Radíme vám, ako začať s pestovaním citrusových rastlín v našich podmienkach

Rudolf Pellionis Pán Rudolf Pellionis z Košíc, rodák z Dobšinej, na stránke Maj Gemer sa už viackrát predstavil ako skúsený pestovateľ exotických rastlín. Tentokrát sa podujal na podrobnejšie uverejnenie svojích skúseností, ktorými zaiste pomôže menej skúseným pestovateľom nielen na hornom Gemeri. Jeho príspevky odteraz nájdete na stránke v týždenných cykloch v rubrike Kútik citrusára. Očakávame, že sa aktívne pripojíte k nim aj vy.

Časť druhá

Tak ako vlastne začať?

Práve cez zimné obdobie, prípadne aj nadchádzajúce jarné obdobie, je najvhodnejší čas so samotným začatím pestovania citrusov. Všetky tri vyššie popísané typy pestovateľov, práve cez zimné obdobie, by nemali vyhadzovať ani jedno semeno z citróna alebo pomaranča, ale čím skôr ho zasadiť do pôdy v črepníku. Semeno z mandarínky nie je vhodné, pretože samotný mandarínkovník ako podnož pre budúce štepenie je príliš drevnatý a nevhodný pre štepenie a ako prípadný podpník je aj slabšieho vzrastu. Vhodné je zasadiť semená citróna alebo pomaranča vo väčšom množstve do jedného črepníka a keď nad klíčnymi lístkami vyrastú ďalšie tri štyri listy, je potrebné tieto rastlinky jednotiť s tým, že hlavný koreň v jednej tretine od spodnej časti koreňa odrežeme, čím sa vytvorí v budúcnosti širšia koreňová sústava na úkor hlavného koreňa. Keby sme ponechali hlavný koreň, a najmä vtedy, keď nechceme rastlinu pestovať v príliš veľkom kontajneri, alebo voľnej pôde v skleníku, v malom črepníku hlavný koreň stále rastie, až sa môže stať, že sa rastlina tzv. uškrtí, t.j., hlavný koreň vytvorí skoro jeden a pol metra dlhý povrazec, ktorý rastie rôznym smerom, aj hore a stále dokola a tak dochádza k spomínanému tzv. uškrteniu a rastlina hynie.
Čitateľ určite postrehol, že som nespomínal semená grepfruitu. Je možné siať aj tieto semená, najmä vtedy, keď chceme v budúcnosti naštepiť grep na takýto podpník. Platí totiž zásada, že sa štepí sladké na sladké, kyslé na kyslé a teda grep na grep. Podpník totiž odovzdáva svoje „chuťové“ vlastnosti naštepenému materiálu. Pokiaľ naštepíme mandarínku na takýto grep, plody takejto mandarínky naberú určitú horkosť grepu a strácajú na kvalite. Bližšie o tom si však povieme v kapitole Štepenie. Ešte je však potrebné spomenúť semená citrónovníka Poncirus trifoliata. Hneď úvodom, skôr ako si opíšeme Poncirus trifoliata, známy aj pod názvom Citrónovníkovec trojlistý, je potrebné upozorniť panelákového pestovateľa, že tento sa bude musieť kvôli pestovateľským podmienkam tohto druhu pravdepodobne vzdať. Poncirus trifoliata je exotická ovocná, opadavá drevina, pochádzajúca z Číny, resp. známa v tejto krajine už niekoľko tisícročí. Je to tŕnitý ker s ostrými ostňami. Na svojej záhrade som však vypestoval dve rastliny trifoliaty, ktoré sú už desaťročné a rodiace, v tvare stromu o výške tri a pol metra tak, že som stále odstrihoval spodné konáre a tak som vytvoril kmeň a korunu. Na ostnatých vetvičkách má trojlístky skoro ako ďatelina a začína bohato kvitnúť ešte pred čerešňami, ale vytvára