Víno a zdravie idú ruka v ruke

Január 2005

Juraj Harmatha je mojím spolužiakom z JSŠ v Rožňave. Už viac ako 30 rokov žije a pracuje v hlavnom meste Českej republiky v Prahe. Keď som sa mu na konci uplynulého roka posťažoval, že som pár dní pobudol zo zdravotných dôvodov v jednej z bratislavských nemocníc, mi napísal: „Viem si veľmi dobre predstaviť, čo si musel podstúpiť, pretože ma niečo podobné postihlo v r. 1996. Nemusíš sa ale obávať. Ak budeš dávať na seba pozor, tak sa z toho dostaneš. Dostal som sa z toho i ja, ale už sa musím vyhýbať stresovým situáciám a príliš slaným jedlám. Musím síce ešte stále brať liek, ktorý si večer dopĺňam malými dávkami červeného vína, ktoré obsahuje resveratrol a bioaktívne flavonoidy. Ešte účinnejšie sú však transformované deriváty resveratrolu vyskytujúce sa v Tokajských výberoch (aszú). Ale to je pomerne drahá liečba. Vínu sa od toho času naozaj venujem viac, pretože mám na látky stilbenoidového typu výskumný, grantom podporený projekt“. Na znak toho mi poslal kópiu reportáže, ktorú na túto tému napísal publicista Libor Ševčík pre IN.iHNed.cz. Rozhodol som sa, že sa s vami o tejto záležitosti podelím. Tu je teda spomínaná reportáž:

"Prehnali ste to s pitím v závere roka a potom ste sa zariekli, že už je toho dosť? Žiaden extrém nie je pre zdravie dobrý. Aj keď to lekári neradi priznávajú, väčšina z nich totiž uznáva, že mierne pitie vína zdraviu nielen neškodí, ale dokonca prospieva. Možno sa právom totiž obávajú, že keď to verejne priznajú, my, ľudia chybujúci, radi vynecháme dôležité slovíčko MIERNE a zapamätáme si len to, čo sa nám hodí – piť je zdravé. Lekári totiž dobre poznajú svojich pappenheimských.

Francúzsky paradox

Lekári skúmali takzvaný francúzsky paradox, aby zistili, prečo navzdory nie príliš zdravej strave s nadmerným množstvom mastných jedál trpia Francúzi ďaleko menej než ostatné národy Európy na kardiovaskulárne choroby. Po podrobnom štúdiu odhalili, že je to vďaka pravidelnému pitiu vína. To totiž obsahuje látky, ktoré bránia upchávaniu ciev a majú dokonca i protirakovinové účinky. Keď bola táto správa uverejnená v USA, okamžite tam stúpla spotreba vína. Podobný výskum s rovnakými výsledkami v Čechách pred časom uskutočnil profesor Milan Šamánek. Na rozdiel od zahraničnej štúdie, ktorá účinné látky hľadala vo francúzskych červených vínach, Šamánek ich objavil viac než potešiteľné množstvo v českých vínach bielych. Podľa jeho odporúčania by pre dvojicu mala stačiť jedna sedmička vína na deň. Pretože ženy majú nižšiu toleranciu na alkohol, doporučuje im denne vypiť dve deci, zbytok má poslúžiť mužovi. Avšak pozor! Odporúčané dávky nie je možné kumulovať. Vliať do seba raz za čas dva litre rozhodne zdraviu neprospeje. Jednorázové pitie alkoholu vo väčšom množstve dokonca riziko infarktu zvyšuje. O tom, že alkohol je nebezpečný najmä počas tehotenstva, pri kojení a pre deti, nikto nepochybuje. Profesor Šamánek vraví: “Víno pôsobí priaznivo na zvýšenie hladiny HDL cholesterolu (laicky povedané to je ’dobrý’ cholesterol – pozn. autora). Kyselina acetylsalicylová, nachádzajúca sa vo víne, pôsobí preventívne antitromboticky. Víno bráni zhlukovaniu krvných doštičiek a spôsobuje fibrinolýzu. Pôsobí priaznivo tiež na psychiku. Pitie malého množstva vína má priaznivý efekt na vznik a vývoj aterosklerózy a riziko srdcového infarktu tiež u osôb trpiacich na cukrovkou. Mierne pitie alkoholu znižuje riziko úmrtnosti na kardiovaskulárne choroby i celkovú úmrtnosť pacientov po srdcovom infarkte. U nich je dokonca prospešnejšie než u osôb, ktoré infarkt neprekonali.

