Keď mladému Šafárovi rodičia kúpili heligónku, už hrával Polomcom na gangu

Jednym dúškom by sa dalo o 67-ročnom zanietenom folkloristovi Jánovi Šafárovi z Gemerskej Polomy povedať, že je tiež heligonkár, spevák ľudových piesní a oddaný človek pre svoju rodnú obec už od svojich mladých rokov. Pani Danka Červenáková nám ho predstavila v krátkom rozhovore s ním.

„Už od detstva som si rád pospevoval naše ľudové piesne. Spomínam si, že už ako mladému šuhajovi mi rodičia kúpili dvojradovú heligónku, na ktorej som v nedeľu poobede hrával doma na gangu, keď sa parobci a dievky prechádzali na ceste po kockoch a spievali. Keďže som vyhrával, tak sä pole nás zastavili a spievali si.“

Takto si spomína na svoje začiatky človek, ktorý dokáže majstrovsky preberať „gombíkmi“ na heligónke a zároveň spievať tak originálne, že jeho vystúpenie zaujme i tých, ktorí sa najprv domnievali, že je to len „opäť nejaký ľudový harmonikár a spevák“.

„V mojej speváckej činnosti som pokračoval ako vojak na základnej vojenskej službe v Klatovách (Čechy, r. 1961-63), kde som spieval v miešanom speváckom zbore, s ktorým sme sa zúčastňovali vojenských speváckych súťaží „Armádna súťaž tvorivosti“. Tiež sme vystupovali na rôznych kultúrnych podujatiach v meste a okolitých obciach.“

Sama krása hudby sa odkrýva až pri počúvaní. Vtedy pre nás prestáva byť vzdialená a preniká do našich duší.

„Po návrate z vojenskej služby som začal spievať v ľudovej skupine v našej obci pod vedením p. Štefana Dorčáka. So skupinou sme vystupovali na rôznych miestnych podujatiach.“

Jeho prejav je precítený, svojský a nevšedne ľudský. Tento vzácny cit pre hru a spev v nás vyvoláva pocit pohody a uspokojenia. Ako vidieť, človek nemusí byť „umelec“, aby obšťastnil druhých.

„Láska k ľudovej piesni a hudbe ma sprevádza po celý život a pretrváva dodnes. V roku 1976 som sa zúčastnil natáčania dokumentárneho filmu STV „Polomská svadba“ a v roku 700. výročia prvej písomnej zmienky o obci Gemerská Poloma (1982), kde sa prezentovala krojovaná svadba. S mužskou speváckou skupinou z G. Polomy som sa zúčastnil okresnej speváckej súťaže v Revúcej, kde sme získali 3. miesto (za pôsobenia v MKS PhDr. E. Doležalovej). Spieval som aj v speváckom zbore Svornosť pri MO MS v G. Polome. So zborom sme šírili naše krásne slovenské hymnické piesne a ľudové piesne, a to pri rôznych kultúrnych podujatiach v obci a v okrese Rožňava. Jedným z najkrajších zážitkov, ktorý je pre nás najsilnejší a zároveň nezabudnuteľný bola účasť na 3. celoslovenskej prehliadke matičných spevokolov v Levoči. V roku 2000 som pôsobil v Evanjelickom cirkevnom spevokole v Rožňave.“

Láska k ľudovej piesni, hra na heligónku a veľké nadšenie priviedla pána Šafára k účinkovaniu vo folklórnej skupine Dolina, kde prezentovali miestne zvyky, tradície a ľudové piesne. Spoločne vystupovali na rôznych vystúpeniach v obci, folklórnych slávnostiach a festivaloch – vo Východnej, Detve, Kokave nad Rimavicou, Klenovci, Rejdovej, Brdárke, Košiciach, Bratislave, Slavošovciach, Rožňave, ale i v Maďarsku. S Dolinou sa zúčastnil aj krajských súťaží v speve ľudových piesní pre mužskú spevácku skupinu - v roku 2003 v Michalovciach, kde získali krásne druhé umiestnenie a tretie miesto v roku 2006 v Rožňave. Ocenenie Laureát celoslovenskej súťaže folklórnych skupín (v roku 2003 v Banskej Bystrici), nahrávanie polomských piesní v Slovenskom rozhlase v Košiciach - i tu má pán Šafár svoj podiel. Nemôžeme vynechať krásne ocenenie z r. 2003 (Betliar), kde ako sólista – spevák v okresnej súťaži ľudových piesní obsadil druhé miesto, ktoré prezentoval na krajskej súťaži v Michalovciach. Súbežne účinkoval v armádnom folklórnom súbore Haviar v Rožňave, s ktorým sa prezentovali na prehliadkach vojenských folklórnych súborov (r. 2001 Martin, r. 2002 Trenčín, r. 2003 Rumunsko, r. 2004 Heľpa).

„Mojou najväčšou láskou a koníčkom je spev a hra na heligónke, ktorú som mal rád už od detstva. Spievam a hrám naše krásne ľudové piesne pri rôznych kultúrnych a spoločenských podujatiach v našej obci, v okrese Rožňava a na iných miestach Slovenska. Pekné a živé spomienky mám na Gemerský folklórny festival Rejdová v r. 2006 a 2008, Folklórny festival Brdárka v r. 2005, Folklórny festival Košice v r. 2007, festival ľudovej kultúry „Koliesko“ v Kokave nad Rimavicou v r. 2007 a v r. 2008 – Rok na Gemeri Rožňava. Naše pekné ľudové piesne z horného Gemera rád prezentujem spevom a hrou na heligónke aj na prehliadke sólistov – heligonkárov v Budíne (2006), Kojšove a Drienici (2008), Klenovci, Kojšove a Drienici (2009).“

Pri putovaní spevom a hrou na heligónke sprevádzame pána Šafára i na podujatiach v našej rodnej obci - Dni Gemerskej Polomy, oslavy oslobodenia obce, SNP, odhalenie pamätnej tabule, rôzne akcie MO MS, slávnostná akadémia venovaná Petrovi Madáčovi, akcie klubu dôchodcov, predvianočné koncerty. Hrou na heligónke a spevom nás náš rodák zviditeľnil aj v družobných obciach Poloma pri Sabinove a Sajokáza v Maďarsku.

Ťažko hľadať slová na záver, snáď slovo ďakujeme vypovie za všetko, veď pán Šafár je ďalším klenotom do galérie rodákov obce Gemerská Poloma, ktorý svojím spevom a hrou na heligónke prispieva k dobrému menu našej obce. Prajeme pánovi Šafárovi ešte mnoho úspechov a želáme mu, nech ho slávik spevu sprevádza i po ďalšie dni, mesiace a roky.
november 2009

Rozprával Ján Šafár,
sprievodné slovo pripravila Dana Červenáková

Fotografie: archív J. Šafára