kvety aj počas leta, keď už sú na ňom drobné plody. Je ho možné pestovať v záhradách a v parkoch v teplejších oblastiach, je veľmi mrazuvzdorný. Znáša až mínus 23o C. Je známy prípad, že pri mínus 32o C síce vo vrchnej časti vymrzol, ale potom v spodných častiach znovu obrašil. Po odkvitnutí vytvára malé zelené plody podobné citrónom, ktoré pri vyzretí sú zlatožlté a majú okolo 5 cm v priemere. Chuťovo sú horko-kyslé s obsahom veľkého množstva semien. Niektorí pestovatelia napriek horkosti používajú tieto plody na okyslenie čaju. Ja osobne si pri práci na záhrade neraz šťavu jednoducho vytlačím priamo do úst, aj napriek horkosti je plod osviežujúci. Pestuje sa skôr ako okrasná rastlina, ale hlavne ako podpník, či už pre citrónovník, mandarínkovník, pomarančovník, alebo grep. Tu neplatí zásada štepenie sladké na sladké, alebo kyslé na kyslé. Poncirus trifoliata zachová pôvodné chuťové aj iné vlastnosti naštepeného materiálu. Azda len s tou výnimkou, že takáto citrusová rastlina získava vyššiu mrazuvzdornosť. Poncirus trifoliata je pomerne odolný voči rôznym chorobám citrusov, proti hubovým chorobám, ako aj proti mnohým škodcom. Potrebuje až 70 % humusu a pôdu najlepšie piesočnato-ílovitú. Znáša však aj ťažšie pôdy. Neznáša pôdy suché, kamenisté, čisto piesčité a je citlivý na vápenec. Doporučujú sa kyslejšie pôdy s pH 6,5 a menej.
Odrody citrusov, ktoré sú naštepené na trifoliáte skoro plodia, vyznačujú sa dobrou úrodnosťou, ako aj kvalitou plodov. Podnož trifoliáty podporuje zákrskovitý rast, a štepný materiál dobre a zdravo rastie. Ako už bolo spomenuté, rastliny čiastočne preberajú aj odolnosť voči nízkym teplotám, ale nie mrazuvzdornosť. V zime však musíme dodržať podmienky vegetačného pokoja, čo znamená zimovanie pri optimálnej teplote okolo 8o C. Pokiaľ pestujeme citrus na podnoži trifoliáty v bytových – panelových podmienkach, je potrebné rastlinu dať do chladnej miestnosti, prípadne na chodbu, kde nestúpne teplota nad 8o C, a to minimálne na dobu jedného mesiaca, pretože v opačnom prípade nám naštepené listy citrusu opadnú a veľmi často sa stáva, že rastlina následne zahynie. Zo spodnej časti však niekedy zvykne znovu vyrašiť pôvodná trifoliáta. Je zaujímavé, že na opadavej rastline sa udrží pri vhodných podmienkach stále zelený štiepok citrusu. Je však potrebné podotknúť, že pokiaľ trifoliáta je ešte mladá rastlinka, nenaštepená a nerodiaca, zachováva si cez zimu aj listy. Venoval som trifoliáte pomerne dosť miesta, ale je to kvôli tomu, že pestovatelia, najmä so skleníkom, by sa mali rozhodnúť, na akých podnožiach budú citrusové rastliny pestovať. Je to významná podnož, ale aj samotná rastlina ako taká, si zasluhuje z pestovateľského hľadiska svoju pozornosť najmä preto, že ju môžeme pestovať vo voľnej pôde bez ochrany aj v zimných podmienkach.
Semená trifoliáty je možné získať v botanických záhradách, alebo aj u pestovateľov citrusov. V našich podmienkach mierneho pásma je ale iba sezónne dozrievanie týchto plodov a to koncom októbra, až začiatkom novembra.
26. januára 2009

Rudolf Pellionis

(Pokračovanie o týždeň)