Na záver úspešného 35. ročníka Gemerského folklórneho festivalu
22. - 23. augusta 2008 v Rejdovej

Tridsiaty piaty ročník Gemerského folklórneho festivalu Rejdová 2008 pripravovali organizátori už od januára tohto roka. Chceli, aby slávnosti boli veľkolepé s bohatým programom. Otvorením dvoch výstav - Slovenské insitné umenie z Galérie Babka Kovačica a Rejdová vo fotografii v piatok popoludní sa odštartoval maratón festivalových programov.
Nielen festival mal svoje jubileum, ale aj miestna folklórna skupina Hôra oslavovala svoje 55. narodeniny. Program v predvečer festivalu bol venovaný práve jubilujúcej folklórnej skupine, ktorú prišli pozdraviť folkloristi z okolitých obcí - Radzim z Vyšnej Slanej a Stromíš z Vlachova. Medzi gratulantmi nechýbali ani hostia z partnerských miest Rejdovej, a to Slováci žijúci v srbskej Kovačici a spevácky zbor z maďarského Sajóbábony. Program na pľacu pred kostolom bol pestrý, a pre mnohých miestnych ľudí určite aj trošku nostalgický. Z archívu STV sa premietali staré filmy, ktoré boli natočené v Rejdovej, či už z oblasti folklóru, alebo aj z rokov šesťdesiatych. Nechýbala ani veľkoplošná prezentácia starých historických fotografií, ktoré zo súkromných archívov zozbieral a odprezentoval pán Ján Lipták, rodák z Rejdovej. Ľudová veselica urobila bodku za piatkovým programom.
Mnohí z miestnych organizátorov možno nestihli poriadne ani sa vyspať, lebo už od skorého rána pripravovali opäť technické zázemie tak na pľaci v obci, ako i na amfiteátri. Účinkujúci z Gemera prichádzali od rána, aby stihli priestorové skúšky na amfiteátri, postupne prichádzali hosťujúce folklórne kolektívy, ale i návštevníci, aby videli dopoludňajší program, ktorý bol spestrený o prvý ročník súťaže v strúhaní šindlí. V obci na javisku postupne sa vystriedali detské kolektívy z okresu, ktoré urobili pozývačku na účinkovanie "veľkých folkloristov". V pestrom sprievode obcou nálada folkloristov už naznačovala dobrý a bohatý program a k zahájeniu 35. výročia Gemerského folklórneho festivalu chýbal už len jeho slávnostné otvorenie. Vrelými slovami všetkých účinkujúcich, organizátorov i divákov pozdravil predseda Košického samosprávneho kraja pán Zdenko Trebuľa. Vyzdvihol dôležitosť zachovania tradičnej ľudovej kultúry, jej autenticitu, ktorá je jedinečná a neopakovateľná v každom kúte nášho kraja. Festival pozdravili a slávnostne otvorili zástupcovia hlavných organizátorov - starosta obce Rejdová pán Ján Valentík a riaditeľka Gemerského osvetového strediska pani Helena Novotná. V osemhodinovom programe na amfiteátri sa vystriedalo sedemnásť folklórnych kolektívov s vyše päťsto účinkujúcimi. V rámci sprievodných podujatí divákom sa predstavili remeselníci - rezbári, tokári, čipkárky, medovnikári, šindliari. Návštevníci mohli zakúpiť rôzne druhy sušeného ovocia, rejdovské tkané koberce, ochutnať žinčicu a ovčí syr. Víťaznou domašnou palenkou 8. Rejdovskej koštovačky sa stala černicovica z Rejdovej.
Na 35. Gemerskom folklórnom festivale - ako sa hovorí čerešničkou na narodeninovej torte - bol záverečný program, vystúpenie folklórneho súboru Šarišan. Verných milovníkov folklóru neodradila ani zima, ani neskoré nočné hodiny a túto temperamentnú a brilantnú produkciu diváci na rejdovskom amfiteátri ocenili standing ovation. Nuž, a tá naozajstná rejdovská zábava sa rozprúdila v kultúrnom dome, kde tancachtivých do skorého rána zabávala ľudová hudba Muzička.
Moje záverečné slová, ako každý rok patria všetkým "neviditeľným" organizátorom, ktorí zabezpečili celý chod festivalu, a to obci Rejdová, Slávke a starostovi Janovi Valentíkovi, poslancom Obecného zastupiteľstva, všetkým miestnym obyvateľom, ktorí akoukoľvek formou prispeli k tomu, aby sme sa v Rejdovej opäť dobre cítili. Srdečná vďaka patrí technickému personálu, moderátorke Katke Birkovej a režisérovi Janovi Liptákovi, ale aj kočkám z GOS-ky a členom Gemerfilmu. Ďakujem všetkým folklórnym kolektívom a jednotlivcom za ich účinkovanie, osobitne ďakujem predovšetkým kolektívom a jednotlivcom z nášho okresu pre ktorých bolo cťou vystúpiť na jubilejnom 35. Gemerskom folklórnom festivale. Ďakujem im za skvelý výkon a za podporu nášho festivalu. Pretože tak, ako často a radi sa pýšime tým, že sme hrdí Gemerčania, tak aj Gemerský folklórny festival je náš - tak pre nás organizátorov, ako aj pre veľkú rodinu gemerských folkloristov.

Mgr. Helena Novotná, riaditeľka GOS
Foto: Archív GOS