Čaká nás obnova kultúrneho dedičstva stredného Gemera

V nejednej publikácii sa dočítame o Gemeri ako o obrovskej studnici slovenskej kultúry. V mnohom sa naša pozornosť upriamuje na Prvé slovenské gymnázium, veď ide o počiatky našej slovenskej vzdelanosti. Okrem tejto školskej ustanovizne máme v Gemeri významné objekty sakrálnej architektúry, niektoré už z 13. storočia. Ďalším významným segmentom našej kultúry je aj kultúra hudobná, ktorá nebola v minulosti na našom území "návštevníkom", ale súčasťou bežného života regiónu. A to v podobe mestských orchestrov i ako významná súčasť cirkevnej hudby. Práve preto sa Quirinius, n.o. už štyri roky pokúša prispievať k oživovaniu hudobného kultúrneho dedičstva Gemera. Či sa nám to podarilo a podarí, zhodnotí raz samotná história. No zároveň veríme, že takýmto spôsobom znovu zviditeľníme náš región a to nielen na Slovensku. Aj z týchto dôvodov každý rok popri záverečnom koncerte v priebehu celého dňa usporadúvame tzv. pracovnú časť festivalu, počas ktorej s predstaviteľmi jednotlivých úradov a obcí diskutujeme o možnosti obnovy nášho kultúrneho dedičstva. Vlaňajší rok sme náš dialóg viedli okrem predstaviteľov samospráv aj s gen. riaditeľom sekcie kultúrneho dedičstva, Pavlom Šimuničom z Ministerstva kultúry SR a s riaditeľom Krajského pamiatkového úradu SR v Banskej Bystrici, Miroslavom Súrom.
Počas tejto návštevy sme prešli a videli všetky románske a gotické pamiatky nášho regiónu, rímskokatolícke kostoly v Muránskej Dlhej Lúke, Revúcej, Rákoši, Šiveticiach, Chyžnom, ale aj ev. a. v. kostol v Kameňanoch i rímskokatolícku barokovú rotundu v Prihradzanoch a kaštieľ v Jelšave.
Pri všetkých týchto objektoch sa viedli rozhovory o možnostiach ich obnovy a následného využívania. Zároveň prebehla kontrola doterajších reštaurátorských prác na objektoch v Šiveticiach a Mokrej Lúke.
Zaujímavosťou stretnutia bol aj fakt, že niektoré časti Rímsko-katolíckeho kostola v Revúcej, ktorý je datovaný do 14. - 15. storočia, sú s najväčšou pravdepodobnosťou približne o 200 rokov staršie, takže ide zrejme o pôvodne románsky, nie gotický kostol. Aby sa však tento predpoklad potvrdil, musí prebehnúť ešte archeologický výskum. Získame tak istotu, že mesto Revúca existovalo niekoľko desaťročí ešte pred prvou písomnou zmienkou, ktorú máme z roku 1357.
Predstavitelia Ministerstva kultúry SR nás v závere uplynulého roka požiadali, aby sme spoločne vypracovali stratégiu obnovy kultúrneho dedičstva Stredného Gemera, ako aj jeho využitie v oblasti cestovného ruchu, čo by malo následne priniesť väčšiu zamestnanosť v regióne. V závere sme o tejto problematike hovorili spoločne aj so štátnym tajomníkom Ministerstva kultúry SR Augustínom Jozefom Langom, ktorý sa k nám pripojil a zároveň si prišiel vypočuť aj záverečný koncert. Poslednou zastávkou bol práve Rímskokatolícky kostol v Mokrej Lúke, kde stretnutie vyvrcholilo v podobe kolaudačného koncertu na zreštaurovanom organe z roku 1698, ktorého sa ujala Anna Predmerská - Zúriková po posvätení organa J.E. Eduardom Kojnokom, v tom čase ešte rožňavským sídelným biskupom. Ide o organ, ktorý organologická veda na Slovensku považuje za najstarší organ zachovalý v najpôvodnejšom stave na Slovensku a vďaka SPP. a.s. a Ministerstvu kultúry SR môže tento organ slúžiť plne tomuto regiónu.
V závere je mi cťou pripojiť poďakovanie všetkým sponzorom, ktorí podporujú náš festival a tým aj naše aktivity a oznámiť, že Ministerstvo kultúry SR schválilo ako hlavnú prioritu grantového systému na rok 2009 obnovu Šivetickej rotundy a rotundy v Prihradzanoch. Verím, že rok 2009 bude, napriek hospodárskym problémom, pre tento región úspešným a že využijeme všetky možnosti, aby sme čím skôr vybudovali cestovný ruch. Taktiež za našu neziskovú organizáciu všetkým prajem do nového roka množstvo dobrých nápadov, spokojnosť a radosť.
28.3.2009
Mgr. art. Andrej Štafura,
predseda správnej rady Quirinius, n.o.