Môžem sa vás opýtať kedy ste si naposledy dali pohárik "ostrého"?

Môžem sa vás takto opýtať, kedy ste si naposledy dali pohárik "ostrého"? Ja si od istého času už takmer ani nepamätám. Tuším v septembri t.r. na moje narodeniny sme si dali, aj to iba becherovku, a iba po jednom poháriku. Je to dosť, či málo? Poviete si, ako komu, kedy a s kým. V stredu 3. októbra som sa dozvedel v denníku Korzár, ako je to v mojom rodnom Gemeri. Píše sa tam o tom, že alkohol je stále spoločensky najtolerovanejšou drogou, o čom svedčia aj počty barov, krčiem a iných pohostinských zariadení v mestách a obciach. Dozvedel som sa aj to, že napríklad v 13-tisícovej Revúcej ich majú obyvatelia k dispozícii 26 a v Rožňave, ktorá má takmer 20-tisíc obyvateľov, je tento počet ešte vyšší. Vypiť si obľúbené pivo môžu Rožňavčania až v 56 zariadeniach. Colné riaditeľstvo v Košiciach, ktoré je inštitúciou s najlepším prehľadom o tom, ako sa točí alkohol, registruje v súčasnosti v oboch okresoch 470 subjektov, ktoré ho ponúkajú. V spomínaných mestách sa miera nezamestnanosti stále pohybuje na úrovni vyše 20 percent. Dokopy tu žije 32-tisíc obyvateľov. Z nich je vo veku od 15 do 54 rokov, čiže v produktívnom veku, keď zarábajú, necelých 22-tisíc ľudí. A počet nezamestnaných len v auguste t.r. dosiahol v oboch okrersoch vyše 11 tisíc. Spomínané riaditeľstvo v Košiciach, pod správu ktorého spadá okres Rožňava i Revúca, eviduje k spomínanému dátumu 470 subjektov, ktoré predávajú alkohol. Oba okresy dokopy majú 106 obcí a miest. V prepočte by teda by vychádzalo na jednu obec asi 4,43 zariadenia, kde sa otáča alkohol.

Pýtam sa vás teda ešte raz: je to veľa, alebo málo? Odpovedzte si radšej samy. Neviem do ktorej oblasti Gemera patríte. Či tam, kde sú napríklad Rochovce, kde sa alkohol v krčme predáva iba popoludní, alebo tam, kde je Betliar, kde vám nalejú aj v zelovoci. Na sídlisku Juh v Rožňave je v jednej jeho časti, v okruhu 100 metrov, asi desať pohostinstiev a kaviarní. Zrejme sa krčmárom v Gemeri darí. Keby nie, nebolo by toľko pohostinstiev. Ktosi raz dakedy zistil, že vraj alkoholu sa darí predovšetkým tam, kde je nízka zamestnanosť. Vysvetlite mi, ako je to možné?

Ešte horšie na tom všetkom je, že zabrániť, aby do krčiem chodievali aj mladšie vekové kategórie, je problém v Gemeri taký istý, ako alkoholizmus sám o sebe. Ani pravidelné kontroly mesta, mestskej polície a štátnej polície nedostali z krčiem deti vo veku 12 až 13 rokov. Dokonca v niektorých podnikoch s hudobnou produkciou dokonca tieto deti tvoria drvivú časť klientely. To sa mi marí, alebo je to všetko tak, ako hovoria štatistiky? No, zbohom, môj Gemer!!! (od)