„Bola raz jedna gemerská dedina, kde sa ocenenia sypali a medaily sa liali...“

Manželia Vladimír Vnenčák (vľavo) a Janka Vnenčáková (vpravo) z Gemerskej Polomy - takto rozprávkovo môžeme charakterizovať pôsobenie mužov a žien - chlapcov a dievčat, všetko talentovaných nositeľov folklóru v našej obci - Gemerskej Polome. Tvoriť, kombinovať tradičné folklórne prvky s príbuznými prvkami a životnými skúsenosťami nositeľov folklóru, ktoré sa vyvinuli pri najjednoduchších pracovných a obradových úkonoch, nie je možné bez štúdia, zberateľskej činnosti, silnej vôle a veľkej dávky umenia.
Dnes sme pozvali na rozhovor manželov Janku a Vladimíra Vnenčákovcov, členov gemerskopolomskej folklórnej skupiny Dolina, ktorí „tak trocha môžu“ za vyššie uvedené slová…

Ľudová kultúra je svojská každej lokalite, je prispôsobená podmienkam svojej existencie, spoločenskej vrstve, národu - čím je pre našinca?
- Polomčanov ľudová kultúra sprevádzala od nepamäti, a môj názor je, že ich sprevádza dodnes, hoci v značne zmenenej podobe. Pre našinca je prejavom úcty k predkom, k svojej obci, prejavom umeleckého cítenia a v neposlednom rade aj možnosťou ako zmysluplne tráviť voľný čas.

Pieseň je pre mnohých dominantná časť ľudovej slovesnosti. Keď je výber a interpretácia na správnom mieste a vo vhodnom čase je to výhra. Aké sú skúsenosti folklórnej skupiny Dolina v tejto oblasti?
- Folklórna skupina už od svojho vzniku kladie veľký dôraz na interpretáciu ľudového spevu, čiže za viac ako 10 rokov jej existencie sa skúseností nazbieralo mnoho. V súčasnosti, v súvislosti s prípravou hudobného nosiča interpretujeme veľké množstvo piesní, kde kladieme dôraz na pôvodnosť textov a speváckeho štýlu.

Tanec je pohybové umenie, ktoré vyjadruje duševný stav alebo náladu jednotlivca, či kolektívu - vyjadruje táto veta aj tanečné prejavy Doliny?
- Na tanečný prejav vplýva veľké množstvo faktorov. Inakšie sa tancuje v kroji, či v civile, v čižmách, topánkach, či krpciach, pred divákmi alebo bez nich. Existuje aj veľké množstvo ľudových tancov, ktoré si vyžadujú rôznu mieru tanečnej interpretácie. Všetky však majú spoločnú radosť z pohybu. Tanec je však nielen prejavom radosti človeka zo života, ale aj prejavom jeho charakteru, životných postojov a vzťahu k druhým ľuďom.

Mnohé poznatky signalizujú, že za posledné obdobie došlo aj k zmenám rozloženia zvykov na jednotlivé ročné obdobia. Prispôsobila sa aj Dolina týmto podmienkam pri tvorbe svojich programov?
- Funkčné zmeny v obyčajových cykloch začali príchodom priemyselnej revolúcie do miest. Na slovenskom vidieku sa tento proces výrazne oneskoril, kde v niektorých lokalitách sa zachovali viaceré archaické obyčaje ešte v 50. rokoch 20. storočia. V ďalšom období sa mnohé z nich udržali, často len scénicky spracované v programoch folklórnych skupín. FSk Dolina už odprezentovala na javisku desiatky polomských zvykov a obyčají. Za všetky môžem spomenúť 10. výročie FSk, kde vo viac ako 2 a pol hodinovom bloku predviedla obyčaje biodromálneho životného cyklu – t. j. obyčaje, súvisiace so životom človeka.

