Slobodným devám na Ondreja voľakedy zvyky určovali aj meno budúceho manžela

Aj varenie halušiek patrilo k ondrejským zyvkom. V každej haluške bolo vložené jedno mužské meno. Ak haluška vyplavala na povrch a niektoré z dievčat ju lyžicou vylovilo, meno slístkom vo vnútri jej predznačoval meno budúceho manžela. Foto: internet Na Ondreja, čo hádam nikomu netreba pripomínať, že je každoročne 30. novembra, sa tradujú už roky na ten deň aj na Gemeri rôzne zvyky. Z ľudových zvykov na Ondreja sú najznámejšie: trasenie plotov, čerešne, čarovanie a liatie olova, aby sa dievky dozvedeli, za koho sa vydajú. V našej najfolklórnejšej obci Rejdová napríklad dievčatá si zastali v dedine pri chlieviku niektorého gazdu a vyvolávali rôzne mužské mená. Ak sa ozvala ošípaná pri práve vyvolanom mene, tradícia hovorila, že by sa za toho mládenca sa mala vydávať, ktorý má práve také meno. Ďalší spôsob, ako si na Ondreja vytypovať manžela: Dievča si naberie do úst vody z kravského žľabu, vypustí ju do mužských spodkov a tie si dá na noc hlavu. Ktorý frajer sa jej potom v noci prisní, ten si ju zoberie za ženu.

Veru bohatý bol v minulosti na veštenie a čary, posledný novembrový deň. Časť tohto zvykoslovia sa zachovala už len v repertoároch folklórnych súborov. Spomína sa ešte medzi seniormi stále aj to, že v tento deň dievčatá na priadkach varili pirohy, do ktorých vkladali lístočky s menami mládencov. Vodu na varenie si nosili v ústach zo studne a piroh, ktorý prvý vyplával na povrch, skrýval meno jej nastávajúceho.
V Mokrej Lúke na Ondreja sa lialo olovo a varili sa papierové halušky. Mládež, chlapci aj dievčatá, sa zišli v dome, kde zvyčajne chodili na priadky. Posadali si dookola na lavice a v prostriedku bol stolček. Na tento si zvyčajne sadlo najzvedavejšie dievča. Chlapci hriali olovo na lyžičke. Olovo liali cez kľúč do mištičky s vodou. Liali ho nad hlavou uprostred sediacej dievky, ktorá odriekala slová: "Ondreju, Ondreju, na teba olovo leju, dajže ti mne dneska znati, koho budem muža mati." Olovo vytvorilo na vode určitý tvar a podľa jeho tvaru si dievky veštili budúcnosť. Ak olovo vytvorilo tvar prsteňa, znamenalo to, že sa dievka skoro vydá, ak kolísku, že sa prespí atď.
V tento deň sa varili aj tzv. papierové halušky. Do halušiek z múky vložili papierik s krstným menom mládenca. Halušky vhodili do vody. Keď začali vrieť a halušky vychádzali na povrch, vždy iná dievka vychytila halušku. Rýchlo si z halušky vybrala papierik s menom. Tradovalo sa, že dievča sa vydá za mládenca, ktorého si z halušiek vytiahla.

Na stránke Maj Gemer uverejním zvyky na Ondreja, ktoré sa zachovali u vás. Stačí napísať a poslať ich na adresu: odobos41@gmail.com. A ešte ondrejské pranostiky: 1. Aký Ondrej, takí všetci. 2. Na Ondreja, keď prší, bude celú zimu každý mesiac odmäk. 3. Keď je pekne na Ondreja, celý rok na všetky sviatky bude pekne. 4. Na Ondreja ide orať len krivý gazda. 5. Sneh Ondrejový, žitu nehoví.

Ďalšie pranostiky viažúce sa na Ondreja:

  • Katarína muziku zapiera a Ondrej ju potvrdí.
  • Na svätého Ondreje ešte sa nám ohreje.
  • Martin sa nám došťal, ak i Ondrej nebudeme mať v zime snehy.
  • Na svätého Ondreja dávaj sane do dvora.
  • Keď svätý Ondrej na plot mráz posadí, nemusíme sa báť povodní ani vody.
  • Keď svätý Ondrej peknú cestu Lucii spraví (13.12), aj Mikuláš (24.12.) ho pochváli.
  • Biely Ondrej, zlý rok.
  • Sneh čo na Ondreja spadol, dlho leží, on len na Gregora (12.3.) do potoka beží.
  • Keď na sv. Ondreja sneží, sneh si dlho poleží.
  • Keď ondrejský sneh pustí, to všetky pustia.
  • Ak na Ondreja lietajú včely, bude neúrodný rok.
  • Keď sú na Ondreja kvapky na stromoch, bude veľa ovocia.
  • Keď na Ondreja hrmí, bude málo orechov.
  • Biely Ondrej, zlý rok.
  • Keď na Ondreja dážď poprcháva, v zime každý mesiac odmäk nastáva.
Karol Žigo, Revúca, M.M. a O.D.