Reakciou na vysielanie televíznej relácie Elixír ste mi urobili väčšiu radosť, ako si myslíte

Milí rodáci, krajania, Gemerčania! Vašou reakciou na vysielanie miniprofilu o mne v televíznej relácii Elixír, ktorý sme spolu sledovali dňa 27. februára 2010 na Dvojke, ste mi urobili väčšiu radosť, ako si myslíte. Svojou záľubou a koníčkom v dôchodkovom veku, keď mne podobných už nazývajú senior, som chcel predovšetkým dokázať, že v čase internetu a rozvoja výpočtovej techniky nie sme ešte ani my súci do starého železa a že vieme držať krok s modernou dobou. Pokúsil som sa tiež poukázať na svoju webovú stránku, ktorú som si ako samouk sám vymyslel hádam pred už viac než ôsmimi rokmi na prezentáciu mojej rodnej obce a jej ľudí, ako aj širšieho okolia, predovšetkým však na prezentáciu nášho horného a stredného Gemera. Za ten čas som prešiel rôznymi peripetiami, ako každý, kto začína. Vždy ma však potešili a povzbudili pozitívne reakcie návštevníkov mojej stránky, ktorí mi dali najavo, že ma v tejto činnosti podporujú aspoň svojimi vyjadreniami. Za ten čas som dostal iba jeden odmietavý mail z môjho kraja, kde mi autor vysvetlil, prečo jeho osoba nepatrí na stránku Maj Gemer, hoci pre tento región hodne vykonal i vykonáva. Rešpektujem ho. Nikdy som však nerátal, že o môjho koníčka bude mať záujem aj Slovenská televízia. Preto som bol prekvapený, keď jej záujem nadobudol podobu konkrétneho scenára a na nakrúcanie o mojej záľube prišiel k nám pomerne početný štáb, ktorý pripravuje reláciu Elixír. Pred televíznymi kamerami máme mnohí rešpekt, a preto som dosť dlho pred nakrúcaním rozmýšľal, či bolo správne z mojej strany prijať takúto ponuku. Premlelo sa mi mysľou všeličo, čo za tých pár vyčlenených minút o sebe i stránke povedať.

Navyše, keď prejavili záujem prezentovať aj moje internetové rádio, ktorého obsah je takisto zameraný na Gemer. Predovšetkým v ňom chcem poslucháčom priblížiť folklór, ľudové umenie v speve, tanci i zručnosti tohto regiónu. Viem, že som si vzal naraz veľké sústo, ale aj takto som chcel nielen ľuďom na Slovensku, ale i v zahraničí priblížiť Gemer a jeho históriu, osobnosti, prírodné krásy i obyčajných ľudí žijúcich v ňom. Šesť minút miniprofilu v relácii rýchlo ubehlo. Za všetky ohlasy veľmi pekne ďakujem a s potešením aj Vás s nimi oboznámim. Ďakujem aj televíznemu štábu na čele s režisérom Petrom Sedlákom, scenáristkou Evou Holubánskou - Bartovičovou, moderátorom Ivom Hellerom, kameramanom Petrom Zalubelom, dramaturgičkou Danielou Bošanskou, zvukárom, osvetľovačom i ďalšími pracovníkmi, ktorí mi pomohli počas nakrúcania zbaviť sa trémy a vytvorili na malom priestore, z toho, čo som im poskytol, veľa zaujímavého o mojom Gemeri nielen pre rodákov, krajanov a Gemerčanov, ale i ďalších divákov, ktorí sledovali štvrtú reláciu Elixír v tomto roku.

