Korunovanie Panny Márie

Významný nález diel stredovekého výtvarného umenia v Dobšinej

Evanjelický kostol v Dobšinej. Foto: R. Pellionis Počas pamiatkového výskumu evanjelického kostola v Dobšinej v roku 2002 boli pod novšími vrstvami omietok obvodových stien presbytéria nájdené rozsiahle fragmenty neskorostredovekých figurálnych malieb s biblickou tematikou, kombinované s ornamentálnymi bordúrami a hviezdami. Sondážny prieskum realizoval kolektív reštaurátorov: M. Janšto, Š. Siváň a J. Ilečko v spolupráci s odbornými pracovníčkami Krajského pamiatkového úradu v Košiciach, pracovisko Rožňava: Ing. arch. E. Šmelkovou (archívny výskum) a Mgr. E. Kušnierovou (metodika). Nález je pozoruhodný najmä z toho hľadiska, že dostupná odborná literatúra dobšinský kostol hodnotí ako takmer celkom prestavaný a neogoticky upravený v roku 1891 podľa projektu maďarského architekta Károlya Benkóa (1837 - 1893), ktorého ďalšie významné stavby na Slovensku sú: evanjelické kolégium v Prešove, evanjelický kostol v Gemeri, gymnázium v Leviciach.

Pripravovaná pamiatková obnova presbytéria v plánovaných finančných nákladoch počítala iba s reštaurovaním, resp. rekonštrukciou dekoratívnej ornamentálnej výmaľby stien a klenby, pochádzajúcej zo záveru 19. storočia - diela v Rožňave pôsobiaceho viedenského maliara Willibalda Wolframa. Nálezy staršej výmaľby presbytéria znamenali zmenu celkovej koncepcie pamiatkovej obnovy, ktorá musela rešpektovať výsledky sondážneho prieskumu, potvrdzujúceho predchádzajúce dohady o staršom veku stavby, vyzdobenej nástennými maľbami v priebehu poslednej štvrtiny 14. až prvej polovice 15. storočia. V spôsobe maľby u väčšiny fragmentov prevažuje technika secco (maľba na suchú omietku), pravá freska (maľba do ešte vlhkej omietky) je v menšine. Neskorogotický charakter stavby dokumentuje aj spôsob zaklenutia pôvodnej svätyne gotickými rebrovými klenbami a nález dvoch záklenkov nezvyčajne vysokých neskorogotických okien, v prípade zamurovaného okna južnej steny presbytéria aj s veľmi dobre zachovanou kamennou kružbou.
Dobšinskej evanjelickej cirkvi sa ešte v danom roku podarilo získať finančné prostriedky zo štátneho fondu Ministerstva kultúry SR Pro Slovakia, takže čoskoro po tomto objave sa mohlo začať aj s reštaurovaním nájdených fragmentov. Reštaurovanie bolo ukončené v roku 2004 a návštevník dobšinského kostola si dnes môže v jeho presbytériu pozrieť nasledujúce maľby:

Sv. Hildegarda Sv. Helena Sv. Hieroným

Korunovanie Panny Márie vo vrchole vnútornej steny víťazného oblúka
Výjav pozostáva z piatich figúr, v centre so sediacou dvojicou postáv: zľava Panna Mária, sprava Kristus, kladúci jej na hlavu korunu kráľovnej nebies. Postava Krista je pomerne dobre zachovaná, hlava Panny Márie je značne poškodená, dobre je identifikovateľná koruna. Z dvoch strán dopĺňajú výjav dvojice anjelov hrajúcich na hudobné nástroje: violu, lutnu, gajdy a tympany.

Sv. Hildegarda na južnej vnútornej stene víťazného oblúka
Z dobšinských fresiek najvýznamenjší nález, v rámci Slovenska ojedinelý. Maľba zobrazuje jednu z najvýznamnejších a najuctievanejších nemeckých svätíc v mníšskom odeve so zahalenou hlavou, sediacu pri písacom pulte a píšucu na zvitok. Abatiša Hildegarda bola spisovateľkou, poetkou, komponovala cirkevnú hudbu, zaoberala sa medicínou a jazykovedou. Nemci ju nazývajú učiteľkou nemeckého národa. Aj z toho dôvodu bola v dobšinskom kostole zobrazená na takom mieste, aby bola na jednej úrovni s obrazom najvýznamnejšieho cirkevného otca sv. Hieronyma. Sv. Hieronym na severnej vnútornej stene víťazného oblúka
Jeden zo štyroch cirkevných otcov je zobrazený v kardinálskom rúchu s kardinálskym klobúkom ako vyťahuje tŕň z laby raneného leva.

Posledný súd na južnej stene presbytéria
Výjav sa zachoval iba vo fragmentoch: dobre je identifikovateľná postava sv. Michala archanjela, pod ňou pás zvyškov architektúry - dajú sa rozoznať hlavice stĺpov a trámový strop, v dolnej časti spodný oblúk mandorly s chodidlami Pantokratora (Kristus – vládca sveta)

Sv. Helena s krížom a ďalšia neidentifikovaná svätica na južnej strane polygónu presbytéria
Obidve svätice majú výrazné svätožiary.

Kalvária - fragment výjavu na záverovej stene polygónu presbytéria
Z výjavu sa zachovala iba časť ľavej ruky Krista, pribitej na kríž a napravo od nej dve ruky tmavej pleti, vyťahujúce dušičku v podobe drobného človiečika z tela ukrižovaného lotra.

Kalvária, fragment Gotické okno s fragmentami výjavu Posledného súdu.

Sv. Juraj zabíja draka (?) - fragment výjavu na severnej stene presbytéria
Zachovaná je hlava svätca s purpurovou drapériou v pozadí a časť kopije.

Pilátovo umývanie rúk (?) na severnej stene presbytéria
Výjav je len domnelý a ťažko identifikovateľný; zachovala sa iba horná časť postavy muža v purpurovom rímskom plášti zopnutom na prsiach ozdobnou sponou (Pilátov sluha?) a v hornej časti zvyšky závesovej drapérie, čo znamená, že výjav sa odohráva v interiéri bohatého domu.

Ďalšie dva odkryté fragmenty malieb: spodné časti rúch postáv a misku s rozsypanými dukátmi na severnej stene presbytéria nie je možné identifikovať pre ich torzálny stav. V niekoľkých sondách sú zachytené oramentálne bordúry zdobiace lemy okenných výklenkov a ich vnútorné špalety a v jednej sonde pôvodná výzdoba klenby štylizovanými hviezdami.
október 2009

Mgr. Edita Kušnierová
Autor fotografií: Mgr. art Miroslav Janšto