Využije gemerský folklór tohtoročný enormný záujem o jeho vystúpenia?

Gemerský folklór sa ešte stále drží na pozadí celoslovenských pomerov. Cítiť to aj z vysielania slovenských rozhlasových i televíznych staníc, ktoré stále dávajú prednosť tradičným súborom. Macošsky sa k nemu stavajú aj ich regionálne vysielania. Keď sa gemerskí folkloristi dostanú na rôzne folklórne slávnosti, je to pre nich stále veľký sviatok. Aj preto je dosť ťažko v súčasnosti udržať nejaký súbor pospolu a väčšinou ako-tak prežívajú folklórne skupiny na dedinách. Svoje úsilie i kvalitu dosť ťažko dostanú do povedomia organizátorov slávností roztrúsených po celom Slovensku. Viac som očakával v tomto smere aj od relácie Kapura, ktorú pripravuje košické štúdio STV. Aj pre ňu rozhoduje tradícia, ktorú si Gemer len veľmi ťažko buduje.

Aj keď sa objavilo v posledných rokoch nemálo mladých, najmä speváckych talentov, ktoré sa presadili i na celoslovenskom fóre, pomaly sa aj tieto talenty začínajú vytrácať v spoločenskom víre, o starších nositeľoch ľudových tradícií ani nehovoriac. Tí sa z pódií vytrácajú prirodzenou cestou. Keď si do toho zarátame nevraživosť medzi niektorými funkcionármi o dokazovanie pravého iba ich dedinského folklóru, ľahko zistíme, že aj práca v takýchto podmienkach je pomerne ťažká a prináša úspechy pre hornogemerský folklór iba veľmi zriedkavo.

Jediným, slušne vyzerajúcim súborom v rožňavskom okrese je folklórny súbor Haviar v Rožňave, ktorý sa aj najviac snaží preraziť do povedomia divákov. Nedávno som čítal príspevok v denníku Korzár s mladým ambicióznym vedúcim tohto súboru Štefanom Liptákom a zacítil som z neho akoby jarný vánok smerujúci do týchto končín.

Vyplýva to aj z toho, že o vystúpenia tohto súboru, ktorý existuje pod patronátom Armády SR a mesta Rožňava, bol v letných mesiacoch enormný záujem. "V auguste sme absolvovali deväť vystúpení. Bol týždeň, v ktorom sme ich mali až šesť," podčiarkol úspech Š. Lipták. Na porovnanie, vlani v auguste mali za celý mesiac len päť vystúpení. Haviar účinkoval v Gemeri, ale aj v Štóse, Košiciach, v maďarskom Tiszaujvárosi, v Turni nad Bodvou, v Kluknave a samozrejme, na rejdovských slávnostiach.

Možno sa pýtate prečo odrazu taký záujem. Štefan Lipták si myslí, že je to aj preto, že vystúpeniami tradičných súborov z iných oblastí Slovenska sa programy pre divákov stali jednotvárne a obecenstvo si žiadalo aj niečo iné, doteraz málo videné. Veď aj na Podpolianske slávnosti do Detvy zavítali Gemerčania s uceleným pásmom po desiatych rokoch. A treba podotknúť, že sa ukázali v pozitívnom svetle.

Haviar sám však dieru do sveta neurobí. Veď má zatiaľ iba 12 tanečníkov, troch muzikantov a spevákov. Rôznorodý je i vekový rozdiel medzi nimi, ktorý sa pohybuje od 14 do 38 rokov. Preto ich sprevádza v tomto roku aj ženská spevácka skupina Bystränky z Rožňavského Bystrého, ktorá je však citlivá na rôzne udalosti dejúce sa medzi jej členkami. Tiež by potrebovali doplniť skupinu o mladšie účastníčky i o mužskú spevácku zložku. I tak sú však radi, že môžu svoje umenie ukázať a precítiť na vlastnej koži na väčších folklórnych pódiách nielen v okolí, ale i za hranicami okresu i Slovenska.

Vybavenie skupín i súborov krojmi a ďalším materiálom je v súčasnosti dosť nákladné. Veď napríklad len jedny čižmy stoja 3,5 -tisíc, jedna vyšívaná košeľa takisto. Gemerský mužský kroj vyjde na 20-tisíc korún a v tom sú len základné veci. Aj keď im pri tom pomáha aj SOU služieb, je to stále dosť na finačné zaťaženie súboru," hovorí Š. Lipták.

Na otázku aké je rodinné zázemie súboru, jednoznačne pán Lipták odpovedal: „Keby sme nemali doma chápavých rodičov či ďalších členov rodiny, ktorí nám kroje častokrát perú či opravujú, obšívajú a podobne, tak si neviem predstaviť ako by to fungovalo bez problémov. Veď ak sú vystúpenia tak často ako boli koncom augusta, tak kroje sa často krát perú v noci, či cez voľný deň, alebo na výmenu za ďalšie, ktoré máme na vystúpení. Rodičia a príbuzní nám ich doma operú, vyžehlia, pripravia, aby sme mohli znovu nastúpiť na dosky, ktoré pre nás znamenajú „náš svet“.

Očakáva sa, že sa medzi kvalitné súbory zaradia aj ďalšie, ktoré mali v minulosti dobré meno, ako napr. folklórny súbor Gemer z Dobšinej a či Lykovec z Revúcej.

Na záver príspevku sa spolu s vami pýtam: Využije gemerský folklór tohtoročný záujem o jeho vystúpenia? Čas nám najlepšie odpovie, ako to s ním vlastne je a kam kráča.

Pozrite si niekoľko záberov z tohtoročného úspešného účinkovania folklórneho súboru Haviar z Rožňavy. Fotografie vyhotovil Pavol Horváth.

Ondrej Doboš, október 2007
Foto: Pavol Horváth


_____________________________________________________________________________

Môj komentár k článku:

Pridajte svoj názor k článku, alebo odkaz a podpíšte sa. Keď uvediete svoju e-mailovú adresu, budeme Vám odpovedať. Názory, ktoré prípadne nebudú spĺňať kritériá slušnosti, budú zmazané!