Zlatá medaila pre hasičov zo Slovenska aj vďaka Revúčanovi Zacherovi

Primátorka Revúcej MVDr. Eva Cireňová prijala majiteľa zlatej medaily z Liverpoolu Mg. Róberta Zachera.

Od 24.8.2008 do 2.9.2008 sa v Liverpoole konali World firefighters games (WFG) – Svetové hasičské hry. Boli to desiate hry v poradí a len tretíkrát sa konali v Európe. Prvé hry boli v roku 1990 v Aucklande na Novom Zélande, o dva roky neskôr v Las Vegas USA, v roku 1994 v Austrálii. Hry sa konajú každé dva roky. Posledné boli v Hongkongu a v roku 2010 budú v Južnej Kórei.
Už otvorenie hier v Echo Aréne bolo veľkolepé a fascinujúce, čo potvrdilo dobrú pripravenosť, organizáciu a aj celý priebeh súťaže. Na hrách bolo vyše 3 000 pretekárov, z viac ako 40 krajín sveta. Súťažilo sa v 72 disciplínach.
Hier sa zúčastnila aj 10-členná slovenská výprava, zložená z profesionálnych hasičov. Slovensko zastupovalo svoju krajinu len tretíkrát. Zúčastnil som sa aj ja, ako príslušník Okresného riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Revúcej. Získali sme 2 zlaté, 1 striebornú a 1 bronzovú medailu, čím sa naša výprava stala najúspešnejšou výpravou v histórii Slovenska.
Práve na zisku zlatých medailí v stolnom tenise - štvorhra som sa podieľal spolu s kolegom Ing. Zdenom Drbiakom z Tvrdošína. Na hrách boli hráči z krajín, kde je stolný tenis veľmi populárny - Nemecko, Švédsko, Rakúsko, Francúzsko, ale aj hráči z Ázie, kde je stolný tenis národným športom. Tí boli najťažšími súpermi pre ich špecifické (ceruzkové) držanie rakety, dobré podanie a vynikajúci pohyb. Do finále sme sa dostali práve cez takéto dvojice. Dve z Južnej Kórey, zo Švédska a vo finále to boli hráči z Hongkongu. Finálová štvorhra bola pre nás najťažšia, hralo sa za búrlivej atmosféry, keď sa k našej výprave, ktorá nás povzbudzovala a hnala bod po bode dopredu, pridali aj ostatné tímy z Európy. Bol to boj Európa proti Ázii. To nás dokázalo tak vyburcovať, že sme obaja odohrali naše životné zápasy. Rozhodovalo sa až v samotnom závere, keď sme v piatom sete zvíťazili najtesnejšie - 11:9. Bol to krásny pocit, že sme to dokázali dotiahnuť do úspešného konca. Gratulácie sme prijímali z každej strany a takmer každý tím sa s nami fotil a vzdával nám úctu. Keď Južná Kórea robila prezentáciu na 11. svetové hry, osobne nám blahoželal pán Hee-un Park, manažér nasledujúcich hier.
Ďalšou súťažou, ktorú som absolvoval, je Toughest firefighters alive (TFA) - najtvrdšie hasičské prežitie. Je to hlavná disciplína olympiády, ktorá sa skladá zo štyroch disciplín nasledujúcich po sebe s krátkymi prestávkami.
Prvá je rozťahovanie 80 m hadíc a následné stočenie a uloženie dvoch z nich do boxov. Druhá je 100 krát udierať 6 kilogramovým kladivom do tzv. hammer boxu (simulácia prerážania steny), prenášanie 25 kilogramového barelu cez úzky tunel, prenesenie 80 kilogramovej figuríny a prekonanie trojmetrovej bariéry pomocou lana. Tretia disciplína pozostávala z opretia rebríka o lešenie, výbeh s dvoma 15 kg kanistrami hore, vytiahnutie závažia pomocou lana a návrat s kanistrami späť. Štvrtá, najviac populárna disciplína, je výbeh po schodoch na Radio City Tower, 150 metrov vysokú veža v Liverpoole, ktorá má 550 schodov a cca 34 poschodí. Uvedené disciplíny súťažiaci absolvovali v hasičskej výbave a s dýchacím prístrojom, spolu asi 20 kilogramov. Všetky disciplíny som absolvoval za 14,5 minúty a získal som Certifikát TFA, ktorý majú z takého podujatia len šiesti hasiči zo SR.
Som rád, že som mohol reprezentovať hasičov zo Slovenska a zviditeľniť naše mesto. Na hrách som sa zúčastnil na vlastné náklady, a preto ďakujem mestu Revúca a osobitne pani primátorke za podporu mojej účasti.

Mgr. Róbert Zacher, OR HaZZ Revúca
Foto: archív autora

(Poznámka: Článok je prevzatý so súhlasom autora z Revúckych listov č. 16/2008)

Úspešná desaťčlenná výprava hasičov zo Slovenska, ktorá sa zúčastnila na Svetových hrách v Liverpoole.></a>
<p><a href=