Bola to pekná a dobrá svadba - novomanželia sa mali radi a človek rád vidí lásku

Bola som v sobotu na svadbe, na Zdychave. Čakala som aspoň útržky takzvanej dedinskej svadby. Nič také sa nekonalo (okrem účasti starejšieho). Mladomanželia chodili spolu dva roky. Nevesta bola asi 30 ročná, ženích mal okolo 40. Janko a Marienka. Nečakajú dieťa. Obaja sú nezamestnaní. Šaty boli z Viedne, nádcha zo Zdychavy. Hudba z cédéčok.
Pre mňa bol objavom starejší, pán Siman z Mokrej Lúky. Jeho „reči“ boli archaicko-súčasné. Vysvitlo (zdrojom bola jeho manželka), že vlastne na každej svadbe má iný text, ktorý si vymýšľa za pochodu. Vyzeralo to na rečnícke pauzy, ale ... On si z toho vraj nič nepamätá, preto mi to nemôže napísať. Takých, ako ja tu už bolo! Nedal sa zlomiť, radšej odišiel do Mokrej Lúky chovať statky!
Bola som jediným hosťom nie z rodiny, ale ako „fotograf“ zo ženíchovej strany. Pri preberaní nevesty sa vykľuli dve fotografky z nevestinej strany. Jej sestra v oranžovom tafte s retiazkami a 35 kilová švagriná (s jedným zúbkom vpredu). Keby nás tri bol niekto sfotil, má zaručený titul: FOTKA ROKA. Myslela som si, že filmujú, tak rýchlo ťukali na všetko. Nemala som so svojou váhou a starobou šancu – vzdala som to. A ... robila neslávne zábery, dala som sa vyviesť z rovnováhy.
Predsa sa mi vybavil aspoň jeden riadok z reči starejšieho. Rozdeľoval sliepku hosťom (musela mať asi 10 kíl): „... no a Monike pľúca, lebo sa rada s R. do paplóna zakrúca.“
Samozrejme bola to pekná a dobrá svadba, hlavne preto, že novomanželia sa mali radi a človek stále rád vidí lásku.
apríl 2010

Alžbeta Zatrochová

POZNÁMKA:Ďalšie fotografie sú na stránke www.majgemer.sk