Nevídaný úspech Správy chovu koní z Dobšinej na tohtoročnej výstave

Aj takto by sa dal jednoducho nazvať úspech, ktorý sme získali na tohtoročnej výstave Kôň 2009, konanej 28.8. - 30.8.2009 v Trenčíne. S našimi norikmi muránskeho typu sa tejto špecializovanej konskej výstavy zúčastňujeme od jej vzniku v roku 2004. Stabilné umiestnenie výstavného stánku s priestormi na prezentáciu filmov o norikoch, stabilná zostava personálu Správy chovu koní, stabilný počet predvádzaných kobýl. Nestabilný je len výsledok. Zažili sme čiastkové úspechy v podobe druhého, či tretieho miesta v kategórii chladnokrvných kobýl, zažili sme sklamanie zo štvrtého miesta veľmi peknej a z chovateľského pohľadu nádejnej kobylky, zažili sme aj úspech v podobe víťazstva nielen v kategórii, ale aj v podobe celkovej šampiónky výstavy medzi kobylami.
Tento rok však bol niečím výnimočný. Aj takému fachmanovi, akým bezpochyby Ing. Vladimír Šmelko je, to dochádzalo až postupne, akoby po „dlhom vedení“. Že vedúci SCHK v Dobšinej je odborníkom v oblasti chovu koní svedčí i fakt, že je každoročne členom hodnotiteľských komisií menovaných ministrom pôdohospodárstva na bonitáciách, napríklad aj v Národnom žrebčíne v Topoľčiankach, či v PD Smižany, ale i inde. Preto som jeho postupné informácie o výsledkoch tohtoročnej výstavy bral s plnou vážnosťou. A preto mi z toho vyšiel možno až bombastický názov príspevku.
Ale k veci. To, že naše kobyly Kamila a Korina sa vo svojej kategórii umiestnili na prvom a druhom mieste, bol úspech veľký a svedčí o tom, že šľachtiteľské ciele a systém chovu norikov muránskeho typu je z chovateľského hľadiska na správnej ceste. Posledné roky opakovane vysoké hodnotenie sa odrazilo aj v takej podobe, ako je titul Naj chovateľ Slovenska v kategórii chladnokrvných koní. Už druhý rok po sebe. Ale ten prvý úspech nevídaný a neslýchaný sa dostavil pri hodnotení chladnokrvných žrebcov. Víťazom sa stal norik muránskeho typu Jantár, ktorý bol hodnotený spolu s plemenami sliezsky norik, belgonorik, či poľský chladnokrvný kôň. Pôvodom žrebec z nášho chovu je teraz v majetku pána Matejíka z Chocholnej -Velčíc a úspešne sa s ním zúčastňuje aj mnohých furmanských pretekov. Typický výpal na ľavom stehne však nezameniteľne oznamuje, že je pôvodom náš. Ale ten najväčší úspech prišiel v nedeľu, kedy sa hodnotili víťazi všetkých kategórií podľa pohlavia a stalo sa niečo naozaj nevídané a neslýchané. V porovnaní s takými žrebcami, ako sú furioso, teplokrvné žrebce, shagya–arab či arabský plnokrvník sa Jantár, norik muránskeho typu, stal absolútnym šampiónom žrebcov a následne aj celej výstavy Kôň 2009. Ako to zhodnotil Ing. Vladimír Šmelko, niečo také sa snáď ešte nestalo na žiadnej výstave koní a zrejme sa zas ani tak skoro nestane. Aby „chlaďas“ bol vyššie hodnotený ako tradičné ušľachtilé plemená, tak to si už zasluhuje naozaj pozornosť. Snáď aj tých, ktorí v chove koní na OZ Revúca vidia len náklady a mínusový hospodársky výsledok, ale nevidia, aké zvieratá sa tu chovajú. Ja len dodávam, že morfológia terénu lesných porastov na Slovensku vždy bude vyžadovať pri sústreďovaní vyťaženého dreva animálnu silu a práve norik muránskeho typu je kôň, ktorý spĺňa všetky predpoklady a požiadavky furmanov na Slovensku i v zahraničí. Dúfam, že o úspechoch muránskych norikov budeme počuť aj na budúci rok, kedy tento chov bude (verím, že bude) mať už okrúhlych šesťdesiat rokov.

IGOR VISZLAI

(Článok je prevzatý z mesačníka Lesník so súhlasom vedenia redakcie)

Norik muránsky. Foto: Ing. Viszlai