Detský folklór, inými slovami slovesné, hudobné, tanečné i dramatické prejavy sú určené detskému príjemcovi, no i staršia generácia rada spomína na uspávanky, rečňovanky či vyčítanky. Aj dnes si pospevujeme detské piesne, zaspomíname na rôzne hry. Využívate v Doline i tieto a iné prvky pri práci s deťmi?
- V súvislosti s deťmi je potrebné vyzdvihnúť prácu vedenia a učiteľov ZŠ a Materskej škôlky v Gemerskej Polome, ktorí vytvárajú dobré podmienky na rozvíjanie ľudovej kultúry aj medzi najmladšími. My priamo pracujeme so žiakmi ZŠ od 1. po 9. ročník, ktorí pôsobia v detskom folklórnom súbore Bambuchy a FS Haďäre. Tí mladší už v roku 2008 vystupovali s FSk v čísle „Tri daromnie tance“, ocenenom cenou za autentický prejav na krajskej súťaži v Michalovciach. V súčasnosti pripravujeme program, s ktorým sa deti ukážu na Vianočnom koncerte a v jeho kratšej verzii aj v družobnej obci Poloma (okres Sabinov). Starší sa výborne predviedli na poslednej konanej súťaži Šaffova ostroha 2009.

Základným prostriedkom šírenia informácií je bezprostredný styk s človekom a odovzdávanie skúseností a vedomostí. Čerpá Dolina z hovoreného slova a názorne predvádza tradičnú konkrétnu činnosť?
- Zárukou kvalitných programov je dôverné poznanie materiálu. Tak ako rezbár, ktorý nepozná drevo, s ktorým pracuje, nevytvorí úspešne svoje dielo, tak ani my bez dôverného poznania piesní, tancov, spevov a obyčají by sme nikdy nevytvorili naše programy. Na tomto mieste sa patrí poďakovať najstarším, bez ich skúseností, vedomostí a trpezlivosti by sme teraz nepoznali piesne, tance, či obyčaje.

Folklórne festivaly a slávnosti napomáhajú folklórnym skupinám po stránke zviditeľnenia, udržiavaní všetkého čo súvisí s prejavmi ľudovej kultúry. Stotožňujete sa s týmto názorom?
- Áno, je to tak. FSk sa preto pravidelne zúčastňuje na rôznych regionálnych, ale i nadregionálnych podujatiach tohto typu, na ktorých si vytvorila dobré meno. Pravidelne sú to festivaly v Rejdovej a Rok na Gemeri v Rožňave.

Slovenské príslovie hovorí – bez práce nie sú koláče – myslím, že plne vystihuje pôsobenie Doliny.
- V tomto roku sme sa zatiaľ zúčastnili dvoch súťaží. Na Šaffovej ostrohe 2009 – celoslovenskej súťaži jednotlivcov a párov v ľudovom tanci – sme sa stali najúspešnejším kolektívom. Manželia Puškášovci získali titul laureát v kategórii D, Pavol Petergáč získal 2. miesto v kategórii G a manželia Vnenčákovci sa už po druhýkrát na tejto súťaži stali laureátmi v kategórii A. Na súťaži výborne obstáli aj Katarína Nemčková, Dominika Kalisová a Marianna Leštachová. K dobrému menu prispela napokon aj škola polomského tanca pre všetkých zúčastnených, ktorú viedli manželia Vnenčákovci. Druhá súťaž spevákov sa zatiaľ len začala, na okresnom výberovom konaní sme predviedli sedem speváckych čísel, tri skupinové, tri sólo spevy a jedno duo.

K prirodzeným túžbam človeka patrí túžba nazrieť do budúcnosti. Nazrime teda spoločne do najbližšej budúcnosti Doliny.
- V súčasnosti FSk pracuje na projekte s názvom „Ore, Jäník, ore“, ktorého cieľom je vydanie hudobného nosiča s rovnomenným názvom. Približne 30 spevákov s ľudovou hudbou Železiar a harmonikárom Ivanom Zatrochom už čoskoro širokej verejnosti, ale najmä našim priaznivcom, uvedú pekné polomské piesne a hudbu. Ďakujeme všetkým za podporu.

Kamkoľvek pôjdeme, komukoľvek budeme predstavovať našu rodnú Gemerskú Polomu nebudeme musieť mlčky stáť - kamkoľvek nás naša myseľ zavedie, vždy sa budeme mať čím popýšiť, práve tak, ako dnes pri našom krátkom rozprávaní o Doline.

júl 2009
Pripravila Dana Červenáková