Radíme vám, ako začať s pestovaním citrusových rastlín v našich podmienkach

Rudolf Pellionis Pán Rudolf Pellionis z Košíc, rodák z Dobšinej, na stránke Maj Gemer sa už viackrát predstavil ako skúsený pestovateľ exotických rastlín. Tentokrát sa podujal na podrobnejšie uverejnenie svojích skúseností, ktorými zaiste pomôže menej skúseným pestovateľom nielen na hornom Gemeri. Jeho príspevky odteraz nájdete na stránke v týždenných cykloch v rubrike Kútik citrusára. Očakávame, že sa aktívne pripojíte k nim aj vy.

Časť šiesta

Ako som prešiel z bytového pestovateľa na skleníkového

Bolo to v roku 1986, keď sa vytvoril v Košiciach Citrusársky klub pri botanickej záhrade, kedy som vlastne mohol začať s pestovaním citrusových rastlín, ktoré rodia. Predchádzalo tomu pravda moje mnohoročné experimentovanie, pretože takmer od malička som sa pokúšal dopestovať z kôstok citrónov, mandarínok, či pomarančov stromčeky, ale bolo to bez úspechu, pretože som nemal skúsenosti, a tak väčšinou mi cez zimu zahynuli a teraz už viem, že to bolo následkom nedostatku svetla, veľa tepla a vody. Pravda, skúšal som to aj s inými rastlinami, napríklad figovníkom, od roku 1982, kde som bol o niečo úspešnejší a ten som už pestoval na záhrade. Čo bolo exotické, to som sa snažil dopestovať. Napokon som zistil, že bez odbornej literatúry a výmeny skúseností s inými úspešnými pestovateľmi to vlastne poriadne nejde a rastlinka musela byť mimoriadne otužilá a životaschopná, aby ako-tak vôbec rástla, nieto ešte zarodila. V panelovom byte to však išlo ťažko. Keď som začal zimovať rastlinky na chodbe paneláku, kde bolo predsa chladnejšie, tak buď ich niekto zo zlomyseľnosti olámal (najskôr nejaké deti ), alebo dostali „nohy".

V byte už toho bolo neúnosne veľa, pretože na parapetoch okien a inde sa tiesnilo okolo 70 rozličných rastlín. Neďaleko bloku v Košiciach som už v tom čase mal záhradu, získaval som bohaté skúsenosti s pestovaním rôznych subtropických rastlín (citrusársky klub a literatúra), ale najmä som sa dozvedel o možnosti ako si postaviť skleník z uhorkových fliaš, ktorý je mimoriadne vhodný pre pestovanie citrusov. Tak sa stalo, že som ho postavil a svoje rastlinky postupne z bytu premiestnil na záhradu alebo do skleníka. Okrem toho mám na záhrade pivnicu, ktorá takmer nepremŕza ani v zime a tam som citrusové rastliny zimoval. Podotýkam, že rastliny v tme a chlade v pivnici bez problémov vydržia aj tri mesiace.

Chcelo to dosť dobrú silu, pretože postupne som rastliny presádzal stále do väčších črepníkov, až kontajnerov a niektoré vážili viac ako 50 kg. Takže aké patálie to prinášalo. Na jar som citrusy prenášal asi tak koncom februára (podľa počasia) do skleníka. Začiatkom mesiaca mája som ich vynášal na záhradu. Niektoré som aj priamo presádzal do zeme, ale to sa mi veľmi neosvedčilo, pretože zem je v našich podmienkach dosť studená aj cez leto a rastliny strácali na rodivosti. Koncom septembra som rastliny znova preniesol do skleníka a začiatkom decembra znovu do pivnice. Keď si predstavíte, že som v období rokov 1988 až 1999 mal okolo 120 rozličných rastlín citrusov a ďalších subtropických rastlín, dalo to veru riadnu námahu všetko to preniesť. Nehovorím ešte napríklad aj o starostlivosti cez jar a leto s pravidelnou zálievkou a ostatnou starostlivosťou. Stal som sa temer otrokom vlastných rastlín, ale kvety citrusov, samotné rastliny a potom ich plody mi vždy prinášali potešenie, ktoré dali zabudnúť na vynaloženú námahu. Napriek tomu prípadnému pestovateľovi odporúčam pestovať najviac tak do 10 rastlín, lenže ako to poznám, kto tomu raz prepadne, veru neostane iba pri jednom druhu a skúša vždy iné, a týmto aj viac.
Zhruba pred siedmimi rokmi som v skleníku natrvalo zasadil 4 rastliny priamo do pôdy dva citrónovníky, z toho jeden Meyer a jedno Lunario a mandarínku Unsiu a Okitsu. Citrónovník Lunario rodí každý druhý rok, mandarínka Okitsu každý rok, lenže Unsia mi zahynula a Lunario som musel vybrať z pôdy, lebo nerodil vôbec. Pribudla ďalšia starostlivosť, pretože skleník z uhorkových fliaš udrží teplotu do 0 oC iba pri vonkajšej teplote do mínus šesť, a tak robím v skleníku ešte jednu ochranu z dosák a s výplňou izolačnej vaty alebo polystyrénu, a takto majú šancu rastliny prezimovať aj pri nižších teplotách. Zatiaľ prežili pri vonkajších mínus 16 oC. Som zvedavý, ako to bude po tejto zime, keď dlhodobo boli aj nižšie teploty. V tejto skleníkovej dvojitej ochrane prezimujem aj ostatné rastliny, ktoré nie sú vyššie ako 2 metre, tieto dávam ešte stále do pivnice. Musím povedať, že vzhľadom k ubúdajúcim silám, a to vekom, som značne zredukoval množstvo rastlín a ostalo mi zhruba tých 20 rastlín, teda citrusových. Okrem toho pestujem ešte asi 20 figovníkov a iných rastlín, ale o tom zasa nabudúce.

23. februára 2009

Rudolf Pellionis

(Pokračovanie o týždeň - Iné subtropické rastliny)

Doteraz uverejnené časti - Kútika citrusára