Navštívili sme rodisko a rozprávkový dom Pavla Dobšinského v Slavošovciach

Dňa 16. 3. 2010 sa žiaci 4. a 5. ročníka zo ZŠ s MŠ v Jelšave zúčastnili veľmi zaujímavej exkurzie pod vedením paní učiteliek M. Vinarčíkovej a M. Mišankovej.
Cestovali sme do neďalekých Slavošoviec v okrese Rožňava, kde sme navštívili rodisko známeho zberateľa Prostonárodných slovenských povestí Pavla Emanuela Dobšinského. Vedúci expozície nám tu porozprával veľa zaujímavého z jeho života. Pozreli sme si rodný dom, pamiatky, obrazy i knihy, ktoré sa zachovali z obdobia jeho pôsobenia. Táto expozícia sa začala tvoriť v roku 1995, postupne sa k nej pridávali ďalšie priestory, ako napr. rozprávková „Trinásta komnata“.
V Slavošovciach sme zavítali i do knižnice, kde nám pani knihovníčka prezentovala životopis i diela P. Dobšinského. Zaujala nás tu i výstava bábok pani V. Klimtovej. Zo všetkých rozprávkových bytostí sa nám najviac páčila bábka vodníka.
Zo Slavošoviec sme sa presunuli do Betliara a navštívili papierne Notes, a. s., kde vyrábajú zošity rôznych druhov. Nás, žiakov, to veľmi zaujalo, veď zošity používame každý deň. Dozvedeli sme sa všetko o ich vzniku.
Exkurzia sa nám všetkým veľmi páčila a domov sme si odnášali veľa pekných a zaujímavých zážitkov.
16.4.2010

Róbert Bernáth, žiak V. A