Päťdesiatpäť rokov príkladnej práce Folklórnej skupiny Hôra Rejdová

V tomto roku si Folklórna skupina Hôra Rejdová pripomína 55. výročie svojho založenia. Pri tejto príležitosti sa uskutoční 22. augusta 2008 o 18.00 hod. na námestí obce Rejdová slávnostná akadémia. Svojím programom spestria akciu FS Stromíš z Vlachova, FS Radzim z Vyšnej Slanej, FSk Hôra z Rejdovej a Ľudová hudba Muzička z Bratislavy. Súčasťou bude premietanie archívnych materiálov o folklórnej skupine Hôra a obci Rejdová.

Niečo z histórie
Prvá národopisná skupina vznikla v Rejdovej už v roku 1936. Z nej sa neskôr formovala folklórna skupina, hlavne v povojnovom období v rokoch 1946-1947, ktorej vývoj sa ustálil v roku 1953 pod názvom HORA. Medzi zakladateľov patrí vtedajší notár Hartman a pani Hellerová. Prvé vystúpenie FSk Hora sa uskutočnilo už v roku 1953 na festivale v Strážnici. Ďalej nasledovali vystúpenia na rôznych festivaloch vo Východnej, Detve, Kokave nad Rimavicou, Klenovci, na Gemerskom folklórnom festivale v Rejdovej, ale aj vystúpenia v zahraničí - v Maďarsku, Poľsku, Nemecku, Rumunsku. Medzi významné úspechy FSk Hora patrilo natáčanie v STV v cykle ZEM SPIEVA – Palicový tanec z Rejdovej a vystúpenie na Pražskom hrade v roku 1968. Už v roku 1967 nahrala FSk Hora prvú rejdovskú svadbu pod vedením Dr. Ondreja Lenga – vedúceho Ústavu hudobnej vedy v Bratislave. Počas svojej existencie sa FSk venovala prezentovaniu ľudového folklóru, ale aj ľudových tradícií. Vystúpenia po celom bývalom Československu a v zahraničí dostali do povedomia nielen FSk, ale aj samotnú obec Rejdová. V 90-tych rokoch sa názov FSk ustálil v rejdovskom nárečí pod názvom Hôra.

Niečo zo súčasnosti
FSk Hôra mala a má vo svojom repertoári rôzne programy, ktoré približujú život obyvateľov obce Rejdová a sú zamerané na uchovávanie dávnych zvykov a obyčají našich predkov, napr. Rejdovská svadba, Rukovačka, Krstiny, Vianočné zvyky, Veľkonočné zvyky, Trávnice, Veselé plačky, Na košiari, Vozenie perín, Palicový tanec, Tance na lúke, Práce na poli, Priadky, Dožinky a Ráno pred svadbou. Viaceré nakrúcania FSk pre STV a Slovenský rozhlas ešte viac zviditeľnili FSk a priniesli jej pozitívne ohlasy hlavne u milovníkov folklóru po celom Slovensku. Medzi najväčšie úspechy posledných rokov patrí ocenenie FSk za najlepšiu interpretáciu svadobných piesní na celoslovenskej súťaži v Liptovskom Mikuláši v roku 2006, Pocta generálneho riaditeľa Národného osvetového centra v Bratislave pre pani Máriu Brdársku - Janošku pri príležitosti 50. výročia založenia FSk Hôra z Rejdovej v roku 2003 a Medaila Daniela Gabriela Licharda pani Márii Brdárskej pri príležitosti jej životného jubilea (70. výročie narodenia) za udržiavanie ľudových tradícií a uchovávanie duchovného bohatstva v regióne Gemer v roku 2007. Od roku 1990 vedie FSk jej zakladateľka, dlhoročná členka a sólistka pani Mária Brdárska - Janoška.

Súčasní členovia:
Mária Brdárska-Janoška, Zuzana Dovalovská, Mária Huňáková, Mgr. Jana Molčanová, Mgr. Žofia Valentíková, Andrea Čolláková, Petra Čolláková, Andrea Čolláková ml., Viera Krišťáková, Bc. Slávka Krišťáková, Ivana Nemčoková, Anna Terrajová, Ľubica Paralová, Miroslava Cuprová, Bc. Jana Molčanová, Ján Parala, Ondrej Terraj, Ing. Ivan Nemčok, Ján Vilím, Ján Jánošík.
10. august 2008

Slávka Krišťáková