Róbert Bernáth z Jelšavy píše, prečo má rád slovenčinu, prečo má rád Slovensko

Do súťaže s názvom Prečo mám rád slovenčinu, prečo mám rád Slovensko sa už po osemnásty raz zapojili žiaci základných a stredných škôl nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí, aby vyjadrili svoj vzťah slovenčine, k Slovensku, k jeho ľuďom, svojim blízkym, k prírode a tradíciám. Ani žiaci Základnej školy s materskou školou v Jelšave si nenechali ujsť príležitosť zapojiť sa do tejto užitočnej a zaujímavej súťaže, keď sa na výzvu svojich učiteliek rozhodli napísať to, čo pre nich znamená slovo vlasť a ako si uvedomujú a prežívajú svoje bytie v nej.
Najlepšie práce jelšavských žiakov boli zaslané do celoštátneho kola, ktoré sa už tradične uskutoční v Nových Zámkoch. V Jelšavane, čo je miestny mesačník, počnúc februárovým číslom, postupne uverejnia päť vybratých prác.
Slávnostné vyhlásenie výsledkov 18. ročníka súťaže bude 9. júna 2010 v Nových Zámkoch pri príležitosti Cyrilo-metodských dní slovenského písomníctva a kultúry. Aj na stránke Maj Gemer uverejňujem teraz jednu z prihlásených prác. Napísal ju žiak 5. ročníka Róbert Bernáth.

Na hodinách vlastivedy

To, že žijem na Slovensku, som si uvedomil hádam v škôlke. No nikdy som tak celkom blízko Slovensko nepoznal, ako v štvrtej triede na hodinách vlastivedy. Začal som si uvedomovať, že je to moja vlasť, že ja patrím k nej a ona ku mne. Pociťoval som vinu, že naše dovolenky trávime vždy len v zahraničí. Zvíťazí skoro vždy more. Naša vlasť ho síce nemá, ale má toho veľmi veľa. Dozvedel som sa o národných parkoch, hradoch, zámkoch, ktorých je neúrekom. Zaujala ma i história nášho ľudu. Učil som sa tento predmet veľmi rád. Nielen preto, aby som mal jednotku, ale aj preto, aby som sa veľa dozvedel o mojej vlasti. A predstavte si, že tento rok som pri výbere našej rodinnej dovolenky preferoval Slovensko! Podarilo sa mi ho už lepšie spoznať. Najprv to bolo počas pobytu v škole v prírode a potom sme sa s rodičmi cez prázdniny vybrali po stopách slovenských jaskýň. Uchvátila ma i podzemná krása našej vlasti. Najviac zážitkov mám z Dobšinskej ľadovej jaskyne.
Spoznávanie mojej rodnej vlasti ma natoľko zaujalo, že som si na desiate narodeniny prial od rodičov encyklopédiu o Slovensku. Myslím, že svoju vlasť som začal mať naozaj rád práve vďaka vlastivede.

Autor práce: Róbert Bernáth,
žiak 5. ročníka ZŠ s MŠ Jelšava