Slovenská ľudová pieseň, tance i obyčaje Gemera – Malohontu nezaniknú

V dňoch 23. – 24.11.2007 sa konal 13. ročník slávností zvykov a obyčají Gemera – Malohontu „Rok na Gemeri“, ktorý organizuje už tradične Gemerské osvetové stredisko v Rožňave v spolupráci s obcou Slavošovce. Tentoraz sa konal na dvoch miestach a to prvý deň v Kultúrnom dome v Slavošovciach a druhý deň v Obchodno-kultúrnom centre v Rožňave.

V Slavošovciach sa po prvýkrát konal festival pod názvom „Z kasny do priaškrinka“. Bola to prezentácia v speve, tancoch a hre na hudobné nástroje rodín a ich hostí z Gemera - Malohontu a to rodina Zvarových z Klenovca, Birkových z Rakovnice a Lalikových zo Slavošoviec. Účinkoval DFS Radostná zvesť zo Slavošoviec, Folklórna skupina Lehoťanka z Čiernej Lehoty, ľudová hudba FS Vepor a heligonkári z Klenovca, Vlado Petrinec z Rim. Soboty, Igor Adler z Rožňavy.

Vystúpenie účinkujúcich sa stretlo s veľkým ohlasom u prítomných divákov.

Hosťom v Slavošovciach bol pán Tibor Kobliček z Turičiek, majster vo výrobe ľudových hudobných nástrojov, ktorý je známy po celom svete. Nielenže predstavil svoje hudobné nástroje, ale na nich i zahral.

Druhý deň slávností prebiehal v priestoroch OKC v Rožňave pásmom zvykov a obyčají pod názvom „Čo starí pamätajú – mladí zachovajú“. Na otvorení sa zúčastnil primátor mesta Rožňavy MUDr. Vladislav Laciak, starosta obce Slavošovce Ing. Štefan Bašták a riaditeľka GOS Mgr. Helena Novotná. Hosťom slávností bol i I. podpredseda Matice slovenskej Igor Kovačovič.

Účinkovalo tu osem folklórnych skupín ako Heľpan z Heľpy, Kýčera z Čierneho Balogu, Veršinok z Rakovnice, Brezinky z Polomky, Dolina z Gemerskej Polomy, Vernár z Vernára, Radzim z Vyšnej Slanej a Hôra z Rejdovej. Ďalej to boli folklórne súbory Háj z Rim. Soboty a Haviar z Rožňavy, spevácke skupiny DFS Haviarik a Dubina z Rožňavy, ľudová hudba Lúčka z Rožňavy. Hosťom programu bola ľudová hudba Muzička z Bratislavy.

Pred zrakmi divákov v preplnenej sále OKC sa tieto folklórne skupiny a súbory prezentovali so svojim programom v takej kráse a tempe, že diváci i počas vystúpení neprestávali tlieskať. V sále nálada gradovala, keď svoje umenie predviedli hostia programu z Bratislavy – ľudová hudba Muzička.

Nezabudnuteľný záver programu bol umocnený nastúpením účinkujúcich v tomto programe na javisko. Keďže účinkujúcich bolo v Rožňave až 230, všetci sa na javisko ani nezmestili a viacerí spievali a tancovali pod javiskom.

Tento program ako v Slavošovciach, tak i v Rožňave režijne vynikajúco pripravila pani Božena Miháliková – metodička pre spev a hudbu pri GOS v Rožňave, začo jej patrí veľké poďakovanie všetkých divákov, pretože takúto prezentáciu slovenského folklóru Rožňava ešte nezažila. Podujatie bolo realizované i s finančnou podporou Nadácie Matice slovenskej.

Z toho, čo predviedli počas týchto dvoch dní starší i mladí folkloristi je zrejmé, že slovenská ľudová pieseň, tance i obyčaje Gemera – Malohontu nezaniknú, ale stále sa prenášajú z generácie na generáciu a rozvíjajú sa. Našli svojich pokračovateľov v mladej generácii a to je záruka ich zachovania pre budúcnosť.
27.11.2007

Oľga Benediktyová, Rožňava

Komentár k článku:

Pridajte svoj názor, alebo odkaz a podpíšte sa.