Rok na Gemeri sa po roku stretne v Slavošovciach i v Rožňave

Slávnosti zvykov a obyčají Rok na Gemeri, po vlaňajších pozitívnych skúsenostiach, sa aj v tomto 14. ročníku uskutočnia na dvoch miestach. Najprv v piatok 28. novembra 2008 v Kultúrnom dome v Slavošovciach a potom v sobotu 29. novembra 2008 v Obchodno - kultúrnom centre v Rožňave. Jeho organizátori - Gemerské osvetové stredisko v Rožňave, Obec Slavošovce a Mesto Rožňava pre divákov a milovníkov zvykov a obyčají pripravili zaujímavý program.
Od pani Boženy Mihálikovej, metodičky GOS v Rožňave sa dozvedáme, že v prvý deň v Slavošovciach sa budú prezentovať skvosty Gemera - rodiny a osobnosti Gemera, ktoré vyberú z najhlbšieho dna „kasny do priaškrinka“.
V programe bude účinkovať celá rodina Puškášovcov, ktorej tri generácie sú spojené s účinkovaním vo folklórnych kolektívoch v Gemerskej Polome. Všetci sú výborní tanečníci i speváci, od Márie Puškášovej - starej mamy, ktorá aj tká, vyšíva a šije kroje, cez Jána Puškáša - dlhoročného umeleckého vedúceho skupiny Dolina až po jeho dcéry. Ich hosťom bude folklórna skupina Dolina, ktorá je pre nich tzv. „blízkou“ rodinou.
Rodinu Šimkovcov z Revúcej zaprezentuje pán Michal Šimko, ktorého meno je spojené s účinkovaním vo FS Mladosť Banská Bystrica, Partizán Slovenská Lupča, Lykovec Revúca, Sinec Hnúšťa, či Rimavan Rimavská Sobota. Tí neskôr narodení ho poznajú ako primáša ľudovej hudby Michala Šimku, ktorá v programe nebude chýbať, spolu s jeho dcérami Katarínou a Michaelou. Ich hosťom programu bude spevácka skupina Húžva z Revúcej.
Hosťami programu budú gajdoši Garajovci z Veľkej Lehoty (dvaja gajdoši – pán Dominik Garaj a syn + heligonkár) a Milan Katreniak (gajdy a fujara) z Tisovca. Gajdoši preto, lebo práve v blízkosti Slavošoviec (konkrétne v Čiernej Lehote) bola v minulosti gajdošská tradícia, ktorú prezentoval pán Králik z Čiernej Lehoty. Keďže zanikla veľmi skoro a nezachovala sa len v písomnej podobe, chceme aj týmto spôsobom dnešnej generácii priblížiť hru na gajdy i samotný hudobný nástroj.
Sobotný program v Rožňave sa bude niesť v znamení myšlienky: “Čo starí pamätajú, to mladí zachovajú“. V pásme zvykov a a obyčají sa predstavia folklórne skupiny Bystränky z Rožňavského Bystrého, Dolina z Gemerskej Polomy, Heľpa z Heľpy, Hôra z Rejdovej, Vernár z Vernára, Lehoťanka z Čiernej Lehoty, Radzim z Vyšnej Slanej a Škorec z Vidinej, folklórny súbor Sinec z Hnúšte a Haviar z Rožňavy. V programe sa predstaví aj ľudová hudba Lúčka z Rožňavy a Evka Dovcová z Rožňavského Bystrého, ktorá je Laureátkou celoslovenskej súťaže Festivalu detskej ľudovej hudby.

Povedzme si niečo o niektorých účinkujúcich folklórnych skupinách:
Lehoťanka Čierna Lehota - má spracované pásmo, ktoré zachytáva atmosféru v dedinskom dome pri zhotovovaní čepca. Čepiec v Čiernej Lehote bol špecifický, ozdobený rôznymi sklenenými perlami a stužkami skladanými do harmoniky. Čepiec mal svoju dôležitú funkciu hlavne pri zavíjanke a preto pri jeho zhotovaní si ženy dali záležať a ladili ho k oblečeniu nevesty

Dolina Gemerská Poloma - pásmo Tri daromnie tance, ktoré vykresľuje atmosféru tanečných zábav - bálov - v Gemerskej Polome, kde sa mládež mohla zabaviť, zaspievať si a zatancovať. Bály dojednávali a organizovali mládenci. Museli zabezpečiť muziku, ale aj miestnosť na tancovanie. Takéto zábavy sa vždy začínali zahraním troch, niekedy štyroch tancov zadarmo, potom sa musel tanečný priestor opäť vyprázdniť a kto chcel ďalej tancovať, už musel zaplatiť vstupné... Táto folklórna skupina ide práve túto sobotu za náš okres na krajskú súťaž Nositelia tradícií do Trebišova.

