Slavošovský tunel pod Homôlkou v Stolických vrchoch opäť raz ožil

Každoročne čoraz viac priaznivcov turistiky, cykloturistiky, ale aj iných športov sa vracia na miesta tohto skvelého diela, budovaného v rokoch 1941-1944. To, čo bolo minulosťou zabudnuté, ožíva vďaka priaznivcom a sympatizantom Revúckej a Štítnickej doliny, vďaka starostom a poslancom, zamestnancom a vedeniu ešte existujúcich podnikov a závodov na tomto teritóriu. Istotne už viete, že veľkú zásluhu na tom majú starostovia a primátori, predsedovia mikroregiónov Revúckej a Štítnickej doliny, v poslednom čase mikroregiónu Magnezit. Je to aj ich zásluhou, že každoročne týmto skvostom - tunelom prechádza čoraz viac návštevníkov (aj keď na vlastnú zodpovednosť) a sú očarení hodnotou a osobitosťou tohto diela, ktoré ani rokmi nestratilo na svojej kvalite a dokazuje fortieľ inžinierov, majstrov a robotníkov na tomto diele - jednej z nedokončených spojok železničnej trate, budovanej v rokoch slovenského štátu. Málokto ale vie, že myšlienku stavby tejto trate presadzoval vtedajší riaditeľ papierne v Slavošovciach v rokoch prvej ČSR Ing. B. Janata, ktorý uvažoval o prepojení Slavošovskej a Slanskej doliny s perspektívnym napojením na železnicu Červená Skala - Margecany. Súčasná generácia, ako aj spomenutí starostovia - starosta Slavošoviec Ing. Š. Bašták, starosta Chyžného J. Greguš, primátorka Revúcej MVDr. E. Cireňová, primátor Jelšavy MVDr. M. Kolesár - majú zásluhu na tom, že dokážu spojiť historickú minulosť s prítomnosťou aj v tejto sfére a nechýbajú so svojimi voličmi a poslancami na rôznych stretnutiach a prechodoch tunelom. Tunel spája nielen Revúcku a Štítnickú dolinu, ale hlavne spája ľudí srdcom a hrdosťou na zabudnuté veľké stavby malého Slovenska. Vedia o tom aj mnohí občania Česka, ale aj Maďarska, Poľska, ba aj Rakúska, ktorí si toto zabudnuté miesto vyhľadali na mape, aby svojou prítomnosťou oživili tunel a viadukt, ktorým vlak dodnes neprešiel.
Aj keď sa mapa Európy od začatia stavby tunela zmenila, padli hranice, ktoré nás rozdeľovali, spojnice však zostávajú a nádejáme sa, že kompetentní pochopia, že aj tieto regionálne hodnoty patria k našim trvalým hodnotám, že svitne na lepšie časy nielen peším turistom a cykloturistom, ale že sa dočkáme aj určitej formy ľahšej dopravy a že Slavošovský tunel, na ktorý sú obyvatelia oboch dolín právom hrdí, ožije.
Svedectvom týchto slov sú už skutky, konané zásluhou a z prostriedkov spomínaných mikroregiónov. V piatok 25.9.2009 predpoludním sme v tejto zdanlivo zabudnutej doline pri výstupe z tunela privítali vyše 50 turistov, poslancov, starostov, zástupcu Železníc SR z Bratislavy a členov už spomínaných mikroregiónov. Boli rôznych vekových kategórií, no 45 minútový prechod tunelom zvládli úspešne. Čakalo ich privítanie chlebom a syrom, pohárikom dobrého vína a pozornosťou sponzorov - reklamným balíčkom výrobkov papierne SHP Slavošovce. To všetko milým návštevníkom pripravilo Obecné zastupiteľstvo v Slavošovciach, prítomný poslanec D. Hanzel, pracovníčky OcÚ G. Smädová a J. Kolesárová a riaditeľ Slavošovských papierní SHP Group, a.s. Ing. Milan Hadač. Prítomných privítal v zastúpení starostu obce Ing. Š. Baštáka poslanec PaedDr. M. Sajenko, ktorý ich oboznámil s históriou a vznikom obce, papierne, tunela a existenciou Regionálneho múzea P. Dobšinského.
Stretnutie pokračovalo vzájomnou výmenou poznatkov o tom, čo sa doteraz urobilo a plánuje do budúcna. Prítomní ohodnotili vynaložené úsilie pri sprístupnení tunela z revúckej strany a účasť Obecných úradov, obcí a závodov mikroregiónu Magnezit. Po užitočnom a podnetnom úsilí sa účastníci vrátili tunelom do Revúckej doliny (cestou cez Štítnik by to trvalo skoro 2 hodiny, vlakové spojenie je doteraz zrušené), aby doma pokračovali v stanovenom programe. Prítomným za prijatie pozvania na toto hodnotné stretnutie poďakoval starosta Chyžného a zároveň štatutárny zástupca mikroregiónu Magnezit Ján Greguš. Zo stretnutia vyšiel podnetný návrh na budúce stretnutie oboch regiónov v strede tunela, ktoré sa bude konať v decembri - na Mikuláša.
Tešíme sa na návštevy našich priateľov, veríme, že spojnica tunelom rozšíri priateľské vzťahy našich regiónov a bude pokračovať v tom, čo sa neuskutočnilo v minulosti. Na čo zabudla prítomnosť, urobí budúcnosť. Že sa naplnia slová zberateľa prostonárodných slovenských povestí P. Dobšinského a akoby mávnutím čarovného prútika sa pre širokú verejnosť otvorí a sprístupní Slavošovský, ale aj Koprášsky tunel. Aj takéto perspektívy a želania sú pred nami. Navštívte Slavošovský tunel, podporujte jeho ďalšie využitie, vráťme ho tomu cieľu, pre ktorý ho naši predchodcovia budovali.
Septemeber 2009

PaedDr. Milan Sajenko