Aj mokrolúcky kostol poskytne priestor Revúckym augustovým koncertom

Peter Guľás Revúcke augustové koncerty vážnej hudby pokračujú v nedeľu 16. augusta o 18. hod. v Rímsko-katolíckom kostole v Mokrej Lúke organovým koncertom mladého revúckeho organistu Mgr. Art. Andreja Štafuru. V uplynulú nedeľu obdivovatelia kladivkového klavíra sa nechali unášať jeho majstrovským ovládaním popredným slovenským interpretom Petrom Guľasom, ktorý zároveň patrí k neveľkej skupine špecialistov starej hudby na Slovensku. Priestor k tomu poskytli diela takých majstrov ako sú Josef Haydn, Ludwig van Beethoven i Johann Nepomuk Hummel. Na prvom zábere Karola Žigu (fotografie pod príspevkom) je rímskokatolícky farár Miroslav Raček z Muránskej Dlhej Lúky, ktorý privítal hosťa i účastníkov koncertu. Na druhom zábere je interiér Rímsko-katolíckeho kostola v Mokrej Lúke a tretí záber poskytuje pohľad na vzácne stropné kazety s ornamentami a kvetmi v tomto kostole.
Výťažok z koncertu bude venovaný pozostalým banského nešťastia v Handlovej a zaslaný na Konto pomoci pozostalým, ktoré bolo zriadené mestom Handlová 11. 8. 2009 na účet 0372606046/0900.

Andrej Štafura (1977)

Mgr. art. Andrej Štafurasa narodil v Revúcej a od mladosti sa venoval hre na organ, ktorý študoval na Štátnom konzervátóriu v Košiciach v triede Mgr. Klementa Rečla a neskôr u Mgr. art. Emílií Dzemjanovej, ArtDr.. V štúdiu pokračoval na Vysokej škole múzických umení v Bratislave u zosnulého Prof. Ivana Sokola, kde po úspešnom absolvovaní získal titul magister umenia. Počas štúdia sa venoval aj hre na čembalo a hre generálbasu u Mgr. art. Petra Guľasa. Viackrát sa zúčastnil celoslovenskej súťaže konzervatórií a svoje vzdelanie si dopĺňal aj na niekoľkých interpretačných kurzoch a odborných seminároch.
Andrej Štafura sa so svojím sólovým programom niekoľkokrát predstavil hudobnej verejnosti na koncertoch doma i v zahraničí. Za všetky spomeňme jeho organový recitál v Žiline v rámci cyklu „Organové vešpery u sv. Barbory“, koncerty v Bratislave, Spišskej Sobote či v nemeckom Bayreuth. Hosťoval na Festivale sakrálneho umenia v Košiciach, či na festivale v Šumperku (CZ).
Vo svojej študijnej a interpretačnej činnosti sa zameriava na Bachovo dielo a starú hudbu, pričom spolupracuje aj s hudobným telesom interpretujúcim starú hudbu Solamente naturali. Jeho bakalárska práca na tému „Interpretačná analýza diela G.Muffata Apparatus musico organisticus“ bola v školskom roku 2005/2006 ocenená mimoriadnym dekanským štipendiom. Počas celého štúdia sa Andrej Štafura venoval aj organológii a reštaurovaniu organov a svoje štúdium úspešne ukončil diplomovou prácou na tému „Organologický výskum a spôsoby reštaurovania organu v Rímskokatolíckom kostole Navštívenia Panny Márie v obci Mokrá Lúka“. Na základe úspešne zvládnutej diplomovej práce, hry na organ a niekoľkoročnej praxe mu v roku 2008 bola udelená Ministerstvom kultúry SR ako prvému organológovi osobitná odborná spôsobilosť pre výskum historických organov na Slovensku. Ako organologický expert na historické organy má za Pamiatkový úrad SR na starosti postupnú komplexnú revíziu všetkých historických organov na Slovensku.
V súčasnosti je Andrej Štafura prijatý na doktorandské štúdium na Slovenskej akadémii vied, kde si bude dopĺňať svoje organologické a reštaurátorské vzdelanie. Andrej Štafura je spoluzakladateľom neziskovej organizácie Quirinius pri Rímskokatolíckej cirkvi v Revúcej, kde je predsedom správnej rady, ktorá je organizátorom hudobného festivalu RAK - „Revúcke adventné koncerty“, ktorých 5. ročník sa pod značkou RAK bude konať v decembri tohto roku. Práve na záverečnom koncerte 3. ročníka festivalu RAK uviedol spolu s orchestrom Solamente naturali novodobú premiéru znovuobjavenej hudobnej zbierky pod názvom „Lubenícky zborník“.
Zároveň je aj autorom letného festivalu RAK, známeho ako Revúcke augustové koncerty, kde sa predstavili viacerí významní umelci, ako napríklad tenorista Miroslav Dvorský, klavirista Marian Lapšanský či organistka Anna Zúriková Predmerská, a to spolu s orchestrom Štátneho divadla Košice a Štátnou filharmóniou Košice.

Nezisková organizácia Quirinius sa zaoberá aj obnovou vzácnych kultúrnych pamiatok na Gemeri. Momentálne obnovuje vzácnu Šivetickú rotundu, rotundu v obci Prihradzany, gotický kostol v Rákoši, organ v gotickom kostole v Chyžnom. Organ v Rímskokatolíckom kostole v obci Mokrá Lúka, spolu so strechou kostola sa vďaka činnosti Quirinius, n. o. podarilo obnoviť už minulý rok.
(MG) Fotografie: Karol Žigo