Za svetla sviečok v múzeu ožijú príbehy aj z prostredia starovekého Egypta

Gemersko-malohontské múzeum v Rimavskej Sobote už po šiestykrát pripravilo na deň 15. mája 2010 od 18.00 do 24.00 hod. pre svojich návštevníkov mimoriadne úspešné podujatie Noc v múzeu, plné nezabudnuteľnej a fascinujúcej nočnej atmosféry. Podujatie je už tradične realizované z podnetu parížskych múzeí pri príležitosti Medzinárodného dňa múzeí. Návštevníci múzea v Rimavskej Sobote tak budú pomyselne prepojení s návštevníkmi stoviek ďalších múzeí po celej Európe, a nielen s nimi...
Atmosféra nočnej prehliadky múzea je vždy jedinečná a neopakovateľná. Za svetla sviečok v múzeu ožijú predovšetkým príbehy z prostredia starovekého Egypta. Vo voľbe pre uvedenú tému možno nájsť aj zaujímavú symboliku. V zbierkach múzea v Rimavskej Sobote je už od roku 1910 takmer tri tisíc rokov stará múmia egyptskej ženy menom Tasherithnetiak. Je to jedna z piatich múmií na Slovensku. Po rovných sto rokoch jej prítomnosti v Rimavskej Sobote a v samotnom múzeu aj prostredníctvom sprístupnenia výstav Príbeh múmie menom Tasherithnetiak a EGYPT – dar Nílu (replík známych i menej známych egyptiák zo súkromnej zbierky Jána Hertlíka) budú mať návštevníci Noci v múzeu možnosť aspoň na niekoľko hodín zažiť atmosféru nočného starovekého Egypta. Budú tak mať možnosť byť aspoň na chvíľu pomyselne prepojení s dávnym svetom, ktorý je nenávratne stratený, no to, čo sa z neho zachovalo, fascinuje človeka neustále.
Rôznorodosť je to, čo sa snaží prinášať svojim návštevníkom múzeum v Rimavskej Sobote. Tí po slávnostnom otvorení podujatia riaditeľkou múzea v Rimavskej Sobote PhDr. Oľgou Bodorovou, budú mať možnosť prezrieť si, ale i sami vyskúšať, streľbu z historických loveckých zbraní v podaní skupiny VANO zo Závady (okr. Veľký Krtíš). Pre tých, ktorých zaujíma história, je pripravená beseda o Muráni spojená s autogramiádou spisovateľov a vynikajúcich rozprávačov - Petra Glocka a Pavla Hlodáka, a tiež zaujímavá výstava pod záštitou predsedu Banskobystrického samosprávneho kraja Ing. Vladimíra Maňku - Nostalgia starých čias. Rimavská Sobota v období dualizmu. Ponuku dopĺňa prehliadka stálych expozícií: geológie, zoológie, archeológie, regionálnej histórie, etnológie, výtvarného umenia a protifašistického odboja a SNP v Gemeri - Malohonte v netradičnom nočnom prevedení.
Pre milovníkov prírody je určená výstava - Špirhač - Gacek - Trúlelek. Zo života netopierov, ktorá bude doplnená prednáškou biologičky múzea Mgr. Moniky Gálffyovej.
Špeciálnym hosťom večera bude známa herečka a rodáčka z Rimavskej Soboty Viki Ráková (autogramiáda). Programom bude sprevádzať: Ing. Milana Jutková. Každý stý návštevník dostane darček od riaditeľky múzea. Vstupné je dobrovoľné.
6. máj 2010

Mgr. Dalibor Ďuriš