Radíme vám, ako začať s pestovaním citrusových rastlín v našich podmienkach

Rudolf Pellionis Pán Rudolf Pellionis z Košíc, rodák z Dobšinej, na stránke Maj Gemer sa už viackrát predstavil ako skúsený pestovateľ exotických rastlín. Tentokrát sa podujal na podrobnejšie uverejnenie svojích skúseností, ktorými zaiste pomôže menej skúseným pestovateľom nielen na hornom Gemeri. Jeho príspevky odteraz nájdete na stránke v týždenných cykloch v rubrike Kútik citrusára. Očakávame, že sa aktívne pripojíte k nim aj vy.

Časť piata

Presádzanie a nároky citrusov

Po úspešnom prezimovaní rastlín na jar prichádza obdobie, kedy sa zasa začíname intenzívnejšie venovať citrusovým rastlinám. Je to obdobie najvhodnejšie na presádzanie, pokiaľ sú ešte vo vegetačnom kľude. Týka sa to najmä rastlín pestovaných v skleníku, ale týka sa to aj rastlín pestovaných v bytových podmienkach. Začiatkom marca minuloročné preštepené rastliny, ale aj staršie skontrolujeme, odstrihneme vyschnuté vetvičky, vetvičky na ktorých minulý rok boli plody podstrihujeme a o niečo skrátime, najmä odstrihneme čapík na ktorom visel plod. Taktiež vystrihujeme silné letorasty, ako aj niektoré zahusťujúce konáriky, aby sme mohli vytvárať peknú korunku. Súčasne tieto konáriky môžeme využiť ako štepný materiál, pokiaľ máme dostatok podpníkov.

Pokiaľ je črepník so zeminou mierne preschnutý, pretože v zime sme podstatne obmedzili zálievku, v skleníku napríklad cez zimu nezalievame vôbec, je veľmi vhodné, alebo ľahké vybrať celý koreňový bal, ktorý podľa možnosti neporušíme a presadíme do črepníka väčšieho aspoň o jednu tretinu. Pokiaľ sa týka zeminy, citrusy sú pomerne nenáročné. Osobne sa mi osvedčila zemina priamo zo záhrady, s primiešaním kompostovanej zeminy. Po presadení rastlinu dobre zalejeme. V odbornej citrusárskej literatúre sa uvádza, že vedľa minerálneho podielu zeminy má táto obsahovať aj značné množstvo organickej hmoty, ktorá má význam na udržanie vhodného pomeru medzi obsahom vody a obsahom vzduchu v obdobiach medzi zálievkami. Platí to najmä pre rastliny pestované v byte. Reakcia substrátu má byť pre citrusy veľmi slabo kyslá až neutrálna, s hodnotami pH 6 a 7. Pri trifoliáte by mala byť zemina kyslejšia a nie neutrálna.

Pokiaľ sme rastlinu zimovali v ideálnych, t. j. chladnejších podmienkach, napríklad na chodbe alebo v chladnej pivnici, pri prenášaní do teplejšieho prostredia to má byť postupné a nie náhle, aby neutrpeli rastliny tepelný šok. Napríklad, pokiaľ zimujem rastliny v úplne chladnej pivnici, kde teplota klesala až ku 0 oC, do skleníka ich dávam už koncom februára, kedy teplota v skleníku za slnečného počasia stúpa ku 15 až 20 oC. Vhodnejšie je však prenášanie za zamračeného počasia, kedy sa teploty v skleníku ešte tiež pohybujú okolo 0 oC. Musím však podotknúť, že mám skleník postavený z uhorkových fliaš, ktorý do istej miery akumuluje teplo a pokiaľ sa vonkajšie teploty pohybujú okolo mínus 6 oC, v skleníku klesne maximálne k 0 oC. Keď sa rastliny prispôsobia zvýšeným teplotám začíname so zálievkou a pri teplotách okolo 20 oC aj s prihnojovaním. Mne sa osvedčilo prihnojovanie kravincom. V odbornej literatúre sa uvádza kvasený kravinec, ktorý sa riedi vodou 1:20, a týmto treba zalievať citrusové rastliny dva-trikrát za vegetačné obdobie. Z praxe viem, že najlepšie prihnojenie je dobrým vysušeným kravincom, ktorý namrvíme na vrch pôdy, v ktorej rastlina rastie, respektíve ho mierne prihrnieme ku vrchným korienkom a mierne prisypeme zeminou. Takto máme po starosti s hnojením. Rastlina sa nám odvďačí peknými tmavozelenými listami a bohatým kvetenstvom, ako aj kvalitnými, peknými vyzretými plodmi.

Ako je známe, citrusy sú teplomilné subtropické až tropické rastliny a sú svetlomilné, preto musíme primerane prispôsobovať podmienky pre ich pestovanie. V našej zemepisnej šírke je dostatok svetla a tepla v jarných a letných mesiacoch, ale v jesenných a najmä v zimných mesiacoch je značný deficit ako svetla, tak aj tepla. Práve tu treba zladiť pestovateľské umenie s podmienkami svetelnými a ostatnými vegetačnými faktormi.

Optimálna teplota pre pestovanie citrusov vo vegetačnom období je medzi 22 a 30 oC. Rast zastáva pri teplotách pod 13 oC a nad 38 oC. Vysoké teploty nad 38 oC sa často vyskytujú v skleníkoch, ale niekedy aj za oknom, ktoré je vystavené slnečnému žiareniu po celý deň a v prípade, že sa ešte aj prikuruje. Tieto vysoké teploty sú nepriaznivé najmä pri dozrievaní plodov. Zle sa vyfarbujú a ostávajú zelené. Ba stáva sa, že už vyfarbené mandarínky do zlatožlta, na začiatku vykurovacej sezóny pri vyšších teplotách znovu zozelenejú.

Opačný extrém sú zasa nízke teploty, ale to sme si už spomenuli pri prezimovaní rastlín. Pomerne odolné voči chladu sú teda rastliny hlavne zaštepené na trifoliáte, hodne vydrží pomaranč, ale aj grep. Z vlastnej skúsenosti mám poznatok, že krátkodobo, t. j. maximálne asi 24 hodín, vydržia aj premrznutie pôdy. Raz sa mi vlámali do skleníka pri mínus 15 oC, takže všetko bolo vystavené takému extrémnemu chladu, čo je pre citrusové rastliny takmer nemysliteľné. Je pravdou, že mnoho rastlín namrzlo, hlavne citrónovníky, a to mladšie rastliny, ale v podstate to prežili.

Viac o pestovaní citrusových rastlín sa dozviete priamo na stránkach: http://www.citrusy.cz

16. februára 2009

Rudolf Pellionis

(Pokračovanie o týždeň - Ako som prešiel z bytového pestovateľa na skleníkového)