Bude nedokončený slavošovský železničný tunel slúžiť aspoň turistom?

Dňa 24. apríla 2009 sa uskutočnil prechod starostov nedokončeným slavošovským železničným tunelom. Organizoval ho mikroregión Štítnickej doliny a mikroregión Revúckej doliny. V tento deň sa v Slavošovciach stretli starostovia obcí mikroregiónu na Obecnom úrade v Slavošovciach, kde ich privítal predseda MR Ing. Štefan Bašták. Po krátkej pracovnej porade sa odobrali do tunela. Pred vstupom do tunela si vypočuli jeho krátku históriu a zvláštnosti od PaedDr. Milana Sajenka, ako napríklad, že tunel sa nachádza v jednom z hrebeňov Stolických vrchov pod Homolkou v nadmorskej výške 744,8 metrov, po stránke smerovej bol postavený vo dvoch oblúkoch, pričom prvý oblúk je postavený neďaleko slavošovského portálu, druhý, miernejší za polovicou. Údaje o jeho dĺžke hovoria, že má okolo 2 400 metrov. Tunel sa začal stavať v roku 1940 a jeho výstavba sa ukončila v apríli 1944. Odvtedy je nevyužitý a takmer zabudnutý.
Vzhľadom k tomu, že obidva regióny chcú, aby sa s ním mohla oboznámiť verejnosť, tento prechod tunelom sa konal už druhýkrát. Prvý bol v roku 2007 pri príležitosti výročí železníc.
Prítomní sa potom vybrali na prechod tunelom. Všímali si jeho zvláštnosti za pomoci vlastného osvetlenia i za pomoci reflektorov. Prechod tunelom trval zhruba 45 minút vďaka tomu, že je fakticky nepoškodený, a to aj napriek tomu, že bol postavený pred vyše 70 rokmi.
Starostovia si pri tejto príležitosti uvedomili hodnotu tohto nevyužitého tunela a chcú ho dať do povedomia svojim občanom. Už tretí rok sa tunel rôznym spôsobom propaguje. Za ten čas pribúdajú jeho návštevníci nielen z „vlastného chotára“, ale i zo zahraničia.
V minulosti sa týmto tunelom nedalo prejsť, lebo vchod do neho bol zanedbaný. Vďaka úsiliu slavošovského starostu a záujemcov, milovníkov tohto druhu turistiky sa očistil vchod do tunela, spravili sa schody a zabránilo sa tomu, aby pretekala doň voda a narobila škody.
Na druhú stranu kopca Homolka sa dá prejsť nielen tunelom, ale aj po hrebeni. Možnosť prejsť cez tunel je však veľmi zaujímavá tak pre turistov, ako aj cykloturistov, ktorí tunel na to využívajú. Iba na revúckej časti, kde je vchod nízko situovaný a ponad tunel tečie potok, boli väčšie nánosy bahna. Vďaka iniciatíve starostu Magnezitoviec Ing. Jána Greguša a primátorky Revúcej MVDr. Evy Cireňovej sa podarilo znížiť koryto potoka pod portál a nahromadená voda tak z neho odteká. Keďže bahno ešte ostalo, na prechod sa použili drevené palety, ktoré umožnili bezpečný prechod týmto úsekom.
Po pohostinnom prijatí starostov na území obce Magnezitovce sa prerokovali otázky ďalšieho postupu a spolupráce pri využití slavošovského tunela starostami obidvoch mikroregiónov.
Pri príležitosti spoločnej prehliadky tunela účastníkov prijal riaditeľ Slavošovských papierní SHP Group, a.s. Ing. Milan Hadač. Oboznámil ich s históriou fabriky a jej súčasnou výrobou.
Tejto akcie sa zúčastnil aj štátny tajomník Misterstva dopravy, pôšt a telekomunikácií SR Ing. Dušan Švantner, podpredseda SNS. Besedoval s účastníkmi, okrem iného, aj o možnostiach získania prostriedkov na podobné účely, ako aj o predstavách lepšieho využitia tunela na turistiku.

PaedDr. Milan Sajenko