Gemer je v závetrí veľkého cestovného ruchu

Námestie v Rožňave

Po stopách minulosti

V niektorých gemerských dolinách akoby zastal čas. V dedinkách pánubohu za chrbtom, kde sa končia i prašné cesty, sa dá úplne odstrihnúť od civilizácie a vrátiť sa ku koreňom. Meditovať a nachádzať to, čo dnešnému človeku čoraz viac chýba. Neporušené prostredie, vzťahy a harmónia v sebe i v okolí. Svet okolo Ratkovej, Kamenian či Hankovej je priam ideálny na takúto očistu.
Brdárka známa čerešňovými sadmiStopy minulosti, keď bol Gemer najrozvinutejším regiónom Uhorska, jeho ovocinárskou zásobárňou, keď sa tu vyťažilo najviac železnej rudy a prekvitalo baníctvo, vidieť aj dnes na každom kroku. Čerešňové sady okolo Brdárky sú stále stredoeurópskym originálom, nájdete tu najväčšiu koncentráciu kaštieľov a kúrií, jedinečnú Gotickú cestu, ktorá spája takmer na tristokilometrovej trase stredoveké pamiatky, ale tiež staré vysoké pece, huty a hámre.

Jednodňoví hostia

Gemer však nie je len pre turistov-askétov, ktorí si vystačia s batohmi na chrbtoch. Je ideálny aj na agroturistiku a aktivity vo voľnej prírode. Klasickú turistiku, jazdenie na koni, cyklotúry, kultúrno-poznávacie výlety, poľovníctvo, rybárstvo, hubárčenie, ale aj na adrenalínovejšie športy, ako je jaskyniarstvo, skalolezectvo či lietanie na závesných padákoch.
Do jeho územia zasahujú tri národné parky - Slovenský kras, Slovenský raj a Muránska planina, ktoré samy osebe sú pokladmi pozoruhodností. Hrad Krásna Hôrka, kaštieľ v Betliari a jaskyne v Gombaseku, Domici, pri Ochtinej a Dobšinej si ročne prezrie do 400-tisíc návštevníkov.

Umelo rozdelený región

Výhľad na Rožňavskú kotlinu Kultúrny a spoločenský život Gemera sa sústreďuje v Rimavskej Sobote a Rožňave. Kým prvé mesto bývalo župným sídlom, v druhom sídlila cirkev a školstvo. Dnes je región stále umelo rozdelený medzi dva kraje a okresy. Rožňavská arcibiskupská diecéza slúži celému Gemeru a päť stredných škôl a jedna fakulta vysokej školy tvoria jeho vzdelávaciu bázu. V oboch mestách sú pozoruhodné múzeá a kostoly. V Rožňave, ktorá sa chváli najväčším námestím so štvorcovým pôdorysom na Slovensku, s vyše 35 metrov vysokou Strážnou vežou uprostred, je ich až päť na malom priestore. Biskupská katedrála patrí ku klenotom slovenských sakrálnych stavieb.

Doma sme cudzincami

"Ponuky pre aktívny turizmus a služby sa v posledných rokoch výrazne zlepšili. Gemer už netrpí nedostatkom lepších ubytovacích a stravovacích zariadení. Citeľne mu však chýba voda. Nemá žiadny termálny zdroj, vodný park, s výnimkou malého akvaparku v kúpeľoch Číž, ktorý je však v sezóne stále plný. Ľudí, ktorí hľadajú vodu, posielame do Maďarska,“ hovorí riaditeľka Turistického informačného centra v Rožňave Karin Kohuláková. Podľa jej skúseností je asi polovica návštevníkov Gemera zo zahraničia a okrem zájazdovej a jednodňovej turistiky sa začína vzmáhať i pobytová, so záujmom o špeciality, ako je napríklad rybolov či jaskyniarska turistika. Najviac cudzincov prichádza z Maďarska, Poľska a Česka. Pomáha tomu i spoločný marketing so susedným Aggteleckým národným parkom v Maďarsku. "Trpíme nedostatočným domácim marketingom a slabou prácou Slovenskej agentúry pre rozvoj cestovného ruchu. Mali by sme si vážiť vlastnú krajinu. Ale ako, keď ju väčšina ľudí nepozná,“ konštatuje Kohuláková.

Gemer objavili investori

Kúpele ČížPrvým zahraničným investorom do cestovného ruchu na Gemeri, ktorý by mohol rozvíriť stojaté vody moderným poňatím turizmu, je americká realitná a finančná skupina Stone Financial Group. Pri jaskyni Domica otvorila tento mesiac oddychovo-zábavný areál, do ktorého investovala okolo 160 miliónov korún. Domica Resort pozostáva z hotela, bungalovov, reštaurácie, wellness centra a tematického parku s replikou stredovekého hradu a prírodným amfiteátrom. Americký investor sa chystá aj na výstavbu hotela na Dobšinskom kopci na južnom okraji Slovenského raja. Aj v ponuke vodných atrakcií sa blýska na lepšie časy. Jozef Telenský, spolumajiteľ popradského Aquacity, plánuje z plážového kúpaliska v Tornali urobiť podobné centrum, ako je pod Vysokými Tatrami. Malo by mať termálnu vodu, bazény, ubytovacie a reštauračné služby doplnené o športoviská.

Text a foto: Alexander Buzinkay
Prevzaté z Hospodárskych novín, 3.7.2008

_____________________________________________________________________________

Môj príspevok k článku:

Sem môžete pridať svoj názor k obsahu článku, alebo napísať odkaz, či otázku.