Tých, ktorí prišli na púť na Magdolénu, čakalo niekoľko zaujímavostí

Počas slnečnej a veľmi horúcej nedele 22. 7. 2007 sa konala v Rakovnici púť na Magdolénu ku Kostolu sv. Márie Magdalény. Do nádherného a skrytého údolia pod vrchom Turecká neprišlo mnoho návštevníkov. No tých, čo prišli, čakalo niekoľko zaujímavých udalostí.

Najdôležitejšou akciou celého dňa bola omša v kostolíku pochádzajúceho z 2. tretiny 13. storočia. Malý vekmi dýchajúci kostol dokladá vznik uhliarskej osady Szénégeto-Rakonczás nad obcou Rakovnica, ktorá vznikla na území panstva Brzotín ako majetok Ákosovcov. Po vpáde Turkov v polovici 16. stor. sa presunula nižšie do doliny ku Honskému potoku, na miesto, kde leží súčasná dedinka.


Jej obyvatelia sa venovali okrem pálenia dreveného uhlia aj ťažbe železnej rudy, roľníctvu, furmanstvu, chovu oviec, od 18. stor. pestovali ľan, konope, zemiaky a vinič. Počas 2. svetovej vojny Rakovnica patrila Maďarsku.

Spomínaný kostolík sa stal pútnickým miestom v roku 1796 na základe povolenia pápeža Pia VI. Odvtedy sa využíva až do dnes.

Po omši sa konalo vysvätenie blízkeho prameňa, ktorý má vraj liečivé účinky. Každý, kto prišiel, sa z neho snažil napiť aspoň dúšok. Zaručil si tak zdravie na najbližší rok.

Mnohých zúčastnených zaujala výstava o zaniknutej osade a tradičnej kultúre na Gemeri. Okrem starých fotografií z dedín Rejdová, Rožňavské Bystré, Gemerská Poloma a ľudového odevu pastiera ste tu mohli vidieť uniformu baníka, banícke prilby, karbitky, banícke pracovné náradie - želiezko a kladivo. Návštevníci sa dočítali o Turkoch a ich plienení na Gemeri, ľudových náhrobníkoch i o uhliaroch a spôsobe pálenia dreveného uhlia. Tí smelší si vyskúšali hru na ľudové hudobné nástroje - fujaru, fujaru - trombitu, pastierske píšťaly, heligónku, či plieskanie bičom. A tí, ktorí po zaujímavom a veselom dni vyhladli, si mohli pochutnať na guláši pri tónoch gitary.

Výstavu pripravili Mgr. Štefan Lipták, Pavol Horváth a Jana Švarcová v spolupráci s Krajským pamiatkovým úradom Košice a občianskym združením Vesna z Gemerskej Polomy.

O zábavu a občerstvenie po omši sa postarali Saleziáni don Bosca z Rožňavy spolu s Obecným úradom v Rakovnici a dobrovoľníkmi z radov miestneho obyvateľstva.


Autor: Jana Švarcová
Foto: Mgr. Štefan Lipták