Cirkevný zbor ECAV v Rožňave oslávi 222 rokov od postavenia chrámu Božieho

Cirkevný zbor Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania na Slovensku v Rožňave si v týchto dňoch pripomína dve vzácne výročia. Tie budú príležitosťou pripomenúť si 222. výročie postavenia chrámu a 220. výročia posvätenia oltáru na zborovej slávnosti dňa 30. novembra 2008 so začiatkom o 10.00. Počas slávností vystúpia cirkevné spevokoly. Zborový farár z cirkevného zboru vo Vranove Mgr. Slavomír Gallo v slávnostnom kázňovom príhovore priblíži účastníkom slávnosti najdôležitejšie obdobia z dávnej i nedávnej histórie evanjelikov v Rožňave.

Priblížme si niečo o spomínaných jubileách. Na internetovej stránke www.ecav-rv.sk sa o.i. uvádza, že Evanjelický kostol v Rožňave z roku 1786 je jednou z najcennejších kultúrnych pamiatok Gemera. Je pamätníkom významných historických udalostí z obdobia oficiálneho uznania luteránskeho vierovyznania v Uhorsku a jedným z najvýznamnejších tolerančných chrámov Evanjelickej cirkvi a. v. na Slovensku.
Podľa vtedajších úradných predpisov (Tolerančný patent cisára Jozefa II. z 25. októbra 1781) bol kostol vybudovaný do uzavretého priestoru, kam nebol priamy prístup z ulice. Nesmel byť výrazne viditeľný v siluete mesta, nesmel mať vežu ani zvony. Miestny staviteľ Ján Mayer však túto úlohu zvládol dokonale, aj keď kostol spĺňal všetky požiadavky vrchnosti, predsa sa mu podarilo osadiť ho do pohľadovej siluety mesta tak, že aj bez veže sa stal jeho dominantou.
(Poznámka M.M.: Na pozvanie ev. a. v. cirkvi pricestoval v apríli 1908 do Rožňavy architekt a reštaurátor Otto Sztehlo, rodák z Dobšinej. V zmysle objednávky a uzavretej zmluvy s cirkevným úradom prezentoval svoje námety, už aj s projektovou dokumentáciou a rozpočtom, na plánovanú výstavbu kostolnej veže so zvonicou vedľa evanjelického chrámu. Prípravné stavebné práce mali započať v jeseni 1908. Na zabezpečenie potrebných financií úspešne prebiehala dobrovoľná zbierka medzi veriacimi v meste i v susedných obciach Čučma a Jovice. Ale k výstavbe veže napokon nedošlo.)
Kostol je typickým tolerančným chrámom stavaným na obdĺžnikovom pôdoryse, s obiehajúcou murovanou emporou, z troch strán priestoru zaklenutého českými klenbami. Fasády voľne stojacej budovy sú zakončené trojhrannými konkávne vykrojenými štítmi, členené lizénami a veľkými oknami s oblým uzáverom. Jediným náročnejším výzdobným prvkom fasády sú luisézne nadokenné festóny. Na východnej a západnej strane kostola sú malé vstupné predsiene.
Interiér kostola je zariadený mobiliárom z obdobia jeho výstavby: oltár, kazateľnica i krstiteľnica boli vyhotovené v luiséznom slohu v známej dielni sochára Jozefa Godeho. Oltár má klasicistickú architektúru so stĺpami, vázami, rímsami a dvoma zlátenými reliéfmi umiestnenými nad sebou. Zobrazujú poslednú večeru a vzkrieseného Krista medzi anjelmi. Patria medzi najlepšie rezbárske práce Jozefa Godeho. Pred oltárom je kovaná mreža s luiséznymi festónmi a baníckm znakom s letopočtom vyhotovenia 1788. Kazateľnica je vyhotovená v doznievajúcom rokokovom slohu. Na oblom parapete sú rokaje, na rezonančnej strieške soška Mojžiša, takisto práca godeovskej dielne. Pozoruhodnou prácou je krstiteľnica so špirálovito rezanou mramorovou nohou, zdobenou plastickou dekoráciou s popínavým viničom s listami a plodmi. Mušľovito tepané plechové veko je ukončené drobnou mosadznou plastikou Krst Krista, vyhotovenou v tradíciách rozvinutého gemerského zlievarenstva. Stojaca postava Jána Krstiteľa a kľačiaca postava Krista sú umiestnené kompozične nad sebou v línii esovitej krivky na plechovej guli s prstencom, ktorá tvorí vrchol veka krstiteľnice v tvare obráteného lievika.
Neodmysliteľnou súčasťou kostola je organ. Vyhotovil ho v roku 1785 majster Ján Gertner. Za manuálom je umiestnená dvojdielna organová skriňa, z dvoch strán lemujúca okno východnej steny lode. Organové skrine sú jemne polychrómované v ľahkých pastelových farbách, zdobené zlátenou rezbou s motívom akantu, mriežky, váz a bohatých ríms, stupňujúcich účinok architektúry organu. Skupiny píšťal sú umiestnené na vystupujúcich konzolách, radené vedľa seba do dvoch lichobežníkových útvarov spojených visutou rímsou, nesúcou vo vrchole evanjelické symboly - bibliu a kalich, lemované palmovými vetvami. Na horných rímsach organu sú umiestnené plastiky kráľa Dávida, Salvator Mundi (Spasiteľ sveta - žehnajúci Kristus) a dvoch anjelov s trúbkami. Organ patrí medzi umelecky najhodnotnejšie pamiatky svojho druhu na Gemeri.
Medzi vzácne historické prvky v interiéri kostola patrí nápis nad vchodom do sakristie, datujúci začiatok a dokončenie stavby kostola.


VYSVETLIVKY:
empora - vyvýšená galéria v západnej časti kresťanského chrámu, otvorená arkádou alebo oknom do hlavnej lode, slúžiaca ako tribúna spravidla feudálnemu pánovi, majiteľovi kostola, v centrálnom kostole obieha okolo celého priestoru
konkávny - vydutý, zakrivený dovnútra
lizéna - zvislý plochý pás, ktorý člení a dekoruje fasády
luisézny sloh - jeho charakteristickými prvkami sú lýry, vázy, festóny, antické ornamentálne vlysy a jasné farby
festón - maľovaná, kamenná, alebo do štuky vytvorená ozdoba vo forme zaveseného polvenca z listov, kvetov a ovocia
rokaj - ornamentálny motív, vychádzajúci z tvaru mušle
akant - dekoratívna výzdoba hlavice antických stĺpov v podobe listu akantu (rod tropických a subtropických rastlín)