Hubárske chodníčky sú nám otvorené celoročne

Hlavná hubárska sezóna sa síce iba nedávno skončila, ale medzi tých, ktorí sa tešia z nej po celý rok je aj Rudolf Pellionis, dôchodca z Košíc. Najlepšie sa však cíti v rodnej Dobšinej, v malom baníckom mestečku na Gemeri. Čo-to nám o svojej záľube prezradil v nasledovnom príspevku:

Jednou z mojich životných záľub je už od detstva je hubárčenie. Pravda, k tomu ma priviedli rodičia, ktorí to zdedili od svojich rodičov.

Na obrázku je jedna z mojich obľúbených ciest vedúcich zo sedla Besník, pod Kráľovou hoľou a z tejto cesty vedú moje najvzácnejšie hubárske chodníčky. Keď je vydarená hubárska sezóna, výhradne zbieram na týchto miestach hríby smrekové. V Dobšinej, odkiaľ som rodák, sme ich nazývali a nazývame pencuráky.

Nuž, čo povedať celkom na úvod? Je to relax a oddych v tom najvzácnejšom čo máme, teda v prírode. Je to pre mňa chrám Boží, ktorý je potrebné uchovávať v pokladoch, darovaných nám v našej prekrásnej slovenskej prírode. Tu naberám silu ducha a verím, že aj zdravia, pookrejem a vyprchajú zo mňa všetky bôle, prípadne nešváry, tu zabúdam, že existujú aj nejaké svetské starosti a stúpam po svojich posvätných hubárskych chodníčkoch, hľadajúc vyrovnanie a pokoj.

V diaľke sa pozerám na Tatry, ba aj zabúdam, že práve na tejto lúčke, keď je hubárskeho šťastia, je plno rýdzikov, samozrejme, najmä na jeseň. No nielen rýdziky rastú v týchto končinách. Ten košík hríbov som v letných mesiacoch ponachádzal aj v týchto lesíkoch, pri týchto stromoch a na týchto chodníčkoch. No nepoteší vás prípadne takýto nález ?

Zdalo by sa, že v tejto prekrásnej prírode je možné nájsť huby len v letných mesiacoch. Ale verte, že hubárska sezóna trvá takmer celý rok. Veru bol som na lyžiach - na bežkách a našiel som hubky úplné čerstvé aj v snehu. Bolo to síce už takmer v jarných mesiacoch...

Lenže nielen tieto malé tanečnice môžete nájsť, sú aj také, a dokonca jedlé, ktoré rastú takmer výlučne v zime, ako napríklad Plamienka zimná.

Blíži sa čas vianočný a keď sa prejdete svojimi hubárskymi chodníčkami, možno niekde na starej vŕbe natrafíte práve na Plamienku zimnú a môžete si ju pridať pre osvieženie trebárs aj do vianočnej kapustnice.

Plamienka zimnaViem, že táto téma by si zaslúžila oveľa viac slov a viet, možno už aj preto, že náš GEMER a jeho blízke okolie, kde sa spájajú tri prekrásne horstvá - Slovenské rudohorie, Nízke Tatry, Slovenský raj a určite nemožno zabudnúť ani na samotný Slovenský kras, ktorých skvostné prírodné zákutia a výtvory prírody, lesy, hory, sú všade bohaté na množstvo darov, ako napríklad brusnice, čučoriedky, maliny, černice, či samotné huby. Rád sa prechádzam hubárskymi chodníčkami, či už v dobšinských vrchoch, alebo pod vyšnoslanským Radzimom, alebo vo vlachovskom chotári, či rejdovskou Stolicou. Všade tam nachádzam spomínaný pokoj a spojenie s prírodou. Najkrajšie na tom je, že hubárske chodníčky sú otvorené celoročne.
5.12.2007

Text a foto: Rudolf Pellionis

Komentár k článku:

Pridajte svoj názor, alebo odkaz a podpíšte sa.