Otvoria sa dvere do podzemia banského závodu Siderit Nižná Slaná?

Foto: internet Správy médií informovali 16. februára 2010 občanov o tom, že Vláda SR podniká kroky na obnovenie prevádzky skrachovanej železnorudnej bane Siderit Nižná Slaná na hornom Gemeri. Štát rokuje o rozbehnutí ťažby s viacerými súkromnými firmami, povedal premiér Robert Fico po stretnutí s ministrom hospodárstva Ľubomírom Jahnátkom. V gemerskej bani stratilo pred viac ako rokom prácu okolo šesť stoviek ľudí. "Spustili sme veľmi intenzívne rokovania s niektorými súkromnými spoločnosťami na Slovensku. Chceme, aby Siderit Nižná Slaná opäť žil, (...), aby tam našlo prácu okolo 600 ľudí," vyhlásil premiér.
Železnorudná baňa mala dlhší čas finančné problémy, pre dlhy jej napríklad Slovenský plynárenský priemysel odstavil dodávky plynu a podnik zastavil prevádzku. Koncom roka 2008 banská spoločnosť podala na seba návrh na vyhlásenie konkurzu.
Ficova vláda schválila Sideritu ešte v roku 2007 pomoc vo výške približne šesť miliónov eur. Hoci časť dotácie podnik vyčerpal, na jeho záchranu to nestačilo. V podniku, ktorý ako jediný ťažil na Slovensku železnú rudu, sa vyrábali vysokopecné pelety. Firma ich dodávala spoločnosti U. S. Steel Košice. Za Sideritom stojí podľa obchodného registra cyperský a ukrajinský kapitál. 16.2.2010

Zdroj: www.topky.sk