Neďaleko Dobšinskej ľadovej jaskyne otvorili náučný chodník Mokrade Hnilca

Náš Gemerčan Rudolf Pellionis ma pred pár dňami upozornil na vzácny úkaz, ktorý sa každoročne objavuje v našom regióne. V týchto dňoch totiž kvitne v jeho „rajóne“ Žltohlav Európsky“, u nás nazývaný aj ako Hnilecká ruža. Rastie na lúkach pod Kráľovou hoľou. Je to zákonom chránená rastlina, a kvitne na mokradiach, ktoré sú navyše ťažko prístupné. Potešilo ho, že v tomto priestore ochrancovia prírody vybudovali aj náučný chodník, o čom priniesla TASR aj zaujímavú informáciu. Ak budete mať čas a chuť vidieť Hnileckú ružu i prejsť sa týmto miestom, máte odteraz možnosť prejsť sa po spomínanom náučnom chodníku. Predtým si ešte niečo o ňom prečítajte.
Náučný chodník Mokrade Hnilca otvorili 21. mája 2009 v Národnom parku (NP) Slovenský raj neďaleko Dobšinskej ľadovej jaskyne pri obci Stratená v Rožňavskom okrese. Vybudovali ho z prostriedkov Európskej komisie z programu LIFE Príroda, ktorý podporuje územia výnimočnej hodnoty zaradené do európskej sústavy chránených území NATURA 2000.
Ide už o siedmy náučný chodník v tomto NP, ktorý jeho správa zrealizovala v spolupráci s Inštitútom aplikovanej ekológie Daphne. Približne polkilometrová trasa vedie pozdĺž rieky Hnilec a verejnosti predstavuje viaceré typy mokradí. Najviac zamokrené miesta sprístupnili atraktívnym dreveným chodníkom.
Chodník s desiatimi náučnými tabuľami bude pre verejnosť otvorený počas celého roka. Návštevníci sa prostredníctvom nich dozvedia viac o mokradiach v okolí, ktoré sú veľmi cenné z hľadiska ochrany prírody. Na malom území sa nachádza viacero mokraďových biotopov - možno tam pozorovať mokré lúky, slatiny, lužný les, ako aj meandrujúci tok.
Projekt trval od septembra 2004 do decembra 2008. Za ten čas zrealizovali mnohé aktivity zamerané na ochranu prírody a zlepšenie informovanosti návštevníkov národného parku. Vznikol okrem iného program starostlivosti o územie európskeho významu Slovenský raj, ktorý určuje spôsob starostlivosti a limity využívania chráneného územia a vymedzuje zároveň priestory s prísnou ochranou, ako aj lokality, kde je možný rozvoj. Uskutočnili sa revitalizačné práce na cenných a druhovo bohatých lúkach na ploche 138 hektárov a špeciálne opatrenia na zlepšenie zdravotného stavu lesných porastov. Partneri projektu rekonštruovali turistické chodníky v najviac navštevovaných lokalitách – v rokline Suchá Belá a v kaňone Prielom Hornádu, ktoré ročne navštívi až 250.000 turistov.
Pre návštevníkov vydali náučno-populárne publikácie. Projekt LIFE počas takmer päťročného trvania významne prispel k ochrane a zlepšeniu stavu biotopov v NP Slovenský raj. Spolupráca projektových partnerov trvá aj po skončení projektu a je zárukou, že na jeho aktivity nadviažeme aj v budúcnosti.
NP Slovenský raj je po Vysokých Tatrách druhým najvýznamnejším miestom cestovného ruchu na Slovensku. Ročne tam zavíta pol milióna návštevníkov prevažne zo Slovenska, Česka a Poľska. Vyhlásili ho v apríli 1988, dovtedy bol chránenou krajinnou oblasťou. Park tvorí 327,74 km2 chráneného územia, z toho 48 percent je vo vlastníctve štátu. Vyše 90 percent plochy zaberajú lesy a z nich 58 percent je v štátnom vlastníctve. Známy je rôznorodosťou flóry a fauny - nájdeme tam viac ako 1200 rozličných druhov rastlín.

(Podľa TASR spracoval Ondrej Doboš)
Fotografie: Rudolf Pellionis