Zlato z Vancouvru prenesie paralympionička Henrieta Farkašová do Lipovníka

Henrieta Farkašová v cieli Ani sa nám nechce veriť, že na X. zimnej paralympiáde je zastúpený aj náš Gemer. Na neuverenie je aj informácia, že práve naša Henrieta Farkašová sa zapísala do histórie paralympiád zlatými písmenami. Henrieta sa stáva už druhou paralympioničkou z horného Gemera, ktorá prinesie aj do svojho rodiska zlatú paralympijskú medailu. Zrakovo postihnutá zjazdárka Henrieta Farkašová s navádzačkou Natáliou Šubrtovou zvíťazili v obrovskom slalome na X. zimných paralympijských hrách v kanadskom Vancouvri a získali pre Slovensko druhú zlatú medailu na tomto podujatí. Ide o jubilejnú 70. medailu v histórii samostatného Slovenska z paralympiád a 28. v ich zimnej verzii. V oboch kolách predviedli vyrovnané, takmer dokonalé jazdy. "Boli tam drobné chybičky, ja mám pocit, že to bolo tak na sedemdesiat - osemdesiat percent," skromne hovorila v cieli Henrieta Farkašová.

Tu jej profil:

Henrieta Farkašová - zrakovo postihnutá zjazdárka

 • nar. 3. mája 1986 v Rožňave
 • bydlisko: Lipovník
 • postihnutie: B3
 • stav: slobodná
 • zamestnanie: študentka Fakulty zdravotníctva a sociálnej práce Trnavskej univerzity v Trnave
 • klubová príslušnosť: Kinex Bytča
 • tréner: Branislav Mažgút
 • najlepšie výsledky: 1. miesto v obrovskom slalome na X. ZPH v kanadskom Vancouveri, 1. miesto v zjazde a super-G a 2. miesto v superkombinácii na MS 2009 v Kórejskej republike, celková víťazka Európskeho pohára 2008/09, konečné 2. miesto vo Svetovom pohári 2008/09
 • hobby: šport
 • zaujímavosť: na ZPH v Turíne bola členkou slovenskej výpravy, ale neprešla lekárskou klasifikačnou prehliadkou a ani po proteste vedenia výpravy jej neumožnili štart, vo Vancouveri teda absolvovala paralympijskú premiéru
 • navádzačka: Natália Šubrtová, nar. 1 mája 1989 v Kežmarku, študentka UMB v Banskej Bystrici, takisto absolvovala paralympijskú premiéru vo Vancouveri.

Blahoželáme Henriete do Vancouvru k zisku zlata a želáme jej veľa ďalších športových úspechov i úspechov vo vysokoškolskom štúdiu. Dúfame, že sa nám so zlatou medailou príde na horný Gemer pochváliť.
18.3.2010

Pripravil Ondrej Doboš
podľa denníka Šport

Postavia v Lipovníku Henriete Farkašovej sochu paralympijskej víťazky?

Z Kanady prišla aj na horný Gemer ďalšia úžasná správa. Slovenská zrakovo postihnutá zjazdárka Henrieta Farkašová s navádzačkou Natáliou Šubrtovou obsadili v zjazde na X. zimných paralympijských hrách v kanadskom Vancouveri druhé miesto a vybojovali si tak po zlatej z obrovského slalomu už svoj druhý vzácny kov. Za víťaznou Kanaďankou Viviane Forestovou s navádzačkou Lindsey Debouovou zaostali o 66 stotín sekundy.
"Myslím si, že to bol veľmi slušný výkon. Priznám sa však, že som pred pretekmi myslela na zlato. Zjazd je mojou najobľúbenejšou disciplínou. Žiaľ, na poslednom skoku som zaváhala, ustála som to, ale prišla som o cenné desatinky sekundy. Trať bola veľmi dobrá, rýchla, počasie nám praje. Som trochu sklamaná, ale musím sa uspokojiť s druhým miestom, doprajem prvenstvo Kanaďanke, ktorá má túto trať určite lepšie najazdenú ako ja,“ bola prvá reakcia Henriety Farkašovej v cieli. "Ja som spokojná. Je to super, teším sa z toho výsledku. Heňa išla veľmi dobre. Bola pod veľkým psychickým tlakom. Strieborná medaila je nádherná,“ dodala jej navádzačka Natália Šubrtová.
Patrí vám obidvom obrovské GRATULUJEME! Boli ste skvelé!!!
19.3.2010