Krátky pohľad do minulosti Štítnika s jeho jedinečnými kultúrnymi pamiatkami

Medzi obce s bohatou minulosťou v Štítnickej doline v Gemeri nesporne patrí Štítnik. Priblížme si jeho historickú úlohu z pohľadu prítomnosti krátkymi ukážkami z kapitol, ktoré nemožno opomenúť. V tomto roku si Štítnik pripomenul už 766 rokov svojej existencie, ako sa o jeho vzniku zmieňuje listina panovníka Belu IV. z roku 1243. Jeho vývoj zaznamenávajú tri významné stavebné, no súčasne historické etapy, nasledujúce v najbližších storočiach od jeho vzniku. Tieto preslávili Štítnik už v minulosti vzácnymi, ba jedinečnými kultúrnymi pamiatkami, akými sú gotický evanjelický kostol so vzácnymi nástennými maľbami, vodný hrad, morový stĺp, kostol Sv. Júdu Tadeáša, radnica, kúrie, poschodové meštianske domy, či rokokový palác. Čas neubral na ich kráse, aj keď ich už poznamenal zub času. Zabrániť ich urýchľujúcemu starnutiu a chátraniu nedovoľuje akútny nedostatok potrebných finančných prostriedkov. Ležia na významnej Gotickej ceste, ktorou do Štítnika prichádzajú domáci i zahraniční turisti. Je tu čo vidieť, odniesť si nezabudnuteľné dojmy, dozvedieť sa o histórii hutníckej a železiarskej výroby, bohatej remeselníckej minulosti, o mnohých cechoch, znázornených aj na erbe Štítnika.
Štítnik sa zviditeľnuje každoročne otváracím koncertom významnej medzinárodnej prehliadky historickej hudby Ars Antiqua Europae In Via Gothica. Tak to bolo aj v tomto roku, keď dňa 25.9.2009 o 18.00 hodine vo vzácnom Evanjelickom kostole a. v. bol slávnostne otvorený už 8. ročník tohto festivalu. Podujatie sa konalo pod záštitou predsedu Košického samosprávneho kraja JUDr. Zdenka Trebuľu v rámci Dní európskeho kultúrneho dedičstva a Svetového dňa turizmu v dňoch 24.-28.9.2009.
Aj v súvislosti s týmto hudobným podujatím si pripomeňme, že v meste okrem remesiel, obchodu a železiarstva prekvital aj čulý spoločenský a duchovný život. Jedným z dokladov hudobného diania vo vtedajšom meste je aj existenia a činnosť spevokolu, ktorý pod názvom "Štítnický spevácky zbor" je známy už od roku 1892. Zachované písomné dokumenty nám dovoľujú nazrieť do jeho aktivít. Jeho zaujímavé stanovy (A Csetneki dalegylet alapszábalysi) mali 10 bodov, obsahujú základné pravidlá a organizačné predpisy pre jeho činnosť. Na pečiatke spevokolu je uvedené: Csetneki Dalegylet, na záhlaví prezenčných listín a pozvánok aj E.M.K.E. Medzi zakladateľov patrili Ľudovít Nagy, Jozef Mölczer ml., Bertalán Marton, Pavel Schvirján, Martin Gallo, Andrej Király, Karol Porubský, učiteľ Ján Csipkay, učiteľ Ján Kraus. Pri jeho založení boli prítomní aj ďalší občania Štítnika: A. Leng, J. Kraus, I. Varga, M. Gallo, A. Lukács, A. Szoyka, J. Urbány, A. Gallo, R. Koreny, J. Csedrik, I. Tuza, A. Róth, B. Országh, A. Adámi, J. Ziman, P. Matúš, G. Kicsiny, G. Novák, A. Hricz, K. Sarkany.
Spevokol mal mužskú a ženskú časť, jeho členovia boli nielen zo Štítnika, ale aj z ďalších obcí - zo Slavošoviec, Čiernej Lehoty, Rochoviec, Roštára, Markušky, Hankovej, Gemera, Kunovej Teplice, Rozložnej, Kečova, Rákoša, Plešivca, Rožňavy, Jelšavy a ďalších.
Zo zachovaných menných zoznamov zisťujeme, že členskú základňu z rokov 1892-1903 tvorilo nad 150 občanov, vrátane priaznivcov. Sú zaujímavé aj tým, že dokladajú osoby žijúce v týchto rokoch v Štítniku a v ďalších obciach a dokumentujú hlavne ich záujem o kultúru a vzdelanie. Dobový časopis Milé správy (Oromiir) z 31.10.1898 uvádzal, že bol určený veľkým i malým, v záhlaví uvádzal citáty niektorých kapitol z Biblie. Priaznivci a účinkujúci boli zvolávaní pozvánkami, o účasti sa viedla prezentácia.
Repertoár bol zameraný na vážnu, ale aj ľudovú hudbu, vystúpenia vo veľkej sále mestského domu (Štítnik bol vtedy mestom) sa často končievali priateľským posedením s hudbou. Na jednej z pozvánok možno vidieť aj program koncertu mužského spevokolu (A Csetneki férfi Dalegylet) z 5.2.1893, konaného vo veľkej sále mestského domu (Városháza Nagytermében):
Predohra - J. Krausz, Hymna - spieva mužský zbor, Monológ - autor Sz. Gabányi, Fr. Liszt - klavír Ilona Siraky, Ľudové piesne - účinkuje spevokol, Ľudové piesne v podaní klavíra Kor. Fabínyi, Vystúpenie spevokolu.
Ceny miest: I. miesto -1 frt., II. miesto - 70 kr. Na státie: 30 kr. Začiatok o 7. hodine večer. Po ukončení vystúpenia tanečná zábava s dobrým jedlom, pre rodinu 50 kr. Predpredaj vstupeniek: Rezessy Manó úr a pred predstavením.
Okrem toho sa usporiadali slávnostné lampiónové sprievody mestom (marec 1894), pri týchto sa spievalo, spoločne sa išlo na bohoslužby do ev. a. v. kostola, odkiaľ sa odobrali na ďalší kultúrny program v mestskom dome.
V rámci činnosti spevokolu sa uskutočňovali okrem pravidelného nácviku stretnutia so slávnostnou večerou v sále mestského domu v Štítniku, napríklad aj 15.3.1903. Na pozvánke okrem iného je uvedené: pol litra vína 2. kor. 40 fil., večera na posedení: 1 koruna. Všetko so začiatkom o 7,00 hod. (19.00). Po večeri tanečná zábava. Usporiadatelia na pozvánke uvádzali, že srdečne prosia oznámiť vopred počet záujemcov.
Aj takýto bol kultúrny život v Štítniku na prelome 19. a 20. storočia z pohľadu vtedajšej doby a z poznatkov kronikára. Dáva nám predstavu o živote a zložení obyvateľov Štítnika i o kultúrnych tradíciách, v ktorých pokračujú aj v prítomnosti.
november 2009

PaedDr. Milan Sajenko