Generál Rudolf Viest je natrvalo vpísaný do stránok povstaleckej histórie

Dôstojný a pôsobivý akt odhalenia busty svojho slávneho rodáka armádneho generála Rudolfa Viesta sa uskutočnil koncom augusta na revúckom námestí pred Kohútom pri oslavách 63. výročia SNP a 650. výročia najstaršej zachovalej písomnej zmienky o meste. Okrem obyvateľov tohto gemerského mesta na akte bol prítomný zástupca vzdušných ozbrojených síl SR gen. Peter Vojtek, primátorka mesta Revúca Eva Cireňová, charge d.affaires ČR na Slovensku Miroslav Zozulák, Ivan Šimko, syn Tatiany Šimkovej, netere gen. Viesta, a autor busty Peter Repka.

Generál Rudolf Viest iste patrí medzi tých aktivistov a účastníkov odboja, ktorí budú natrvalo vpísaní do stránok povstaleckej histórie zlatými písmenami. Tak dlho očakávanej slobody v roku 1945 sa žiaľ nedožil.

Tragické na tom je, že ani dnes si nevieme odpovedať jednoznačne na otázku, kde spolu s generálom Golianom skončila ich životná púť. Jeho miesto v histórii protifašistického odboja však ostane navždy pevné.

Rudolf Viest na narodil 24. septembra 1890 v Revúcej. Nie nadarmo mal veľmi dobré rodinné zázemie. Revúca bola mestom, kde bolo roku 1862 založené prvé slovenské gymnázium a od tohoto obdobia žila čulým národným životom. Viestova rodina patrila k tým, ktoré mali veľký podiel na pestovaní národnej kultúry a slovenského národného povedomia i v čase silnej maďarizácie.

Začiatok Slovenského národného povstania ho zastihol v Moskve, kam v druhej polovici augusta 1944 odletel z Londýna s československou vládnou delegáciou. Po utvorení 1. československej armády na Slovensku bol na základe rozhodnutia prezidenta Beneša a na návrh ministra národnej obrany zo 6.septembra 1944 menovaný za jej veliteľa. Na povstaleckom území vyvíjal nadmernú aktivitu pre to, aby zastavil postup nepriateľských jednotiek do vlasti, ale situácia sa nevyvíjala priaznivo. Po obsadení Banskej Bystrice nemeckými jednotkami 27. októbra 1944 sa povstalecké velenie stiahlo na Donovaly. Prechod cez úbočia horských masívov a zákutí nebol ľahký. Nakoniec Viest spolu s Golianom prišli po preskúmaní situácie dňa 2. novembra 1944 do obce Pohronský Bukovec, kde si chceli oddýchnuť. Vtedy ešte netušili, že celú oblasť mali Nemci dopredu dobre zmapovanú a dokonale obkľúčenú. Dňa 3. novembra 1944 ich zajali nemecké jednotky a odviedli z dediny najprv do Banskej Bystrice a potom do Bratislavy, kde ich osobne vypočúval vrchný veliteľ nemeckých okupačných jednotiek na Slovensku gruppenführer SS H. Höffle. I v týchto ťažkých situáciach sa chovali obidvaja generáli statočne. Pri výsluchoch často opakovali, že veria v porážku fašizmu. Neskôr boli prevezení do Berlína na Hlavný ríšsky úrad pre bezpečnosť a krátko na to odsúdení na trest smrti. Miesto ich likvidácie nie je doteraz známe.

Rudolf Viest bol svojim pevným a neoblomným charakterom výraznou oporou SNP. Jeho meno preto nemôže byť zabudnuté a bude uchované i pre budúce generácie.