Lehoťanka z Čiernej Lehoty prispieva k oživovaniu tradícií a zvykov na Gemeri

Na úpätí Slovenského rudohoria, v mieste, kde sa spájajú Kohútska a Cigánska dolina, 25 km SZ od Rožňavy, sa nachádza dedina Čierna Lehota. Ako každá obec, založená kedysi dávno, mala svoje tradície, zvyky, piesne a obyčaje. V zádumčivých piesňach sa odzrkadľoval neľahký život ľudu, osobité boli zvyky "prstenkovašky", či svadby.
V roku 1817 bola v Slavošovciach založená papiereň a s pribúdajúcou industrializáciou zanikali zvyky, obyčaje a z oblečenia mizol lehotský kroj.
K oživovaniu tradícií prispieva dnes folklórna skupina Lehoťanka. Vznik skupiny sa spája s bývalým režimom, so Slovenským zväzom žien a Zborom pre občianske záležitosti. Rôzne oslavy a spoločenské akcie si žiadali kultúrny program. Skupina žien pod vedením panie Mirvajovej a Dobríkovej pripravovala a predviedla svoje vystúpenia, ktoré síce neboli zamerané na folklórne prvky, ale splnili požiadavky tej doby. Až v roku 1985 na podnet p. Kundrákovej a za podpory Gemerského osvetového strediska v Rožňave zaradila skupina do svojich vystúpení piesne, potom scénicky stvárnila i zvyky a obyčaje z Čiernej Lehoty. Členky skupiny začali zbierať ľudové piesne a pri rôznych príležitostiach oprášili zabudnuté zvyky, z ktorých fragment sa kde-tu ešte používa.
Dnes sa skupina môže pochváliť tým, že sa zachováva zvyk sypania popola na zásnuby, zhotovenie svadobného čepca, svadobné piesne a tance, žartovné piesne a slovo na zavíjanke, zvyky pri páračkách, na hostine a pod.
Prvým úspešným krstom Lehoťanky bola nahrávka ľudových piesní z Čiernej Lehoty v banskobystrickom rozhlase v roku 1992 pre dnes už vydaný album Gemer - Malohont. Skupina je pravidelným účastníkom Gemerského folklórneho festivalu v Rejdovej i Slávností zvykov a obyčají Rok na Gemeri, súťažných okresných prehliadok poriadaných GOS. V roku 1993 bola účastníkom Detvianskych folklórnych slávností. Vystúpenia skupiny oživujú také akcie, ako sú Dni obce Slavošovce, Dni štátnosti, oslavy výročia založenia okolitých obcí. Svojou účasťou prispieva i na podujatiach v družobných Drienčanoch (Drienčanské dvory).
K významým úspechom skupiny patrí i knižné vydanie ľudových piesní z Čiernej Lehoty.
Zbierku "Piesne horného Gemera" vydal Ondrej Herich v roku 2001 a Čiernu Lehotu tu prezentuje 60 piesní. Veľmi úspešným pre skupinu bol tento rok, keď z Národného osvetového centra v Bratislave v rámci projektu autentické tance Gemera oslovili Lehoťanku a na DVD nosič sa natočili svadobné tance z Čiernej Lehoty. V novembri Lehoťanka slávnostne pokrstila CD s názvom Ša se stalo v Lehote .., kde má natočených 30 piesní.
Dnes má skupina 11 stálych členiek a doprovod na akordeóne.
Spev: Mária Kundráková, Blažena Rolíková, Adela Hencelová, Iveta Hrudálová, Eva Benediková, Libuša Fašková, Anna Ferková, Amália Klimová, Eva Kočišová, Katarína Pukanská, Darina Figúrová. Doprovod akordeón: Milan Bubenčík.
Za všetky členky sa chcem poďakovať tým ľuďom, ktorí prispeli k dnešnej podobe Lehoťanky, ktorí ju akýmkoľvek spôsobom podporovali a budú podporovať preto, aby "mladí zachovali, čo starí pamätajú".
19.11.2008

Darina Figúrová, členka skupiny Lehoťanka