dňoch som sa dozvedel, že poslanci mesta Tisovec schválili účelovú dotáciu pol milióna Sk pre Občianske združenie Zubačka, ktoré má na starosti obnovenie premávky na raritnej ozubnicovej železnici z Tisovca do Pohronskej Polhory. Peniaze sa majú použiť na vypracovanie projektovej dokumentácie rekonštrukcie objektov v areáli starého depa na železničnej stanici v Tisovci. Tie poslúžia ako zázemie pre budúcich pracovníkov i techniku.

So znovuobnovením pravidelnej premávky najmä pre turistov sa počíta v roku 2010. Dovtedy sa majú pod dohľadom Železničného múzea v Bratislave zrekonštruovať dve lokomotívy, ktoré na tento účel priviezli pred časom z Rumunska. V súčasnosti ich opravujú v rušňovom depe vo Vrútkach. Na samotnú obnovu depa chcú požiadať o grant z fondov Európskej únie.

Verme, že to tak bude a ožije sláva tejto významnej technickej pamiatky v tejto časti Gemera.
4.1.2008