Zo 6 zlatých na X. zimnej paralympiáde Henrieta Farkašová vybojovala tri

Na komentovanie vynikajúceho výkonu Henriety Farkašovej, rodáčky z Lipovníka v jej poslednej disciplíne na X. zimných paralympijských hrách vo Vancouvri už nemám slov. Táto zrakovo postihnutá zjazdárka sa postarala sa aj o prekonanie rekordu z Atén, odkiaľ sa slovenskí zdravotne postihnutí športovci vracali s piatimi najjagavejšími kovmi, keď triumfovala v záverečnej disciplíne programu alpských lyžiarskych disciplín - v superkombinácii. V oboch častiach pretekov dosiahla najlepší čas a zaslúžene sa tešila zo zlatej medaily. Ona sama získala na svahoch v Creekside tri zlaté a jednu striebornú medailu. Vyrovnala tak medailový zásah Jakuba Kraka a spoločne sú na čele historického rebríčka najúspešnejších slovenských paralympionikov. Celkovo je to pre slovenskú výpravu 11. medaila z Vancouveru, 37. zo zimných a 79. celkovo spolu s letnými paralympiádami v ére štátnej samostatnosti.

"Tri zlaté, no to je bomba! Sme nesmierne šťastné. Sú to skvelé pocity, nádherné okamihy. Cítim sa veľmi šťastná," radovala sa v cieli 23-ročná študentka Fakulty zdravotníctva a sociálnej práce Trnavskej univerzity v Trnave. "Vôbec som nebola nervózna, cítila som sa veľmi dobre. V podstate som si to vychutnávala, celú tú atmosféru. Diváci tu sú neskutoční," pokračovala trojnásobná paralympijská víťazka. "Tentoraz som bola ja nervóznejšia. Vieme, že slalom je Heninou najslabšou disciplínou. Viem, že nemôžem svoje pocity prenášať na pretekára. Po odštartovaní to išlo všetko preč a už som sa sústredila iba na to, aby sme dali do tej jazdy všetku tú tréningovú drinu, námahu a boli čo najskôr v cieli," pridala sa jej navádzačka Natália Šubrtová.
Henrieta Farkašová už do Vancouveru išla v role favoritky. Vedela, že môže zabodovať v každých pretekoch. "Počas celej sezóny som dosahovala veľmi dobré výsledky. Predpoklad na medailový zisk tam teda bol. Paralympiáda je však špecifická. Aj najväčší favoriti môžu vyhorieť. Určite je môj výsledok vysoko nad očakávanie a som veľmi šťastná, že to takto dopadlo. Stále tomu nemôžem uveriť, že som to všetko takto zvládla. Je to úžasný pocit," dodala Henrieta. Uvedomovala si, že tento úspech nie je iba jej dielom. "Je v tom veľmi veľa ľudí. Najväčší podiel má moja navádzačka. Ona ma ťahá počas celej jazdy, povzbudzuje ma, kričí na mňa. Samozrejme tréner, ktorý nás usmerňuje, dáva pokyny. Ďakujem aj servismanovi Marošovi Hudíkovi, ktorý nám pripravuje lyže, rodine, ktorá ma podporuje, je to veľký tím, ktorý za mojimi úspechmi stojí," zakončila šťastná Henrieta Farkašová.
21.3.2010
Maj Gemer - od