Hôra Rejdová - sa predstaví s pásmom Pri hôre - pásmo zvykov a obyčají pri prácach v hore so žartami, spevmi i prekáračkami. Tohto roku oslavovala skupina 55 rokov svojho vzniku.

FSK Vernár z Vernára - sa bude prezentovať pásmom Ukončenie hory, kedy vo Vernári a v jeho okolí po ukončení lesných prác robotníčky pripravili slávnostné poďakovanie horárovi, v ktorom nechýbali krásne piesne a samozrejme aj tance. Súčasťou tohto aktu bolo aj odovzdanie venca. Skupina pracuje od roku 1952 a tohto roku po prvýkrát si pripravili aj vlastné folklórne slávnosti vo Vernári.

Heľpan Heľpa - prinesie na scénu pásmo „Jánske ohne“. Nebudú v ňom chýbať ukážky hier mládeže na sviatok Svätého Jána, čarovačky dievčat, ktoré veria v magickú moc bylín nazbieraných za jasnej Jánskej noci.
Chlapci budú zase dokazovať svoju šikovnosť preskakovaním ohňa a plieskaním bičom. Skupina pôsobí od roku 1925 a na Roku na Gemeri sa predstaví po tretíkrát.

Škorec Vidiná - skupina spracovala jesenné obdobie, kedy po zbere zemiakov a kukurice z poľa gazda chystá vo večerných hodinách šúpanie kukurice. Dobrým zvykom je tu pomoc suseda susedovi, pričom nechýbala dobrá nálada, spev, prekáračky či rozprávanie rôznych príhod. Folklórnu skupinu tvoria členovia od 15 do 70 rokov.

Radzim Vyšná Slaná - pásmo Dajč. Vyšná Slaná je banícka obec a mala v minulosti aj nemeckú komunitu a z tohto obdobia sa zachovali aj fragmenty svadobného zvyku, keď si nemecký mládenec (dajč) bral za ženu slovenské dievča. Táto atmosféra je spracovaná v pásme Dajč, ktorým sa skupina predstaví a je jedinou skupinou, ktorá sa zúčastnila všetkých ročníkov podujatia Rok na Gemeri.

Prezentovať sa budú aj dva folklórne súbory a detská ľudová hudba:
Haviar z Rožňavy prinesie na scénu mládenecké hry a tance z Rejdovej – medveď a palicový. Obe sa hrali a tancovali na lúke alebo na moste. V hre medveď napodobňujú chôdzu a spôsob správania malých medveďov.
A palicový, ten sa tancoval hlavne počas fašiangov, resp. počas fašiangových obchôdzok.
Druhým tancom bude tanec z Rožňavského Bystrého, v ktorom budú tancovať aj ženy z FSk Bystränky, ide o tanec, ktorý sa tancoval na svadbách, ale aj iných tanečných príležitostiach a tancovali ho ženy a dievčatá v kolese - v kruhu bez hudobného doprovodu za spevu tanečníčok.

FS Sinec z Hnúšte prinesie na scénu ženský tanec z Vlachova a tanec na počesť Janka Jasenku, chýrneho gemerského muzikanta, speváka, zberateľa ľudových piesní a primáša ľudovej hudby folklórneho súboru Sinec, ktorý sa narodil 31. marca 1928 v Sirku.

DĽH Lúčka z Rožňavy - ktorá pracuje pri Základnej umeleckej škole, ale vznikla pri Gemerskom osvetovom stredisku a práve v tieto dni slávi svoje piate narodeniny, je jedinou detskou ľudovou hudbou na hornom Gemeri. Predstaví sa piesňami z horného Gemera.
Hovoreným slovom oba programy bude sprevádzať Katarína Birková z Rakovnice.