Víno a alergici

Alergo-imunológ doktor Jozef Macášek predvlani skúmal na vzorke päťdesiatich pacientov s poruchami imunity, prejavujúcich sa opakovanými infekciami dýchacích ciest, či sa na ich zdravotnom stave pozitívne prejaví konzumácia bieleho vína. Vybral Veltlínske zelené zo Znovínu. Ženy mesiac pili denne 0,25 – 0,30 l vína, muži o deci viac. Po porovnaní výsledkov vyplynulo, že napriek obdobiu testu, keď bol zvýšený výskyt viróz, u väčšiny účastníkov štúdie, ktorí sa dlhodobo liečia kvôli poruche imunity, došlo k zlepšeniu signifikantných humorálnych a imunologických parametrov oproti východzím hodnotám. Víno v sledovanom období nahradilo u osôb podstupujúcích test obvykle užívané preparáty, bez toho aby sa znížila ich odolnosť proti infekciám.

Tvorba ochranných látok

K podobným záverom dospel vo svojej práci Chémia a biochémia prírodných látok Juraj Harmatha, vedúci vedecký pracovník oddelenia prírodných látok Ústavu organickej chémie a biochémie Akadémie vied ČR. Po kapitole venovanej zdraviu prospešným látkam v zelenom čaji sa venuje vínu. Píše: “Ďalším skvelým prírodným zdrojom bioflavonoidov je víno. Obsahuje okrem mnohých cenných látok, blahodárne pôsobiacich na čuchové, chuťové a zažívacie orgány, tiež bohato zastúpené a účinné flavonoidné antioxidanty. Najväčší záujem sa však sústreďuje na stilbenoidy: cis- a trans-resveratrol a jeho oligoméry. Sú považované za najúčinnejšiu zložku pozitívne ovplyvňujúcu arteriosklerotické zmeny a koronárne ochorenie srdca. Účinne inhibujú oxygenázové enzýmy, čím znižujú oxidáciu LD lipidov a bránia tak agregácii krvných doštičiek, trombóze, ukladaniu cholesterolu a nadmernému zvyšovaniu krvného tlaku. Resveratrol je súčasťou protiplesňovej bariéry hrozna.”Zjednodušene povedané – vinná réva bráni hrozno proti plesniam tým, že produkuje resveratrol. Všeobecne je viac tejto látky v červených vínach, pretože sa ukladajú v šupke. Tá je pri výrobe červeného vína, na rozdiel od bieleho, macerovaná k vôli farbe, a tým sa do nápoja uvoľňuje i viac zdraviu prospešného resveratrolu. Čím horšie podmienky vinná réva má, tým ho produkuje viacej. Preto napríklad v červených vínach z Kalifornie je ho minimálne, pretože vďaka slnečnému počasiu tam pliesne toľko nehrozia. Naopak vo vínach z okrajových oblastí, s pre vinohradníctvo nepriaznivými klimatickými podmienkami, kam patria i naše vinice, majú i biele vína dostatok resveratrolu, pretože rastlina musí neustále bojovať s pliesňami. Pri správnej technológii výroby sa ho tak prekvapivo vysoké množstvo dostane i do bielych vín. Juraj Harmatha kapitolu uzatvára slovami: “Mnohé firmy produkujúce prírodné liečivá a liečivé preparáty dodávajú už teraz na trh resveratrol v rôznych galenických formuláciách (od tinktúr až po tabletky). Žiadna z nich však nemôže prekonať zvrchovane prírodnú, technologicky ústretovú, gastronomicky príjemnú a stáročiami kultúrne ukotvenú ’galenickú formu’ akostného vína.” Viac si o práci Juraja Harmathu môžete prečítať na webovej stránke Ecdybase.