Ohlasy divákov na vysielanie miniprofilu Ondreja Doboša v relácii Elixír

27.2.2010 - sobota

 • 16:12 - Zlatka Halková: "Blahoželám, pozerali sme všetci, aj sme si zaspievali."
 • 16:17 - B. Mihaliková: "Gratulujem - ste super a na vas vek este mladenec - a vasa stranka je uzasna - nic netreba menit. Pekna prezentacia vasej osoby. Prajem vela zdravia a dakujem za vsetkych navstevnikov vasej stranky, ale hlavne za Gemercanov."
 • 16:37 - Hana Budinská: "Blahoželám, bol si perfektný."
 • 17:07 - Zuzika Tomková - za všetky Bystränky: "Ahoj Ondrej! Bol si výborný. Tešíme sa, že ostávaš ,,Bystränom".
 • 17:20 - Marta Molnárová: "Relácia bola super, pozerali sme celá rodina, zajtra doobeda si to zopakujeme.Do ďalších aktivít ti prajeme veľa úspechov."
 • 17:26 - Manželia Bradovkovci: "Posielame pozdrav z Nadabuly po zhliadnutí Elixíru. Gratulujeme! Relácia sa nám páčila. Bol si dobrý a čo je dôležité, hlavne Maj Gemer a rádio získalo na popularite. Nech sa ti darí!"
 • 17:38 - Oľga B.: "Dnes som sledovala reláciu Elíxír a bola som milo prekvapená, že ste tam hovorili o svojej webovej stránke i o internetovom rádiu. Blahoželám, bolo to perfektné a zviditeľnili ste náš Gemer."
 • 18:16 - Ema Stasselová: "Videla som reláciu, bolo to výborné!"
 • 19:04 - Helena Koreňová: "Ahoj. Pozerali sme televiziu bolo to zaujimave"
 • 19:23 - Ivona Ďuričová: "Mňa to obrovsky potešilo, boli ste skvelý, (a pozriem si vás aj zajtra aj v stredu)... len škoda, že to prešlo tak rýchlo... málo minút a priestoru - ale vďaka aj za to. Pre mňa omnoho hodnotnejšie ( a to myslím vážne bez komplimentov) - ako napr. bezduchý film o agresivite, strieľačkách a pod.). Gratulujem, boli ste - taký aký ste - veľmi fajn, skrátka človek s veľkým Č. :-)"
 • 20:09 - Silvia Lengová: "Ja som sa v priebehu Vašich milých minút slávy pristihla pri tom, že sa usmievam od ucha k uchu - samozrejme od radosti, že Vás vidím, že ste boli taký skvelý (ako písala aj Ivonka), aký ste v bežnom živote. Aj naši doma boli veľmi radi a myslím, že takýchto divákov bolo veľmi veľa. Včera som sa pracovne zúčastnila výročnej členskej schôdze JDS v Rakovnici a prostredníctvom Dr. Saba sa mi podarilo do diskusie posunúť papierik s informáciou o dnešnej relácii. Takže aj mnoho Rakovničanov Vás iste sledovalo :-)"
 • 20:56 - Mgr. Michal Terrai: "Super, srdečne Vás pozdravujem a gratulujem, zvládli ste to na 1, ako všetko. Ako, že sa Vám nepáči stránka, je super, a toľko, koľko sa tam môžeme dozvedieť info z okresu, mali by si brať príklad aj iné okresné www stránky. Dá sa vylepšiť, ale to vôbec nesúri. Nech sa darí"
 • 21:41 - Mecenga Bruno: "Prajem pekný večer ... Teraz som si pozrel program Elixír z archívu STV.... Pán Doboš, k tomu nie je čo dodať ... Kalap dloooo ..., lebo Váš aj náš GEMER nás zbližuje všetkých....Aj keď sme pár tisíc kilometrov od rodiska, tak na stránke MAJ GEMER sa cítime ako doma..... Trímem palce nach to funguje aj nadelej....A Vám prajem veľa zdravia k ďalšej tvorbe stránky.... Ostávam s pozdravom zo Severného Írska....."
 • 21:49 - Marta Gonosová: "Gratulujem!!! Bolo to super!!! Keby som bola starostkou Vašej rodnej obce, ... ale škoda, že nie som :-(( ... zriekla by som sa vo Váš prospech odmeny, lebo to boli body nielen pre Vás, ale aj pre Bystré!!!... Tie zábery starej dediny sú unikátne!!!!!!!!!!!!!"
 • 21:55 - Miloš Leng: "Vždy keď vidím niekoho z Bystrého na obrazovke, tak je to dobrý pocit. Bolo to dobré."

  28.2.2010 - nedeľa

  • 02:43 - predseda SDCR Liberec :Na zdar, Ondrik! Píšem Ti bezprostredne po zhliadnutí Tvojho exelentného vystúpenia v STV 2 na ELXíR -u a nemôžem inakši ako Ti GRATULOVAŤ! Trvalo to veľmí dĺho; dĺhočizno - dĺho, kým Ťa pustili tavon; ale stojí to za to! Takto som sa dostal aj do Tvojho kráľovstva: režisérskej veže - mixážnej miestnosti; Tvojho prepychovýýýho štúdia. Oj, priateľu môj zlatý: vďaka Ti aj za tú našjú mäkuškú slovenčinu - nezaprieš pôvod, výchovu, vzdelanie! Blahoželám Ti k Vodičke z Bystrého - dostal si ju adaj aj do širokýho povedomia televízných divákov; pomôže to nesporne Tvojmu Rádiu GEMER ku ktorímu Ti adaj tiež OPAKOVANE môžem hybä: poďakovať. Predpokladám, že máš stiahnuté vysielanie na CD a že bude všetko možné opäť využit pro propagácii Slovenského Nestorkého Dôchodcu v rádiovom vysielaní a retranslácii na trase: Lysá nad Labem - Bratislava - Rožňava - New York. Lebo tam za Veľkou Mlákou žije dočasne jedna stvôra z Prahy, čo bývala na "vyhodze" Otčina našej a tak - via USA poputujeme adaj aj po ČSFR? "Hýn sa ukáže... !" Stálô zdravie Ti, Ondrik! Furt dobrú náladu. Stálosť poslucháčstva, diváctva, čitateľstva Tvojich stránok; úsmev na Tvári a pozitívne dni Ti praje Pavel (Česko – Liberec).
  • 09:38 - Marta Mikitova: "Gratulujem Ti k Tvojej televíznej premiére! Bolo to fajn, bol si prirodzený a dobre si rozprával. Ešte aj ja som sa dozvedela novinku: že si chcel byť lesníkom! :-) Celkovo to vyznelo dobre, bolo to zaujímavé, môžeš byť spokojný. "Show must go on!" :-)
  • 11:10 - Ľubica Tomková Ďurská: "Pozrela som si to len dnes, ale pri televízii sme sa stretli všetci od môjho syna až po svokru, bolo to dobre, mne sa to páčilo, konečne som Vás videla takto "naživo", blahoželám a ďakujeme."
  • 11:12 - Danka Gonosová: "Mám hrejivý pocit, keď niekto z okolia sa zviditeľní. A keď je už známy, nemyslí na seba, nechváli samého seba, ale prostredie, ktoré mu je srdcu najbližšie - svoju rodnú zem, ľudí, obyčaje... Je to záslužná práca, za ktorú Vám aspoň takto Ďakujem. Želám si, aby ste boli ešte veľa, veľa rokov vitálny a pokračovali v spomienkach na náš rodný Gemer. Čo už nám nestihli porozprávať starí rodičia, nájdeme to na Vašej stránke. Veľa zdravia a elánu..."
  • 14:26 - Ernest Hauser: "Gratulujem, pán Doboš. Ja Vás poznám už dosť dávno a aj bez televízie, myslím, že sme sa prostredníctvom kultúry spriateli, čo som veľmi rád. Nech sa Vám darí aj stránke MAJ GEMER."
  • 18:37 - Ľubomír Kučerák: "Bolo to fajn, pekné a zaujimavé. Prezentácia človeka, ktorý Gemeru otvoril svoje srdce :) V Gemeri viem len o dvoch tak úžasných ľuďoch - Vás a Dušana Dubovského.
  • 1. marca 2010 22:52 - Lubomir Zatroch: "Pozrel som v TV relaciu Elixir. Je uctyhodne, ze dokazete organizovat takuto obsahovo kvalitnú stránku. Neviem, ci vobec niekde v inych regionoch na Slovensku maju taku podobnu stranku, budovanu na nekomercnej baze. Ako ste hovorili v relacii, pripravujete urcite upravy stranky. Podla mna je stranka Maj Gemer na velmi dobrej grafickej urovni, postacilo by jej lepsie prisposobenie sa sirokouhlym monitorom, ktore su dnes bezne. S uctou Lubomir Zatroch, Betliar."
  • 3.marca 2010 - Ing.Ondrej H. - "Dnes som Vas zachytil na STV v relacii Elixír - Magazin pre seniorov i neseniorov a ich clenov rodiny. Cely prispevok som si pozorne pozrel a musim Vam uprimne povedat - klobuk dole pan Ondrej nad vasou snahou zviditelnit nielen region Gemera, ako taky, ale dovolim si tvrdit, ze aj cele Slovensko a obdivujem ludi, ktori namiesto vysedavania v krcme a jalovych reciach o polike robia pozitivne veci. V zavere prispevku som si nemohol nepovsimnut vasej reakcie na vasu web stranku a videl som, ako ste listovali v knihe (nebolo vidiet jej nazov, ale bola zamerana na tvorbu web stranok) a nedalo mi, nepozriet sa na vas web. Tak som si sadol za net a som tu. Som prave na / Obsahovo je uchvatna. Naozaj je tu kopu uzitocnych informacii. Sice grafika a funkcnost web stranky zaostava, ale nic nie je stratene. Pan Ondrej - ponukam Vam, ako mojmu menovcovi pomocnu ruku pre modernizaciu vasej stavajucej web stranky..."

  Ďakujem aj za množstvo telefonátov, ktorými ste ma nielen potešili, ale dodávali nimi aj energiu potrebnú pre ďalšiu prácu na mojej stránke o Gemeri. Teraz viem, že Maj Gemer je i Vaším Gemerom, aj keď žijeme každý na inom mieste Slovenska, či Zemegule.
  28.2.2010

  Váš Ondrej Doboš,
  Maj Gemer

  V I D E O
  Ak chceš spustiť reláciu Elixír č.4, klikni nižšie
  na modré políčko s trojuholníkom - Prehrať!